100 днів в.о. мера. Харків.

ZN.UA Ексклюзив Відео
Поділитися
100 днів в.о. мера. Харків. © Рух ЧЕСНО
Що вдалося зробити Ігорю Терехову та його команді для харків’ян за 100 днів

26 березня минає 100 днів від дня смерті міського голови Харкова Геннадія Кернеса. Виконувачем обов’язків міського голови в Харкові весь цей час був Ігор Терехов.

Терехова на стратегічну посаду секретаря ради ще за життя встиг запропонувати депутатам міськради сам Кернес. Ну принаймні рада отримала лист із його електронним підписом, у якому йшлося про кандидатуру секретаря. А 9 грудня, коли харківський мер перебував у німецькій клініці, депутати майже одноголосно підтримали на сесії кандидатуру Терехова. Посада секретаря — стратегічно важлива. Саме секретар на випадок хвороби чи смерті мера починає виконувати обов’язки голови.

Терехов запевняє, що він неухильно продовжує і буде продовжувати політику Геннадія Адольфовича. З підлеглими на сесії він наслідує жорстку й сувору манеру Кернеса, хоча під час інтерв’ю поводиться інакше. Вимога, щоб мер Харкова був жорстким, — це вимога самих харків’ян. Ті, з ким вдалося поспілкуватися Руху ЧЕСНО, не бачать сенсу у виборах мера і готові, щоб містом керував той, кого «призначив Кернес». Консервативний і відданий Кернесу Харків продовжує дивувати демократів усіх мастей. Однак пошук відповіді на запитання «Що не так із нашим суспільством?» — не тема цього матеріалу.

Тим часом незгодні з політикою Кернеса—Терехова харків'яни не бачать сильних конкурентів серед потенційних кандидатів від опозиції. Яка, власне, не мала великих шансів прирости пасіонарними особистостями в умовах засилля команди Кернеса.

Хоча вибори ще не призначені, Терехов каже, що готовий до них, і в березні в місті вже стартувало соцопитування. Замовник соцопитування хоче знати, яким має бути лідер міста. Однак ми можемо вже зараз окреслити деякі риси нинішнього лідера-наступника, який точно планує боротися за крісло мера.

Рух ЧЕСНО для спецпроєкту ZN.UA аналізує перші 100 днів роботи в.о. мера Харкова, а також те, як Терехову і його команді вдається виконувати передвиборні обіцянки.

Свою програму Кернес назвав «Кроки успішного Харкова». Для її виконання в його команди є більшість у раді та профіцитний бюджет. На рік місто може витратити 16 млрд грн. Але цей річний бюджет приймали депутати ще попереднього скликання, де в Кернеса так само була підконтрольна більшість. (ТВК зволікала із введенням нового скликання ради у повноваження через хворобу Кернеса. 9 грудня, коли новообрані депутати присягнули громаді, то Кернеса теж ввели у повноваження без присяги).

Ігор Терехов ще в січні у своєму інтерв’ю Руху ЧЕСНО заявив, що в бюджеті закладено кошти на виконання всіх пунктів програми. Але найбільшими проблемами міста очікувано назвав житлово-комунальну сферу, транспортно-інфраструктурну та медичну.

Медицина

На сьогодні в Харкові склалася одна з найтяжчих ситуацій у медичній системі у зв'язку з коронавірусом. Не вистачає ліжок, кисневих концентраторів, медичного персоналу і апаратів ШВЛ. «У нас просто хочуть створити видимість стабільного регіону і сильної влади. Внаслідок чого помирають звичайні люди», — розповідають волонтери. Проте влада Харкова, який реально перебуває вже в «червоній зоні», на відміну від того ж таки мера Дніпра Філатова, досі не оголосила жорсткого локдауну.

Суспільне Харків

З вакцинацією теж великі проблеми. Терехов у ЗМІ повідомив, що в Харкові в очікуванні вакцини відкрито 34 пункти для добровільної вакцинації, але є проблема комунікації з громадянами. Понад те, вакциною «Ковішилд» медики вакцинуватися не хочуть і, як повідомляють місцеві ЗМІ, хотіли б отримати Pfizer.

«Записалися заздалегідь, ще перш ніж приїхала вакцина, — на Pfizer. Усі чомусь були на це налаштовані. Поки що люди не перебудувалися. Всі, хто хотів вакцинуватися, воліли Pfizer. На AstraZeneca, навіть якби вона була не індійського виробництва, однак ніхто не записувався. У нас понад 200 медпрацівників, а тих, хто працює у відділеннях із COVID-19, у нас близько 80 людей», — розповідає директорка Харківського обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення Ірина Пирогова.

На думку Терехова, харків’яни не розуміють необхідності вакцинування: «Ми виконали все, що від нас вимагали: в Харкові відкрито 34 пункти для вакцинації, ми готуємо до цієї роботи лікарів… Але є одна проблема — потрібно пояснити людям, що вакцинуватися необхідно».

Але складно зрозуміти однак в чому тут проблема для влади, якій так довіряють містяни. До прикладу, мер Києва Віталій Кличко, на відміну від свого колеги в.о. міського голови Харкова, веде з цього питання просвітницьку роботу, в тому числі на своїх сторінках у соцмережах. Більше того, з міського бюджету столиці виділили 140 млн грн на закупівлю вакцин.

Тут навряд чи достатньо самої тільки програми міськради, що підготувала дорожню карту вакцинації та планує проводити навчання медиків з питань щеплень.

Офіційний сайт Харківської міської ради

Серед обіцянок медичної сфери, які давала команда Кернеса, у програмі значаться також ремонт лікарень і продовження проєкту електронного сервісу e-health. Крім того, влада обіцяє розробку нового «Єдиного міського медичного вебпорталу» для отримання необхідної інформації.

Загалом на медицину у 2021 році виділено 505 млн грн. З цієї суми 1 млн грн. заплановано на інформаційно-методичну та просвітницьку роботу. На будівництво у сфері медицини виділено 50 млн, у тому числі 24 млн — на будівництво медзакладів.

У січні на координаційній раді з міністром Аваковим (який під час візиту чітко означив претензії на повернення міста в зону свого впливу) Терехов заявив про активну участь Харкова в національній програмі з протидії поширенню наркоманії і вже 1 лютого підписав меморандум із Нацполіцією про співпрацю. Але окремої статті на боротьбу з наркоманією у бюджеті немає, можливо її віднесли до просвітницької роботи у сфері медицини. Телефоном уточнити у голови бюджетної комісії Олександра Новака не вдалося. Команда Кернеса, коли чує, що телефонує Рух ЧЕСНО, — кидає слухавку.

Труха замість ЖКГ і транспорт

ЖКГ і транспорт — найбільш  витратні статті бюджету, місто на них виділило 4,3 млрд грн. Житловий фонд Харкова перебуває в аварійному стані і потребує ремонту.

Фото надане автором

Рік у рік у Харкові виникають проблеми не лише з житловим фондом, а й зі старими трубами та мережами. Цього року заміна старих мереж тепло- та водопостачання на нові коштуватиме 380 млн грн. Щоб показати містянам намір своєї команди все-таки розпочати вирішення проблеми, Ігор Терехов публічно звільнив директора КП «Теплові мережі» Сергія Андрєєва, пояснюючи проблеми цієї сфери поганим менеджментом. Директора «Тепломереж» обіцяв звільнити мер Кернес ще у 2018 році.

До речі, Терехов каже, що ціна на опалення не буде підвищуватись, але це — повноваження Кабміну. Попри збитковість тарифів, не дорожчатиме і проїзд у метро. Наявність бордів свідчить: Терехов має намір боротися за місто і зберегти команду Кернеса та затверджений ним раніше розподіл економічних потоків, про що після смерті Кернеса писали ЗМІ.

Рух ЧЕСНО

На утримання електротранспорту у 2021 році виділено 416 млн грн. В.о. міського голови Терехов бачить однією з ключових потреб оновлення рухомого складу електротранспорту, зокрема трамваїв. Харків відомий трамвайними «дрифтами», а в лютому нинішнього року з участю трамвая вже трапилася ДТП з постраждалими. Але у бюджеті 2021 оновлення трамвайного парку не передбачається, Терехов обіцяє зробити це за кілька років.

Як і в Дніпрі, у Харкові трамваї сходять з рейок. Ось у районі Салтівки трамвай в’їхав у дерево.

ХС | Харьков /t.me

Крім того, до кінця року планується виконати програмні обіцянки щодо освітлення вулиць: на це виділено 100 млн грн. На утримання доріг — 363 млн. Під час останньої сесії міськради прийнято рішення про скандальне будівництво дороги через ринок «Барабашово», на яку теж закладено кошти у бюджеті — понад 100 млн. Терехов назвав цю дорогу одним із пріоритетних напрямів 2021 року: «Додалася хаотична забудова на ринку «Барабашово»… імені АВЕК. Маємо зробити так, щоб там пройшла дорога, яка з'єднає центральну частину міста зі спальними районами».

Власник ринку Олександр Фельдман заявив, що не змириться з будівництвом дороги, а депутатів, які за неї проголосували, назвав маріонетками, несамостійними чиновниками, якими керують напівкримінальні київські клани.

ХС | Харьков /t.me

Це будівництво, розпочате ще торік, не обійшлося без корупційної складової. У розслідуваннях ЗМІ повідомлялося, що турецька фірма пропонувала зробити дорогу на 14 млн дешевше, але тендер виграла фірма з оточення відомого бізнесмена регіону Олександра Ярославського. Це не єдиний випадок, коли міську раду було спіймано на порушеннях тендерної документації. Але харків'яни, в рамках свого феномена безоглядної довіри Кернесові, традиційно пропускали таку інформацію повз вуха.

Тут варто уточнити, що Терехов уклав союз із Ярославським по відновленню «Металіста». Як відомо, у Ярославського залишилося менше півтора року до закінчення терміну заборони йому займатися футболом. Такий пункт був у контракті при продажу «Металіста» Курченку, до чого Ярославського змусила Банкова Януковича. Насправді Ярославський і сам у змозі підняти клуб. Але адміністративно мати справу з одним вікном у міській владі йому зручніше. І в якості цього вікна він обрав Терехова. Якому, безумовно, як основному кандидату в мери від команди Кернеса піде в плюс асоціюватися з поверненням місту улюбленого футбольного клубу.

Парки, зелені зони та екологія

Хоча Кернес називав парки «візитною карткою» міста й дуже багато уваги приділяв їх будівництву, окремого напряму під такою назвою у програмі немає. Про парки згадано в розділі «Чисте місто» поряд із обіцянками, що стосуються екології.

Соцмережі

Ідеться про збільшення кількісті та якості місць відпочинку, парків і зелених зон. Виконанню цього пункту обіцянок влада приділила велику увагу. На реконструкцію та будівництво зоопарку у 2021 році витратять 175 млн грн. На програму довкілля — 5,5 млн, а на розширення і вдосконалення інфраструктури для велосипедистів — 7 млн грн. На будівництво парку Горького влада брала кредит під заставу будівлі міськради, майна метрополітену та зоопарку. Банк звернувся до суду з вимогою повернути борг у розмірі понад 270 млн євро.

У площині екологічних проблем — у Харкові дуже гостро стоїть питання роботи коксового заводу, який роками отруює повітря в місті й не виконує рішення суду, продовжуючи роботу.

Увесь Харків

Наприкінці лютого громадяни вкотре зібралися на мітинг проти роботи цього заводу, на що міськрада відреагувала зверненням на адресу президента й Кабміну. Чи доб'ється Терехов позитивного результату, невідомо, адже проблему «Коксохіму» в Харкові не зміг вирішити і попередній міський голова, Кернес. Чи не захотів, а це — різні речі. Є висока ймовірність, що, не маючи власних важелів впливу на власників (або, навпаки, маючи домовленості), місцева влада просто озвучувала людям те, що вони хотіли чути. І на цьому крапка.

Проспект маршала Жукова

Якщо з проблемами ЖКГ чи зі шкідливими викидами від заводу політики ще не впоралися, то політичні питання вирішити встигли. Депутати міськради втретє проголосували за повернення проспекту Петра Григоренка імені маршала Жукова.

Insidernews

Історію з поверненням назви проспектові розпочав ще 2019 року мер Кернес. Рішення двічі оскаржувалося в судах, було розкритиковане президентом та Українським інститутом національної пам’яті. Всього є п’ять судових рішень про незаконність перейменування. Міська рада в усіх засіданнях програла.

Але вона знову порушила це питання, і вже на сесії 24 лютого, не розглянувши на топонімічній комісії, чергове перейменування винесли на голосування. Пропозицію «Успішного Харкова» підтримали 15 представників ОПЗЖ і фракція «Партія Шарія» у повному складі. ЄС і Блок Світличної голосували проти в повному складі, більшість «слуг» утрималися згідно з рішенням фракції.

