Тепловий удар

Поділитися
Уже не один рік із настанням холодів жителів Дніпропетровська лихоманить. Винна в цьому не чергова епідемія грипу, а елементарна «дюдя» у квартирах...

Уже не один рік із настанням холодів жителів Дніпропетровська лихоманить. Винна в цьому не чергова епідемія грипу, а елементарна «дюдя» у квартирах.

Цього року опалювальний сезон комунальники відкрили на три дні раніше, ніж завжди, 12 жовтня. Майже півтора місяця розжарені батареї обігрівали радше навколишнє середовище, оскільки температура повітря на вулиці не опускалася нижче плюс 10 і кватирки в будинках було розчинено навстіж. Турбота верхівки міста про «погоду в домі» пояснювалася просто: президентські вибори. Тому гаряча вода в кранах і африканська спека у квартирах були аж до 22 листопада.

Потім життя городян увійшло в уже звичне русло. Воду для миття почали гріти на плитах, а від початку грудня, повертаючись із роботи, знімали лише плащі, куртки й пальта.

Холод у житлах влада спробувала пояснити результатом (?) другого туру голосування, який нібито спровокував населення оплачувати лише 29% за надані теплопослуги, а Дніпропетровськ посів непочесне перше місце у країні стосовно боргів за газ.

Директор комунального підприємства «Дніпропетровські міські теплові мережі» Микола Шипка, посилаючись на ДП «Газ України», висловився категорично: мерзнутимете, доки не заплатите. Таку впевненість у нього вселила факсограма, одержана від газовиків, у якій ішлося про повне відключення від газопостачання підприємства держтепломереж. Справді, заявлені комунальниками борги перед постачальниками на 1 грудня становили: за газ 28,6 млн. грн., за його транспортування — 4,7 млн. і за спожиту електроенергію — 10,4 млн. грн.

Щоб слова не розходилися з ділом, 6 грудня 79 котельних припинили подачу гарячої води й 60% житлового фонду Дніпропетровська було відключено від гарячого водопостачання. У тому, що попереду тотальне відключення, Микола Шипка практично не сумнівався.

— Якщо ситуацію не виправити, Новий рік дніпропетровці зустрічатимуть не лише з ялинкою, а й із примороззю у себе вдома, — прогнозував директор тепломереж.

До справи боротьби зі злісними неплатниками долучили дітей. Для початку в одинадцяти школах і дванадцяти дитсадках Ленінського району відключили опалення. Водночас, наприклад, у СШ №54, перший урок учителі розпочали, закликавши школярів вплинути на батьків-неплатників.

Причини різкого зниження платежів можна пояснити по-різному. На думку заступника ОДА Леоніда Турчина, в області рівень проплат за комунальні послуги в цілому різко знизився після того, як ЗМІ поширили інформацію про розгляд центральними органами влади питання щодо можливості погашення боргів за комунальні послуги за рахунок «заморожених» заощаджень в Ощадбанку СРСР. За його словами, у вересні рівень оплати в області за житлово-комунальні послуги становив 117%, а в листопаді — лише 81,2%. Аналогічну заяву зробив міський голова Дніпропетровська Іван Куліченко, наголосивши, що значна частина жителів міста «дезорієнтована інформацією про можливість погашення комунальних платежів і взагалі перестала здійснювати оплату». Однак «злісні неплатники» вважають, що краще бути ситим у холоді, ніж голодним у теплі. Тим часом ціни на продукти харчування в Дніпропетровську ростуть як з води й порівняно з вереснем у середньому піднялися на 30—45%.

Заклики посадових осіб успіху не мали. Тоді 9 грудня «Дніпропетровські міські теплові мережі» припинили подачу тепла й гарячої води ще в 144 житлових будинки.

На день раніше відключили чотири найбільші котельні міста, внаслідок чого 400 житлових будинків на жилмасивах Червоний Камінь, Парус, Західний і Тополь залишилися без тепла. Перестали обігрівати 15 шкіл, 32 дошкільні заклади, 2 лікарні. Санітарно-епідеміологічні служби попередили, що наполягатимуть на закритті навчальних закладів через можливе почастішання випадків захворювання на гострі вірусні інфекції.

Що характерно, зазначені бюджетні організації не є боржниками: розрахунки за газ, тепло та гарячу воду становлять у них сто відсотків. Але в зв’язку з тим, що й житлові будинки, і школи, й лікарні на жилмасивах перебувають у єдиній системі теплопостачання й опалюються єдиною котельною, були відключені і бюджетники.

Тим часом, у міру того, як стовпчик термометра за вікном неухильно опускався, відключення котельних дало свій результат: оплата за опалення і гаряче водопостачання від населення, за словами Миколи Шипки, пішла вгору. На середину місяця у Дніпропетровську залишалися відключеними від опалення і гарячого водопостачання 120 будинків — ті, де рівень розрахунків за послуги комунальників становив менш як 50%. Начальник «Дніпропетровських міських теплових мереж» Микола Шипка вважає, що на сьогодні такий захід — оптимальний спосіб боротьби з боржниками.

Поява гарячої води в батареях парового опалення, а де-не-де й у кранах дивовижним чином збіглася зі зміною «варти» в обласній раді Дніпропетровщини. Саме в понеділок, 13-го, депутати обрали новим головою ради екс-губернатора області Миколу Швеця.

Дехто висловлює сумніви в тому, що міська влада не має можливості оплатити послуги «Газу України». На початку грудня губернатор Володимир Яцуба привселюдно заявив, що область «проплатила за газ на два місяці наперед». Крім того, Дніпропетровщині цього року на потреби ЖКГ з держбюджету виділили 73 млн. гривень. Для порівняння: 2003 року — лише 1,6 мільйона. Тоді в квартирах усю зиму було тепло...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі