БІЛОРУСЬ РИЗИКУЄ ОТРИМАТИ ПО РУКАХ. ТРУБОЮ

Поділитися
Винесений Вищим господарським судом (ВГС) Білорусі вердикт про скасування реєстрації російського...

Винесений Вищим господарським судом (ВГС) Білорусі вердикт про скасування реєстрації російського приватного виробничого унітарного підприємства (ПВУП) «Запад-Транснефтепродукт» порушив основновоположну для СНД Бішкекську угоду від 9 жовтня 1992 року про взаємне визнання прав і регулювання взаємин власності.

Ухвала від 17 липня про визнання недійсними установчих документів «Запад-Транснефтепродукта» серйозно налякала офіційну владу Білорусі, оскільки МЗС Росії практично відразу ж відповіло офіційною нотою протесту.

Нагадаю, що цьому ПВУП належить уся система магістральних нафтопроводів у Білорусі, у даному ж разі йшлося про націоналізацію майна Російської Федерації. Так що, швидше за все, нота МЗС — тільки початок, оскільки ясно, що Росія не має наміру розкидатися своєю власністю і терпіти замахи на неї від кого б вони не виходили.

У віце-прем’єра Андрія Кобякова негайно відбулася нарада, в якій взяли участь заступник міністра економіки Андрій Тур і директор департаменту з управління держмайном Олег Мельников, після якої тон чиновників змінився. Якщо в інтерв’ю російському «Комерсанту» (ще до ноти МЗС РФ) пан Мельников говорив, що «не зрозуміло, чия труба» і треба «визначатися», то тепер він стверджує, що йдеться лише про усунення моментів, які суперечать білоруському законодавству, виявлених в установчих документах російської компанії. І жодної націоналізації — чисто юридичні казуси.

Але російська сторона однозначно охарактеризувала дії білоруської влади як «цілеспрямовану роботу з націоналізації російських нафтопродуктопроводів на порушення Бішкекської угоди держав—учасниць СНД про взаємне визнання прав і регулювання взаємин власності».

Угода дійсно основоположна. Об’єкти, що знаходилися до 1 грудня 1990 року на території тієї або іншої республіки у розпорядженні організацій інших республік, залишалися (ст. 2) за останніми. Була ще окрема стаття з об’єктів соціальної сфери (до речі, відповідно до неї і додаткових міжурядових угод Білорусь володіє санаторіями в низці країн СНД).

Ще одна стаття про те, що питання щодо майна колишніх Міноборони і Мінморфлоту СРСР і деяких інших відомств сторони повинні вирішувати на двосторонній основі. Наприклад, у такий спосіб визначилася доля двох російських військових баз у Вілейці і Барановичах, морської авіації в Бихові і комсомольського туркомплексу «Спутник».

Що стосується магістральних нафтопродуктопроводів Білорусі, України і Казахстану, які качали радянський мазут на зовнішні ринки, то з 1988 року вони перебували в підпорядкуванні Держкомнафтопродукта РСФСР (його правонаступник — компанія ТНП, що називався вище). І, природно, у відповідності зі статтею 2 Бішкекської угоди вони стали власністю Росії. Доречно сказати, що завдяки тій же статті білоруські структури (Брестський і Гомельський облвиконкоми, Білоруська залізниця, Мінбудархітектури РБ) стали власниками близько 10 щебінкових заводів в Україні.

З 1992-го по 1997 рік нафтопродуктопроводи на території Білорусі входили до структури Південно-Західного об’єднання магістральних нафтопродуктопроводів. 1997 року було створено і функціонувало до травня 2000 року Мозирське управління магістральних нафтопродуктопроводів, але потім, у зв’язку зі змінами в Цивільному кодексі РБ організаційно-правових норм для іноземних підприємств мозирське управління було перетворено на ПВУП «Запад-Транснефтепродукт». Єдиним засновником його (відповідно до документів 2000 року), як уже говорилося, стала дочірня структура ТНП — самарське ВАТ «Юго-Запад-Транснефтепродукт».

У білоруської сторони було досить часу, щоб досконально вивчити Бішкекську угоду, оскільки справжній примірник цього документа існує в однині і зберігається… в архіві уряду Республіки Білорусь, що, як говорить Бішкекська угода, «направить державам, які підписали цю угоду, її засвідчену копію». Тому позов про скасування реєстрації ПВУП «Запад-Транснефтепродукта» і ухвала ВГС можуть розглядатися як механізм тиску на російську владу.

Річ у тім, що деякі російські експерти впевнені, що Мінськ хоче створити на базі «Запад-Транснефтепродукта» спільне підприємство з рівними частками. І це — єдина можливість хоч трохи «присмоктатися до труби», що досить привабливо з економічної точки зору. За оцінками представників білоруського уряду, участь у спільній експлуатації двох нафтопровідних «ниток» (Унеча—Полоцьк—Вентспілс і Унеча—Гомель—Мозирь—Україна—Угорщина) могла б приносити в бюджет країни понад 25 млн. дол. Саме в цьому «заритий собака» судової ухвали від 17 липня, де майновий інтерес білоруської влади до російських труб проглядається досить чітко. Недарма, клопотання керівництва «Запад-Транснефтепродукта» про участь свого представника в судових слуханнях було відхилено ВГС.

За достовірною інформацією, де-факто мазут, як і раніше, качають і донині. Але вся діяльність підприємства з моменту його останньої реєстрації може бути оголошена незаконною з наслідками, що звідси випливають для росіян, у вигляді всіляких штрафних санкцій. Але швидше за все, як показала нота МЗС РФ, Білорусь знову отримає по руках...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі