ХОЛОДНА РОЗПЛАТА ЗА ТЕПЛО

Поділитися
Попри стійко мінусову температуру, опалювальний сезон у 500 із 850 квартир селища Чернігівка ще не почався...

Попри стійко мінусову температуру, опалювальний сезон у 500 із 850 квартир селища Чернігівка ще не почався. Мешканці, врахувавши торішній досвід, коли протягом усієї зими батареї залишалися крижаними, змушені шукати вихід самостійно. Архітектурний образ багатоповерхівок доповнили димоходи від приладжених на кухнях чи у ванних грубок, де спалюється все здатне горіти, підібране на вулиці. Подібним чином намагаються врятуватися від холоду і жителі сусідньої Новополтавки, де опалення в 400 квартирах багатоповерхівок теж не працює вже другий рік. І хоча власті запевняють, що до нинішньої зими область підготувалася нормально, подібні приклади, на жаль, не виняток. З настанням листопадових приморозків п’яту частину котельних в області не запустили, а на деяких — навіть демонтували устаткування, щоб уберегти від розкрадання.

Основна причина такого становища — борги за спожиті тепло та газ. У запорізьких підприємств комунальної теплоенергетики їхня сума становить близько 12 млн. грн. Тому закономірно, що на майбутню зиму в котельних вдалося створити мінімальні запаси палива, та й то — далеко не в усіх. Тепловики мимоволі змушені заощаджувати, відкладаючи, наскільки можна, початок опалювального періоду — поки не прийдуть справжні морози.

Іншого виходу в них просто немає: введений у вересні в дію закон «Про нафту та газ» кардинально змінив умови оплати і постачання «блакитного» палива. Вимога своєчасних розрахунків стосується всіх без винятку споживачів. А понадлімітне споживання газу кваліфікується як розкрадання. І відповідальність за наслідки, пов’язані з обмеженням поставок, покладається на керівників організацій, які допускають несанкціоноване споживання газу. Відповідно, посилилися і вимоги до споживачів із боку НАК «Нафтогаз України». Для області вони, зокрема, полягають у тому, що газ постачатимуть лише за умови виконання графіка з погашення наявної заборгованості та передоплати 10-добового споживання газу.

У Запорізькій обладміністрації категорично не згодні з вимогою подекадної передоплати, посилаючись на відсутність для цього юридичних підстав. І, у свою чергу, обвинувачують НАК у недотриманні порядку пропорційного виділення лімітів на газ відповідно до рівня передплат.

— За судовими позовами «Запоріжгаз», управління магістральних газопроводів і розрахунковий центр «Потенціал» стягнули з тепломереж заборгованість на 6,5 млн. грн., — каже голова облдержадміністрації Євген Карташов. — Урешті НАК «Нафтогаз України» отримав гроші. Однак через незрозумілі причини цю суму не включено в розрахунки.

За підсумками жовтня, область зуміла досягти найвищого за останні роки показника оплати за спожитий газ. Він зріс до 89 відсотків. Це дозволило на 6,3 млн. грн. знизити наявний борг, на 1,2 млн. — розрахуватися за поточними платежами і навіть переказати 1 млн. як передоплату. Однак навіть настільки явний прогрес не спонукав до оптимізму. Вся річ у тім, що в жовтні, на відміну від листопада, на потреби опалення газ практично не використовувався. Отже, у листопаді сума оплати за нього мала триразово збільшитися. Та навіть якщо припустити практично нереальне — 100-відсоткові розрахунки споживачів за отримані послуги — було очевидно, що вимоги НАКу все одно залишаться нездійсненними.

На жаль, збувся невтішний прогноз вже в першій половині минулого місяця. За станом на 15 листопада обласному центру вдалося розрахуватися лише за 60 відсотків спожитого газу. Вичерпавши ліміт платежів, місто знову стало жити в борг, опинившись перед загрозою позбавлення стабільного теплопостачання. Міські власті з посиланням на розрахунки комунальників знову повели розмову про те, що платежі за опалення не відповідають витратам. А отже, найближчим часом доведеться коригувати тарифи. Зрозуміло, не у бік зниження.

Та, швидше за все, і цей захід не дозволить вийти з кризи, оскільки навіть існуючі тарифи для багатьох є непосильним тягарем. Про що, до речі, свідчать і результати впровадженого Запорізьким міськвиконкомом експерименту по комунальних платежах. Суть їх зводиться до того, що квартиронаймачі, котрі ліквідували заборгованість, отримують до кінця року право на 30-відсоткову знижку в оплаті комунально-побутових послуг.

Спочатку запоріжці дуже активно відгукнулися на пропозицію міської влади. Однак незабаром з’ясувалося, що, всупереч пожвавленню біля кас, суттєвого збільшення платежів не спостерігається. Оскільки основними учасниками експерименту виявилися переважно сумлінні квартиронаймачі. За заявою міської влади, понад 300 власників особових рахунків мають заборгованість по 10—12 тис. грн. І, судячи з усього, неплатники більше довіряються перспективі списання боргів, якою на початку червня їх обнадіяв парламент, і продовжують обнадіювати напередодні виборів деякі радикально налаштовані політики. У результаті до кінця листопада платежі за газ у Запоріжжі знизилися до 40 відсотків, в інших великих містах області — ледь перевищили половину. Дисциплінованішими виявилися лише сільські жителі, котрі оплачують газ майже на 90 відсотків. Адже переважна більшість із них — приватні споживачі, із якими, як відомо, розмова коротка — за несплату газ відключають негайно.

Щоб стабілізувати становище з розрахунками за енергоносії, в області виношують ідею з нового року впровадити сезонні тарифи на теплову енергію для населення. Розрахунки за опалення лише в опалювальний сезон дозволять збільшити збирання коштів. Однак і цей захід, на думку спеціалістів, навряд чи повністю розв’яже кризу неплатежів. Зате, без сумніву, по закінченні опалювального сезону створить непереборні труднощі для комунальників, позбавивши їх коштів на ремонт і розвиток господарства. Вочевидь, з урахуванням цього глава Запорізької облдержадміністрації запропонував уряду дещо інші засоби вирішення проблеми.

— Ми вважаємо, що кризова ситуація певною мірою обумовлена недосконалістю існуючого порядку поставок природного газу і розрахунків за нього, — зауважує Є.Карташов. — І подолати її можна лише з упровадженням комплексу заходів. Оскільки підприємства комунальної теплоенергетики обслуговують, в основному, житловий фонд, ціна газу для них має бути встановлена як для населення — 189 грн. за тисячу кубометрів. А з урахуванням того, що житло опалюється протягом п’яти місяців, а розрахунки населення проводить пропорційно протягом року, газ для комунальної енергетики необхідно виділяти, виходячи з насущних потреб. Отже, і розрахунки за його поставки повинні проводитися, як і раніше, рівномірно протягом усього року.

Чи прийме уряд ці пропозиції, поки невідомо. Та вже нині очевидно, що у випадку негативної відповіді запоріжці вимушені будуть забути не лише про гарячу воду, а й про тепло в будинках. І хтозна, чи не доведеться їм запозичити досвід провінційної Чернігівки зі створення альтернативних джерел теплозабезпечення. У цьому селищі власті мають намір подати тепло лише в тому випадку, коли остаточно похолодає. І пов’язано це, за словами глави місцевої райдержадміністрації Анатолія Шумельного, із тим, що «при мінус 10 люди не замерзнуть. При мінус 15 градусів тепло подамо точно, бо за такої температури замерзає вода в унітазах. Вони першими починають лопатися, а потім — і труби у всій системі». Що ж, майно казенне, його берегти треба...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі