Справа «Укрнафти»: про що говорять показові обшуки в Коломойського

ZN.UA Ексклюзив Опитування читачів
Поділитися
Справа «Укрнафти»: про що говорять показові обшуки в Коломойського © СБУ
Ще не все втрачено, але й фінал неблизько

Країною прокотилася хвиля відставок та обшуків. Із різним ефектом.

Півгодинний візит СБУ і БЕБ до Ігоря Коломойського запам'ятався наявністю «гламурної» прядки й чорними капцями одного з детективів. Ну й оперативно злитою (в порушення всіх інструкцій) великою кількістю фоток. Кави ніхто нікому не пропонував, але шоу вдалося.

У розробці слідства в справі «Укрнафти» десяток епізодів ухилення від оподаткування із подальшою легалізацією, тобто відмивом, цих грошей. Багато цікавого: і виведення партій нафтопродуктів на афілійовані фірми, і створення безнадійних боргів на підприємствах, і заниження вартості активів. Звичайно, за версією слідства, все «в інтересах фактичних власників і бенефіціарів». От тільки бенефіціар, як виявилося, не зберігає доказів удома в ступі.

Документів, природно, не знайшли… Та й сподіватися, що після осінніх обшуків в «Укрнафті» вельми досвідчений Ігор Валерійович триматиме серйозний компромат поруч, — така собі ідея. Тобто імітували бурхливу діяльність. Її реальна результативність залежить від того, що буде далі й хто на це «далі» вплине.

Варіанти є різні. На тлі PR-обшуків у Коломойського під Ужгородом затримали колишнього головбуха «Укртатнафти», а в Дніпрі СБУ виявила підвальчик, набитий папками однієї з біляприватівських компаній. Там були різні документи пов'язаних фірмочок, печатки тощо. Підозру пред'явлено й ексдиректору НПЗ.

Самі «капцеві» візити відбувалися в межах справи про присвоєння приблизно 40 млрд грн колишнім менеджментом ПАТ «Укрнафта» і ПАТ «Укртатнафта» (Кременчуцький НПЗ). Попередні ж осінні обшуки стосувалися 13 млрд грн в «Укрнафті».

Суми пристойні, й зовсім уже спустити справи на гальмах буде складно. Втім, Україна — країна домовняків і високої корупції. У соцмережах, наприклад, більше обговорювали прядку Ігоря Валерійовича, а не 40 млрд. Більшість вважала, що Коломойський і цього разу викрутиться. У його здатність викручуватися вірять.

Замотати питання в судах на кілька років — не проблема. Гроші ж давно освоєно. Та й по Приватбанку прайс втрат був у кілька разів вищим… і? Уже багато років ідуть міжнародні суди, а от із поверненням грошей не дуже.

Однак справа має певний шанс стати етапною.

Хоча останнє шоу в основному орієнтовано на експорт. Для відбиття агресії Росії нам потрібні гроші, й багато. Їх виділяють, нехай і менше, ніж хотілося. Але країни-донорів (а особливо їхніх виборців) не дуже гріє перспектива, що кошти звично прокрутять по схемах.

Нашим партнерам багато що набридло, а сумний досвід війни в Іраку й Афганістані показав тим же Штатам, що розчинитися можуть які завгодно великі суми.

І в Києві нині перебуває група штатівських аудиторів, покликаних забезпечити максимальну прозорість американської військової та фінансової допомоги. У найближчі тижні очікується й укладання трирічного контракту про моніторинг такої допомоги. Не треба думати, що це панацея, але красти буде складніше, а по руках даватимуть частіше й болючіше.

Заодно це спроба таки розібратися з нафтовою галуззю. Там є з чим розбиратися. Навколо «Укрнафти» і «Кременчукгазу» два десятки років крутилися сотні схем, про що не написав тільки ледачий. Користі, щоправда, майже не було. Все загрузало в судах, а питання тим часом залагоджували у верхах. Причому схем навіть не зупиняли, адже реєструвати нові «фірмочки-контрагенти» було неважко.

Контрольний пакет акцій славної НАК (50%), що був на тій же «Укрнафті», або держпакет «Укртатнафти» (43%) значив дуже мало. Контроль у держави був мінімальним.

Заодно й видобуток грохнули. На схеми ресурсів вистачало, на буріння — ні. За останні років п'ятнадцять видобуток нафти в «Укрнафті» впав удвічі, а газу — втричі. Кременчук, який колись мав три установки з переробки нафти, зберіг одну, та й ту з завантаженням аж наполовину, що вже позаторік вважалося великим успіхом.

Символом майже повної імпотенції став передвоєнний (2019–2022) проєкт розподілу «Укрнафти» на частини між «приватівцями» й НАК. Він ішов чітко за принципом «кому вершки, а кому корінці». Державі, природно, відстібували найбільш проблемне й малоефективне, те, що самим не потрібне.

Завершити розставання не дало лише рашистське вторгнення. З листопада минулого року й «Укрнафтою», і Кременчуцьким НПЗ управляє Міноборони. Це викликало різку реакцію Коломойського, який пообіцяв розбірки в арбітражах. Цікаво, але його партнер по Кременчуку Олександр Ярославський за рік не сказав ані пів слова.

Однак передача управління в Міноборони, крім іншого, дала можливість зустрічних звірок низки угод. За однією з них, на 600 млн грн, уже пред'явили підозри колишньому голові «Укртатнафти» й частині керівництва. Але там ще копати й копати.

І копати треба якнайглибше… Причому не для донорів і птички. Нам же не тільки відбити агресію треба, потім доведеться відновлюватися (на той же проммайданчик Кременчука, де розташовані НПЗ і ТЕЦ, лише за кілька нальотів прилетіло до півсотні ракет). Знадобляться гроші, причому в основному приватні. У якийсь шалений потік репарацій вірити можна, але в кожному разі це процес нешвидкий. А приватник у корумповану країну не вкладатиме.

Хто не вірить, може запитати в тих, хто проїхався торік у Лугано за трильйоном баксів…

На них чемно подивилися і… все.

Тож розгрібати завали схематозу, що накопичилися за десятки років, — передусім наш інтерес. А вже потім Штатів, ЄС чи рептилоїдів із вавилонського братерства. І робити це доведеться. Незалежно від того, чи розуміють це на Печерську або в будиночках із прядками…

Більше статей Ігоря Маскалевича читайте за посиланням.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 2
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Микола Білоусенко
13 Грудня 2023, 17:12
А можна писати матеріал українською, а потім гуглом перекладати на російську? Щоб не було "птичок". Ось тут: Причому не для донорів і птички.
Відповісти Цитувати Поскаржитись
Микола Бісолоусінко
7 Вересня 2024, 12:45
Якщо неподобається джерело інформації , то можна йти далі і дивитися інше джерело. А не НАВ'ЯЗУВАТИ вузьколобість. Можна наприклад зайти на офіційне джерело агентства «Интерфакс-Украина».(Агентство выпускает 40 информационных продуктов по политической и экономической тематике на четырёх языках (украинском, русском, английском и немецком) Официально присутствует и русский. Преамбула....Українського народу - громадян України всіх національностей,.. Стаття 5. ...Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова.... В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Стаття 8. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Стаття 15. Суспільне життя в Україні ґрунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності. Жодна ідеологія не може визнаватися державою як обов'язкова. Цензура заборонена. Стаття 17. ......Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян ... Розділ II ПРАВА, СВОБОДИ ТА ОБОВ'ЯЗКИ ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА Стаття 21. Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Стаття 22. Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже , що стосується оформлення документів то там обов'язково має бути українська згідно законів україни
Цитувати Поскаржитись
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі