У відпустку: з дітьми чи… від дітей?

Поділитися
Чи можна повністю розслабитися і відпочити разом з дітьми? З якого віку малята можуть подорожувати з батьками?

Як і де провести довгоочікувану відпустку - кожен вирішує сам, зважаючи свої можливості і бюджет. Але сімейний відпочинок - це особлива категорія. Чи можна повністю розслабитися і відпочити разом з дітьми? З якого віку малята можуть подорожувати з батьками?

Кияни Артур і Євгенія - молоді, але цілком свідомі батьки. Тато працює в юридичній компанії, мама - у відпустці з догляду за дворічним Єгором. Питання відпочинку як такого в них не порушувалося давно, адже не секрет, що з дитиною особливо "не навідпочиваєш". Ситуацію змінила несподівана пропозиція дешевого "палаючого" туру до Туреччини. Рішення прийнято - треба їхати. Але як бути з Єгором? Залишать з бабусею. Зрештою, резюмувала мама, він уже великий, груддю годувати не треба. Та чи має вона право відпочити від маляти?

"На жаль, певні ментальні і соціально-економічні чинники не дозволяють нашим сучасним батькам перевести дитину зі статусу "вихованця" у статус "партнера", - вважає дитячий психолог Катерина Мусійчук. - Звідси й множинне розгалуження понять і дій, які не завжди виправдані і корисні для соціалізації маляти. Сам факт "відпочинку від дитини" свідчить про те, що батьки (мама, не кажучи вже про тата) від нього стомилися. Але як можна стомитися від рідної людини, до того ж такої маленької?".

Розлука з малям на тривалий час згубно впливає і на дитину, і на батьків, переконаний фахівець. Особливо емоційно трагічний для незрілої дитячої психіки момент розставання. От мама з татом ніби і були - а от вони вже кудись зникли. Навіть якщо момент розлуки якось штучно замаскувати, "загуляти", через годину-півтори дитина усвідомлює, що її обманули, залишили. "Духовно-біологічний зв'язок з мамою в ранньому віці ще дуже міцний. Не забувайте, що багатьох дітей у два-три роки ще годують груддю, - говорить Катерина Мусійчук. - Дитина починає плакати, страждати, порушуються її основні біологічні ритми. Приходить усвідомлення непотрібності: "я поганий - і мене покинули".

Що стосується батьків, і насамперед мами, то її "годинник" ще працює на лактацію, на материнство. Різкий відрив від дитини впливає на неї хоч і підсвідомо, але як стрес. Через годину-дві вона розуміє, що чогось у її оточенні не вистачає. Гадаю, через кілька днів Євгенія почне сумувати за сином. Її відпустка перетвориться на очікування повернення. Не сумніваюся, що вона накупить цілу валізу подарунків для маляти. Хотілося б, щоб наступну відпустку сім'я провела разом.

Порівняно із західноєвропейськими батьками, тата й мами з пострадянського простору не такі активні в придбанні сімейних турів, розрахованих на відпочинок саме з дітьми, вважає турагент Світлана Борисенко. Йдеться в цьому питанні про дітей до п'яти років. Зазвичай їх залишають удома з метою безпеки, мовляв, стомливий переліт, чужа країна, "мало ще чого". Втім, на думку турагента, ця позиція помилкова, оскільки і в авіатранспорті, і в самих готелях створені всі умови для пересування і перебування навіть з немовлятами. "Не забувайте, що є готелі, орієнтовані саме на сімейний відпочинок, - розповідає Світлана Борисенко. - У доступних бюджетних позиціях - це Туреччина, Єгипет, Туніс. Пляжі й інфраструктура обладнані для безпечного дитячого відпочинку, у ресторані - спеціальне харчування. На допомогу батькам прийдуть навчені аніматори. До того ж на ранньому етапі життя малюка відпочивати з ним навіть вигідно, адже на нього не потрібно купувати окремий квиток".

Думки турагента дотримується і подружжя Ковальцових з Харкова. Летіти на двотижневий відпочинок з трирічною Сонею до Єгипту було, швидше, випробуванням, перевіркою. Втім, ризиком батьки залишилися задоволені: вона чудово перенесла політ, не вередувала, не було проблем і з харчуванням, а найулюбленішим заходом на відпочинку стало відвідування дитячої дискотеки. "Софія танцювала, стрибала і гралася з кількома десятками таких самих діток, як сама, - ділиться враженнями мама Віра. - Ми й не підозрювали, що в ній приховані такі артистичні таланти".

Якщо з маленькими дітьми всі більш-менш ясно, то як бути з дошколятами і школярами? За мамину спідницю вони вже триматися не хочуть, до того ж не завжди вибір варіанта відпочинку батьків до вподоби їхньому чаду…

Активність. Саме таким підхід до сімейного відпочинку психологи радять батькам, на піклуванні яких перебувають "дорослі" діти - 6–14 років. "Це можуть бути туристичні, спортивні бази, - говорить Катерина Мусійчук, - життя в наметах, сплав на байдарках, турпоходи. Звичайно, не всі батьки погодяться на таку активність. Але такий відпочинок досить корисний, він гуртує сім'ю. Особливо я б радила активно відпочивати родинам, у яких виховуються хлопчики. Варто, звичайно, поцікавитися і побажаннями дитини. Нехай вона відчує важливість свого рішення на сімейній раді. Це виховує обопільні довірчі відносини. Дитина усвідомлює свою дорослість, а отже, і відповідальність".

Середній і старший шкільний вік - це час, коли підліток уже розуміє, що можна і треба дати мамі з татом від себе "відпочити", тобто самому вирушити в дитячий табір.

"Сьогодні надзвичайно багато пропозицій саме дитячого відпочинку, - розповідає турагент. - На будь-який смак і бюджет: від заміських дитячо-юнацьких таборів до профільних баз за кордоном. Наприклад, у Болгарії. Зважаючи на соціально-культурні, інтелектуальні потреби сучасних дітей і підлітків, організатори таких таборів складають графіки спортивних, музичних, творчих занять. Є табори з вивченням іноземної мови. Часто разом з нашими дітьми там перебувають їхні іноземні однолітки-носії обраної для вивчення мови. Вербальне спілкування відбувається "наживо", у процесі гри, виконання спільних завдань. Ефект не забариться. Зав'язується дружба, виявляються спільні інтереси, а після повернення додому діти зазвичай з більшим інтересом, цілеспрямовано починають вивчати другу мову".

Психологи упевнені, що відпочинок у таборі без батьків - чудова можливість дати дитині виявити самостійність, дорослість. Вона сама застеляє своє ліжко, сама приймає і деякі побутові рішення. Після повернення додому підліток продовжує бути соціально активним у рішеннях і діях. Головне, дати йому це виявляти.

Відпочинок для дорослої дитини може бути чудовим механізмом стимулювання у руках батьків (як менеджерів), які бажають і хочуть мотивувати її навчання, громадсько-корисну діяльність. Іншими словами, хочеш відпочити (поїхати в табір) - добре вчися. Чим не мотивація?

Солідарні з батьками психологи і в питаннях фінансової організації відпочинку: хочеш поїхати в табір - зароби. Це може бути оплата посильної фізичної праці підлітка (наприклад, прополювання бур'янів на дачі), гроші, зароблені ним у вільний час (роздача флаєрів, листівок), подаровані гроші. Чудове рішення - скарбничка, яка є візуальним моментом стимулювання. Дитина вчиться заощаджувати, збирати, накопичувати. Безсумнівно, у дорослому житті ці якості йому стануть в пригоді.

Не слід відкидати той факт, що поїздка, відпочинок - це зміна обстановки, що діє психологічно позитивно на будь-яку людину. Сім'я, що переживає позитивні емоції колективно, спільно, "приречена" на спільні емоції, спільні враження. А це свого роду терапія можливих сімейних проблем, що виникають у будь-якому, навіть дуже дружному мікросоціумі. Важливо запам'ятати хвилини радості, дати їм не тільки залишитися в пам'яті приємними спогадами, але й перетворитися на фотографії, відеокадри, домашній фільм. На думку психологів, домашні фото, на яких "усі в зборі" - обов'язковий атрибут кожної родини. Це оберіг, візуальна програма, мантра, зміст якої - нерозлучність. Чудове рішення - колективне фото спільного відпочинку.

Дитинство - це найясніша пора не тільки для дитини, але й… для її батьків. Коли ще вся сім'я може бути така щаслива разом, якщо не зараз? Не треба відштовхувати дитину, позбавляти її можливості бути разом з батьками, особливо, якщо вона так цього бажає. "Сьогодні ви відштовхуєте малюка, завтра він вас позбавить своєї уваги, - вважає дитячий психолог. - Не забувайте, що його ставлення до вас буде обов'язково продубльоване".

"Днями до нас в агентство прийшов 36-річний чоловік, Андрій, - розповідає турменеджер Світлана Борисенко. - Цілком забезпечений, директор однієї з IТ-компаній. Андрій попросив підібрати тур в Таїланд. Але не для себе, а для його батьків, які днями святкуватимуть ювілей весілля. За словами клієнта, він хоче зробити їм подарунок: відпочинок у прекрасній екзотичній країні. Уточнив, що в дитинстві батьки завжди організовували йому поїздки на море. Тепер настав час і їх побалувати…".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі