Скільки разів ваша дитина через застуду й кашель пропускала заняття у школі, не відвідувала дитячий садок? Багато мам кажуть, що збилися з ліку - маля частіше залишається вдома, ніж ходить у дитсадок або на заняття. З температурою та іншими проявами ГРЗ легше впоратися, ніж з докучливим кашлем, який виснажує не тільки хвору дитину, а й усю родину, адже напади трапляються і вдень, і вночі. Здається, все перепробували. Приймали ліки, призначені дільничним лікарем, кололи антибіотики, використовували рецепти народної медицини - калину, малину, молоко з медом, а дитина все одно хрипить і кашляє. Кому не знайома така ситуація?
Батьки активно обговорюють цю проблему на інтернет-форумах, діляться своїми страхами й сумнівами, питають поради. У більшості випадків вони спокійно сприймають діагноз бронхіт або пневмонія, але не погоджуються, коли лікар говорить про астматичний бронхіт. Вони перелічують симптоми, намагаючись переконати себе, що це звичайний кашель, який скоро мине, у крайньому разі допоможуть антибіотики.
Знаючи про таку реакцію батьків, дільничні лікарі намагаються пом'якшити ситуацію, уникаючи терміна "астма". Пишуть натомість "астматичний синдром", "передастма" тощо. Важко зрозуміти, чим відрізняється астматичний бронхіт від бронхіальної астми, але батьки такий діагноз сприймають спокійніше.
Жонглювання термінами, на думку пульмонологів, приховує певну небезпеку. Дізнавшись "полегшений" діагноз, батьки заспокоюються і не намагаються розібратися - що ж відбувається з їхньою дитиною? Чому кашель то зникає, то знесилює нічними нападами? Діагноз "за бажанням батьків" може зіграти злий жарт, коли доведеться звертатися в іншу лікарню, до інших лікарів.
Кашель виникає при багатьох захворюваннях і лікується по-різному. Щоб допомогти дитині, треба її обстежити, а не просто сподіватися, що вона переросте і все минеться. Дуже важливо не втратити часу.
"Батьки дуже бояться почути, що в дитини астма, - наголошує завідувач відділення діагностики, терапії і клінічної фармакології Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Яновського професор Людмила Яшина. - Чомусь вважається, що цей діагноз якийсь особливий, про нього соромляться говорити.
Навіть якщо дитина часто хворіє, батьки заспокоюються, коли вона перестає кашляти. Напад виникає і сам минає - так буває спочатку. Але у бронхах є запалення, і воно нікуди не подінеться. Препарати, які дають дитині, знімають напад, приносять тимчасове полегшення. А якщо це не бронхіт, а астма? Напади будуть повторюватися, стануть важчими, що призведе до падіння функції легень. Це небезпечний стан, який вимагає складнішого й дорожчого лікування.
Під маскою астми ховається багато захворювань, тому так важливо провести ранню діагностику, виявити й усунути фактори ризику.
У якому випадку не можна відкладати візит до лікаря? Якщо в дитини часті бронхіти, якщо чутно хрипи й свистяче дихання. Вона у групі ризику, коли має схильність - часті алергійні риніти, атопічні бронхіти, зайву вагу. Відіграє свою роль і генетичний фактор. Якщо хворіють батьки - дуже висока ймовірність, що й у дитини може розвиватися ця патологія".
І педіатри, і батьки мають насторожитися - чому дитина так часто хворіє? Чи тільки застуда винна в тому, що її мучить кашель? Реформування первинної медичної допомоги поставило під удар педіатрію, ускладнило маршрут пацієнтів, що потребують консультацій вузькопрофільних фахівців. Один із симптомів, який має насторожити батьків, - кашель у передранковий час. Пульмонологи підкреслюють, що жодне інше захворювання, крім астми, не супроводжується раптовими нападами кашлю о 5-6-й годині ранку. Хворий вдихає повітря, але не може видихнути - звідси й хрипи, які чутно навіть на відстані. Препарати, що допомагають зняти напад, не усувають його причин.
В останнє десятиліття цьому захворюванню було присвячено багато різних досліджень. За даними ВООЗ, у європейських країнах поширеність астми серед дітей коливається у межах від 2 до 28%. В Україні, згідно зі статистикою, цей показник ледь досягає 1%, що швидше свідчить про відсутність реєстру хворих, ніж про виняток з правил. Стрімке зростання захворюваності відзначено в містах і селищах, де забруднення повітря значно перевищує допустимі концентрації. Цього року до таких можна зарахувати й Київ, який задихався від смогу й диму, викликаного, крім усього іншого, ще й тривалим горінням торфовищ. Лікарі столичної швидкої допомоги нарікають на значне збільшення кількості викликів "через ядуху". Багато хворих викликають бригаду по кілька разів на тиждень, бо напади повторюються. Але допомогти їм може комплексна терапія, а не укол, що тимчасово знімає спазми дихальних шляхів.
За визначенням медиків, астма - це алергійне запалення слизової оболонки дихальних шляхів. Напади ускладненого дихання називають бронхіальною обструкцією, що в перекладі з латини означає закупорку, порушення прохідності бронхів. Коли звужується їхній просвіт - з'являються свистячі хрипи, біль у грудній клітці, кашель, що переходить у напади ядухи.
Якщо в дитини було кілька випадків обструкції бронхів, не можна все списувати на ГРЗ. Потрібна консультація вузьких фахівців - пульмонолога, алерголога. Якщо клініка далеко й дістатися до неї складно, люди, буває, шукають причини відкласти таку поїздку. Тоді, щоб розвіяти сумніви, можна самостійно проаналізувати причини, що призводять до розвитку астми.
У дитини може розвиватися астма, якщо її мама палила під час вагітності, приймала багато ліків. Пасивне паління теж внесіть до списку.
Дуже часто при ГРЗ і хронічних бронхітах призначають курси антибіотиків. Якщо це повторювалося кілька разів - маємо ще один фактор ризику. Учені вважають, що активне застосування антибіотиків сприяє астматизації, особливо в дитячому віці.
Далі у списку авітаміноз, нераціональне харчування, переїдання, надлишкова вага.
Особливу увагу слід приділити алергії, яку дедалі частіше діагностують як у дітей, так і в дорослих. Кашель викликають десятки різних алергенів, яких вистачає і вдома, і на вулиці, і на роботі. Найнебезпечніший алерген у кожного свій, визначити його може тільки фахівець.
"Астму недаремно називають бомбою з годинниковим механізмом - невідомо, коли вона вибухне, - розповідає Людмила Яшина. - Молода дівчина спустилася в метро і на платформі знепритомніла. Її госпіталізували, почали шукати причину такого стану. Виявилося, вона з'їла тістечко у своєму улюбленому кафе. А в ньому, як з'ясувалося, було арахісове масло, яке є сильним алергеном. У нас цей продукт використовується рідко, а в США, де він популярний, добре про це знають. У нашої пацієнтки виявили астму, яка на тлі алергену вибухнула як бомба.
В останні роки з'явилося багато нових препаратів, що значно полегшують стан хворих на астму, дозволяючи їм вести звичний спосіб життя. Раніше могли тільки зняти напад, надати екстрену допомогу, багато препаратів мали серйозні побічні дії. Але вибирати не доводилося - або напади ядухи, які можуть спричинити смерть, або ускладнення від терапії (наприклад, зайва вага), з якими якось можна примиритися. Такі хворі часто потрапляли до реанімації, їм робили штучну вентиляцію легень, але й після цього напади повторювалися. Можливо, тому люди так бояться діагнозу астма.
Учені приділяють багато уваги вивченню астми, щоб знайти нові методи обстеження й лікування. Виявилося, вона дуже реагує на нові схеми терапії. Сьогодні застосовується так званий східчастий підхід до лікування, при якому враховується важкість перебігу захворювання. Щабель угору - збільшення дози, щабель униз - зменшення, усього ж їх чотири. Лікування спрямоване на усунення причини (запального процесу у бронхах) і поліпшення бронхіальної прохідності. У нашій країні вже розроблено й затверджено протоколи лікування та формуляри, які відповідають міжнародним вимогам.
Наголошую, астма - це не вирок. Що раніше хворий звернеться по медичну допомогу і почне лікування, то кращим буде результат".
Іноді пацієнти не вірять, коли їм кажуть про астму, бо не можуть пов'язати причину з наслідком. Студентка-відмінниця, яка веде здоровий спосіб життя і полюбляє ранкові пробіжки, кілька разів потрапляла в лікарню з діагнозом загострення передастми. Її напади траплялися нечасто, щоразу після танців на дискотеці. І тільки після обстеження у відділенні пульмонології їй поставили діагноз - астма. Виявляється астму, що дрімає в організмі, можуть розбудити сильні емоції - сміх, плач, істерика або нервово-психічні навантаження. Студентка після призначення відповідного лікування веде звичайний спосіб життя. Щоправда, від дискотеки довелося відмовитися.
Лікарі радять звернути увагу на здоров'я тим, у кого змінюється гормональний фон, часто вдома або на роботі трапляються стреси. До групи ризику потрапляють жінки після сорока. Зміна гормонального фону, збої в роботі залоз внутрішньої секреції часом призводять до появи зайвої ваги, задишки й болісних нападів кашлю. Жінки лікують різні недуги, навіть не підозрюючи, що в них може бути астма.
Щоб виключити або підтвердити цей діагноз, потрібно провести кілька обов'язкових досліджень. Здати аналіз крові й мокротиння, подихати у спеціальний прилад - спірометр, зробити пікфлуометрію, яка показує швидкість видиху. При астмі, нагадують лікарі, вдих робиться легко, а на видиху трапляються хрипи, кашель свистяче дихання.
Фахівці Інституту фтизіатрії і пульмонології провели скринінг з виявлення астми та інших захворювань дихальних шляхів в одному з районів столиці. Людей, що мають проблеми з органами дихання, значно більше, ніж показує статистика. Причина проста. Дані збирають за зверненнями пацієнтів, а якщо людина хворіє, але не йде до лікарів, то до статистики вона не потрапляє. І найголовніше - не отримує адекватної медичної допомоги.
Що допоможе уникнути астми або полегшити її перебіг?
На першому місці, як завжди, здоровий спосіб життя. Про сигарети шкідливо навіть згадувати. Прогулянки на чистому повітрі, поїздки до моря - це корисно всім, тим більше тим, хто страждає на астму. Раціональна дієта теж стане помічницею, якщо вилучити приправи, напої, продукти, що викликають алергію. Лікарі радять особливо ретельно стежити за харчуванням дітей - краще давати їм домашній борщ, ніж страви з екзотичних овочів і фруктів, які в будь-який момент можуть спровокувати напад.
Залізне правило - чистота у приміщеннях, видалення всього, що може викликати алергію. Це стосується не тільки старих диванів, килимів, подушок, а й кімнатних квітів і побутової хімії, яка використовується невиправдано часто.
Особлива тема - домашні улюбленці. Лікарі радять не поступатися проханням дітей і не приносити додому кошеня або цуценя, якщо є бодай найменша підозра, що це спричинить алергію. Дослідження показали, що діти, які контактують зі свійськими тваринами - коровами, кроликами тощо, хоч як дивно, не страждають від алергії і швидко набираються здоров'я. То, може, наступну відпустку або канікули провести десь на свіжому повітрі в селі? Користь буде і дорослим, і дітям.