ІСПАНІЯ. Королівство-прагматик
Будучи енергетично незалежним та успішно реформуючи економіку країни, Мадрид не запобігає перед Москвою. Однак і сваритися через Україну зовсім не збирається. Маючи власні проблеми із сепаратизмом, Іспанія чітко заявляє, що не визнає анексії Криму й твердо підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. Водночас прагматично продовжуючи активне співробітництво з РФ.
Мінська халабуда
Бажання європейців наблизити вибори на Донбасі - передачу Україні контролю над кордоном - повне виконання Мінських угод - скасування санкцій - цілком зрозуміле. Але в Києві ж мають усвідомлювати, які це будуть вибори, якщо вони відбудуться в недалекому майбутньому. І ще запитання, відповіді на яке Мінські угоди не дають: що зміниться, коли замість захарченків і плотницьких до влади в "окремих районах" прийдуть такі ж захарови й плотнікови, так само керовані з Москви, але вже легітимні в очах і Заходу, і Києва?
Як Бацька за двома зайцями погнався
Але є один, хоч і малоймовірний, сценарій, який може реалізувати російська влада у разі, якщо, на її думку, Лукашенко перейде певну "червону межу". Це "палацовий переворот" у Білорусі з приходом до влади правителя, що формально з Росією не пов'язаний, але фактично для неї зручніший. Кремль може спиратися на офіцерську еліту силовиків Білорусі. Більшість її представників пройшли через російські військові навчальні заклади, чимало з них - етнічні росіяни.
"Чорна діра": нескінченний тупик урегулювання
Ситуація не те щоб зайшла в глухий кут, але дуже близька до цього. Системне небажання Москви та її підопічних - бойовиків-сепаратистів "ДНР/ЛНР" - вести розумний діалог щодо мирного врегулювання створює патову ситуацію "нескінченного тупика", з якого практично не видно виходу. Проблема ще й у тому, що це загострює ситуацію не тільки в зоні проведення АТО, а й на загальному геостратегічному рівні - розгортання нової холодної війни з неясними перспективами для всіх її учасників. Європа досі намагається вірити в те, що ситуацію можна повернути до "як було", але це неможливо - за минулі півтора року Україна надто багато пережила й надто дорогою ціною здобула цей урок "реалполітик", щоб повернутися до старого.
Греція: Ципрас йде ва-банк
Очевидно, що ділити грецький пиріг європейці візьмуться найближчим часом, розпочавши з приватизації морських портів Салоніки й Пірей, найприбутковіших готелів та об'єктів інфраструктури.
Начальник Генерального штабу Віктор Муженко: "Я відповідаю за всі рішення, які приймав. У тому числі й за ті, які призводили до втрат"
Під час розбору бойових операцій українських Збройних сил його ім'я згадують частіше за інші. Саме він найчастіше є об'єктом жорсткої критики, коли мова заходить про Іловайський котел, бої за Дебальцеве, битву за Донецький аеропорт. До начальника Генерального штабу генерал-полковника Віктора Муженка у військових, експертів, ветеранів, журналістів, родичів загиблих та зниклих безвісти нагромадилося безліч запитань. Професійних, емоційних, риторичних.
Двокорейна шарада. Пхеньян проти Сеулу: в кого міцніші нерви?
Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин, готуючись до запуску балістичних ракет, укотре небезпечно нагнітає ситуацію на Корейському півострові. Можливо, не зовсім розуміючи, що конфронтація з Сеулом як найпевніший спосіб збереження влади дуже легко може перетворитися на зондування того, наскільки взагалі Кім ІІІ здатен усидіти у своєму президентському палаці.
Дипігри від лукавого…
Незважаючи на те, що в українському політикумі ніякі "правильні референдуми" в Криму публічно не обговорюються, наші ЗМІ охоче надають свої майданчики для цих меседжів російських спікерів, і вони дістають "прописку" і в нашому інформаційному полі, і у свідомості аудиторії.
Відкладено на (без)перспективу
Домовившись про часткове списання та чотирирічну відстрочку виплати значної частини зовнішнього держборгу, уряд забезпечив собі та країні тимчасовий перепочинок. Не скориставшись яким для кардинального нарощування інвестицій, Україна в черговий раз прирікає себе на животіння серед країн третього світу в центрі Європи. На жаль, розраховувати на більше, ніж так зване відновлювальне зростання на "відскоку" після найбільшого у світі падіння, багатостраждальній вітчизняній економіці поки що не доводиться.
ДФС не підлягає реформуванню. Це неможливо
Навесні прем'єр-міністр Арсеній Яценюк дав новопризначеному главі Державної фіскальної служби Роману Насірову три місяці на реформування відомства, однозначно заявивши, що часу на розгойдування немає. І навіть пальцем пригрозив: якщо не впорається - приймемо відповідні кадрові рішення. Три місяці минули, у ДФС мир і спокій, навіть співробітники центрального офісу на Львівській площі не помітили будь-яких натяків на реформи, що вже казати про регіони.
Експорт до Польщі: великі перспективи і невикористані можливості
Вільну торгівлю фактично вже маємо: економічна частина угоди про асоціацію з її тимчасовим одностороннім застосуванням на користь України підписана сторонами і вже діє. В такому разі доречним буде поцікавитись, як цими можливостями користуються українські підприємці відносно насамперед польського ринку.
Атомне зберігання — (без)російський варіант
Одним із найголовніших атомних довгобудів в Україні є будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Контракт на його спорудження підписано понад десять років тому. На виході одержали захоплюючу багаторічну історію за участі парламенту (законопроект "варився" там кілька скликань), депутатів облрад, сонму експертів і юрби інших зацікавлених осіб.
Вивезення відпрацьованого ядерного палива — працюємо на Росію?!
НКРЕКП відмовляється передбачити в тарифі на електроенергію Національної енергокомпанії "Енергоатом" 556,5 млн грн, необхідних їй для будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Ця сума привела б до збільшення закупівельного тарифу на електроенергію НАЕК менш як на 2%, що підтвердили свого часу і українські, й російські атомники.
Атомне зберігання — (без)російський варіант
Одним із найголовніших атомних довгобудів в Україні є будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Контракт на його спорудження підписано понад десять років тому. На виході одержали захоплюючу багаторічну історію за участі парламенту (законопроект "варився" там кілька скликань), депутатів облрад, сонму експертів і юрби інших зацікавлених осіб.
Вивезення відпрацьованого ядерного палива — працюємо на Росію?!
НКРЕКП відмовляється передбачити в тарифі на електроенергію Національної енергокомпанії "Енергоатом" 556,5 млн грн, необхідних їй для будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Ця сума привела б до збільшення закупівельного тарифу на електроенергію НАЕК менш як на 2%, що підтвердили свого часу і українські, й російські атомники.
Надра залишаться без нагляду?
Державна комісія України по запасах корисних копалин (ДКЗ) - провідна організація в галузі оцінки надр - уже найближчим часом може бути ліквідована. Міністерство юстиції 18 травня 2015 р. видало наказ №736/5, яким скасувало "Інструкцію про зміст, оформлення і порядок подання на розгляд Державної комісії України по запасах корисних копалин". Цей документ діяв десять останніх років.
Про синдиків, омбудсменів і наші права
Які питання можуть перебувати в компетенції енергоомбудсмена? Виходячи з європейського досвіду, це вирішення проблем, пов'язаних з рахунками за газ, електроенергію, тепло й воду; поставками і перебоями з поставкою цих товарів (наданням послуг); підключенням до мереж; мікровиробництвом і пільговими тарифами.
Постреструктуризаційне похмілля
Основними причинами зростання рівня державного боргу в Україні протягом 2014–2015 рр. є значні обсяги боргового фінансування, внаслідок якого рівень держборгу збільшиться на 21% ВВП. Крім цього, внаслідок зміни валютного курсу рівень державного боргу підвищиться ще на 34% ВВП.
Пакт Монклоа: урок для України
Розташовані в діаметрально протилежних частинах Європи Іспанія і Україна мають чимало спільного. І та й інша тривалий час не були в Європі в суспільному й цивілізаційному розумінні. В України Європу було вкрадено в героїчному ХVІІ ст. Іспанія, після колонізації південної і центральної частин Нового Світу, почувалася не членом європейської спільноти, а метрополією Латинської Америки. О
Репортаж з лігва звіра. Нацистська Німеччина очима американського журналіста
1941 року на полицях книгарень США з'явилася книжка "Берлінський щоденник. Записки іноземного кореспондента", що швидко стала бестселером. Це були щоденникові записи американського журналіста Вільяма Ширера, який перед Другою світовою війною кілька років прожив у Німеччині і на власні очі бачив зародження нацизму, що невдовзі перетворив Європу на воєнне згарище.
Авторитети національних стигм
Зловживання терміном "моральний авторитет" розпочалося так давно, що точні витоки цього семантоблуддя відшукати вже важко. Проте деякі спільні параметри історії маразму простежуються.
Як ми зупинили трамвай
Завжди, коли по телевізору демонструють сезони вишуканої моди від… я тільки хмикаю собі під носа. Які сезони? От у нас були сезони… Зима зазвичай була монотонна і складалася зі звичних ігор: ковзанка, хокей, лижі і, звісно ж, сніжки. Вона формувала постійний потік розваг, що не позначався особливими етапними "віхами".
Надія з надією
Абсолютна більшість населення країни (67%) пишається тим, що вони - громадяни України. 57,5% населення вважає себе такими в першу чергу. Патріотичні почуття, на думку багатьох українців, - головне, що нас сьогодні поєднує: значення цього чинника різко зросло (з 8% у 2013 р. до 41% - у 2015-му).
Зелені портрети Надії Антонець
"Інтернет - дивна річ. Буває, сидиш, працюєш, викладаєшся - і нічого. А буває, зробиш якийсь простий, зрозумілий усім хід, і все - влучило. Удача, успіх - явище раптове, непередбачуване й швидко минуще", - написала на своїй сторінці у Фейсбуці Надія Антонець після того, як її дивні портрети зі свіжої зелені раптом стали надзвичайно популярними.
Надія з надією
Абсолютна більшість населення країни (67%) пишається тим, що вони - громадяни України. 57,5% населення вважає себе такими в першу чергу. Патріотичні почуття, на думку багатьох українців, - головне, що нас сьогодні поєднує: значення цього чинника різко зросло (з 8% у 2013 р. до 41% - у 2015-му).
Зелені портрети Надії Антонець
"Інтернет - дивна річ. Буває, сидиш, працюєш, викладаєшся - і нічого. А буває, зробиш якийсь простий, зрозумілий усім хід, і все - влучило. Удача, успіх - явище раптове, непередбачуване й швидко минуще", - написала на своїй сторінці у Фейсбуці Надія Антонець після того, як її дивні портрети зі свіжої зелені раптом стали надзвичайно популярними.
Друг для героя
Собака може бути не просто другом, а й лікарем і помічником. В усьому світі каністерапія (лікування з допомогою собак) стає дедалі популярнішим методом лікування.
"Заборонене мистецтво завжди сильніше за мистецтво заборон"
Однією з акцій, спрямованих на збереження культурного обличчя не тільки Одеси, а й, певною мірою, всієї Східної Європи, став VI фестиваль німого кіно та сучасної музики "Німі ночі". Упродовж двох вечорів - 22 і 23 серпня - на причалі яхт-клубу Одеського морського вокзалу засвічувався екран, поруч із яким влаштовувалися музиканти. Вони виконували авторські саундтреки до ретрофільмів 20-30-х рр. Картини демонструвалися під акомпанемент живого джазу, року й електронної музики.
Глобальний перфоманс на вулицях Львова
З 2 по 6 вересня вже ввосьме поспіль (перший датується 2008 р.) відбудеться єдиний в Україні міжнародний фестиваль перфомансу "Дні мистецтва перфоманс у Львові". Цього року перфоманси поєднуватимуться з подіями Конгресу культури Східного партнерства, який цими днями також проходитиме у Львові.
"Палімпсести": згадуючи Василя Стуса
У Вінниці за підтримки Міністерства культури України проходить літературно-мистецький фестиваль "Палімпсести", присвячений творчості Василя Стуса. У програмі фестивалю - читання творів Стуса і сучасних українських поетів, різноманітні перформанси, стрит-арт, музичні й театральні номери, а також публічні дискусії про творчість Стуса та події в Донбасі.
Ерік-Емманюель Шмітт: сезон в Україні
У Бельгії - в місті Сенеф - відбулася презентація нової книжки класика сучасної світової літератури Еріка-Емманюеля Шмітта "Ніч пломінка" (La nuit de feu). Тим часом і в Україні вже цієї осені очікується декілька резонансних проектів, пов'язаних з іменем Шмітта.
Ейфорія "ватників" і "панків"
У галереї ART 14 за підтримки Українського фонду культури експонується персональна виставка Анатолія Твердого "Ейфорія". У художньому просторі - колажі, асамбляжі, інсталяції великого розміру, що створюють атмосферу свята, фестивалю. Цей проект - як відображення нашої дійсності, наповненої суперечливими асоціаціями, іронією, роздумами, надіями. Такий же спектр емоцій і в творах художника.
Садок вишневий у Бразилії
Український музей "Тисячоліття", що в Прудентополісі (штат Парана, Бразилія) відзначив своє 20-річчя. Шкода, що про нього мало знають в Україні, бо зберігає він скарб неоціненний - пам'ять про драматичну і навіть трагічну історію переселення наших єдинокровних братів з Галичини наприкінці ХІХ століття за океан.
Ян Герчиньскі: "Школи не дуже люблять конкуренцію, бо це конкуренція не якості, а репутації і чуток".
Про ваучерну систему DT.UA розпитувало Яна Герчиньскі - одного з найкращих у Європі консультантів з управління та фінансування освіти в пострадянських країнах, експерта шведсько-українського проекту "Підтримка децентралізації в Україні", ад'юнкт-професора Варшавського Інституту освітніх досліджень. Розмова вийшла не тільки про ваучери. Адже питання фінансування освіти стосується різних аспектів цієї сфери - конкуренції, ринку, якості.
В Одесі гроші ходять за пацієнтами
У "провінційній" Одесі, як і по всій країні, на охорону здоров'я одного жителя припадає 750 грн на рік. Після фінансування обов'язкових статей витрат на програму "Здоров'я" залишиться майже 78 млн грн. Негусто як для міста-мільйонника? "Це як подивитися!" - кажуть в Одесі.
60 днів з життя першокласника
Передчуття свого першого походу до школи сповнене радісних очікувань і мрій, але водночас тривог і страхів. Не погоджуся з тими, хто вважає, що цей день визначає все - любов до школи, успішність, мотивацію. Ні, це все домисли, своєрідна ідеалізація події. Деякі аспекти, звичайно, запам'ятаються і спливатимуть у пам'яті як фотографії зі старого шкільного альбому.