Зміна міської влади в Одесі вдруге кидає місто в безодню дефолту. Так було наприкінці 90-х із погашенням муніципальної позики 1997 року після відходу команди Гурвіца. Цього разу історія може повторитися з поверненням кредиту BNP Paribas Finance Plc. Однак проблема тут не стільки в наявності самого боргу, скільки в спроможності керівництва міста впоратися з ним. Про це свідчить і опубліковане 13 грудня повідомлення міжнародного агентства Standard & Poor’s, яке понизило кредитний рейтинг Одеси.
«Якщо місто продемонструє бажання і можливості рефінансувати існуючий борг, то рейтинги можуть підвищити» — саме такий висновок міститься в експертному обгрунтуванні. Але місто поки що демонструє різні бажання і можливості.
Батіг для влади, або Хто кого висік?
Треба сказати, кредит у 50 млн. швейцарських франків, узятий містом у BNP Paribas 2007 року, відразу перетворився на інструмент для нещадної критики команди Гурвіца з боку опонентів. Це був один із жорстких батогів проти чинної влади і під час минулої місцевої виборчої кампанії. Але вибори позаду. І правління Гурвіца — теж.
Тим часом новий мер Одеси Олексій Костусєв продовжує демонструвати, який важкий спадок дістався його команді. Тим самим виставляючи місто у найгіршому світлі, що відразу позначилося на рейтингу Одеси. Продовжуючи діяти за принципом «що гірше, то краще», влада тепер з допомогою того самого батога висікла сама себе.
Шостого грудня на засіданні новообраної міськради О.Костусєв уперше публічно заявив: «Одесі реально загрожує дефолт і економічний колапс. Так показує аналіз господарської діяльності міста та інвентаризація власності». «Це на довгі роки відстрахає від нас потенційних інвесторів, яких Одеса гостро потребує», — наголосив новий мер.
Це були головні тези його доповіді. Звичайно, новий міський голова пізніше додав, що «нова команда докладе усіх можливих зусиль, щоб врятувати ситуацію і не допустити економічної катастрофи». Але ці слова пролунали як додаток. Головними стрілами були цифри, якими сипав мер. Загальна заборгованість міста — 903 млн. грн., із них 407 млн. — це позики міськради, 225 млн. — борги комунальних підприємств за кредитами, 271 млн. грн. — бюджетна кредиторська заборгованість (придбання товарів і надання послуг). Понад 40% боргу прострочено. До кінця року, окрім як банку BNP Paribas, треба віддати кредиторам ще близько 37 млн. грн.
О.Костусєв зазначив, що позикові кошти використовувалися переважно для латання дір у бюджеті і перманентного погашення раніше взятих кредитів. Він нагадав, що Одеса перебуває у фінансовій кабалі з 1997 року, коли місто взяло в борг 61 млн. грн. під 50% річних терміном на рік. У 2005-му воно позичило 125 млн., із них понад 68% були спрямовані на погашення попередньої позики. А кредит, узятий 2007-го, пішов на виплату боргу 2005 року.
Іншими словами, починаючи з муніципальної позики 1997 року, команда Гурвіца фактично вибудовувала фінансову піраміду, залучаючи дедалі нові кредити для погашення попередніх зобов’язань, заявив Костусєв. І повідомив, що окрім усього, до міста подано судові позови, підтверджені рішенням Вищого господарського суду, на суму понад 2 млрд. грн. Тому загальна заборгованість міста обчислюється мільярдами. А доходи бюджету ледь перевалили за половину річного плану.
За 11 місяців 2010 року його виконано лише на 67%. До скарбниці вдалося нашкребти усього 2,2 млрд. грн.
То який же вихід із ситуації? Яка стратегія управління боргами? Кваліфіковані відповіді на ці запитання хотіли б почути всі. Але поки що місто почуло тільки критику на адресу колишнього мера, а кредитори ще чіткіше усвідомили ризики. Принаймні після перших кроків нової влади, крім уже згадуваного вище агентства S&P, кредитні рейтинги Одеси понизило і вітчизняне агентство «Кредит-Рейтинг».
Зазначимо, що рейтинги Одеси, разом з іншими містами, почали кульгати з кінця минулого року, коли було знижено загальнонаціональний рейтинг України. Та якщо стосовно країни загалом і Харкова вони вирівнялися, то Одеса, як і Київ, продовжувала зберігати прогноз «негативний» і в 2010 році. За повідомленням агентства Fitch, у липні 2010-го рейтинг Одеси залишався з прогнозом «негативний», зважаючи на слабкі показники виконання бюджету і ліквідності на тлі боргових зобов’язань.
Борговий тягар, або Перший млинець грудкою
Насправді ж сьогодні йдеться тільки про один проблемний борг — банку BNP Paribas. Його долю 6 грудня і вирішувала новообрана міськрада.
За умовами кредитного договору (підписаного між банком і Одеською міськрадою 20 грудня 2007 року), 10 млн. швейцарських франків, отриманих за ставкою 8,25% річних, місто мало погасити у грудні 2010 року. Решту суми, у 40 млн. франків (8,5% річних) — у грудні 2012-го. Тобто сьогодні Одеса має повернути 80 млн. грн.
За словами екс-мера Одеси Едуарда Гурвіца, ця сума для міста цілком підйомна. Відповідаючи на обвинувачення Костусєва в авантюризмі і неефективному управлінні містом, він заявив, що, йдучи з мерії, вони залишили на спеціальному накопичувальному рахунку понад 30 млн. грн. А зібрати решту суми, зважаючи на те, що наприкінці року щоденні надходження до міського бюджету становлять 16 млн. грн., — завдання цілком здійсненне. «Уся ця балаканина, коли в одну купу скидають звичайні поточні борги, борги комунальних підприємств, фінансові зобов’язання за кредитами, має єдину мету — зняти з себе відповідальність за стан справ у місті, виправдати згортання соціальних програм і виконання власних передвиборних обіцянок», — заявив він.
Гурвіц, на відміну від Костусєва, вважає зовнішні запозичення нормальною цивілізованою практикою, якою його команда не зловживала. За його словами, сьогоднішнє боргове навантаження міста незначне. І це визнало Міністерство фінансів, яке дало Одесі дозвіл випустити облігації муніципальної позики і рефінансувати борг перед BNP Paribas. Тому місто не мало жодних труднощів з його поверненням.
Зазначимо, що наприкінці вересня цього року питання про погашення боргу було винесене на засідання міськвиконкому. Тоді було прийняте рішення про випуск облігацій Одеської міської позики на 375 млн. грн. з погашенням протягом п’яти років. Дозвіл Мінфін дав 7 вересня 2010 року. Залишалося лише винести цей проект на сесію. Однак засідання не провели. Хоча Гурвіц стверджував, що це необхідно зробити якнайшвидше, до виборів, щоб устигнути запустити цей механізм до кінця року. На жаль, запускати довелося новій владі.
Розв’язуючи проблему погашення боргу перед BNP Paribas, новообрана міськрада прийняла відразу три рішення. Перше — випустити в 2010 році облігації Одеської міської позики на суму 80 млн. грн. терміном на три роки. При цьому ставка не мала перевищувати 17,75% річних. Друге — сплатити борг частинами. До 29 грудня 2010 року виплатити 4 млн. швейцарських франків. Решту суми — у 2011 році: 2 млн. — до 30 квітня і 4 млн. — до 31 серпня. Третє рішення було про те, як виконувати два перші. Чиновникам звеліли проводити дії, спрямовані лише на погашення або зменшення заборгованості.
Ні готовності, ні бажання? або Кредитам — «стоп»
Після такого пакета рішень міжнародне агентство Standard & Poor’s понизило довгостроковий кредитний рейтинг м. Одеси з «ССС+» до «ССС-». Одночасно знижено рейтинг за національною шкалою з «uaBB» до «uaCCC-». Крім того, рейтинги переміщено в список Credit Watch («рейтинги на перегляді») з негативним прогнозом.
Як сказано в повідомленні агентства, розміщеному на його сайті, зниження рейтингів відображає думку про те, що можливість забезпечення Одесою своєчасного рефінансування виплат за валютним банківським кредитом є низькою. Якщо місту не вдасться забезпечити рефінансування, то це може призвести до реструктуризації боргу. Проте наявні нині умови реструктуризації, розглянуті нещодавно міською радою, належать до категорії «вимушеної реструктуризації», що еквівалентно дефолту.
Стосовно двох прийнятих міськрадою варіантів погашення боргу агентство зазначає таке. В умовах дуже жорстких часових обмежень реалізація першого варіанта (рефінансування за рахунок розміщення внутрішніх облігацій) видається малоймовірною. При цьому зазначається можлива відсутність готовності міста вжити необхідних і своєчасних заходів для його реалізації.
Другий варіант, що передбачає реструктуризацію кредиту і виплату трьома траншами замість одноразового погашення, не передбачає жодної компенсації за подовження терміну платежу. Реалізація цього варіанта призведе до вимушеної пропозиції про викуп зобов’язань, що еквівалентно дефолту.
У зв’язку з цим агентство планує вивести рейтинги Одеси зі списку CreditWatch у найближчі кілька тижнів. Подальші дії залежатимуть від умов реструктуризації боргу. У разі, якщо кредитори не одержать ніякої компенсації за подовження терміну погашення, це оцінюватиметься як дефолт. Як наслідок, рейтинг буде знижено до «SD» (вибірковий дефолт) або «D» (дефолт), якщо місто своєчасно не виконає усіх своїх боргових зобов’язань. Якщо ж Одеса продемонструє бажання і можливості рефінансувати існуючий борг, то рейтинги можуть підвищити.
Наступного дня після повідомлення S&P було поширено заяву віце-мера міста Сергія Черненка про те, що Одеська міськрада веде переговори про реструктуризацію боргу та обговорюється питання компенсації банку за відстрочку платежу. «Фінансова політика нової влади прозора, і кредитори знають, що місто має намір виконати свої зобов’язання», — йдеться в заяві.
Як стало відомо під час засідання міськвиконкому, що відбулося 15 грудня, місто вже виплатило банку 4 млн. швейцарських франків. І має намір, за словами О.Костусєва, протягом наступного року закрити всі зовнішні борги. При цьому місто не робитиме нових, наголосив він.
Того ж дня з’явилося повідомлення про зниження і агентством Fitch рейтингу міста Одеси в іноземній і національній валюті з рівня «B-» до «CC», національного довгострокового рейтингу міста — з рівня «BBB+(ukr)» до «B-(ukr)». Зазначені рейтинги поміщено під спостереження у список Rating Watch із позначкою «негативний». Як сказано в повідомленні, цей статус буде переглянуто після того, як місто підпише угоду про реструктуризацію кредиту з BNP Paribas. Якщо у фінальному документі не буде істотних поліпшень умов для кредиторів, Fitch розцінюватиме подовження строків погашення кредиту як значне погіршення початкових умов, отже, як примусовий обмін боргових зобов’язань, що розглядатиметься як обмежений дефолт.
Після чергового повідомлення про зниження рейтингу Одеси мер був змушений виступити із заявою. Він повідомив, що до кінця 2010 року місто планує виконати всі свої зобов’язання перед BNP Paribas, не вдаючись до додаткових запозичень. При цьому О.Костусєв уточнив, що сума для погашення з урахуванням відсотків становить 102 млн. грн.
Яким буде фінал насправді, стане зрозуміло найближчими днями. Зате немає сумнівів у тому, що одеситам в остаточному підсумку доведеться тугіше затягти паски. За словами мера Одеси, міська влада муситиме вжити непопулярних, але необхідних для оздоровлення міста заходів. І це більше схоже на правду, на відміну від інших, передвиборних, обіцянок Костусєва — збільшити бюджет міста в два з половиною рази. Щоправда, наскільки вони будуть оздоровчими, теж велике питання.