Об'єднаємо наші зусилля
Випуск № 48 11 грудня-18 грудня Швидкий перегляд номера
 • ВЛАДА
   • Інструментаріум
    Інструментаріум Відставка Яценюка, в уявленні президента, - це психологічне, емоційне перезавантаження очікувань суспільства, що дасть йому чистий аркуш, на якому він зможе написати нову історію. Знову ж таки, теоретично: а чому ні? Наша історія рясніє провалами електоральної пам'яті. А крім того, кошти закумульовані, ручні інвестфонди б'ють копитом землю і рвуть вузду, залишилося дати відмашку на велику приватизацію та хитре землекористування. А сам - реформувати, реформувати й ще раз реформувати... Та поки це світле майбутнє не настало, є й третя причина: політичний рейтинг Яценюка перебуває в обурливій невідповідності частці у потоках. Цю несправедливість необхідно виправити. І відставка - найкращий спосіб для цього.
    Юлія Мостова Автор Юлія Мостова Внутрішня політика
   • ЧИТАЙТЕ НАС У СОЦМЕРЕЖАХ
   • Картинна історія Гучна й темна історія зі зниклими голландськими картинами, які нібито знайшлися в Україні, день у день обростає новими подробицями. Скандал, який може істотно зашкодити іміджеві нашої держави, зобов'язує українську владу оперативно реагувати на те, що відбувається. А нас примушує максимально об'єктивно розібратися в тому, що сталося.
    Сергій Рахманін Автор Сергій Рахманін Внутрішня політика
   • Костянтин Ващенко: "Держслужбовцям більше не доведеться пакувати валізи з приходом чергового міністра, поступаючись своїм місцем його кумові, брату або свату" 255 голосів на табло парламенту за закон про державну службу завершили більш ніж десятирічну епопею з його прийняттям. Що чекає на багатотисячну армію чиновників, коли закон набере чинності? Чи стане він ключовим шансом для перезавантаження системи державного управління? Чи зможе створити реальну основу для того, аби зламати систему корупції та чиношанування в країні? Про це та багато іншого ми й говорили з головою Національного агентства України з питань державної служби Костянтином Ващенком.
    Інна Ведернікова Автор Інна Ведернікова Внутрішня політика
   • Заземлення агресора Блекаут у Криму - це не історія про блокаду Криму, це історія про енергонезалежність України. Оскільки ж цим ресурсним коридором Україна чверть століття йшла під конвоєм стратегічного сусіда, від чийого ярлика на бізнес у цій сфері залежала калитка і влада перших осіб держави, - то й незалежності загалом.
    Валентина Самар Автор Валентина Самар Внутрішня політика
  • Реформа правоохоронної системи: загубили слідство Бажання демонстрації швидких реформ породило дуже серйозну проблему, котра, без негайного реагування Верховної Ради України та президента України, може мати катастрофічні для правоохоронної системи наслідки.
   Ростислав Пукало Автор Ростислав Пукало Внутрішня політика
  • П'ять недоліків змін до Конституції у частині правосуддя Довгоочікуваний проект змін до Конституції України в частині реформування правосуддя подано до парламенту. Запропонована концепція далека від ідеалу. Зміни досить невизначені та обмежені, а отже, не дають повноцінної картини судової реформи. Низку ключових питань узагалі винесено за рамки Конституції. Складається враження, що члени Конституційної комісії не домовилися, а тому викинули з тексту змін положення про регулювання судоустрою, дисциплінарну відповідальність суддів, суддівське самоврядування тощо. За логікою авторів проекту, тепер це має визначатися на рівні звичайних законів. З огляду на давню традицію парламенту в лічені секунди ухвалювати найважливіші державні рішення на догоду політичним потребам, такий підхід є невиправданим і навіть небезпечним.
   Олександра Матвiйчук Автор Олександра Матвiйчук Внутрішня політика
  • ЕСТОНІЯ. Сусід мого сусіда… Відносини Естонії й Росії за останню чверть століття не можна назвати ні спокійними, ні дружніми. Кремль постійно обвинувачує естонську владу в обмеженні прав російськомовного населення. Москва інкримінує Таллінну виправдання співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни й відродження нацизму. Неодноразово за ці два з половиною десятиліття Росія запроваджувала санкції проти Естонії.
