Крайній рік
Ситуація на переговорному фронті (як на мінському, так і на женевському напрямку) багато в чому нагадує ситуацію на лінії розмежування - бої місцевого значення, перестрілки різної міри інтенсивності, розвідки боєм, диверсії. Війна на виснаження. "Без особливих змін. Росіяни наполягають на одному. Ми відстоюємо своє. Поки без особливих досягнень. І без особливих втрат". Приблизно такими (практично тими самими) словами охарактеризували підсумки останньої зустрічі в білоруській столиці кілька українських політиків, які брали участь у переговорах про врегулювання конфлікту.
Узурпація влади — хвороба українських президентів
Диктатура Віктора Януковича не утворилася за один день. Адже попереднього президента обрали на вільних, прозорих і демократичних виборах. До такого стану призвела низка кроків, непомітних для загалу. Повалення диктатури дуже дорого коштувало українцям. Тому зараз необхідно "дмухати на холодне", аби пізніше наш народ знову боляче не "обпікся на гарячому".
Як виправити 12 вад регулювання по-українськи?
Бізнес - той самий спорт, але зі значно складнішими правилами. Арбітром у цій грі є держава. При цьому, вона не лише монополіст на застосування легального насильства на полі, а й регулятор - творець, джерело і гарант дотримання правил. Уникати здійснення цих функцій означає погодитись на існування закону джунглів, що зовсім не про сприятливий інвестиційний клімат та зростання економіки.
Верховний суд президента
Зовсім небагато часу залишається до набрання чинності змінами до Конституції України в частині правосуддя і новою редакцією Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Вже 30 вересня запрацюють наймасштабніші в історії незалежної України нормативні трансформації в частині судової реформи.
Земельний дерибан під прикриттям децентралізації
У нашій країні багато назрілих реформ політики використовують у своїх електоральних і, скажемо прямо, фінансових інтересах. Не стала винятком і давно вже необхідна реформа місцевого самоврядування й територіальної організації влади в Україні, яка просувається під мемом "децентралізація" і супроводжується безліччю спекуляцій.
Росія: майбутнє в минулому
Події останніх трьох років (2014–2016 рр.), що прямо чи опосередковано пов'язані з Росією, спричинили появу численних заяв і публікацій стосовно стану її економіки. Особливої уваги заслуговують два полярні міфи. Перший: "Росія - багата і сильна країна", другий: "Росія - колос на глиняних ногах". За законами філософії, істина напевно десь посередині. Але це варто з'ясувати.
Євразійська дуга Дугіна
Спроба воєнного перевороту в Туреччині, здійснена в ніч з 15 на 16 липня ц.р. погано організованою групою військових, стала несподіванкою навіть для найдосвідченіших тюркологів. Нині експерти по обидва боки океану намагаються зрозуміти причини та вгадати наслідки цих зовсім не тривіальних подій для Туреччини, регіону та великої геополітики.
Податкова реформа: наслідуючи античного Сізіфа
Міністерство фінансів протягом двох найближчих тижнів планує оприлюднити зміни до Податкового кодексу. Є великі сумніви в тому, що вони принципово змінять ситуацію в економіці й стануть революцією. Зате немає сумнівів у тому, що кількість охочих "вписати" у ПКУ потрібні пункти зросте в рази. А відверто слабка позиція міністерства, що очолює процес, лише сприятиме таким зловживанням.
Приречені рецидивісти
Українська влада вкотре пустилася в зволікання, що граничать із злочинними, і профанацію реалізації конче потрібних для країни реформ. Тож фінансово-банківському сектору після розслаблюючого періоду оманливої весняно-літньої стабілізації найпевніше уготовано нову "ненудну" осінь.
Упущена вигода, або Неефективна боротьба за енергоефективність підприємства
За останні пару років термін "енергоефективність" став модним рекламним слівцем, яке дедалі частіше миготить у рекламних роликах, назвах продуктів і компаній. І це сумно, адже замість вирішення проблеми відбувається її стрімке забалакування.
Застовпити ділянку?..
Історія з угодою про розподіл продукції (УРП) щодо Юзівської площі дуже нагадує вже забуту історію з компанією "Венко Прикерченська". Зараз ми є свідками чергового витка її розвитку.
Застовпити ділянку?..
Історія з угодою про розподіл продукції (УРП) щодо Юзівської площі дуже нагадує вже забуту історію з компанією "Венко Прикерченська". Зараз ми є свідками чергового витка її розвитку.
"Залізка" все стерпить...
Скільки існує "Укрзалізниця", стільки тягнеться за нею шлейф скандалів, пов'язаних із закупівлями матеріально-технічних ресурсів. Гучніше й частіше за інші товарні групи в об'єктив уваги ЗМІ потрапляє паливо - найбільша стаття витрат залізничного монополіста.
Ойген Хінрікс-Шрамм, компанія Antra: "Ми хочемо стати лоу-костом на газовому ринку України"
Восени минулого року одеський губернатор Міхеїл Саакашвілі заявив, що Одеський припортовий завод (ОПЗ) контролюється колишнім народним депутатом Миколою Мартиненком і в листопаді 2015 р. уклав невигідний контракт на поставку газу з невідомою австрійською компанією Antra. Це завдало (або могло завдати) збитку державі в розмірі 90 млн дол.
З початку року "Укртрансгаз" транспортував для споживачів ЄС 43,2 млрд кубометрів газу
У липні вітчизняні газові сховища поповнилися на 1 млрд кубометрів блакитного палива, що аналогічно показникам минулого року, повідомляє відділ зв'язків із громадськістю та пресою ПАТ "Укртрансгаз". Усього поточного року до вітчизняних ПСГ уже закачано 2,2 млрд кубометрів газу.
Безумовні умови отримання нового мандата НБУ від суспільства
Належне реформування банківської системи України, монетарної політики неможливе без реформування вищого органу центрального банку - Ради Національного банку, і якщо у правління НБУ сьогодні оголошено нову візію, то нове бачення повинно бути і в Ради Нацбанку. Важливо, щоб вони збігалися.
Безпрогнозне майбутнє бюджетного планування
Серед головних пунктів урядового плану пріоритетних дій на поточний рік зазначається бюджетна реформа. Яка, серед іншого, передбачає впровадження середньострокового бюджетного планування, тема якого перманентно з'являлася у порядку денному обговорень серед чиновників та експертів і до початку роботи нинішнього уряду. Тема модна, в багатьох розвинених державах таке планування застосовується, а у разі використання в Україні (неважливо, ефективного чи ні) чиновники могли б сміливо ставити галочку навпроти пункту "запровадження реформ".
Культура Ґедройця: пошук діалогу
Наприкінці липня виповнилося 110 років від дня народження Єжи Ґедройця - польського публіциста, політика, мемуариста, засновника й редактора журналу Kultura.
Зоряна Кушплер: українська зірка на віденській сцені
На початку вересня в австрійському місті Грац у великому гала-концерті зустрінуться всесвітньо відомий тенор Хосе Каррерас і українська співачка Зоряна Кушплер. Вона - володарка прекрасного мецо-сопрано, солістка Віденської опери, на сцені якої працює вже десять років. До весни цього року Зоряна ніколи не виступала на вітчизняних сценах. Ї дебюти на теренах України стартували у квітні в Києві.
Очищення не відбулося
Минуло вже близько двох років, як в Україні набрали чинності закони про декомунізацію. Більше року минуло відтоді, як президент П.Порошенко підписав Закон №2540 про вільний доступ громадян до архівів радянських спецслужб. Чому ж проблема відкриття архівів таємної поліції актуальна й досі?
У "бандерівському полоні"
Про боротьбу ОУН і УПА історики часто дізнаються з протоколів допитів повстанців, які потрапили до рук НКВС. Втім, націоналісти теж не здавалися без бою - до їхньої служби безпеки у бурхливі 1940-ві теж потрапляло чимало цікавих осіб, про що свідчать протоколи допитів націоналістичної спецслужби, викладені на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху (всі цитати - з цього архіву).
У катакомбах конфлікту
Доводиться визнати, що рік став одиницею виміру конфлікту, в який залучено мільйони людей та який обійшовся в тисячі жертв. Десятки країн у особі своїх представників обговорюють його перспективи.
У "бандерівському полоні"
Про боротьбу ОУН і УПА історики часто дізнаються з протоколів допитів повстанців, які потрапили до рук НКВС. Втім, націоналісти теж не здавалися без бою - до їхньої служби безпеки у бурхливі 1940-ві теж потрапляло чимало цікавих осіб, про що свідчать протоколи допитів націоналістичної спецслужби, викладені на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху (всі цитати - з цього архіву).
У катакомбах конфлікту
Доводиться визнати, що рік став одиницею виміру конфлікту, в який залучено мільйони людей та який обійшовся в тисячі жертв. Десятки країн у особі своїх представників обговорюють його перспективи.
"Зеленці": смисли й істини
Смисли є сумою істин. Часто примітивність смислів є наслідком примітивності застосовуваних нами правил додавання істин. Відтак потворність смислів не завжди є доказом потворності істин.
"Інтернаціоналізм чи русифікація?"
26 липня академіку, Герою України Івану Дзюбі виповнилося 85 років. Нині метр почувається не дуже добре, нікому інтерв'ю не дає, йому не можна хвилюватися, як повідомила Дзюбина дружина Марта Володимирівна. Тому дозволю собі поділитися моїми особистими спогадами про Івана Михайловича, з яким замолоду мені довелося чотири роки працювати в одному колективі.
Нове значення перемир'я під час Олімпійських ігор
Більшість статей, присвячених Олімпіадам, починається з опису античних Олімпійських ігор, що проводилися з кінця VIII ст. до н.е. по кінець IV ст. н.е., і вказують на основну вимогу до учасників на період проведення ігор - припинення війн і проведення в Олімпії мирних переговорів щодо врегулювання наявних конфліктів.
Чай? Кава? Пограємо
В Одесі особливо любимий і популярний "Театр на Чайній". Ця театральна лабораторія заснована силами випускників Одеського театрального ліцею. З часом трупу поповнювали випускники різних вишів та актори з різних міст. У репертуарі - сучасна драматургія та класика: Іван Бунін, Леонард Герш, Моріс Панич, Бертольд Брехт.
По справедливості, а не по домовленості
У цю вступну кампанію в Україні запроваджено нову модель розподілу місць державного замовлення між університетами. Тепер абітурієнти власними заявами "голосують" за збільшення фінансування того чи іншого вишу