Об'єднаємо наші зусилля
Випуск № 12 1 квiтня-8 квiтня Швидкий перегляд номера
 • ВЛАДА
   • Мертві душі і живі гроші
    Мертві душі і живі гроші Відсутність чіткої державної позиції щодо конфлікту в Донбасі (інтегруємо/відтинаємо) і, як наслідок, статусу людей, котрі живуть на окупованих територіях (платимо/не платимо), а також провал Міністерством соцполітики створення Єдиного державного реєстру ВПО (внутрішньо переміщених осіб) створили ґрунт для масштабних маніпуляцій і зловживань у сфері надання переселенцям соціальної допомоги.
    Інна Ведернікова Автор Інна Ведернікова Внутрішня політика
   • ЧИТАЙТЕ НАС У СОЦМЕРЕЖАХ
   • Політична сейсмологія. Стислі тези Землетрус несе руйнування і очищення. Він ховає старі надії й народжує нові. Він ламає життя і долі, випробовує на міцність характери та будівлі. Руйнується те, що на вигляд пристойне і, здавалося б, може простояти ще століття, але згнило зсередини. Витримує його або міцне, або гнучке. Після землетрусу на певний час залягає тиша. Потім лунають крики й плач. Потім у напівзруйнованому місті починається рух - розгрібають завали, шукають воду, намагаються зміцнити вцілілі стіни. Працюють будівельники й мародери. Звідкілясь з'являються спекулянти, які заламують десятикратні ціни на найнеобхідніше...
    Олександр Макаров Автор Олександр Макаров Внутрішня політика
   • Війна на виснаження Аналізуючи перебіг бойових дій, ми раніше вже неодноразово прогнозували нинішню військову ситуацію. Війну неможливо зупинити виключно політичними методами та мирними переговорами. Хтось повинен виграти, а хтось - програти. Доки на лінії зіткнення не офіційний кордон, а ніким не демаркована "сіра зона", то звичайною контрольною перевіркою завжди буде автоматна черга.
    Юрій Бутусов Автор Юрій Бутусов Внутрішня політика
   • …А вийшло як завжди У санкційному списку Савченко-Сенцова-Кольченка є представники окупованого Криму, які зрадили присягу народу України і служать тепер у російських силових структурах. Це "прокурори" Наталя Поклонська й Арсеній Суходолов, "судді" Денис Діденко, Яніна Охота (Кожемяко) і Олександр Тонкоголосюк, співробітники ФСБ Сергій Марков, Андрій Тишенін, В.Абдулаєв. Та от халепа - у додатку до указу вони значаться… громадянами РФ. При цьому нам з вами нічого невідомо про те, що вони вийшли/втратили українське громадянство законним шляхом - через подачу заяви про вихід з громадянства України і відповідний указ президента України.
    Валентина Самар Автор Валентина Самар Внутрішня політика
  • Закон-зомбі Офіційні особи з Москви, Берліна й Вашингтона вважають амністування сепаратистів і бойовиків однією з ключових умов виконання Мінських угод, що вже давно забуксували. Тим часом не всі пам'ятають, що закон, який так настирливо нав'язують Києву, український парламент ухвалив іще півтора року тому. Ухвалив з величезною кількістю правових і процедурних порушень. Президент його не підписав. Але закон і досі, з невідомих причин, не скасований.
   Сергій Дрьомов Володимир Тимошенко Григорій Усатий Автори Сергій Дрьомов , Володимир Тимошенко , Григорій Усатий Внутрішня політика
  • Молдова: "новий старий" театр гібридної війни проти України й ЄС Цілком очевидно, що на тлі президентської кампанії, яка де-факто вже почалася в Молдові, складно говорити про шанси "пакетного врегулювання" україно-молдовських проблем (демаркація, взаємне визнання власності, енергетика й екологія), що потребує злагодженої роботи представників виконавчої і законодавчої влади як у Києві, так і Кишиневі. Однак Києву нічого не заважає тісніше координувати з Кишиневом і Бухарестом зусилля для протидії російській пропаганді й спільним викликам безпеці в регіоні.
   Віталій Кулик Автор Віталій Кулик Міжнародна політика
  • Європа змусить мігрантів поважати Шенген Міграційна криза й терористичні акти в Брюсселі стали для Євросоюзу стимулами рухатися в напрямку тіснішої інтеграції, до вирішення проблем, щодо яких раніше політики не могли домовитися. Парадоксально, але ті процеси, які могли зруйнувати ЄС, сьогодні створюють для нього нові можливості, що дозволяють вижити і стати сильнішим політичним об'єднанням.
   Олексій Коваль Автор Олексій Коваль Міжнародна політика
  • Шотландія: хоробрі серця, тверезі уми На травневих виборах у Шотландії напевне переможе правляча ШНП, і вона й надалі проштовхуватиме ідею незалежності. Водночас принципово важливим для майбутнього провінції є референдум про членство Великої Британії в ЄС, намічений на 23 червня. І передбачити його результат, як і результат можливого другого референдуму про незалежність Шотландії, дуже непросто.
   Костянтин Федоренко Автор Костянтин Федоренко Міжнародна політика
 • ГРОШІ
   • Розкрадання банківських гробниць
    Розкрадання банківських гробниць Керуючись суспільним інтересом, НБУ рік тому затіяв масштабну зачистку банківської системи. Під "шум битви", з допомогою різних схем було "освоєно" десятки мільярдів гривень вкладників і коштів рефінансування. Нині в епіцентрі процесу - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
    Юлiя Самаєва Автор Юлiя Самаєва Фінанси
   • Парламент приймає, уряд саботує, або Коли військовим чекати перерахунку пенсій 1 січня 2016 р. вступив у силу Закон України "Щодо внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", що мав би надати можливість колишнім військовослужбовцям одержати належні їм пенсій, не нараховані та не виплачені не з їхньої вини. Тож з 1 січня 2016-го військові пенсіонери мали би сподіватися на довгоочікуване збільшення пенсій. Однак не так сталося, як гадалося…
    Сергій Дрьомов Володимир Тимошенко Автори Сергій Дрьомов , Володимир Тимошенко Фінанси
   • Парламент приймає, уряд саботує, або Коли військовим чекати перерахунку пенсій 1 січня 2016 р. вступив у силу Закон України "Щодо внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", що мав би надати можливість колишнім військовослужбовцям одержати належні їм пенсій, не нараховані та не виплачені не з їхньої вини. Тож з 1 січня 2016-го військові пенсіонери мали би сподіватися на довгоочікуване збільшення пенсій. Однак не так сталося, як гадалося…
    Сергій Дрьомов Володимир Тимошенко Автори Сергій Дрьомов , Володимир Тимошенко Фінанси
   • Випробування безриб'ям Ситуація із забезпеченням населення рибою та рибною продукцією справляє гнітюче враження. Її споживання впало настільки, що українці, власне, перебувають на голодному рибному пайку. При цьому ситуація має стійку тенденцію до подальшого погіршення. Густа "тінь", яка знищує рибну галузь, - це "заслуга" злодійкуватих керівників держпідприємств, чиновників, які їм покровительствують, і недобросовісних приватників
    Єліанд Гоцуєнко Надія Гоцуєнко Автори Єліанд Гоцуєнко , Надія Гоцуєнко Бізнес
   • "Потьомкінські села" В Україні вже збудовано понад 100 млн кв. метрів житла з непрогнозованими експлуатаційними показниками та марними багатомільярдними витратами.
    Микола Ярмоленко Петро Баран Автори Микола Ярмоленко , Петро Баран Бізнес
   • За три місяці до відкладення реформи Реформа житлово-комунального господарства в частині управління багатоквартирними будинками та подальшого здійснення їх енергомодернізації вже через три місяці може стати відкладеною реформою. Це станеться з кількох причин: низька ефективність роботи уряду у нормативно-правовому регулюванні, відсутність активної роз'яснювальної роботи серед громадян і, зрештою, системна помилка, закладена при плануванні цієї реформи.
    Сергій Пінчук Автор Сергій Пінчук Енергоринок
  • Промисловість: шлях виходу з кризи У той час, як знані учені-економісти і керівництво провідних світових держав усвідомили головну роль промисловості в зростанні економіки, а стратегічним напрямом розвитку промисловості було названо неоіндустріалізацію, в основі якої - виробництво високотехнологічної продукції, в Україні активізувалися процеси усунення держави від формування і здійснення державної промислової політики, підтримки тих її виробництв і галузей, які мають конкурентні переваги і значний потенціал.
   Володимир Новицький Автор Володимир Новицький Енергоринок
  • Профтехосвіта: реформувати не можна дати вмерти Наприкінці минулого року, коли стало зрозуміло, що уряд більше не має наміру надавати держбюджетну субвенцію на підготовку робітничих кадрів і з 2016-го перекладе фінансування закладів профтехосвіти на місцеві бюджети, нарив лопнув. На поверхню вийшло чимало проблем, що накопичувалися у цій сфері роками. Їх яскраво видно на прикладі невеликої Тернопільщини.
   Роман Якель Автор Роман Якель Економіка регіонів
  • Як ми живемо: наше (не)здоров'я За нинішнього низького рівня життя та явно недостатнього державного фінансування охорони здоров'я піклуватися належним чином про своє здоров'я самостійно (за рахунок власних коштів) переважна більшість українців просто не в змозі. І особливо це стосується тих, хто найбільше потребує медичної допомоги, - пенсіонерів, інвалідів та інших соціально незахищених громадян. Отже, і решта ключових показників - чисельність населення, тривалість життя та інші - будуть неминуче погіршуватися й надалі. Невже наша нація приречена на вимирання?
   Андрій Ревенко Автор Андрій Ревенко Макрорівень
 • ЛЮДИНА
   • Docudays UA: Розплющте очі і ввімкніть думки
    Docudays UA: Розплющте очі і ввімкніть думки Протягом восьми днів у Києві проходив Міжнародний кінофестиваль документального кіно про права людини - Docudays UA. У його рамках було показано близько сотні фільмів, значуще місце серед яких посідали українські картини.
    Антон Філатов Автор Антон Філатов Культура
   • Кому квиток до Північної Кореї? У рамках 13-го Міжнародного фестивалю Docudays, що проходив Києві, режисер Віталій Манський показав фільм "У променях сонця". Ця місцями зворушлива, місцями - жорстка, але багато в чому показова стрічка - про природу і психологію тоталітаризму вже у третьому тисячолітті. І тут не просто фільм-ілюстрація, а й фільм-урок - фільм-попередження.
    Любов Журавльова Автор Любов Журавльова Культура
   • Кому квиток до Північної Кореї? У рамках 13-го Міжнародного фестивалю Docudays, що проходив Києві, режисер Віталій Манський показав фільм "У променях сонця". Ця місцями зворушлива, місцями - жорстка, але багато в чому показова стрічка - про природу і психологію тоталітаризму вже у третьому тисячолітті. І тут не просто фільм-ілюстрація, а й фільм-урок - фільм-попередження.
    Любов Журавльова Автор Любов Журавльова Культура
   • Український художник за межею Можливо, й не варто повторювати, що Україна сьогодні переживає драматичні часи: і в політиці, і в економіці. Війна, анексія, криза. Всім нелегко. Хоча, як відомо, хтось такі часи справді "переживає", щільно затягнувши пасок, а хтось - відверто наживається (і для багатьох це також не таємниця). Українська культура, яка й раніше підтримувалася за "залишковим" принципом, сьогодні взагалі потрапила в пастку.
    Ольга Петрова Автор Ольга Петрова Культура
   • Манія "Жізелі". Репетиція Раду Поклітару через тиждень випускає свій найдорожчий балетний проект - "Жізель" - на основі музики Адольфа Адана, але, природно, із власним сучасним ризикованим поглядом на класичну історію кохання.
    Катерина Константинова Автор Катерина Константинова Культура
   • Французька весна, три шедеври Жака Одіяра У рамках "Французької весни в Україні-2016", яка стартує, - кілька гучних європейських кінопрем'єр, а також ексклюзивна спецретроспектива "Жак Одіяр. Три шедеври". Його кінокар'єра розпочалася на початку 1980-х. До гучного фільму "Професіонал" із Жан-Полем Бельмондо доклав свою руку сценариста й він, Жак Одіяр. А вже перша його авторська картина "Дивись, як падають люди" (1994) принесла цьому режисерові премію "Сезар". У стрічці на тоді не дуже відомого режисера погодилися зніматися Матьє Кассовіц і Жан-Луї Трентіньян.
    Леся Ільєнко Автор Леся Ільєнко Культура
  • Повертаємо людям історію, історії повертаємо людей Перший рік на посаді керівника Інституту національної пам'яті я присвятив насамперед інституційним змінам: реформі інституту, формуванню команди, формулюванню завдань. Змінивши інститут, створивши з нього інструмент реалізації державної політики, близько півсотні мотивованих людей узялися змінювати й країну. Мушу уточнити, що півроку, через бюрократичні трансформації і звичаєвий (припустимо, лише звичаєвий) опір Системи, нас було лише близько двох десятків. Утім, сподіваюся, що поставлене завдання: аби ці трансформації не позначилася на результатах, ми виконали на максимально можливому рівні.
   Володимир В’ятрович Автор Володимир В’ятрович Історія
  • Україна середини ХVІІ століття: полігон "гібридної війни" Москви Сьогодні, у зв'язку з агресією Росії проти України, у ЗМІ дедалі частіше згадується термін "гібридна війна". Остання, виходячи з таких її складових, як інформаційна та кібер-війна, бачиться виключно феноменом ХХІ ст. Однак є підстави вважати, що нинішня "гібридна війна" Кремля сягає своїм корінням у 50-ті роки XVII ст., коли антиукраїнська політика Московського царства виявилася в різних формах тиску (політичного, економічного, адміністративного, силового тощо), активізації агентури, підбурюванні антиурядових настроїв з метою дестабілізації внутрішньої ситуації та створення негативного міжнародного іміджу української влади тощо. Кінцева мета всіх цих заходів була одна: знищення державності України.
   Володимир Газін-Молодший Автор Володимир Газін-Молодший Історія
  • Батьки і діти — життя після розлучення Куди зникають батьківські почуття після розлучення? Чому чоловіки вважають обтяжливим спілкування з власними дітьми, не хочуть брати участь у їх вихованні й платити аліменти? Як залишитися хорошим батьком для дитини, попри розставання з її матір'ю? Ці питання, так чи інакше, торкнулися багатьох розбитих родин.
   Антоніна Юрченко Автор Антоніна Юрченко Сімейне коло
  • "Пускати коріння крізь камінь — немає більше сил". Долі переселенців Науковці й соціологи виділяють три групи вимушених переселенців з Криму і Cходу України: люди, які збираються повернутися на місця попереднього проживання, щойно нормалізується ситуація; люди, які з часом виїдуть на Захід; люди, які в різний час виїхали з Західної України, а тепер повернулися додому. Та це лише теоретична схема. У реальному житті все набагато складніше.
   Василь Худицький Автор Василь Худицький Сімейне коло
  • Школа, в якій комп'ютер заборонено У цій каліфорнійській школі навчаються діти багатьох відомих фахівців у галузі високих технологій - співробітників Google, Apple, Yahoo, Hewlett-Packard, eBay та інших гігантів Кремнієвої долини. У цій школі немає комп'ютерів. Узагалі. У класах вони заборонені, та й удома користуватися ними не рекомендується. У навчанні застосовують звичні "старомодні" інструменти: ручки, олівці, швейні голки, глину.
   Сімейне коло
  • Потрібен прогресор Майдан програв. Хоч як гірко це усвідомлювати, але така об'єктивна історична реальність, яку треба прийняти, щоб зробити правильні висновки і продовжити боротьбу. Майдан від самого початку був приречений на поразку, бо в нього не було цілей, принципів і лідерів. Майдан був поривом, протестом світлих людей, які не бажають жити під владою неосвіченої, чванливої, патологічно жадібної людини; і в цьому він досяг результату - головного самодура прогнали, але інші деспоти, кріпосники, олігархи й самі правила гри збереглися.
   Юрій Касьянов Автор Юрій Касьянов Соціум
  • АллатРа: нове вбрання короля По суті, "АллатРа" замість заявленого "абсолютного бестселера XXI ст." з "ключами до розуміння процесів як видимого, так і невидимого світів і фундаментом Знань для докорінного перетворення як Людини, так і всього людства загалом" є важким для читання фоліантом зі змістом у вигляді набору різнорідного, не нового й не оригінального матеріалу, що часто мало поєднується. Це - вінегрет, нестравний і не найлегший для сприйняття.
   Ольга Левашвілі Автор Ольга Левашвілі Соціум
  • Волонтер Ксенія Бикова: "Я добра фея з сокирою" Хто сказав, що жіночність і чоловіча військова відвага не можуть поєднуватися в тендітній жінці? Коли прийшла війна, волонтер Ксенія Бикова закинула в далеку шафу туфельки, гарні сукні, рукоділля і вирушила на фронт. Відчайдушна, смілива і часом жорстка, вона дуже впевнено почувається в суворому чоловічому світі. Практично щотижня Ксенія їздить у найгарячіші точки АТО, "на щонайпередовіший передок". Про безхмарне минуле нагадує тільки зовсім уже невоєнний позивний волонтерки - Фея.
   Оксана Онищенко Автор Оксана Онищенко Персоналії
  • Колективне несвідоме весни Як уявити собі майбутнє, якщо біржові й фінансові спекуляції породили корупційні і рентні надприбутки? Рентні надприбутки породили рентне прокляття. Рентне прокляття спричинило філософську інтоксикацію життя. Філософська інтоксикація оформилася в крайнощі архаїки, фундаменталізму й нігілізму. Нігілізм зруйнував смисл понять. Це призвело до втрати міри буття.
   Валентин Ткач Автор Валентин Ткач Соціум
  • "Один із головних чинників, який призвів до нинішнього стану справ у НАНУ, — вік..." Напередодні сесії загальних зборів НАН України наукова спільнота скидається на розбурханий вулик - гарячі обговорення та дискусії з питань т.зв. оптимізації наукових установ, "працездатності" нового Закону "Про наукову і науково-технічну діяльність" і нової редакції Статуту НАНУ. Відомий матеріалознавець, організатор (інституту з сучасним дослідним виробництвом), реалізований адміністратор, директор Державного фонду фундаментальних досліджень (ДФФД), академік НАН України Борис Гриньов упевнений: вихід є, і хто не сидів в очікуванні бюджетних подачок, той найменше сьогодні нарікає на труднощі. Після однієї з резонансних публічних лекцій ученого відбулася розмова з журналістом DT.UA.
   Лідія Суржик Автор Лідія Суржик Наука
  • Гнилий компроміс. Як депутати запускали НАЗЯВО Компроміси бувають різні. Але ж має бути святе, чого не можна здавати за жодних умов. Принаймні в ідеалі хотілося б, щоб так було. Створення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) - саме такий випадок.
   Оксана Онищенко Автор Оксана Онищенко Освіта