   Володимир Кравченко Автор Володимир Кравченко Міжнародна політика
  • Китайський замок для Баб-ель-Мандебської протоки КНР створює свою першу закордонну військову базу в Африці. Поява пункту матеріально-технічного забезпечення ВМС КНР у Джібуті, крім очевидного бажання Китаю підкріпити економічну експансію на Африканському континенті, може означати прагнення Пекіна контролювати стратегічну Баб-ель-Мандебську протоку, з далекосяжними планами.
   Михайло Самусь Автор Михайло Самусь Міжнародна політика
  • Франція: водевіль у два тури Результати першого туру місцевих виборів у Франції приголомшили. У шести з 13 адміністративних регіонів країни упевненим лідером став праворадикальний "Національний фронт" на чолі з Марін Ле Пен. Партія, яка стоїть на антиіммігрантських позиціях, виступає проти процесів інтеграції в Єврозоні і лідер якої відкрито заявляє про свої симпатії до Владіміра Путіна, отримала 28% голосів. Зауважимо, що на місцевих виборах 2010 року "Національний фронт" заручився підтримкою лише 11% виборців.
   Олексій Коваль Автор Олексій Коваль Міжнародна політика
  • Вірменія обрала грузинський шлях У Вірменії президент Серж Саргсян переписує Конституцію, маючи намір продовжити своє правління. Новації передбачають перехід від президентської республіки до парламентської. У жовтні законодавчий орган, з ініціативи правлячої Республіканської партії, уже схвалив проект конституційних реформ. А на референдумі, що відбувся минулої неділі, понад 63% виборців, які взяли участь у голосуванні, підтримали ці зміни до Основного закону країни. За збереження президентської республіки висловилося близько 32%.
   Володимир Кім Автор Володимир Кім Міжнародна політика
  • Вибір Сербії: інтеграція чи кооперація? Європейська інтеграція Сербії ніколи не проходила гладенько. Крім проблем у сфері прав людини і боротьби з корупцією, перешкодою на цьому шляху неодноразово ставав відгомін косовського конфлікту.
   Ганна Шелест Автор Ганна Шелест Міжнародна політика
 • ГРОШІ
   • Шість куль у лоб українській економіці. Здобутки влади
    Шість куль у лоб українській економіці. Здобутки влади Сьогодні для всіх, крім хіба що МВФ, ЄС і США, очевидно: нова влада в Україні і реформи - несумісні явища. Можу заявити ще категоричніше: усі українські уряди й реформи були несумісними.
    Олександр Савченко Автор Олександр Савченко Макрорівень
   • Про ціни на соціально значущі товари Наші громадяни віднедавна мають потенційну можливість кожні десять днів одержувати інформацію про ціни в усіх регіонах України на ряд основних продуктів харчування, які належать до соціально значущих. Цього мало, але все ж таки краще, ніж нічого.
    Андрій Ревенко Автор Андрій Ревенко Макрорівень
   • Про ціни на соціально значущі товари Наші громадяни віднедавна мають потенційну можливість кожні десять днів одержувати інформацію про ціни в усіх регіонах України на ряд основних продуктів харчування, які належать до соціально значущих. Цього мало, але все ж таки краще, ніж нічого.
    Андрій Ревенко Автор Андрій Ревенко Макрорівень
   • Банки України: як вибратися з петлі недовіри У 2014–2015 рр. Україна зіштовхнулася з найтяжчою банківською кризою, яка завдала нищівного удару по довірі до банківської системи та її регулятору. За даними дослідження фонду Демініціатив ім. Кучеріва та Центру ім. Разумкова, на кінець липня 2015-го 76,5% українців зовсім або переважно не довіряли банкам. Відтоді ситуація принципово не змінилася: попри боязкі паростки депозитів населення в гривні в останні місяці, загальна ситуація продовжує виглядати похмуро.
    Ірина Акімова Владислав Комаров Автори Ірина Акімова , Владислав Комаров Макрорівень
   • Дівоча пам'ять мільярдера На прикладі "Укртранснафти" видно, що публічно сказане Ігорем Валерійовичем, м'яко кажучи, не відповідає дійсності. У період керування Лазорком державною нафтотранспортною компанією він (Ігор Коломойський) заробляв, притім дуже пристойно. Сумарно за шість років, завдяки підконтрольному менеджменту "Укртранснафти", "Приват" збагатився на сотні мільйонів доларів.
    Сергій Куюн Автор Сергій Куюн Енергоринок
   • Столичні квартири вже з цінниками 2005 року Ринок нерухомості України небезпідставно можна назвати восьмим дивом світу. Промисловість у депресії, торгівля в "передінфарктному" стані, фінансова система вже після реанімації, проте в сумнівній формі, а ринок нерухомості сяк-так, але працює.
    Вадим Башта Автор Вадим Башта Бізнес
  • Трудовий кодекс: потрапити в рабство до роботодавця ще треба примудритися... Ні епопея з розробкою ТК, ні його прийняття в першому читанні не стали помітним явищем у суспільному житті. Той факт, що незалежна Україна понад два десятиліття жила за виправленим та доповненим радянським КЗпП, не вплинув на феномен незворушності суспільства, яке не виявило ні ентузіазму, ні заклопотаності, і пояснюється просто. Відносини між роботодавцями та найманими працівниками склалися й "регулюються" незалежно від законів.
   Надія Гоцуєнко Автор Надія Гоцуєнко Бізнес
  • Мобільний зв'язок: ціни не впали, але перспективи є На українському телеком-ринку відбуваються воістину тектонічні зрушення. Нарешті мобільні оператори ударними темпами покривають країну 3G-зв'язком. "Укртелеком" готується до модернізації мережі фіксованого зв'язку. А регулятор знизив ставку інтерконнекту. Останнє має прискорити перехід до можливості переносити номери, тобто залишати свій номер незмінним, змінюючи оператора.
   Герман Богапов Автор Герман Богапов Бізнес
  • Енергоринок: перезавантаження. Версія 2.1 Фінальну крапку, перш ніж передати новий законопроект "Про ринок електроенергії" в Кабмін, поставив Секретаріат Європейського Енергетичного співтовариства, чия допомога й наполегливість відчувалися весь рік. За інформацією Міненерговугільпрому, на початку грудня погоджений із Секретаріатом ЄЕС проект закону був направлений у Кабмін для остаточного погодження й подання у Верховну Раду України. Що "упаковано" в цьому законопроекті, яка модель електроенергетичного ринку і що дає реформа споживачеві, розглянемо предметно.
   Світлана Голікова Автор Світлана Голікова Енергоринок
  • ДФС справді позбавить ліцензій компанії-порушників чи тільки лякає їх? За даними DT.UA, Держфіскалслужба направила припис Держгеонадрам анулювати спецдозволи всіх добувних компаній, навіть найменших порушників податкової дисципліни - і тих, хто вчасно та у повному обсязі податків не платить, і тих, хто сидить на родовищах, як собака на сіні.До "чорного списку" ДФС потрапила навіть на 100% державна "Укргазвидобування".
   Ганна Люта Автор Ганна Люта Енергоринок
  • Світові ринки: ненудна кінцівка року Схоже, що бешкетний дух Різдва й Нового року вже витає на валютному ринку: за останній тиждень курс євро до долара США злетів на 500 пунктів, чого інвестори не спостерігали вже давно. Поки співвідношення в цій валютній парі підбиралося до піку своїх "американських гірок", вартість нафти на світових ринках упала нижче 37 дол. за барель.
   Олена Злобіна Автор Олена Злобіна Закордонна економіка
  • Чи можна продати херсонські помідори за ціною бургундського вина? Реформа децентралізації - це шанс для розвитку регіонів України. Та щоб місцеві громади повною мірою змогли цим шансом скористатися, децентралізація має бути насамперед економічною, а не політичною. В остаточному підсумку регіони залишаться наодинці зі своїми потребами, однак далеко не всі з них розуміють, як потрібно розвивати місцеву економіку, аби ці потреби задовольнити. Одним із ефективних способів розвитку місцевого бізнесу можуть стати економічні кластери.
   Юлiя Самаєва Автор Юлiя Самаєва Економіка регіонів
  • Між надією і розпачем, або Чому родюча земля перетворюється на "відмерлу спадщину" За останні чверть століття співтовариство селян-пайовиків двічі опинялося в епіцентрі суспільної уваги - на старті земельної реформи 90-х років минулого століття, коли колишнім колгоспникам виділяли земельні паї, і вже в наші дні, позначені закінченням строку мораторію на купівлю-продаж землі і чітко помітним наміром влади запустити ринок землі. Цього разу риторика й тональність суттєво змінилися. Селяни-пайовики зображуються в ролі стражденних, бо через мораторій не можуть продати землю. Інших лих у селян, виявляється, немає. Чи так це? Варто придивитися уважніше.
   Єліанд Гоцуєнко Надія Гоцуєнко Автори Єліанд Гоцуєнко , Надія Гоцуєнко Економіка регіонів
  • Бюджетна децентралізація: повний назад! У своєму річному звіті Міністерство фінансів записало собі в заслуги збільшення фінансових ресурсів місцевих бюджетів на 40%, а у своїй податковій реформі той же Мінфін зробив усе, щоб ці додаткові ресурси з місцевих бюджетів перекочували назад у бюджет державний.
   Юлiя Самаєва Автор Юлiя Самаєва Фінанси
  • Реформа в будівництві: треба змінювати всю систему Обвал будинку на Червонозоряному проспекті в Києві знову оголив проблеми вітчизняної будівельної галузі, на які держава тривалий час заплющувала очі. Йдеться не про причини ігнорування проблем цієї найпотужнішої сфери господарювання та навіть не про сумні наслідки, а про зміну підходів держуправління будівельними процесами.
   Всеволод Ніколаєв Автор Всеволод Ніколаєв Промисловість
 • ЛЮДИНА
   • Що ховається за дитячим кашлем?
    Що ховається за дитячим кашлем? Навіть якщо дитина часто хворіє, батьки заспокоюються, коли вона перестає кашляти. Напад виникає і сам минає - так буває спочатку. Але у бронхах є запалення, і воно нікуди не подінеться. Препарати, які дають дитині, знімають напад, приносять тимчасове полегшення. А якщо це не бронхіт, а астма? Напади будуть повторюватися, стануть важчими, що призведе до падіння функції легень. Це небезпечний стан, який вимагає складнішого й дорожчого лікування.
    Ольга Скрипник Автор Ольга Скрипник Здоров’я
   • Реактивний двигун до… воза Освітня сфера в нашій державі існує не завдяки, а всупереч. Усі роки незалежності фінансування за залишковим принципом спричинило зубожіння більшості загальноосвітніх шкіл і, як наслідок, хронічне відставання матеріально-технічної бази від загальноєвропейських зразків. Низька заробітна плата не сприяє популяризації професії вчителя, а відтак катастрофічно знижується якість вчительських кадрів. Тотальна незахищеність від часто абсурдних претензій батьків призводить до емоційного перевантаження, розчарування й зневіри в обраному життєвому шляху.
    Володимир Кошелюк Автор Володимир Кошелюк Освіта
   • Реактивний двигун до… воза Освітня сфера в нашій державі існує не завдяки, а всупереч. Усі роки незалежності фінансування за залишковим принципом спричинило зубожіння більшості загальноосвітніх шкіл і, як наслідок, хронічне відставання матеріально-технічної бази від загальноєвропейських зразків. Низька заробітна плата не сприяє популяризації професії вчителя, а відтак катастрофічно знижується якість вчительських кадрів. Тотальна незахищеність від часто абсурдних претензій батьків призводить до емоційного перевантаження, розчарування й зневіри в обраному життєвому шляху.
    Володимир Кошелюк Автор Володимир Кошелюк Освіта
   • Ключ від музею, в якому коштовності сховані Музей історичних коштовностей України, що розміщується у Києво-Печерській лаврі (за адресою вулиця Лаврська, 9, корпус 12), останнім часом став одним із найпопулярніших музеїв країни - у медійному просторі. Можливо, кияни та гості міста, які навіть не здогадувалися про існування такого унікального закладу, нарешті дізналися про нього (завдяки гучному скандалу) й тепер матимуть змогу оцінити безцінні експонати.
    Катерина Константинова Автор Катерина Константинова Культура
   • Світ без меж, у якому живуть "Солісти" Уявити концертне життя без Національного камерного ансамблю "Київські солісти" нині неможливо. Створений 20 років тому з ініціативи Богодара Которовича, колектив упевнено займає свою нішу в культурному просторі міста і країни. Але які параметри цієї ніші? У чому, говорячи мовою маркетингу, унікальна комерційна пропозиція "Київських солістів"? Наскільки вони унікальні, і чи унікальні?
    Юрій Чекан Автор Юрій Чекан Культура
   • Диригент Дірк Броссе: Тільки тиша може передати всю глибину слова "мир" Всесвітньовідомий бельгійський диригент Дірк Броссе, який нещодавно гостював у нашій країні, розповів DT.UA про своє відчуття нинішніх глобальних світових конфліктів, а також повідав, із чим у нього асоціюється Україна.
    Ольга Стельмашевска Автор Ольга Стельмашевска Культура
  • Постмайданна благодійність: підсумки року і... мрії Мільйони гривень благодійних коштів витрачено на ліки через нездатність Міністерства охорони здоров'я вчасно провести закупівлі. Тисячі переміщених сімей живуть у нужді через відсутність Закону про гуманітарну допомогу в кризовій ситуації, який би регулював, зокрема, рівномірний розподіл допомоги. Сотні випадків шахрайства зі збором коштів у вуличні скарбнички трапляються через відсутність законодавчої бази для передачі благодійних смс. Але благодійний сектор, попри перелічене, весь рік гарує, креативить, оптимізує, а головне - дає надію сотням тисяч українців, які потребують допомоги.
   Анна Гулевська-Черниш Автор Анна Гулевська-Черниш Соціум
  • Спекулювання Нострадамусом, або Уроки пана Геббельса Якщо ви цікавитеся майбутнім і слідкуєте за сучасним медіапростором, то, мабуть, звернули увагу, що нині багато пророцтв подають від імені астролога епохи Відродження Мішеля Нострадамуса. Завдяки Нострадамусу ми заздалегідь "знаємо", що нас очікує в майбутньому. Ось уже з'явилися передбачення й на 2016 рік. Виходить, попереджені - отже, озброєні? Ми вважаємо, що провидець передбачив багато історичних подій. А якщо здійснилися його передбачення тих подій, які вже стали для нас минулим, то і наше майбутнє відоме? Але не все так просто.
   Ольга Левашвілі Автор Ольга Левашвілі Соціум
  • Хоттабич: "Перемога — це відсутність схиляння перед усіма країнами у світі" Волонтер Ілля Лисенко, він же "Хоттабич", - людина легендарна. Менеджер, "білий комірець", що займався у мирному житті навчанням персоналу, конкурентною розвідкою та безпекою, під час війни так само системно, виважено й надійно займається забезпеченням іншої безпеки - людського життя. "Екстрену медичну службу ХОТТАБИЧА" (ASAP RESCUE) добре знають у зоні АТО. Її бригади чергують на різних ділянках фронту. Їхнє головне завдання - евакуація поранених.
   Оксана Онищенко Автор Оксана Онищенко Персоналії
  • Бійці "Невидимого батальйону", або Жінки до їжі не допускаються Вважається, що війна - справа не жіноча. Посідаючи, згідно зі статистикою, одне з перших місць у світі за рівнем освіти, в армії українки найчастіше опиняються не завдяки, а всупереч. Щоб потрапити туди, їм доводиться долати безліч перешкод. Хоча на календарі вже зовсім скоро 2016 р., українських жінок, як і раніше, посилають на кухню.
   Алла Котляр Автор Алла Котляр Соціум
  • Як зробити націю здоровою Очевидно, потрібно сформувати нову реальність - "індустрію здоров'я". Вона вже спонтанно формується: численні фітнес- і велнес-центри, SPA, шейпінги, аеробіки тощо - усе це зародки "індустрії здоров'я". Але все це функціонує безсистемно, до того ж - без контролю рівня здоров'я. А тим часом це головний критерій формування програми оздоровлення й оцінювання її ефективності.
   Геннадій Апанасенко Автор Геннадій Апанасенко Здоров’я
  • Розділені університети: повернутися не можна залишитися Конфлікт на Сході України - крім відкритого збройного протистояння на Донбасі - викликав до життя безліч похідних складнощів, включно з проблемами біженців, вивезенням українських заводів у Росію, "віджимом" бізнесу, квартир, авто та іншого майна, безробіттям, виплатами пенсій, обмеженням свободи переміщення товарів та осіб, непомірною дорожнечею на тимчасово окупованих територіях.
   Роман Додонов Автор Роман Додонов Освіта
  • Дитяча лікарня майбутнього. Красива гра? А коло таки замкнулося. І деталь, на яку в уже далекому 2006 р. ніхто не звернув би особливої уваги, сьогодні набула символічності. Промо-тур всіма областями України на підтримку благодійного проекту "Дитяча лікарня майбутнього" (ДЛМ), який стартував 29 вересня 2006 р., розпочався у Львові, якраз з тієї самої Львівської комунальної міської дитячої клінічної лікарні, на базі якої в листопаді 2014-го запрацював Медичний центр NOVO ("фактично елемент ДЛМ", за словами голови правління БФ "Дитяча лікарня майбутнього" Олександра Максимчука). І на його відкритті, як і в 2006-му, поруч із Катериною Ющенко стояв мер Андрій Садовий…
   Алла Котляр Автор Алла Котляр Соціум