Для Терехова, який прагне здобути посаду мера на виборах восени, це питання, швидше, іміджеве, щоб продовжити справу свого попередника. Чи й маніпулятивне, щоб вчергове судитися з опонентами, відвернувши їхню увагу на проспект маршала Жукова, а тим часом вирішувати питання, вигідні для міської ради. Наприклад, розподілу бюджету, регламенту і кадрових рішень.

Борги та програмні пріоритети

У програмі йдеться про міжнародні інвестиції та співпрацю з фінансовими інституціями.

Взагалі, як з’ясувалося, Кернес залишив Харків із мільйонними боргами. Гроші з міського бюджету треба віддавати і Світовому банку, і ЄБРР, і ЄІБ. Тільки за рухомий склад метро та добудову депо місто винне 320 млн євро. Але Терехов у кредитуванні бачить можливості для міста і запевняє, що передвиборну програму Кернеса виконує й виконуватиме:

«...ми маємо величезний портфель кредитів від різних банків, починаючи від Світового банку, ЄБРР, ЄІБ… Ніхто б нам не дав 320 мільйонів євро на побудову й оновлення рухомого складу метро та добудову депо, якби був хоч на йоту сумнів, що ми не зможемо погасити ці кредити. Будь-який економічно сильний і потужний мегаполіс світу завжди працює з кредитами», — коментував Терехов для ЧЕСНО.

У 2020 році Харків підтвердив свій кредитний рейтинг інвестиційної привабливості. Це даватиме місту можливість брати нові кредити й залучати інвестиції. На підтвердження цього рейтингу 2021 року планують витратити 1,4 млн грн. Але у 2021-му повернення боргів не заплановане, проте аж 487 млн доведеться віддати за обслуговування місцевого боргу.

Слід звернути увагу на пріоритетність розподілу коштів та виконання обіцянок. Наприклад, у період пандемії на охорону здоров’я розподілено 505 млн грн, що тільки втричі більше, ніж на добудову та реконструкцію зоопарку. (Реконструкція туалету в зоопарку з благоустроєм прилеглої території — 3 млн, добудова вольєрів для мавп — 35 млн, а вольєрів для жирафів — 10 млн грн. Для порівняння: стаціонарна медична допомога населенню — 15 млн, соціальний захист ветеранів — 1 млн, забезпечення діяльності музеїв та виставок — 6,6 млн грн.) А на грошову допомогу тим, хто перехворів на коронавірус, виділили лише 302 тис. грн. Виплати громадянам передбачають на суму від п’яти до десяти тис. грн.

У програмі також заявлено створення «ситуаційного центру для об'єднання зусиль правоохоронних органів», сімейні простори та молодіжні центри. Але жодного нового будівництва чи заходів на цих напрямах на 2021 рік не заплановано.

Хто впливає на виконання передвиборних обіцянок

Для виконання передвиборних обіцянок Терехову необхідна депутатська більшість, яка підтримуватиме його пропозиції голосуваннями. Команда Кернеса не вперше отримала мандати і тому дуже добре мала розуміти справи з наповнюваністю бюджету і реалістичність виконання всіх обіцянок.

Фото надане автором

До Харківської міської ради, що складається з 84 депутатів, 33 обрано від «Успішного Харкова». Але більшість — це 43 голоси. Хоча своєї більшості в цій каденції Терехов не має, перші три сесії міськради показали, що йому вдалося сформувати коаліцію.

Терехову було вкрай важливо одержати більшість голосів на свою підтримку і здобути крісло секретаря ради, адже ця посада дає повноваження виконувати обов’язки мера за його відсутності. Аналізуючи розподіл постійних комісій та голосування, можна зробити висновок, що Терехов зміг знайти спільну мову з представниками різних політичних сил.

Наразі в Ігоря Терехова та його команди є всі важелі й можливості — від ключових посад до доступу до бюджету і впливу на прийняття рішень, щоб у повному обсязі втілювати програму «Успішного Харкова» у життя.

Рух ЧЕСНО для спецпроєкту із ZN.UA «100 днів роботи мера» також проаналізував, як виконували обіцянки мер Києва Віталій Кличко, мер Херсона Ігор Колихаєв, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків і мер Дніпра Борис Філатов.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі