Минулого тижня уряд повідомив, що до кінця року мають бути погашені борги із зарплати, зокрема в недержавній сфері. Цікаво, яким чином? Чи це лише передвиборні клятви? У дорученнях виконавчої влади місцевим чиновникам написано: до 1 грудня 2004 року встановити щоденний контроль за виконанням підприємствами-боржниками графіка погашення заборгованості. А після першого грудня?..
В Одеській області з початку року борги зменшилися наполовину. Однак вони, як і раніше, чималі — 15, 6 млн. грн. Це 16 тис. 300 чоловік не отримали кровно зароблених. Причому паралельно спостерігається і нагромадження боргів як на деяких малих, так і на великих підприємствах. У цьому чорному списку з’явилася й акціонерна рибопромислова компанія «Антарктика». Її борг перед працівниками, за даними головного обласного управління статистики, на 1 жовтня ц.р. становив 171,1 тис. грн.
Але є підприємства, що мають мільйонні борги, яких не погашають роками. Наприклад, колишній завод «Центроліт», або ТОВ «Одеський ливарний завод» (таку він сьогодні має назву), заборгував своїм працівникам 2,5 млн. грн. І хоч куди ті зверталися, хоч у які двері стукали, зокрема урядові, — безрезультатно.
Як повідомив голова профспілкового комітету заводу Микола Азаренок, профспілки зверталися до прем’єр-міністра України Віктора Януковича з проханням допомогти розв’язати проблему боргів. Але марно.
У результаті 2 листопада робітники заводу «Центроліт» пікетували Одеську облдержадміністрацію. 16 листопада вони знову прийшли під стіни, за якими засідає виконавча влада, з вимогою притягнути до відповідальності тих, хто зробив завод банкрутом. І насамперед суддів. Інакше робітники, як вони заявили, мають намір бойкотувати другий тур виборів президента України.
Загалом, люди, які давно втратили надію отримати свої гроші, почувши з екранів телевізорів обіцянки на всю країну погасити борги, намагаються вкотре привернути до себе увагу влади. А що як пощастить.
Ситуація на «Центроліті» дуже показова. Борги не погашені не тому, що не було з чого заплатити зарплату. А тому, що нові господарі життя, які скуповують заводи за безцінь, вважають, що їм як сильним світу цього все дозволено.
У 2001 році в Господарському суді було відкрито справу про банкрутство заводу «Центроліт». Ставилося завдання відновити його платоспроможність. Знайшовся інвестор, який узяв на себе зобов’язання погасити борги заводу, а натомість отримав у власність усе його майно, тобто підприємство цілком. Завод до рук він прибрав швидко, а ось борги із зарплати так і не погасив. Навіть гроші від продажу заводської бази відпочинку на березі моря поклав собі до кишені...
«ДТ» про це неподобство писало докладно й багато. Найобурливіше те, що узаконив зазначене беззаконня Господарський суд Одеської області. На суддів же, які ім’ям України виносять рішення, у нашій країні немає ніякої управи. А все тому, що порядки, встановлені в нашій державі завдяки нинішній владі, дозволяють їм спокійнісінько порушувати закони. І тут постановами та дорученнями уряду борги не погасиш.
Облдержадміністрація пише листи голові Господарського суду області В.Продаєвичу з проханням допомогти прискорити прийняття рішень, пов’язаних із процедурою банкрутства заводу, яка досі не закрита. Хоча владі, напевно, відомо, що нинішня ситуація на «Центроліті» склалася завдяки рішенням саме цього самого В.Продаєвича, який до призначення на посаду голови суду вів справу про банкрутство заводу. Втручання профспілок, прокуратури, рішення Верховного і Вищого господарських судів України про скасування рішень Одеського господарського суду нічого поки що не дали.
Щоправда, спільними зусиллями, зокрема й керівництва Державного територіального управління з питань банкрутства, від ведення справ вдалося усунути недбайливих арбітражних управляючих, попри опір Господарського суду, який затверджує їхні кандидатури. Однак тепер, завдяки тому самому суду, неможливо призначити нового управляючого. Неймовірно, але кандидатуру, рекомендовану комітетом кредиторів, а також Мінпромполітики і вищезгаданим управлінням (частка держави у ВАТ «Центроліт» становить близько 70%), Господарський суд Одеської області відмовляється затверджувати. У зв’язку з цим справа сьогодні перебуває на розгляді у Верховному суді України.
Заводські пікетники побували й під стінами Господарського суду. Однак зустрітися з його головою В.Продаєвичем їм не вдалося. Губернатор області Сергій Гриневецький надіслав листа прем’єр-міністру В.Януковичу про ситуацію, що склалася навколо «Центроліту».
На колегії облдержадміністрації 6 листопада знову йшлося про погашення боргів із зарплати. Стосовно «Центроліту» прозвучало, що для вирішення боргової проблеми буде запрошено представників Мінпромполітики та Фонду держмайна. Цікаво, цього разу зусилля влади увінчаються хоч чимось конкретним, здатним поліпшити настрій електорату?