Мобільний зв'язок: ціни не впали, але перспективи є

Поділитися
Мобільний зв'язок: ціни не впали, але перспективи є
На українському телеком-ринку відбуваються воістину тектонічні зрушення. Нарешті мобільні оператори ударними темпами покривають країну 3G-зв'язком. "Укртелеком" готується до модернізації мережі фіксованого зв'язку. А регулятор знизив ставку інтерконнекту. Останнє має прискорити перехід до можливості переносити номери, тобто залишати свій номер незмінним, змінюючи оператора.

На українському телеком-ринку відбуваються воістину тектонічні зрушення. Нарешті мобільні оператори ударними темпами покривають країну 3G-зв'язком. "Укртелеком" готується до модернізації мережі фіксованого зв'язку. А регулятор знизив ставку інтерконнекту. Останнє має прискорити перехід до можливості переносити номери, тобто залишати свій номер незмінним, змінюючи оператора.

Збурювач трафіку

Головним порушником спокою, безперечно, є "МТС Україна", яка після зміни бренду на Vodafone презентувала й нові "британські" тарифи на мобільний зв'язок. Їх головними перевагами декларувалися відсутність прихованих платежів, ліквідація хитрих сервісів і, найголовніше, як вважають у компанії, низькі ціни в роумінгу.

"По-перше, Vodafone тепер надає набагато, на десятки відсотків, а то й у рази, більший обсяг передачі даних. І це значна й незаперечна перевага, яка поки що нівелюється хіба значним відставанням у частині 3G-покриття. Але воно зменшуватиметься з часом", - вважає консультант телеком-операторів Роман Химич.

Справді, оператор запропонував усього за 30 грн на міс. відразу 0,5 Гб трафіку, а за
50 грн - 2 Гб. Тим часом пропозиції конкурентів стартують від 55 грн, правда, life:) оперативно збільшив кількість трафіку в усіх пакетах. А "Київстар" автоматично підкидає додаткові інтернет-пакети у день, щоправда - за додаткову плату.

Не можна не згадати й "Інтертелеком", який надає швидкісний мобільний 3G-зв'язок по всій Україні, але за іншим стандартом - CDMA EV-DO Rev.B. В оператора можна отримати за 5 грн на день 1 Гб трафіку - "качай не хочу". У його тарифних планах також можна докуповувати по 1 Гб на день за ті ж таки 5 грн.

На прикладі "Інтертелекому" добре видно, що з поліпшенням 3G-покриття в основних мобільних операторів кількість трафіку зростатиме.

Європа все ближче

Головна ж "фішка" водафонівських тарифів - особливі умови в роумінгу, фактично за українськими тарифами у 15 країнах Європи.

"На відміну від МТС, Київстар і life:), Vodafone взагалі не виділяє країни СНД як окрему тарифну зону. Йдеться про дзвінки в Росію і на її території, чи про країни Балтії, чи про Грузію, роумінгові тарифи будуть такими самими, як і для найвіддаленіших країн, на кшталт Науру або Чилі. Тобто максимально дорогими, - зазначає експерт. - Зате для 15 країн Євросоюзу (за винятком Франції, Бельгії, Словаччини, Угорщини, прибалтійських і балканських країн) надається безпрецедентно вигідна пропозиція, включно з безкоштовними вхідними за замовчуванням і можливістю телефонувати в роумінгу за домашніми тарифами. Нічого схожого більше ніхто в Україні не пропонує і, швидше за все, не пропонуватиме".

На думку аналітика, у цьому випадку, очевидно, спрацювали можливості групи Vodafone. Завдяки рішенням Єврокомісії, умови надання мобільному зв'язку на території Євросоюзу уніфіковані для всіх європейських операторів. Тепер безкоштовні вхідні й можливість телефонувати за домашніми тарифами в будь-якій країні ЄС захищені законом. Як найбільший оператор європейського ринку, Vodafone має можливість запропонувати аналогічні умови своїм найближчим партнерам, включно з "МТС-Україна".

Звісно, пільгові ціни на роумінг не ввімкнуться автоматично при перетині кордону. Для цього потрібно оплатити місячний пакет послуг, причому одразу в трикратному розмірі. Тож купувати місячний роумінговий пакет, виїжджаючи в Європу на два дні, немає сенсу.

Що стосується тарифів на міжнародний зв'язок, вони порівнянні з пропозиціями конкурентів, за винятком важливого моменту. На відміну, наприклад, від "Київстару" Vodafone не стягує плату за з'єднання, яка може сягати 2 грн і більше. У результаті, фактична вартість хвилини у Vodafone та його конкурентів помітно різна.

"Загалом, пропозицію Vodafone можна назвати дуже сильною. Деякі з її аспектів - обсяги передачі даних або відмова від плати за з'єднання в міжнародних тарифах - конкуренти можуть скопіювати. Що стосується роумінгу, то тут у них навряд чи є простір для маневру. З іншого боку, чіткий акцент пропозиції Vodafone на єврозоні на шкоду СНД дозволяє уникнути прямої конкуренції. Кожен з учасників ринку отримує можливість чіткого й зрозумілого позиціювання", - вважає Химич.

Інтерконнект зіграв

З 1 жовтня 2015 р. ставка взаємодії між операторами телефонного зв'язку знизилася до 23 коп. на хвилину. Чи знизилися чи при цьому тарифи на дзвінки?

Насправді мобільні оператори досить мляво прореагували на цей момент. Особливо дивно спостерігати, як "Київстар" тримає ціну на дзвінки на інші мережі на рівні 1,5 грн. Але ситуація трохи виправилася, коли оператор запропонував пакетні хвилини за додаткову плату. Тепер можна за додаткові 10 грн купити 30 хвилин на місяць або 100 хвилин за 25 грн. Тоді фактична ціна трохи вища за ставку інтерконнекту, у другому випадку - всього 25 коп./хв. (втім, ці хвилини ще треба виговорити).

У нових тарифних планах все ж таки поступово закріплюються гарантовані пакетні хвилини на інші мережі. Так, Vodafone у стартовому 30-гривневому пакеті дає 30 хв. дзвінків на місяць на інші мережі, а life:) у 55-гривневому - 35 хв., хоча зовсім недавно обіцяв усього 25.

Подивимося також, що сьогодні пропонує "Укртелеком". З домашнього телефону теж іноді треба телефонувати на мобільний. Нагадаємо, що з 6 жовтня 2015 р. оператор підвищив тарифи на послуги фіксованого телефонного зв'язку, після того, як Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, прийняла нові граничні тарифи на загальнодоступні телекомунікаційні послуги.

Тепер у пакеті "Домашній безлімітний" від "Укртелекому" за 60 грн на міс. (у селах і смт - 50 грн) абонент отримує 120 хвилин розмов на мобільні мережі. Таким чином, якщо перевести 50% абонплати на зовнішньомережеві розмови, то вийде знову 25 коп. Зверніть увагу, що мінімальний тариф в "Укртелекому" коштує не набагато менше - 42 (32) грн на міс., а там хвилина на мережу мобільного зв'язку - аж 1,2 грн. Тож час подумати про перехід на "безлімітний" тариф. А ще, щоб утримати абонентів фіксованого зв'язку, "Укртелеком" пропонує за 20 грн на міс. 1 Гб Інтернету у своїй мобільній 3G-мережі "Тримоб".

"Оператори шукають і знаходять способи підвищити місячну абонентську плату, оскільки до цього їх підштовхує економічна ситуація, будівництво мереж, курс долара. Але на перешкоді цьому стає шалена конкуренція", - вважає Сергій Решодько, оглядач ITnews і HiTech.Expert.

У будь-якому разі, спостерігається стійка тенденція до зростання в пропозиціях кількості безкоштовних хвилин на інші мережі. Тому можна з повною впевненістю сказати, що зниження ставки інтерконнекту спрацювало. У бік зростання передачі даних гратиме й активна побудова мереж нового покоління.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі