П'ять сценаріїв для україно-російських відносин
Нинішня ситуація виглядає патовою - ні миру, ні війни, і всі сторони зазнають значних втрат: Україна - від тривалого конфлікту на її території; Росія - від участі в цьому конфлікті, утримання анексованого збиткового Криму, а також від міжнародних санкцій; західні країни - від розриву економічних зв'язків із Росією. Яким може бути дальший розвиток подій? Спробуємо окреслити можливі сценарії. На наш погляд, базових сценаріїв п'ять, причому три з них радикальні, два - проміжні компромісні.
Шпигуне, йди геть!
Як політична заготовка Валентин Наливайченко потрапив на перехрестя багатьох доріг: його люблять американці; він, як професійний розвідник, уміє подобатися людям; його вважають правоцентристом, борцем з корупцією і патріотом; у нього чудові стосунки з усіма власниками електоратоманіпулюючих ЗМІ; він може створити свою партію, розцвісти в "Укропі" чи пригодитися в "УДАРі". Він - амбіційна форма, чию порожнечу можуть заповнити великі спонсори, які заповнювали цю саму порожнечу в "лідерах" Майдану - Яценюку, Кличку і Тягнибоку.
Російська пропаганда за українські гроші
Україна й далі фінансує окуповані території на Донбасі. Мова не про пенсії чи соціальні виплати, а про одну з найгірших складових теперішньої війни - інформаційну. Сепаратистські теле- й радіоканали, а також російська телепропаганда в так званій "ЛНР" досі транслюється за кошти України.
Вільна економічна блокада
Та найголовніше, що б'є по правах громадян України, це, звичайно, порядок в'їзду/виїзду, який Кабмін оновив і ввів у дію 11 червня. Судячи з нововведень, найнебезпечнішими - зважаючи на найсуворіші вимоги - уряд вважає неповнолітніх дітей громадян України. Відповідно до нового Порядку перетин адміністративного кордону з Кримом для них можливий тільки за закордонним паспортом.
Влада — громадянське суспільство: системний збій
Революція Гідності ставить кілька вимог, які співзвучні з устремліннями всього українського суспільства: справедливість, розширення прав і свобод, демократія. Отже, громадянське суспільство очікувало, що нова влада на законодавчому рівні й на рівні практик забезпечить процес збільшення обсягу свобод в усіх сферах, створить правові гарантії їх дотримання. Натомість спостерігається зворотний процес: державна політика сприяння розвитку громадянського суспільства почала пробуксовувати.
Інформаційний нуль-простір
Ми не можемо програвати інформаційну війну, бо насправді ми її не ведемо. Спазматичні реакції різних об'єктів комплексного інформаційного впливу можуть вважатися ударами у відповідь такою ж мірою, як судоми відрізаної жаб'ячої лапки під впливом електричного струму - ознаками життя.
Реформа міліції в дії
DT.UA багато писало про реформу органів внутрішніх справ. Сьогодні ми розповімо про один з її напрямів - про організацію нової системи охорони громадського порядку в невеличких містах та сільській місцевості.
Смерть у Венеції. Поки що клінічна
"Поганий закон" про люстрацію - контрпродуктивний. Досягти цілей цього закону можна й потрібно іншими правовими та політичними засобами. Гарантовано результативними тут будуть системні й глибокі політичні, правові, а також економічні реформи. Тільки так можна створити демократичну правову державу і подолати корупцію. Обмеження у правах тільки на підставі роботи в певній державній установі неможливо виправдати навіть такою благою метою, як "захист демократії". У будь-якої наступної влади буде велика спокуса скористатися таким чудовим прецедентом, щоб дискваліфікувати всіх, хто працював із попередньою "злочинною".
Чи здатен Пакистан приборкати ісламських терористів?
Через рік після того, як армія Пакистану почала наступ у північно-західному племінному поясі країни, кількість смертей пакистанців від терористичних атак зменшилася до мінімальної за останні 8 років. Але необхідні додаткові зусилля, перш ніж країна зможе змінити свою репутацію провідного інкубатора радикального ісламізму.
Шовкові контури нової архітектури безпеки в Азії
"Українська криза" остаточно переконала азійські країни в необхідності кардинальних змін регіональної та світової системи безпеки, що провокує зіткнення принципово різних підходів до розуміння системи міжнародних відносин двох країн - КНР і США, одним із останніх проявів якого стало загострення територіальних суперечок у Південно-Східній Азії.
Монопольні розрахунки
Однак система обліку та нарахування оплати за спожиту електроенергію в ПАТ "Київенерго" настільки складна, що не тільки пересічний громадянин, а, мабуть, і досвідчений бухгалтер не зміг би зразу розібратися, як саме здійснюються операції, що призводять до формування боргу споживача перед постачальником.
Оздоровлення тендером
Нинішнього року мальовничі куточки Тернопілля - над річкою Серет, у каньйоні Стрипи з водоспадами, гротами - не почують того гомону дітвори, що лунав раніше. Масштаби традиційного оздоровлення й відпочинку як в області, так і в Україні загалом істотно знижуються. Однак мало того, що держава закладає на оздоровлення дітей дедалі менше коштів. Цю справу "садять" на мілину ще й процедури державних закупівель.
Інвестиції і бюрократія
Виявляється, є компанії, які бачать перспективу в нашій країні і ризикують вкладати кошти в економіку, не нарікаючи на кризу і війну. Вражають, наприклад, 500 млн дол. інвестицій компанії "Олсідз", передбачених проектом розвитку виробничих потужностей та інфраструктури в морському порту "Южний". На сьогодні вже реалізовано два етапи проекту.
Євро та нафта: у пошуках ґрунту під ногами
З початку нинішнього року курс єдиної європейської валюти, як і котирування чорного золота, яке поступово втрачає свій блиск, "радують" публіку то запаморочливим зростанням, то не менш видовищним падінням. Мозаїка подій і тенденцій сьогодення традиційно пересичена різновекторними хитросплетіннями, та й економічні фактори нині тісно переплітаються з політичними.
Приземлена агроприватизація
Днями стартував пілотний проект із приватизації підприємств АПК. Вочевидь, градус дискусії навколо очікуваного зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель однозначно дав зрозуміти владі, що противників відкриття земельного ринку в нинішній ситуації чимало й одержати схвалення суспільства буде непросто. Влада вирішила підійти до питання з іншого боку й на хвилі приватизації, оголошеної прем'єр-міністром, "поділитися" тими землями сільгосппризначення, які перебувають у власності Мінагропрому.
Аудит держпідприємств: хто виграє від залучення міжнародних компаній
То чим, окрім прекрасного інформаційного приводу, є залучення іноземних консультантів? Оскільки йдеться про аудит ключових державних підприємств, то очевидно, що таких цілей кілька, як це й має бути для будь-якого зваженого й розумного політичного рішення.
Приземлена агроприватизація
Днями стартував пілотний проект із приватизації підприємств АПК. Вочевидь, градус дискусії навколо очікуваного зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель однозначно дав зрозуміти владі, що противників відкриття земельного ринку в нинішній ситуації чимало й одержати схвалення суспільства буде непросто. Влада вирішила підійти до питання з іншого боку й на хвилі приватизації, оголошеної прем'єр-міністром, "поділитися" тими землями сільгосппризначення, які перебувають у власності Мінагропрому.
Аудит держпідприємств: хто виграє від залучення міжнародних компаній
То чим, окрім прекрасного інформаційного приводу, є залучення іноземних консультантів? Оскільки йдеться про аудит ключових державних підприємств, то очевидно, що таких цілей кілька, як це й має бути для будь-якого зваженого й розумного політичного рішення.
З кожної конфорки!
Під контролем Дмитра Фірташа і Ріната Ахметова залишається найпотужніший важіль соціально-політичного впливу на суспільство - газорозподільні мережі, а отже, прямий доступ через обслуговуючі й керуючі ними облгази до кожної конфорки та, відповідно, до бюджету кожної сім'ї у будь-якому куточку України. Ця складова частина газового господарства країни настільки розпорошена, зокрема, між різними її співвласниками, що, схоже, ніхто достоту не знає чи не ризикує поставити кому в теоретично вже винесеному "вироку" нинішнім облгазам: ліквідувати не можна контролювати.
Примус до дефолту
На думку експертів ринку, оскільки ключовим питанням у переговорах з кредиторами на сьогодні є не зниження відсотків або пролонгація, а списання основної суми боргу, нам слід обрати м'яку тактику ведення переговорів: справно платити відсотки і продовжувати наполягати на haircut. Так ми продемонструємо добру волю, бажання співпрацювати і за можливості виконувати свої зобов'язання. Але чітко дамо зрозуміти, що виконати їх повною мірою ми не можемо. Однак навіть при такій тактиці статус позики перед РФ важливий і має бути визначений якомога швидше. Крапку в цьому питанні може і мусить поставити МВФ, відмовившись від хитромудрих формулювань дельфійського оракула і відстороненої позиції.
Мир, труд, сталь
Порох на донбаських полях ніяк не вляжеться - протистоянню уздовж лінії фронту поки що не судилося остаточно стихнути. Обстріли то припиняються, то відновлюються, завдаючи шкоди геть усім. Такі коливання відразу відчувають на собі домни і конвертери метзаводів - робота зупинених підприємств починає поступово відновлюватися, але, як показує життя, їхня діяльність може перерватися будь-якої миті через влучання випадкового снаряда. Багато ще треба буде зробити, аби повернутися до колишнього стану справ. Але якщо танки і гармати підуть не в атаку, а на металобрухт, то вітчизняний гірничо-металургійний комплекс цілком здатний показати всьому світові, що він вистоїть у глобальній конкурентній боротьбі, яка тільки починається.
"Бодяга" на крові-2. Детонація влади
Пожежа на нафтобазі БРСМ під Васильковом викликала детонацію у вищих ешелонах влади, підтвердивши версію про те, що саме корупція стала ключовою причиною трагедії. Спливли імена заступників генпрокурорів, свого крісла позбувся глава СБУ (хоч і не васильківська пожежа стала тому причиною), занервував президент, знову загула парламентська коаліція. Водночас усі силові відомства наввипередки кинулися розслідувати діяльність БРСМ, якої раніше чомусь не помічали.
Чорні хмари під Києвом: погляд із Фукусіми
Що робити з тим, що населення України, Києва зокрема, позбавлене в цій екстремальній ситуації природного права на надійну прогностичну інформацію про подальший розвиток ситуації - як, коли й куди рушить "дим Василькова", які очікуються рівні забруднення повітря в різних районах міста і області.
22 червня 1941 року: "раптовий" напад чи підступна пастка Йосипа Сталіна?
Підписання пакту Молотова-Ріббентропа стало для людства точкою біфуркації. Подальші події 1939–1941 рр. змінили світову історію назавжди. Сам факт підписання угоди з дияволом Й.Сталін, за спогадами М.Хрущова, аргументував військовою хитрістю: "надурю Гітлера". Однак 22 червня 1941 р. стало зрозуміло, що Сталін перехитрив самого себе - підступний удар Гітлера, мільйони загиблих, полонених, покинутих на окупованій території людей, нечувані поразки Червоної армії…
Володимир — могутня гілка Шухевичів
Ціле століття віддаляє нас відтоді, коли відійшов у вічність визначний етнограф, фольклорист, публіцист, педагог, дід головного командира УПА Романа Шухевича (Тараса Чупринки) - Володимир Шухевич.
Українська діаспора — яскрава і надсучасна
На столі великий смартфон із розбитим екраном і поряд - дешева "дзвонилка". Здається, це так по-українськи. Проте Ніка Білогорського видає акцент, який натякає на його північно-американське сьогодні. У минулому ж Микола жив у Харкові; у 1996-му разом із мамою переїхав до Канади; у 2007-му його, як перспективного програміста, "заманили" у США. І там він жив, називався "русским", працював на Microsoft і Facebook, розвивав власний стартап у напрямі новітнього захисту комп'ютерів від вірусів, поки в Україні не почався Майдан.
Танцем єдиним...
"Вечір балету "Планета кохання", - сповіщала афіша й уточнювала: - З нагоди 65-річчя від дня народження і 30-річчя творчої діяльності балетмейстера Олександра Шиманського в Хмельницькому музично-драматичному театрі імені М. Старицького".
Українська діаспора — яскрава і надсучасна
На столі великий смартфон із розбитим екраном і поряд - дешева "дзвонилка". Здається, це так по-українськи. Проте Ніка Білогорського видає акцент, який натякає на його північно-американське сьогодні. У минулому ж Микола жив у Харкові; у 1996-му разом із мамою переїхав до Канади; у 2007-му його, як перспективного програміста, "заманили" у США. І там він жив, називався "русским", працював на Microsoft і Facebook, розвивав власний стартап у напрямі новітнього захисту комп'ютерів від вірусів, поки в Україні не почався Майдан.
Танцем єдиним...
"Вечір балету "Планета кохання", - сповіщала афіша й уточнювала: - З нагоди 65-річчя від дня народження і 30-річчя творчої діяльності балетмейстера Олександра Шиманського в Хмельницькому музично-драматичному театрі імені М. Старицького".
Нестерпна дитина проїздом із Одеси
Національний художній музей України представляє резонансний арт-проект - "Enfant terrible. Одеський концептуалізм". Більшість експозиції сформована на основі колекції Музею сучасного мистецтва Одеси. Експонуються твори метрів концептуалізму (Леоніда Войцехова, Юрія Лейдермана, Сергія Ануфрієва, Ігоря Чацкіна, Олександра Ройтбурда, груп "Перці", "Мартинчики") та багатьох інших художників, на яких так чи інакше вплинув одеський концептуальний рух.
Німеччина підтримує Олега Сєнцова
На Днях українського кіно в Берліні, що відбудуться наприкінці червня, заплановано спеціальну програму, присвячену Олегу Сенцову - молодому українському кінорежисерові, який став в'язнем у РФ. Цілу низку українських фільмів побачать німецькі глядачі вже найближчим часом у рамках Днів українського кіно.
Легенда про пацифіста
У рамках фестивалю Odessa-Classics, який віддзвенів на березі Чорного моря, відбулася прем'єра музично-театрального проекту "Мистецтво війни". Його творці - режисер Влад Троїцький та піаніст Олексій Ботвінов. Після опери "Коріолан", що викликала щирий інтерес музичної спільноти, один із передовиків нашого сучасного театрального будівництва - Влад Троїцький - не відкладає в довгу шухляду актуальну тему війни, яка хвилює його.
Вогонь, вода і полуниця
Після Чорнобильської аварії у нас мало хто вірить офіційним повідомленням, особливо коли чиновники стверджують, що жодної загрози життю та здоров'ю людей немає. Тож коли мер Києва сказав на телекамери про значне перевищення норм забруднення повітря в столиці, інформацію автоматично сприйняли як правдиву. Тим паче що мерія, дбаючи про здоров'я електорату, веліла поливати вулиці міста, чого давно в нас не спостерігалося. Може, й справді краще на певний час виїхати з Києва? Насамперед тим родинам, котрі мають малих дітей?..
Рамковий закон про освіту: індикатори нової якості
Інтенсивна робота над довгоочікуваним рамковим законом "Про освіту" має дві головні цілі. По-перше, усунути неузгодженості й суперечності між різними профільними законами в освітній сфері і вдосконалити окремі їхні слабкі місця. По-друге, сформувати правову базу для освітньої діяльності на принципово новому рівні якості.