«Дніпроенерго»: шоу для судів, без акціонерів

Поділитися
18 червня ц.р. у Запоріжжі зірвалися збори акціонерів ВАТ «Дніпроенерго». Причина — державу не допустили до реєстрації...

18 червня ц.р. у Запоріжжі зірвалися збори акціонерів ВАТ «Дніпроенерго». Причина — державу не допустили до реєстрації.

Відповідно до заяви НАК «Енергетична компанія України» (76,04% акцій «Дніпроенерго»), її уповноваженому представнику відмовила в реєстрації мандатна комісія. Мотивували це двома речами: по-перше, за версією нинішніх управлінців генеруючої компанії, у держави акцій усього 50%, ну а по-друге, відсутністю реєстратора. Взагалі-то реєстратора на збори якраз і мусило запрошувати правління (чого воно не робило), але це залишилося за кадром.

Держкомісія з цінних паперів і фондового ринку (ДКЦПФР) одразу визнала збори не проведеними і вважала на цьому свій обов’язок вичерпаним. А запитання лишилися...

Спроба провести збори запам’яталася тим, що стороння людина легко могла переплутати її з підготовкою до штурму. Під’їзди до будівлі генеруючої компанії у Запоріжжі було блоковано вантажівками, нечисленна група міліціонерів просто загубилася на тлі кількох десятків міцно збитих хлопців у камуфляжі...

Загалом, люди були готові битися. Хоча розрахунок був зовсім не на бійку: основні події давно вирують у судах і кабінетах. Приміром, того ж реєстратора — ФК «Укрнафтогаз», на якого знову хочуть повісити всіх собак, — пресують безперервно вже з листопада.

Безперервні і позапланові перевірки Територіального управління ДКЦПФР йшли одна за одною. При цьому чомусь основним було питання — «внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «Дніпроенерго» на підставі здійснення емітентом корпоративної операції». Якщо простіше — знизити в реєстрі частку держави з 76 до 50%.

ФК «Укрнафтогаз» перевіряли й інші держструктури, аж до київського відділу по боротьбі з економічними злочинами. У березні двері офісу ламала прокуратура і було вилучено 10 системних блоків — теж шукали інформацію, пов’язану з ВАТ «Дніпроенерго». Заодно реєстратора спробували позбавити ліцензії. Загалом, годі було й нудьгувати.

Взагалі-то реєстратор — далеко не новачок на ринку, він веде реєстри 170 емітентів, у тому числі більшості енергокомпаній України. Але такого тиску за десять років роботи там не пригадають. Лише явна неузгодженість рішень ДКЦПФР із законодавством дала змогу визнати судом рішення про відкликання ліцензії недійсним.

За всього найпотужнішого тиску ФК «Укрнафтогаз» усе ж таки забезпечила проведення реєстрації акціонерів ВАТ «Дніпроенерго» для участі в березневих зборах акціонерів. Результатом яких стало юридичне відновлення контролю над генкомпанією з боку НАК «Енергетична компанія України» (НАК «ЕКУ»).

Проте відновити юридично — це одне, а фактично компанія і зараз управляється людьми, максимально лояльними до «Донбаської паливно-енергетичної компанії» (ДПЕК). Саме вони і забезпечили червневим зборам весь антураж обложеної фортеці.

Втім, зрозуміти людей із ДПЕК можна — вони борються за кожен день контролю. А от зрозуміти мотивацію Держкомісії з цінних паперів значно складніше.

Як уже зазначалося, її працівники надзвичайно завзято наполягали на внесенні змін до реєстру. А от Верховний суд України визнав незаконність додемісії. Ви гадаєте, їхня позиція якось змінилася? Анітрохи... ДКЦПФР навіть не подумала анулювати дію свідоцтва про випуск акцій ВАТ «Дніпроенерго». І це попри те, що його видано на підставі вже недійсних рішень.

І зараз це свідоцтво — один із основних інструментів у боротьбі з державою за контроль над ВАТ «Дніпроенерго». Заодно держкомісія відкидає і факт проведення зборів акціонерів, на яких було відновлено частку держави. Загалом, чого у неї не забрати, то це чіткої та послідовної позиції... на підтримку розмиву держпакета. Вочевидь, саме це називається незаангажованістю і неупередженістю.

Уже й «Енергетична компанія України» не витримала, нагадавши держкомісії, що в країні діє законодавство і необхідно «виконати постанову Верховного суду України і скасувати своє рішення про реєстрацію додаткової емісії акцій ВАТ «Дніпроенерго». Судячи з усього, більше вже нагадувати нікому.

І поки рішення держкомісії не буде скасовано, НАК «ЕКУ» вважає недоцільним проводити збори акціонерів ВАТ «Дніпроенерго».

Власне кажучи, особливого сенсу проводити збори акціонерів і нема. Вже є рішення легітимних зборів акціонерів від 21 березня 2008 року, і його треба просто виконати, забезпечивши прихід законного менеджменту на свої робочі місця. Але в питанні відновлення контролю над «Дніпроенерго» державі явно бракує волі.

Тим часом нинішній менеджмент продемонстрував, що сам не піде. А вантажівок на блокаду провулку у них вистачить.

До того ж однією підтримкою ДКЦПФР нинішні управлінці не обмежилися. Тепер вони хочуть відігратися й у судах.

Зараз вони намагаються переграти і рішення Верховного суду України. Теоретично це неможливо: відповідно до законодавства, рішення ВСУ остаточне й оскарженню не підлягає. Однак люди вирішили підійти до питання неформально і показати, що коли поставитися до справи творчо, то можна й спробувати...

І либонь не без успіху!

Справу про додемісію знову почав розглядати Вищий господарський суд України. Мотивування, як ми вже повідомляли, дивовижне.

За версією суду, 13 травня 2008 року менеджери ВАТ «Павлоградвугілля», ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» вийшли в Інтернет і раптом дізналися, що ВАТ «Дніпроенерго» ще в грудні 2007 року програло суд. І що в результаті схему розмиву держпакета акцій зруйновано.

У принципі, можна припустити, що ці люди взагалі не зазирають в Інтернет, але заважає одна маленька обставина. Річ у тім, що інтереси ВАТ «Павлоградвугілля», ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» і «Дніпроенерго» — як у Вищому господарському, так і у Верховному суді — представляють одні й ті самі уповноважені представники. Припустити у них склероз важко.

Однак у ВГСУ взяли та й повірили. Така чуйність заодно дала можливість знехтувати і завершенням усіх строків на подачу касаційної скарги. Хоча в нормальній обстановці одного цього вистачило б для повернення скарги заявнику.

Та у нормальність того, що відбувається, важко віриться. Мало того, що справу було блискавично взято до розгляду, то ще й триває чехарда з призначенням і відведенням суддів і недопуском ключових учасників. Так, серед недопущених опинився... і головний акціонер — Національна акціонерна компанія «Енергетична компанія України». А також Кабінет міністрів України. Їм відмовили в праві виступити третьою стороною у справі про визнання законності збільшення статутного фонду «Дніпроенерго», причому без посилань хоча б на якісь законодавчі норми. Напевно, у них Інтернет інший — непереконливий для голови Вищого господарського суду

Зате касаційні скарги суто технічних учасників тіньової приватизації — «Павлоградвугілля» і шахти «Комсомолець Донбасу» — суд до розгляду взяв.

У результаті, НАК «ЕКУ» була змушена навчати працівників ВГСУ основ юриспруденції. Пояснюючи, що збільшення статутного фонду «Дніпроенерго» було скасоване Верховним судом, а постанова Верховного суду оскарженню не підлягає.

Заодно енергетики нагадали мудрим юристам, що спір про визнання рішень зборів акціонерів може бути тільки між «Дніпроенерго» і учасником його зборів. При цьому ні вугільний холдинг «Павлоградвугілля», ні шахта «Комсомолець Донбасу», котрі звернулися до Вищого госпсуду, акціонерами «Дніпроенерго» не є.

Взагалі мотиви, з якими судді приймали рішення, оповиті густим туманом. І поки що робиться все можливе, щоб він не розсіявся: на засідання суду не пускають представників преси, відмовляють судовій колегії у фіксації процесу технічними засобами. З цього приводу НАК «ЕКУ» вже зробила заяву, в якій, зокрема, припускає, що Вищий госпсуд може прийняти рішення, протилежне рішенню Верховного суду.

Загалом, шоу триває. Розігрується сценарій «не можна, але нам дуже хочеться». В нього втягнуто величезні ресурси, котрих уже виявилося досить, аби надовго затягти прийняття рішень про повернення державі реального контролю над підприємством.

Взагалі-то за адекватної позиції держструктур усе вдалося б вирішити вже давним-давно. Але в Кабміні довго вдавали, що їх це не стосується, дочекавшись, що їх стали просто не пускати до суду. Цікаво, хоч це змусить ворушитися чи знову переморгають?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі