Олександр Сін: «Моє завдання — не підвищити рейтинг партії, а виправдати довіру городян»

10 грудня, 2010, 18:38 Роздрукувати Bипуск № 46, 10 грудня-17 грудня 2010р.
Автор
Статті авторів Всі статті автора Всі автори
Відправити
Відправити

Звістка про те, що новообраний міський голова Запоріжжя Олександр Сін не тільки залишив посаду голови міської організації «Батьківщина», а й вийшов із партії, стала скоріше закономірністю, ніж несподіванкою...

Автор
Статті авторів Всі статті автора Всі автори

Звістка про те, що новообраний міський голова Запоріжжя Олександр Сін не тільки залишив посаду голови міської організації «Батьківщина», а й вийшов із партії, стала скоріше закономірністю, ніж несподіванкою. За його словами, можливість такого кроку обговорювалася вже на другий день після виборів, перетворившись на неминучість після оголошення офіційних результатів волевиявлення запоріжців: із 90 місць у міській раді «Батьківщині» дісталося 13, а Партії регіонів — 61.

Те, що для остаточного ухвалення рішення знадобилося більше місяця, дає підстави припустити, що безпартійність міського голови була неодмінною умовою, висунутою керівництвом депутатської більшості. Сам О.Сін і його тепер уже колишні однопартійці цю версію категорично заперечують. Місцеві ж регіонали не підтверджують, обмежуючись лише позитивною оцінкою того, що сталося. Зокрема, голова облдержадміністрації та обласної організації Партії регіонів Борис Петров схвалив вихід О.Сіна з партії, пославшись на те, що «мер такого великого міста, як Запоріжжя, має бути поза політикою і над політикою, щоб усі політики працювали на мера і на запоріжців. Це дасть можливість поліпшити політичний клімат навколо майбутнього мера».

Чи судилося цьому прогнозу збутися і які мотиви його вчинку, «Дзеркало тижня» з’ясовувало в Олександра Сіна.

— Для мене було дуже важливо, щоб партійці зрозуміли: мій вчинок аж ніяк не втеча. Оскільки головним нині є реалізація програми та передвиборних обіцянок. Думаю, для запоріжців набагато важливіша не моя підтримка якихось політичних сил, а результат. Рішення вийти з партії насамперед викликане бажанням прибрати політичний контекст навколо моєї діяльності на посаді міського голови. Цей контекст зайвий уже тому, що автор передвиборної програми не я, а тисяча запоріжців, які взяли участь у її створенні. По суті, це їхній інтелектуальний продукт, а не внутріпартійний документ. Програма взагалі не має прив’язки до якоїсь партії. Її виконання вимагає не політизації, а консолідації та співробітництва. Я хочу займатися реалізацією передвиборної програми, а не постійним відбиванням нападок, коли будь-яку мою дію розглядатимуть через призму партійності.

— Олександре Ченсановичу, все це логічно, але, даруйте, далеко не бездоганно. Все ж таки ви були не звичайним партійцем, а лідером 16-тисячної організації. І що, те, що ви пішли, центральне керівництво партії сприйняло в порядку речей?

— Це питання я обговорював на обласному рівні. Рішення ухвалило бюро обласної парторганізації.

— Одноголосно?

— З одинадцяти присутніх один утримався.

— Якою була реакція з центру?

— Мені це невідомо. Зі мною на цю тему розмови не було.

— А як ви вважаєте, у партії «Батьківщина» є підстави ображатися на Сіна?

— Принаймні вже висловлювалися думки, які засуджують мій вихід з партії. Але, гадаю, якщо цей крок дасть мені змогу здійснити намічені плани, це буде незрівнянно значиміше. Особисто для мене принципово важливо не підвищити рейтинг партії, а виправдати довіру городян. Це ключове завдання. Тим більше що половина моїх виборців не проголосувала за «Батьківщину». Політичні симпатії запоріжців із 2004 року, по суті, залишилися незмінними. І парадоксальність минулих виборів, коли дві третини віддали перевагу Партії регіонів, а мера обрали від «Батьківщини», швидше за все зумовлена особистісним, а не партійним чинником.

— А якби 61 мандат у міськраді дістався «Батьківщині», ви б не вийшли з партії?

— Не факт. Реалізація передвиборної програми вимагає певних передумов. Зокрема, важливу роль відіграє конструктивне співробітництво з центральними органами влади, сформованими Партією регіонів. Адже місто отримує значне фінансування з держбюджету. Та й без взаємодії на обласному рівні, де 74-відсоткову квоту має Партія регіонів, життєдіяльність міста видається проблематичною. Тому безпартійність мера розширює можливості співробітництва як із більшістю міських рад, так і на обласному та загальнодержавному рівні, надаючи нормальні стартові позиції для діалогу.

— Вийшовши з партії, ви це відразу відчули?

— Що стосується позиції центральної влади, ставлення до мене було коректним із самого початку. Наприклад, ще до того, як заступив на посаду і вийшов з партії, мене запросили на засідання Асоціації міст України та на урочисті збори, присвячені Дню місцевого самоврядування, які проводив прем’єр-міністр. Правда, на аналогічний захід у Запоріжжі мене не покликали, але вважатимемо це всього лише непорозумінням.

— А те, що першу сесію нового скликання міськради, на якій вас затвердять на посаді міського голови, призначено на 17 грудня, до речі, найпізніше в країні, — це теж непорозуміння?

— Ні, це скоріше викликано бажанням устигнути зробити кадрові перестановки серед керівників комунальних підприємств. Можливо, в надії обмежити адміністративні повноваження нового мера. Проте не слід забувати, що, відповідно до закону, виключне право призначати і звільняти цих керівників належить міському голові. Якщо вони ефективно виконуватимуть свої посадові обов’язки, нехай працюють. Мене ж не цікавить особиста відданість чи здатність ділитися краденим. За великим рахунком, я маю намір довести, що гасло передвиборної кампанії «Сотні тисяч городян завжди розумніші за десяток чиновників» — це не просто гарні слова. Саме залучення громадськості в процеси управління міським господарством обіцяє колосальний результат. Це дасть змогу багаторазово посилити інтелектуальний і кадровий потенціал влади.

— Звучить, не сперечатимусь, гарно, але наскільки це реально?

— Упевнений, реально! Підтвердження цього — грузинський досвід, стиль управління міським господарством Вінниці. Головною проблемою в реалізації цього механізму поки що є пасивність городян. І коріння цієї пасивності в тому, що вони не вірять владі, в серйозність її бажання позитивних змін. На мій погляд, найбільш ефективним і швидким способом завоювати довіру суспільства стане боротьба з корупцією. Не на словах, а на ділі. Коли люди побачать, що дії влади прозорі, що їй можна довіряти, обов’язково почнеться зустрічний рух. До того ж боротьба з корупцією — це ще й економічна категорія, яка дозволяє навіть при мізерному бюджеті виконати в місті значно більший обсяг робіт. Зрозуміло, я не схильний спрощувати проблему, і усвідомлюю, що перекриття каналів розкрадання бюджетних коштів зіткнеться з серйозним протистоянням. Але широке залучення громадськості в процес управління, формування рішень та контроль за їх виконанням — це вже системний підхід, що виключає маніпуляції. Його неможливо ні заперечити, ні перебороти. У цьому, на мій погляд, і полягає позиція сильного мера, який керується волею городян, а не політичними уподобаннями.

— Олександре Ченсановичу, а ви впевнені в тому, що вам удасться залишитися на посаді до кінця каденції?

— Знаєте, в Запоріжжі, на жаль, склалася нехороша традиція, коли мер не передає владу своєму наступникові. Я хочу її скасувати.

Related video

Наскільки це завдання стане для О.Сіна здійсненним, почасти судитимемо через тиждень за підсумками установчої сесії міськради. Одне лише можна стверджувати напевно: інших можливостей і резервів, крім реалізації задекларованих принципів громадянського суспільства, у нього просто немає. До речі, коментуючи терміни проведення сесії Запорізької міськради, голова ОДА Б.Петров заявив: «Закон один для всіх. У цьому випадку законом передбачено, щоб сесія відбулася до 19 грудня. 17 грудня — дата, яка відповідає закону. Це найголовніше». Залишається сподіватися, що заявлений правовий педантизм не буде піддано ревізії.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК