Ferrexpo: маневри, фінанси та кредит...

Поділитися
Заплановані на 19 травня ц.р. збори акціонерів компанії Ferrexpo обіцяють бути резонансними. Річ у тім, ...

Заплановані на 19 травня ц.р. збори акціонерів компанії Ferrexpo обіцяють бути резонансними. Річ у тім, що саме цій компанії належить найбільший в Україні виробник залізорудних котунів — Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат. А контрольний пакет самої Ferrexpo належить народному обранцю від «антиолігархічного» БЮТ Костянтину Жеваго (через компанію Fevamotinico).

Костянтин Валентинович і його сім’я зараз гостро потребують грошей. Його бізнес-група надто загралася з фінансами, у результаті чого становище банку «Фінанси та Кредит», який належить їй, одностайно оцінюється всіма як дуже скрутне. 18 березня 2009 року банк офіційно попросив допомоги у держави, що підтвердили і збори його акціонерів...

Проте держава чітко дала зрозуміти, що може надати допомогу з держбюджету тільки тим банкам, у яких введено тимчасову адміністрацію. Поки що її сором’язливо замінили «куратором від НБУ».

Зараз сім’я Жеваго відчайдушно торгується за збереження контрольного пакета банку.

За іронією долі, брати Жеваго весь початок тисячоліття розмивали в банку держчастку державної НАК «Нафтогаз України». Колись її частка становила 35%. Але до літа минулого року основними акціонерами банку «Фінанси та Кредит» були жеваговські ЗАТ «F&C Realty» (44,8%) і ТОВ «Асканія» (48,2%). А от НАК «Нафтогаз України» належало менш як 1%.

Однак зараз до держави знову кинулися. По гроші. Вже з’явилася інформація НБУ, що потреба в капіталі банку «Фінан­си та Кредит» у квітні становила близько 2 млрд. грн. за власного капіталу банку на рівні
2,6 млрд. грн.

Існують і жорсткіші оцінки. Майже чверть (близько 3,8 млрд. гривень) кредитного портфеля банку «Фінанси та Кредит» становлять іпотечні кредити. У нинішніх умовах щонайменше значна частина цих позик може перетворитися на проблемні або неліквідні. А знайти на ринку близько 1,9 млрд. гривень тільки для латання цієї діри практично неможливо.

Крім того, банк має проблеми також у сегменті споживчих кредитів. Загалом, за оцінками аналітиків, йому гостро потрібні 3,5 млрд. гривень (450 млн. дол.).

На міжнародному ринку одержати їх майже неможливо. Місяць тому, 23 березня, міжнародне рейтингове агентство Moody’s знизило рейтинги банку «Фінанси та Кредит» до рівня Caa2/E/B3.ua. Наступна сходинка — дефолтний рівень.

Зниження рейтингів «Фінан­си та Кредит» агентство пояснило тим, що «ФіК» не розрахувався у встановлені терміни за синдикованим кредитом на суму 70 млн. дол. перед Raiffeisen Zentralbank, Standard Bank і BТБ. З такою свіжою кредитною історією йти на міжнародний ринок складно.

Що ж залишається? Пошука­ти в кишенях або самої групи, або її акціонерів. І тут ми знову повертаємося до основного активу сім’ї — Ferrexpo.

На порядку денному зборів її акціонерів з’явився чудовий пункт, що компанія Ferrexpo викупить акції, що належать їй і котируються на Лондонській фондовій біржі (LSE). Ця процедура називається зворотним викупом (buy-back). Ціна купівлі не повинна перевищувати середньоринкової більш як на 5%. Викуплені акції можна згодом продати, анулювати або використати для заохочення працівників компанії.

І тут починаються запитання.

Так, надійшла інформація, що за можливого buy-back планували використати середню за рік ціну. Тобто розрахунковою буде ціна 2008 року. Тим часом на початок осені ціна акцій Ferrexpo була набагато вищою за нинішню. Наприклад, протягом січня—липня 2008 року вона коливалася на Лондонській біржі в районі 4,5—5 фунтів стерлінгів за акцію. А в березні 2009-го котирування акцій Ferrexpo коливалися в районі 0,65 фунта.

Але при розрахунку братимуться до уваги і торішні котирування, з урахуванням яких середня ціна за 2008 рік становитиме 3,62 фунта за акцію. Тобто буде уп’ятеро вищою за поточну.

Іншими словами, група Жеваго зможе непогано заробити, от тільки за рахунок прибутку інших акціонерів. Нагадаємо, у Ferrexpo «інших акціонерів» — 49%.

Маніпуляцію зі зворотним викупом акцій уже проводили торік. Тоді у зв’язку з падінням ціни акцій Ferrexpo у компанії виникла ситуація з необхідністю довнесення грошей за ринковою заставою і в рамках кредиту від банку JP Morgan на суму 2,2 млрд. дол.

З 8 по 30 вересня 2008 року Ferrexpo скупила за 77 млн. дол. 4,13% акцій. Між іншим, за оцінками аналітиків, близько 3,2% випущених акцій були з пакета самого Костянтина Жеваго, і він виручив за них до 58 млн. дол.

Хоча тоді виручені гроші не врятували ситуації: компанія не змогла погасити кредит, як і не змогла збільшити забезпечення за ним. Тоді JP Morgan продав 20,79% акцій сім’ї Жеваго, які були у нього в заставі.

Зараз можливий дубль. При цьому добре відомо, що самовикуп на ринку, що падає, — справа досить ризикована і в середньостроковій перспективі часто знижує вартість акцій.

За оцінками експертів, викуп до 10% акцій Ferrexpo негативно позначиться на привабливості самої компанії. Якщо він проводитиметься з акцій, що вільно торгуються дрібними інвесторами на ринку, то сумарно пакети, які належать їм, зменшаться до 4%. Що призведе до зменшення ліквідності акцій компанії. Зате на цьому непогано погріють руки спекулянти.

Найсмішніше, що викуплені акції можна, за бажання, юридично коректно подарувати її генеральному виконавчому директору... уже як працівнику компанії. Принаймні заявленій меті викупу — «акції можуть бути згодом... використані для заохочення співробітників компанії» — це не суперечить.

Власне, неоднозначність процедури викупу вже змусила Ferrexpo зробити ряд заяв, зокрема про те, що правління ще вивчатиме питання про необхідність викупу. Щоправда, можна практично заздалегідь припустити, за ким буде останнє слово...

З кінця жовтня компанію Ferrexpo очолює особисто Костян­тин Жеваго, ставши генеральним виконавчим директором. Разом з тим у нього і 51% акцій компанії.

Зауважимо, що Костянтин Валентинович також є і народним депутатом від БЮТ. І взагалі, відповідно до ст. 78 Консти­туції і ч. 1 ст. 3 Закону «Про статус народного депутата» він не може очолювати організацію, яка має на меті одержання прибутку. Тим часом Ferrexpo такою і є.

За ідеєю, після вступу на посаду генерального директора Ferrexpo пан Жеваго мав протягом 20 днів скласти свої депутатські повноваження. На жаль, між принципами Конституції України і життям є велика і принципова різниця. Тож незабаром виповниться півроку з моменту призначення, і, схоже, нікого з української влади це не хвилює...

Більш того, статус народно-партійного обранця іноді далеко не зайвий. Наприклад, голова Полтавської обласної державної адміністрації Валерій Асадчев уже заявив, що той самий податок із доданої вартості в області повертають за партійним принципом — «тобто ті, хто є членами БЮТ, одержують ПДВ. А інші — ні».

Свої припущення В.Асадчев підкріпив спостереженнями. У 2008 році 140 млн. грн. повернутого ПДВ було розподілено між двома найбільшими підприємст­вами області — Полтавським гірничо-збагачувальним комбінатом і «АвтоКрАЗом». Обидва підприємства перебувають у сфері впливу народного депутата з фракції БЮТ Костянтина Жеваго.

До речі, саме напередодні звернення по допомогу до дер­жави банк «Фінанси та Кредит» видав «АвтоКрАЗу», який входить до «рідної» групи, кредит у 92 млн. гривень, причому за ставкою нижче ринкової. А вже потім пішов «здаватися» і просити держресурси...

Одночасно канючити у дер­жави гроші та ігнорувати її ж законодавство — напевно, трохи не те, що потрібно сьогодні Україні.

Взагалі нинішня ситуація дає державі рідкісний шанс виявити принциповість. У Антимонопольному комітеті є чудові схеми, які чітко і наочно показують, що і кому належить. Та чи проявлять таку принциповість, або ж знову продемонструють партійність — це вже інша історія.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі