100 днів мера. Ірпінь

Ексклюзив Відео
Поділитися
100 днів мера. Ірпінь © ZN.UA
Що вдалося зробити мерові Ірпеня та команді Карплюка за перші 100 днів

Ірпінь — маленьке місто під Києвом, але знає його чи не вся країна. Раніше тут відпочивав і рибалив літературний бомонд — Максим Рильський, Андрій Малишко і Остап Вишня, а в Миколи Носова саме тут вимальовувалися сюжети для «Незнайка». Тепер це місто хаотичних висотних забудов без достатньої кількості садків і шкіл.

Активістів, які протистоять незаконному будівництву на дорогій пристоличній землі, б’ють або нищать їхнє майно. Саме про такий Ірпінь останні десять років повідомляють ЗМІ. Ексгенпрокурор Юрій Луценко порівнював це місто з гангстерським Чикаго.

Після виборів восени мером Ірпеня став Олександр Маркушин («Нові обличчя»). Але для міста він просто весільний генерал. Ірпенем насправді керує колишній його голова Володимир Карплюк. Для того, щоб мати можливість бути в раді, Карплюк очолив так звану інвестиційну раду і має там свій кабінет.

Активна фаза забудови в місті розпочалася саме тоді, коли міським головою став Володимир Карплюк, — 2014 року. Через дерибан землі та бюджетних коштів правоохоронці неодноразово проводили обшуки в раді, а самому Карплюку вручили не одну підозру. Перед обшуками чиновник навіть утікав із країни. Але згодом знаходив спільну мову з центральною владою — як із БПП, так і зі «Слугою народу».

На парламентських виборах БПП віддав йому на відкуп 95-й округ, але Карплюк, який мав одну з найдорожчих кампаній в Україні, програв. На місцевих виборах «Слуги народу» висунули в мери явно непрохідного «чорного» нотаріуса Карплюка, а в списку пропрезидентської партії виявилися люди забудовників.

Сам же Карплюк, розуміючи, що за підписані в раді документи доводиться відповідати особисто, придумав схему, як тримати Ірпінь під контролем і уникнути юридичної відповідальності за те, що відбуватиметься в місті: поставити мером свою людину.

Карплюк, якого не один рік рекламували бюджетним коштом, своїм ім’ям тягнув список до Ірпінської та Бучанської райрад. А після виборів одразу ж відмовився від усіх мандатів. Це не що інше, як свідомий обман виборців.

Карплюк залишив Ірпінь із десятками недобудов. Депутат-забудовник із його команди Ігор Вишняков (BGM), за якого політик ручався особисто перед інвесторами, втік за кордон. Люди ж, які збирали гроші собі на квартири, залишилися тепер ні з чим. Поки що ексмер Ірпеня поставив свою політичну кар’єру на паузу й запустив новий бізнес-проєкт — «Відважні». Звісно, пов’язаний із висотним будівництвом.

 

Рух ЧЕСНО для спецпроєкту з ZN.UA аналізує перші 100 днів роботи мера Ірпеня Олександра Маркушина і те, як йому та його команді вдається виконувати передвиборні обіцянки. На прикладі маленького міста під Києвом легше роздивитися схеми, за якими працють місцеві влади всієї країни. Децентралізація — це не лише про повноваження та ресурси, це насамперед про відповідальність.

Представник «Ціни держави» Микола Малуха підготував огляд першої десятки причин, чому в Ірпені не слід купувати нерухомість. У переліку — низька якість води, брак шкіл і садків, хаотична забудова, злочинність, пожежі в заплаві річки Ірпінь тощо.

Програму Маркушина, з якою він ішов на вибори, відшукати не вдалося, але на сайті ЦВК є програма партії «Нові обличчя». В ній описуються десять кроків, які повинні виконати політики. Правда, конкретики в цій програмі мало. Але є докладна відеопрезентація.

Освітнє поле чудес

Проблему з освітніми закладами, яку в Ірпені створили самі ж «Нові обличчя», партія зголосилася вирішити. Громаді пообіцяли дві школи і п’ять садків. У бюджеті на нинішній рік коштів на них не виділили. Ще обіцяють ліцей і початкову школу, але будуватимуть їх на території вже наявних. Ущільнивши ті. На ці два об’єкти в бюджет закладено кошти — сумарно понад 23 млн грн. І це всі витрати, прописані у бюджеті на зведення освітніх закладів. Так, будівництво додаткового корпусу першої школи, яке на тендері оцінювалося у 80 млн грн, уже перевищило 110 млн і корпус ще не зданий в експлуатацію, хоча, згідно з тендером, термін введення — кінець жовтня 2020-го. Та й сам тендер Державна аудиторська служба визнала незаконним.

Ще до виборчої кампанії колишня секретарка міськради Анастасія Попсуй («Нові обличчя») в телепроєкті «Нові лідери» обіцяла, що працюватиме над відкриттям «школи геніїв». У ній мали навчатися найталановитіші діти Київщини. Наразі не лише немає школи геніїв, — у звичайних школах Ірпеня рівень підготовки до ЗНО доволі низький. Торік жоден освітній заклад міста не потрапив навіть у 25 найкращих шкіл області, не кажучи вже про загальноукраїнський рейтинг. Коли Мінфін давав зведені видатки на школи, з розрахунку на одного учня, Ірпінь опинився третім з кінця.

Ще одну школу «Нові обличчя» обіцяли ірпінцям на території заплави.

Але там депутат «Нових облич» Ігор Оверко, який задекларував майже 600 квартир, зводить не школу, а чергові 70 висоток ЖК «Синергія Сіті». І тут треба згадати, що раніше з бюджету міста вже було витрачено 70 млн грн на сумнівний благоустрій набережної річки Ірпінь.

Ця територія місту не належить. Аби проєкт забудови заплави став можливим, Генплан, де були позначені всі незаконно приєднані до міста земельні ділянки, на сесії міськради затверджували за лічені хвилини, а громаду з лайкою та кулаками із зали силоміць виштовхували тітушки й «Муніципальна варта», на утримання якої на рік витрачають 6,1 млн грн. «Мунварту», яка є, по суті, силовою структурою влади, продовжують фінансувати коштом платників податків, попри петицію ірпінців про закриття цього КП. Загалом інструмент петицій у місті належним чином не працює, і вимоги громади ігнорують.

Аналогічна проблема в Ірпені через забудови і з дитячими садками. В електронній черзі на садки Ірпеня претендують понад три тисячі дітей. Якщо в одному садку в середньому 200–300 дітей, то місту бракує щонайменше 10 садків. За перші 100 днів каденції Маркушина маємо обіцянку відкрити лише один дошкільний заклад: Ірпінська міська рада закуповує проєкт реконструкції дитсадка «Віночок» на вулиці Київській, який уже й так зведений. У бюджеті на це передбачено менше 1 млн грн. Кошторис проєкту реконструкції цього садка, за попередніми даними, становитиме 69 млн грн, за які на ділянку, де зараз розміщений садочок на 60 дітей, мають намір впритул до перевантаженої автівками вулиці Університетська втулити садочок на 420 місць.

Медицина і коронавірус

У передвиборній програмі «Нових облич» немає жодного слова про боротьбу з коронавірусом. Наразі мер Ірпеня бідкається, що нікому викладати в школах і лікарні на 100% заповнені.

Це мер написав через кілька днів після того, як сам 8 березня без маски поїхав вітати трудові колективи медиків та освітян. В Ірпені піаром на бюджетниках не гребували ніколи, але в умовах пандемії збирати людей задля світлини та поста в соцмережах — безвідповідально.

Такий низький рівень політичної культури для Ірпеня вважається нормою. Маркушин навіть під час богослужіння на цвинтарі, попри карантин, знехтував епідемічними нормами й показав, що і церква побіля цвинтаря може бути агітмайданчиком, коли вибори та дуже потрібні голоси.

Дочасний старт передвиборної кампанії, серпень 2020

«Нові обличчя» запевнили виборців, що завершать будівництво «Медичного містечка» з повним комплексом послуг і споруджуватимуть нові амбулаторії. Де саме будуватимуть нові медзаклади і скільки — інформації немає. При цьому з бюджету Ірпеня на сесії в березні виділяють 5 млн грн на викуп приміщень відкритої торік амбулаторії №5 на вулиці Білокур. Попри протести опозиції через явно завищену ціну — бюджетні гроші можуть піти, як повідомляють місцеві ЗМІ, до близького оточення Карплюка, яке через підставних забудовників зводило ЖК Green Yard і ось тепер продає неліквідну нерухомість ірпінській громаді.

Зрештою, удосталь медзакладів, об’єднаних назвою «Медмістечко», Карплюк обіцяв побудувати в Ірпені ще 2016 року. За цей період проєкт будівництва, який представляли місту кілька разів, змінився, і будівля Центру замість дев’яти поверхів тепер матиме всього п’ять. Єдині кошти, закладені на будівництво медичних закладів у бюджеті на поточний рік, — це 15 млн на прибудову лікувального корпусу до поліклініки на вул. Садовій. Загальний кошторис будівництва корпусу, який сягає понад 150 млн, початково становив 110 млн грн. До того ж частину обладнання та коштів на будівництво отримано за програмою «Велике будівництво», про що свідчить інформація з офіційного сайту КОДА, але ж мер Ірпеня Маркушин піариться на отриманому обладнанні, наче купив його власним коштом.

Днями житель Ірпеня Дмитро Яблоновський поставив цілком слушне запитання в соціальній мережі Фейсбук. Зокрема він сумнівається, що є підтверджені джерела надходження коштів, необхідних для завершення будівництва медичного центру в Ірпені.

18 березня Олександр Маркушин написав на Фейсбук-сторінці, що в місто завозять дороге обладнання і він «тримає на особистому контролі» добудову медцентру. Але якщо в бюджеті не знайдеться достатньо коштів, то особистий контроль не допоможе: нічого буде контролювати.

Водопостачання та електроенергія

Політична сила обіцяла «завершення будівництва станції очистки та заміну старих водопровідних мереж». Нові очисні станції будують, а якість води кращою не стає.

В Ірпені проблеми з якістю води постійні, і жителі міста скаржаться на це не один рік. Ще кілька років тому загальнонаціональний телеканал цікавився в Маркушина, який тоді очолював місцевий водоканал, чому така низька якість води. Фільтри в будинках, які звела фірма дружин мера Ірпеня Карплюка та мера Бучі Федорука, забруднювалися практично зразу, хоча їх постійно замінювали.

Більше того, впродовж останніх трьох років «Ірпіньводоканал», яким колись керував сам Маркушин, стабільно анонсує підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення. Істотно дорожчали послуги ірпінських водопостачальників саме в рік, коли відбувалися місцеві вибори. Якщо 2014 року водопостачання з водовідведенням коштувало трохи більше 11 грн за кубометр, то тепер, як підрахували місцеві ЗМІ, понад 31 гривню.

Сьогодні про те, що колись у курортному Ірпені, крім великого масиву соснових лісів, була ще й власна мінеральна вода, свідчить лише назва однієї з вулиць міста — Мінеральна.

Вже кілька років поспіль у місті фіксується брак питної води. Тут регулярно бувають відключення, проте навіть коли вода є, немає гарантій, що вона не шкодить здоров’ю.

Маркушин обіцяв, що наприкінці грудня запустять нову станцію очищення води.

Якщо раніше запуск станції обіцяли на грудень, то згодом повідомили, що подія відкладається на квітень.

Крім того, останніми роками на велику проблему в Ірпені перетворилися аварії на електромережах. Їх основною причиною енергетики вважають нестримну розбудову міста, яка ведеться хаотично, з порушенням містобудівних норм і без урахування інфраструктурних потужностей. Цьогоріч навіть Різдво тисячі ірпінців зустріли без світла. Люди з 4500 квартир понад дві доби жили без води та електроенергії, а отже і без тепла.

Ще одна з багатьох аварій, пов’язаних із електропостачанням часів каденції Маркушина, сталася 28 січня. Цього разу — на трансформаторній підстанції на вул. Пушкінській, яка не витримала й вибухнула...

Перед виборами Маркушину на темі електроенергії вдалося навіть попіаритись: у серпні 2020 року він прийшов до жителів одного з ЖК нібито для вирішення питання відсутності світла. Містяни сприйняли такі дії як піар, бо зразу після розмови з чиновником світло загадковим чином з’явилося.

Дороги і транспорт

Перед виборами «Нові обличчя» обіцяли містянам нові дороги. Їх перелік цілком конкретний. У бюджеті справді закладено гроші — 5,2 млн грн — на ремонт, але він буде поточним, а не капітальним. Крім того, передбачено 200 тис. грн на проєктні роботи з будівництва дороги с. Михайлівка-Рубежівка — с. Козинці.

До цього переліку потрапила і обіцянка відремонтувати відомий на всю країну підземний перехід, який з'єднує дві частини Ірпеня. Коли ллє дощ, потрапити на протилежний бік — ще той квест. Рівень води піднімається на висоту до одного метра. «Труба» вже стала чимось тотемним для ірпінської влади, — на кожні чергові вибори цей об’єкт обіцяють реконструювати.

Ще 2016 року тодішній мер Карплюк розповів у своєму блозі, що питання реконструкції переходу зрушило з місця: із «Укрзалізницею», якій підпорядкований цей підземний перехід, вдалося домовитись. Навіть «картинку» нового переходу мер опублікував. На тому все й скінчилося.

Побудувати окрему смугу руху для громадського транспорту і залучити перевізника з сучасним пасажирським транспортом — ще одна передвиборна обіцянка команди Карплюка. Новий перевізник у регіоні найближчим часом навряд чи з’явиться. «Нові обличчя» лобіюють інтереси ТОВ «Ірпінське АТП 13250». Наближений до команди Карплюка Youtube-канал навіть брав коментарі в чинного депутата Бучанської міської ради Олега Сотнікова, який не лише відстоює інтереси перевізників, а й, по суті, сам причетний до цього бізнесу: його батько Леонід Сотніков є основним бенефіціаром АТП 13250. У відео Сотніков пояснює громаді, чому проїзд для школярів коштуватиме не одну гривню, як раніше, а п’ять.

Робочі місця, соцзахист, культура і спорт

Появу нових робочих місць і залучення інвестицій «Нові обличчя» «гарантують» за рахунок створення індустріального парку. Крім того, хочуть побудувати IT-центр і розвивати туризм «вихідного дня». У відеоваріанті програми запевняють, що побудують також конференц-хол у мікрорайоні БКЗ та аквапарк у мікрорайоні СМУ.

Поки що у бюджеті є вього 50 тис. грн на сприяння розвиткові малого та середнього підприємництва. Коштів на індустріальний парк чи аквапарк виявити не вдалося, але є внесок до статутного капіталу комунальних підприємств, і він чималий — 32,8 млн грн. Наразі невідомо, на що підуть ці гроші.

Крім того, в «короткому» варіанті програми партія обіцяє підтримку людей поважного віку, а також спорудження для них будинку для мешкання та дозвілля. У «розширеному» — ще й спорудження хоспісу для невиліковно хворих, створення служби соціального таксі, реалізацію програми підтримки учасників АТО, придбання житла для переселенців за програмою «70/30».

Наразі у бюджеті не закладено коштів ані на хоспіс, ані на соціальне таксі, ані на житло для учасників АТО. На підтримку ГО, ветеранів та осіб із інвалідністю закладено лише 342 тис. грн. На роботу з соціально вразливими категоріями населення — 100 тис. На реабілітацію цих категорій населення виділено найбільше — понад 3 млн грн.

У «паперовій» програмі партія обіцяє відкриття спорткомплексу з басейном на ірпінській набережній, спорудження арт-галереї, реконструкцію будинків культури і навіть збереження історико-культурної спадщини. Спеціалізована програма передбачає на розвиток фізкультури і спорту 0,5 млн грн.

Зі збереженням культурної спадщини в Ірпені, як відомо, проблеми. Тому про успішність маршрутів вихідного дня годі й думати. В місті дедалі менше пам’яток, які пов’язані з реальною історією. У 2015 році тут зрівняли з землею будинок українського поета-класика Максима Рильського, віддавши перевагу черговому супермаркету. Торік намагалися знищити оселю легендарного кобзаря Миколи Будника, а 11 березня спробували зняти охоронний статус із садиби художника Матвія Донцова.

У ролику також обіцяють розвивати культуру — побудувати мистецький центр Irpin Art House, облаштувати співоче поле на ірпінській набережній, реконструювати три будинки культури, побудувати центр творчості на вул. Слов'янській, відремонтувати ірпінську дитячу школу мистецтв, створити культурно-мистецький простір у дитячій бібліотеці міста. Проте будівництва Irpin Art House у бюджеті знайти не вдалося. Там прописано кошти на утримання тільки тих будівель, які вже є в громади.

Щодо спорту, то у відео партія обіцяє побудувати льодову арену і спорткомплекс із басейном, облаштувати спортмайданчики по місту. Про басейн місцеві жителі мріють давно. Обіцяють його «Нові обличчя» теж давно. До речі, басейн є — в санаторії «Дружний», який недавно виставили на продаж, — але не функціонує.

А ще — «Нові обличчя» так люблять говорити про розвиток велотуризму, що навіть виділяють це в окремий пункт своєї програми під назвою «ВелоІрпінь». Вони обіцяють нові велопарковки і прокати, з’єднання велодоріжками набережної та всіх парків і скверів міста, створення веломаршрутів, впровадження системи муніципального велопрокату і навіть з’єднання велодоріжками набережної Ірпеня з Варшавською та Житомирською трасами вздовж річки Ірпінь. Проте в міську програму на 2021 рік велорух потрапив лише після наполягання опозиційних партій «Голос» та ЄС, і то без відповідного фінансування.

Недобудови і «місто парків»

У програмі «Нові обличчя» обіцяють розробку та прийняття комплексної схеми, яка регулюватиме поверховість будівництва і забезпечить збереження приватного сектора. У відеоролику йдеться ще й про «палке бажання» партії реалізувати програму з розмороження довгобудів і завершення їх будівництва (правда, не сказано, яких саме, — їх, як відомо, в Ірпені чимало).

Але справжні свої плани «Нові обличчя» відкрили, коли проголосували за оновлений генплан із тотальною забудовою приватного сектора та заплави річки Ірпінь.

Уже на посаді міського голови Маркушин пообіцяв на одній із найближчих сесій ініціювати створення депутатської комісії для вивчення та перегляду нового генплану міста.

«Виступаю з ініціативою і запрошую депутатські фракції делегувати свого представника до складу робочої групи», — написав Маркушин на сторінці у Фейсбуці. Але на кінець березня він так і не виконав своєї обіцянки.

За останні п’ять років місто прийняло в експлуатацію майже 1,5 млн кв. м житла. Водночас статистика каже, що населення міста збільшилось удвічі.

Але проблема не лише в кількості збудованого житла, а й у тому, що команда Карплюка причетна до забудови мікрорайону «Благодатний». Тут соратник Карплюка депутат Ігор Вишняков зводив висотки, взяв кошти з більш як тисячі сімей і втік за кордон. Карплюк особисто рекомендував цього забудовника людям. Про недобудови Ірпеня говорили навіть на засіданні одного з парламентських комітетів, коли Карплюк вимагав, щоб саме Ірпінь став райцентром. Більше того, команда «Нових облич» намагалася отримати від обласної і центральної влади бюджетні кошти на добудову висоток, за які люди вже заплатили Вишнякову.

Ті, хто дбає про власний імідж, не мають потреби змінювати своє ім’я ані в бізнесі, ані в політиці, оскільки репутація та ім’я створюються роками. Але медійно команда Карплюка потребувала оновлення. Тепер вони працюють під новим брендом — «Відважні».

А для того, щоб краще продавати квартири, Ірпінь позиціювався як «місто парків». Ці зелені зони створюються біля нових будмайданчиків, що дає можливість швидше продати квартири. Для того, щоб «створити парк», зелену зону поряд знищують і зводять висотки. Активістам, які виходять на захист зелених зон під паркани, чинять опір тітушки.

Партія Карплюка перед виборами взяла зобов’язання створити екопарк між вулицями Соборна та Університетська, провести реконструкцію парку Стельмаха, благоустрій лісопарку «Мужеловський» і заказника «Криничка», будівництво скверів на вулицях Новооскольська і Рильського, будівництво скверу та центральної площі в мікрорайоні Стоянка. На озеленення місто витратить аж 25 млн грн. Для розуміння: це більше, ніж на побудову освітніх закладів.

Стосовно екопарку — взагалі цікава ситуація: «Нові обличчя» хочуть розмістити його на земельній ділянці, яку свого часу Карплюку не дала забудувати багатоповерхівками прокуратура. Тепер досягнення органів прокуратури місцеві чиновники намагаються презентувати як одне з великих досягнень Карплюка.

Що потрібно для виконання програми?

Для того щоб виконати обіцяне, «Новим обличчям» потрібно мати більшість у раді та бюджетні кошти. Спершу команді Карплюка було важко зібрати голоси, щоб рада таємним голосуванням обрала секретаря, але вже на другій сесії «Новим обличчям» вдалося сформувати хитку, проте більшість. «Допомогли» в цьому депутати від ЄС і «Батьківщини», які голосувати так, як було вигідно Маркушину і «Новим обличчям». Окрім них, до коаліції долучилися й чотири депутати президентської «Слуги народу». Секретарем стала представниця саме цієї партії — Анжела Макеєва.

На першому ж засіданні виконавчого комітету, як повідомив депутат ЄС Ярослав Куц, стало відомо, що чимала частина бюджетних коштів у 2020 році пішла на піар «Нових облич» — так зване бюджетне гречкосійство. І, як підрахували місцеві ЗМІ, бюджетна гречка обійшлася щонайменше у 57 млн грн.

До прикладу, на розважальні майданчики на набережній річки Ірпінь місто виклало понад 13 млн грн. Ці майданчики пов’язані з одним з передвиборних скандалів, адже партія «Нові обличчя» розмістила на них свою банерну рекламу. Але, за зверненням громадян, її довелося прибрати.

Роботи проводилися переважно в липні — жовтні 2020, в період передвиборної кампанії. Чимало робіт виконувалися на округах, на яких балотувалися Олександр Маркушин, Олександр Пащинський та Максим Плешко (всі — партія «Нові обличчя»). А дощові каналізації прокладали біля… офісу Карплюка. Бюджетні кошти на піар витрачались і на ЗМІ, які наближені до Карплюка.

На 2021 рік бюджет Ірпеня збалансований і становить 722,4 млн грн. Це означає, що видатки дорівнюють доходам.

Тут не слід забувати, що приєднаним селам Михайлівка-Рубежівка, Забуччя, Козинці та Діброва з таким підходом до управління, який має команда Карплюка, загрожує такий самий інфраструктурний колапс. Як і Ірпеню, їм обіцяли дитсадки, школи, спортмайданчики, але основним інтересом для команди забудовника Карплюка залишається невідновлюваний ресурс цих громад — земля.

Рух ЧЕСНО для спецпроєкту із ZN.UA «100 днів роботи мера» також проаналізував, як виконували обіцянки мер Києва Віталій Кличко, мер Херсона Ігор Колихаєв, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків, мер Дніпра Борис Філатов та в.о. мера Харкова Ігор Терехов.

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі