"Країна по поличках": всі політичні розклади в обласних центрах України

Поділитися
© Моя Вінниця
ZN.UA створило передвиборний проект, який познайомив українців зі своєю країною.

В Україні 25 жовтня відбудуться місцеві вибори, під час яких українці обиратимуть депутатів міських, сільських і селищних рад, а також сільських, селищних, міських голів у всіх 24 областях України. ZN.UA в своєму проекті "Країна по поличках" познайомило українців зі своєю країною. З 29 вересня ми щодня публікували текст про нове місто-обласний центр, назву якого всі чули, обличчя туманно пригадуємо, але практично нічого не знаємо про те, ким і чим воно живе. 

У кожному з текстів йдеться про мерів міст, їхніх конкурентів та спонсорів. Наші читачі дізналися про те, що відбувається за лаштунками публічного лялькового театру, в головних ролях якого вихідці з однієї рекетирської бригади, з одного бізнесу або з однієї сім’ї, що протистоять один одному. Також журналісти ZN.UA проаналізували бюджети міст і способи їх освоєння. Ми розповіли про відносини очільників міст із Києвом, а також нагадали про обіцянки мерів містянам. Деякі з них градоначальники виконали, а деякі - забули. І, звичайно ж, опублікували свіжі соціологічні виміри.

То яка ж ситуація у районних центрах України?

Спостерігачі очікували, що за Вінницю та Вінниччину зійдуться у запеклій боротьбі колишній прем’єр-міністр Володимир Гройсман та його експатрон — п’ятий президент Петро Порошенко. А чинний президент Володимир Зеленський гостро прагнутиме втерти носа їм обом. Але так чи все насправді читайте у матеріалі “Країна по поличках.ВІННИЦЯ”.

У міського голови Луцька Палиці флеш-рояль – чинна більшість в обласній та міській радах, а також мажоритарники у Верховній Раді. І якщо в усьому світі політика є продовженням бізнесу, то в Україні саме політика і є бізнесом. Безпосередньо і в Луцьку є нюанси. Деталі читайте у матеріалі “Країна по поличках.ЛУЦЬК”.

У Дніпрі тандем Філатов-Корбан не гребує будь-якими політичними союзами, тандем Зеленський-Коломойський пішов у тотальне беззаконня, використовуючи деяких представників Служби безпеки, прокуратури і Держбюро розслідувань. Про те, чи можна перемогти Зеленського і Коломойського взагалі, і на полі, яке вони вважають своїм читайте у матеріалі “Країна по поличках.ДНІПРО”.

Чинний мер Краматорська Андрій Панков, який всі п'ять років лавірувати між різнополюсними кураторами, в цій виборчій кампанії вирішив грати свою гру та дистанціюватися як від глави НКМЗ Скударя, а також від співвласника ЕМСС народного депутата Максима Єфімова. При цьому перший відкрив йому в 2015 році двері в кабінет мера, а другий - всю каденцію супроводжував Панкова в столичних коридорах влади. Але чи є у мера для цього сили, ресурси і реальний авторитет читайте у матеріалі “Країна по поличках.КРАМАТОРСЬК”.

Всю свою каденцію чинний мер Житомира Сергій Сухомлин вів і диктував основну лінію в досить різношерсній міській раді. Підставами для цього були збільшений бюджет і десятки програм, якими місту дуже допомагав земляк колишній віцепрем'єр Геннадій Зубко. Але чому ключові політичні гравці на цих виборах зіграли з Сухомлином в піддавки? Деталі читайте у матеріалі “Країна по поличках.ЖИТОМИР”.

На Ужгород після місцевих виборів чекає ротація. Старі господарі слабшають, їх давні конкуренти після виборів стануть сильнішими. І це, мабуть, один з найбільш вдалих передвиборних кейсів “Слуги народу”. Деталі читайте у матеріалі “Країна по поличках.УЖГОРОД”.

У Запоріжжі мер посилив свої позиції в ході децентралізації, створив свою партію і йде на другий термін практично «в піку» ФПГ. Хоча колись прийшов до влади на політичних і фінансових ресурсах великого бізнесу. Про те, чи дозволить такий хід виграти вибори мера Запоріжжя Володимиру Буряку читайте у матеріалі “Країна по поличках.ЗАПОРІЖЖЯ”.

Руслан Марцінків постійно на зв'язку з жителями Івано-Франківська. Його влада така прозора, а обійми з електоратом такі міцні, що, здається, їх не розлучити й не розсварити. Але ж у житті нечасто буває так, щоб хтось третій не спробував втрутитися у відносини Детальніше про ситуацію в місті читайте “Країна по поличках.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК”.

У Києві підтримка мера Віталія Кличка зросла перед місцевими виборами. Ще в лютому 36% киян схвалювали діяльність мера, сьогодні – 60%. При цьому більшість жителів міста переконані, що якість їхнього життя і захищеність залежать від центральної влади. І лише 28% у цьому випадку обернулися в бік мера. Все про чисті і брудні кути столичної кухні читайте у “Країна по поличках.КИЇВ”.

Своїм рішенням знову балотуватися на виборах мер Львова Андрій Садовий ще більше політично розхитав місто. При цьому градоначальник не може провести через міську раду жодного потрібного йому рішення. Кому дістанеться місто читайте у “Країна по поличках.ЛЬВІВ”.

Мер Кропивницького Андрій Райкович за п'ять років на своїй посаді пройшов шлях від великого торгу з опозицією в міській раді до продуктивної співпраці з нею, а потім і асиміляції. Прийнятний для всіх місцевих бізнес-еліт компроміс - був успішно укладено. Тому Райкович має всі шанси перемогти на виборах і цього року. Деталі читайте у “Країна по поличках.КРОПИВНИЦЬКИЙ”.

У Миколаєві перед виборами розклад ключових сил, які боротимуться за місто, багато в чому відображає процеси, що відбуваються у верхніх ешелонах української влади. Мало хто міг би подумати, що в “Опозиційної платформи - За життя”, яка розкололася у Миколаєві, і “Слуга народу” може бути один кандидат на двох. Подробиці читайте у матеріалі “Країна по поличках.МИКОЛАЇВ

Олександр Мамай був мером Полтави вже двічі. За цей час він щільно співпрацював на політичному старті з місцевим агромагнатом Веревським. Однак якщо час, коли президентом був Янукович, Мамай “відсидів” спокійно, то після перемоги в 2015-му його конкуренти Удовиченко і Матковський “випустили мера по УДО” в 2018-му. Хоча Мамай і не просив. Детальніше про ситуацію в місті читайте “Країна по поличках.ПОЛТАВА”.

Здається, ніби на Сумщині одне містоутворююче підприємство, одна містообіймаюча партія та один містоконтролюючий мер - Олександр Лисенко. Однак у місті не все так просто, як здається. Деталі читайте у “Країна по поличках.СУМИ”.

Найбільш імовірно, що чинний мер Одеси переможе і цього разу. Однак інтрига полягає в тому, як довго він просидить у кріслі міського голови. А також в тому, яку більшість складеться в міськраді і кого виберуть секретарем міської ради, що має право бути в. о. очільника міста. Про ситуацію в місті читайте “Країна по поличках.ОДЕСА”.

Хоча традиційно у Рівному мери обіймають посаду довго, чинний міський голова Володимир Хомко не збирається йти на третій термін. При цьому він вже вказав на наступника. Деталі читайте у “Країна по поличках.РІВНЕ”.

У Тернополі, напевне, також переможе чинний мер Сергій Надал, який обіймає цю посаду вже 10 років. Однак любов городян до свого керівника не зовсім екстраполюється на партії, які він веде в міську раду. Подробиці читайте у “Країна по поличках.ТЕРНОПІЛЬ”.

Сьогодні Харків стоїть на порозі серйозних змін, які ще зовсім недавно здавалися дуже далекою перспективою. Однак залишається багато питань, на які немає однозначних відповідей. Наприклад, коли Геннадій Кернес, який лікується від коронавірусу за кордоном, повернеться до Харкова, та чи зможе зачитати присягу в разі перемоги на виборах? Чи будуть дострокові вибори, які оголошує Київ, або повторні (якщо присяга не прийнята), які оголошує Територіальна виборча комісія? Деталі читайте у “Країна по поличках.ХАРКІВ”.

Один спостережливий мешканець Херсону зазначив, що з 2014 року в місті боролися добро і зло. Де перші - це демократи, а другі - регіонали. А тепер, за його словами, усі сірі та злі. Про ситуацію у місті читайте у “Країна по поличках.ХЕРСОН”.

Черкаси - це креативний простір, де в останні роки відпрацьовуються універсальні політтехнології. У місті “Нацкорпус” допомагав чинному меру Анатолію Бондаренку вирішити питання остаточного переходу і закріплення влади в його руках. У 2020-му, країну разом з коронавірусом накрила хвиля мерського опору центральної влади, коли той же Бондаренко, відмовившись продовжувати карантин, кинув виклик цілому президенту країни. І чинний міський голова знову може перемогти. Деталі читайте у “Країна по поличках.ЧЕРКАСИ”.

У Хмельницькому останні п'ять років правили мери зі “Свободи”. Однак саме у цьому місті відповідна політична сила згасає, навіть попри те, що мери «Свободи» виявилися досить успішними менеджерами. Однак вони не почуваються у внутрішньоміській грі обділеними. Про ситуацію в місті читайте у “Країна по поличках.ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ”.

У Чернівцях міська рада успішно обкатала механізм відсторонення чинного мера від влади. Поки Олексій Каспрук доводить свою правоту в судах, містом править секретар ради Василь Продан, який представляє бізнес-групу Фірташа. При цьому чинний мер знову зібрався балотуватися на виборах. Про те, що змінилося в місцевому розкладі, і чому з перегонів в останній момент знявся основний суперник Каспрука - секретар міської ради, в.о. мера Василь Продан читайте у матеріалі “Країна по поличках.ЧЕРНІВЦІ”.

Перемога на виборах чинного мера Чернігова Владислава Атрошенка є очевидною. У місті - повний консенсус бізнес-груп, включаючи провладні. Завдяки цьому він може думати не лише про місто, а й про область загалом. Куди також йде його партія “Рідний дім”. А якщо врахувати, що угода зі “слугами народу” вже укладена, то мабуть, ми спостерігаємо народження нового чернігівського “князя” з великої земельної вотчиною. Деталі читайте у матеріалі “Країна по поличках.ЧЕРНІГІВ”.

Під кураторством Інни Ведернікової над проектом трудилася Юлія Самаєва, Алла Котляр, Юлія Гриценко, Антон Булгаков, Олександр Разумний, Сергій Жуков, а також Анна Здоренко та Дар’я Ухова.

Журналісти вивчали роботу своїх регіональних колег, архіви бюджетних документів, сайти мерів та міських рад. Наші журналісти розмовляли з компетентними особами впливових у місті партій, із людьми в командах кандидатів, експертами, пересічними жителями, а також із з утаємниченими в розклади бізнесменами та із силовиками, які їх просвічують.

ZN.UA дякує нашим партнерам: Міжнародному фонду “Відродження”, Міжнародному республіканському інституту IRI і соціологічній компанії Info Sapiens.

Ми також дякуємо за допомогу в пошуку інформації та контактів “Центру прав людини ZMINA”, “Громадському руху ЧЕСНО”, “Громадянській мережі ОПОРА”, проекту USAID ПУЛЬС, КВУ, НСЖУ, “Українському  Журналістському Фонду” та всім, хто розмовляв з нами, допомагаючи складати пазли проекту.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі