Мрія, пронесена через десятиліття

Поділитися
Кілометрів за 10—12 від Мінська, на території звичайного садівничого товариства стоїть... білосніжна українська «мазанка»...

Кілометрів за 10—12 від Мінська, на території звичайного садівничого товариства стоїть... білосніжна українська «мазанка». У ній розташувався музей українського декоративно-прикладного мистецтва, який створила пенсіонерка Галина Безбородько. Тут часто збираються члени української діаспори, сюди водять екскурсії (особливо дитячі). Одним словом, український острівець на білоруській землі.

Усе почалося в дитинстві

Народилася Галина на Черкащині, у Звенигородці. Коли навчалася у восьмому класі, тітка запросила її до Львова, а звідти вони разом вирушили в Рожнятів, що на Івано-Франківщині. Там дівчинка вперше познайомилася з Гуцульщиною і відразу ж закохалася в цей край і цей народ. Її вразили красиві національні костюми, запальні танці й пісні, а тут іще й тітка Ліза купила їй ліжник, панно і косівський розпис. І школярка вирішила створити музей, щоб люди з Правобережної України побачили, який цікавий народ живе в Карпатах. Ще студенткою-першокурсницею, Галина вийшла заміж за військового льотчика і багато років їздила з ним по гарнізонах: у Підмосков’я, на Урал, а коли чоловік вийшов у відставку, привіз її до себе на батьківщину, в Білорусь. А мрія про створення музею увесь цей час жила.

Галина Миколаївна багато років пропрацювала керівником народної студії «Бусленя» і продовжувала збирати експонати для майбутнього музею. Щось купувала сама, дещо дарували друзі і родичі, які живуть в Україні. Поступово зібралася колекція — майже 100 рушників і безліч вишиванок. Деяким з них — понад 100 років. І коли чоловік своїми руками побудував садовий будиночок, запропонувала йому: «А давай з твого білоруського будинку зробимо українську «мазанку», щоб тут збиралися наші люди, співали українських пісень, без яких я жити не можу. Прошу тебе!».

Музею — жити?

Члени мінської діаспори влаштували справжню українську «толоку» — збиралося від 12 до 17 людей, місили ногами глину, зробили призьбу і солом’яний дах... Коротше, невдовзі стіни засяяли білизною, а в хатині розташувалися експонати — не тільки рушники і вишиванки, а й старовинні предмети побуту: прядки, веретена, дерев’яні граблі та старовинне колесо, ляльки в українському національному вбранні і, звісно ж, портрети й книжки Тараса Шевченка, Лесі Українки, інших українських класиків. У кожного експоната — своя історія, і хазяйка з гордістю їх розповідає:

— Ось на цій давній іконі — рушник, який жінка вишила 1953 року, коли народила доньку. А коли донька, вже доросла, сильно занедужала, діаспоряни вбрали цим рушником ікону, молилися, і донька, яка перенесла три важкі операції, одужала.

А цей гарний портрет великого Кобзаря вишила теж дуже хвора жінка з моєї рідної Звенигородки, а потім подарувала музею.

Ось весільна сорочка, вишита білими нитками, їй близько 100 років. А оця, надзвичайної краси, — із села Овдіївка. У ній прабабуся однієї з наших жінок, членів діаспори, була на весіллі у... 1904 році.

І все це — лише мала частина експонатів, кожен з яких по-своєму незвичайний. Але біда в тому, що кількість експонатів збільшується, а площа для їх розміщення, на жаль, ні. Звісно, є можливість добудувати ще два зали, а в них представити кожну область України окремо. Це не дуже дорого, але в двох пенсіонерів коштів усе одно не вистачить. Громада вже зверталася до посольства України, але, швидше за все, це проблема вже Міністерства закордонних справ України. У будь-якому разі хотілося б, щоб музей жив і розвивався.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі