Темні плями на зеленому поясі

Поділитися
В Одесі не припиняються акції протесту проти забудови морського узбережжя. Вони розпочалися навесні цього року після того, як міська влада віддала в оренду грецькому інвесторові перші 20 гектарів зелених схилів...

В Одесі не припиняються акції протесту проти забудови морського узбережжя. Вони розпочалися навесні цього року після того, як міська влада віддала в оренду грецькому інвесторові перші 20 гектарів зелених схилів. І стало зрозуміло, що всю прибережну зону вздовж центральних міських пляжів — від Ланжерону до Аркадії — мерія планує забудувати висотними апартаментами з паркінгами.

Учасники протесту — це нечисленна група молоді, корінних одеситів, які називають себе екологічною командою Одеси (ЕКО). Вони пікетують сесії міськради, вартують на схилах, побували в Києві біля стін Держкомзему, у Генпрокуратурі з листом і майже 600 підписами городян, біля Генерального консульства Греції в Одесі. І впевнені, що їхні зусилля не минуть марно. Зібрано купи документів, коментарів, висновків, які свідчать, що влада не має законних прав позбавляти городян зеленої зони і пішохідної траси вздовж моря — улюблених місць відпочинку та прогулянок. Молоді активісти мають намір протестувати доти, доки влада не прислухається до їхньої думки.

Наскільки вистачить сил у протестувальників, покаже час. Однак зрозуміло, що мерія, взявшись забудовувати морські схили без серйозного обговорення і концепції розвитку одеського узбережжя, діє насамперед в інтересах бізнесу. Цей інтерес настільки великий, що влада — як попередня, так і нинішня — поспіхом, порушуючи закони, давала і дає «добро» на забудову. Прокуратура рішення опротестовує, але влада протести відхиляє. Більше того, вона їх просто ігнорує.

Протести без відповіді

Йдеться не лише про окремі проекти, а про підходи до освоєння рекреаційних територій загалом. Їх інтенсивна забудова здійснюється хаотично, за відсутності нового Генплану міста, із розробкою якого невиправдано зволікають. Щоб узаконити нинішній хаос, мерія, починаючи з 2000 року, прийняла ряд містобудівних обґрунтувань забудови морського узбережжя. Ось на деякі з них прокуратура з минулого року й виносить протести, які потім відхиляються.

Відхилила протест і сесія міськради, яка відбулася 27 червня 2006 року. Тобто вже новий депутатський корпус. Стосувався протест забудови курорту «Аркадія». Прокуратура зазначила, що рішення про розробку містобудівної документації приймалося без урахування громадських і приватних інтересів. У ЗМІ про це не повідомлялося, не було інформації про форми, місце й терміни розгляду, обговорення і подачі пропозицій, як того вимагає Закон України «Про планування і забудову території». Проте влада запевняє, що на містобудівне обґрунтування не поширюються вимоги вищезазначеного закону. До того ж у період ухвалення рішення не був розроблений порядок проведення громадського обговорення документації у сфері містобудування. Відповідний проект постанови Кабміну тільки проходить процедуру аналізу.

Однак ці аргументи вкотре свідчать, що влада не вважає за потрібне обговорювати з городянами плани забудови прибережних територій. І як результат — сесія затвердила ще одне містобудівне обґрунтування, яке дозволяє розмістити багатоповерховий житловий будинок на Гагарінському плато. Тобто на прибережних територіях курорту «Аркадія». Один із депутатів при цьому зачитав звернення оздоровчого комплексу «Вікторія». У ньому, зокрема, зазначається, що спорудження по сусідству житлових будинків змінює цільове призначення території. Однак цей факт ні на що не вплинув.

Втім, найяскравішою ілюстрацією до того, що відбувається, стало ставлення влади до протесту прокуратури на березневе рішення сесії. Ішлося в ньому саме про повторне надання в оренду підприємству з іноземними інвестиціями «Механіки Україна» 20 гектарів зелених схилів. Річ у тому, що цей протест із порядку денного взагалі зник. І «зникнення» ніхто не помітив. Хоча активісти ЕКО ще перед початком попередньої сесії роздали всім депутатам протест прокуратури з проханням проголосувати за те, щоб його задовольнити. Про це вони нагадали народним обранцям і перед початком засідання сесії 27 червня. Але жодної реакції не було.

Тим часом у протесті зазначається, що проект відведення землі не пройшов державної експертизи — ні земельної, ні екологічної. Не був узгоджений із суміжними землекористувачами, суперечить природоохоронному законодавству. З цього приводу є висновок держуправління екології і природних ресурсів в Одеській області, де чорним по білому написано: розміщення запроектованих об’єктів можливе лише на територіях, вільних від зелених насаджень. Проте практично на всій території ростуть дерева.

Крім того, є висновок і Держкомітету України із земельних ресурсів, який було видано вже після прийняття містом рішення. У ньому зазначається, що проект землеутрою не повністю відповідає вимогам законодавства і повертається на доопрацювання. Оскільки не враховує зауважень, викладених у висновках екологів, береговиків та інших погоджувальних органів, а також громадських і приватних інтересів, як того вимагає ст. 18 Закону України «Про планування і забудову території». Інакше кажучи, не враховує того, чого влада вперто робити не хоче. Тому прокуратура міста, не дочекавшись розгляду (термін 10 днів) свого протесту, який надійшов у мерію 3 травня 2006 року, подала позов до суду із проханням скасувати незаконне рішення міськради.

Морський фасад Одеси

Проект забудови 20 гектарів зелених схилів компанією «Механіки Україна» – найбільший в освоєнні прибережних територій Одеси. І показовий в усіх аспектах. Це приклад того, як не треба приймати рішення. «ДТ» про це докладно писало.

Нагадаємо, що це дітище одеських архітекторів і компанії «Механіки Україна». Греки вподобали одеські схили для вкладання інвестицій та одержання прибутку. А місцеві зодчі давно плекали надію облагородити вид Одеси з моря, щоб туристи круїзних лайнерів на підходах до міста-курорту бачили не місцевість, яка потопає в зелені, а будівлі і споруди, що робили б морський фасад Одеси впізнаваним. Тому на 10 гектарах землі мають вирости висотні 12- і 22-поверхові будинки різної конфігурації, що символізуватимуть хвилі, буревій, вітрило, маяк.

Відповідно до проекту, це будуть готельні апартаменти. Що ж там буде насправді — покаже майбутнє. Саме такий висновок напрошується після ознайомлення з проектом. Греки не приховують, що плани використання побудованих споруд можуть змінюватися залежно від кон’юнктури ринку. Вони мають намір побудувати апартаменти і продавати право на відпочинок.

Але якщо це буде невигідно, то ніхто собі на збиток не працюватиме. Який попит буде на дорогий відпочинок на брудному одеському узбережжі, можна тільки здогадуватися. Зате, поза сумнівом, спорудження на березі житлових апартаментів — справа супервигідна, це очевидно вже сьогодні.

Слід зауважити, що в договорах оренди про неприпустимість перепрофілювання об’єктів не йдеться. Навпаки, зазначається, що в разі зміни функціонального призначення будівлі або її частини змінюється сума орендної плати. Що стосується використання землі, то написано, що змінювати цільове призначення заборонено лише без узгодження проектної документації і розробки проекту землеустрою. А якщо врахувати, що містобудівне обґрунтування забудови прибережних територій, прийняте міськрадою 2001 року, дозволяє будувати на схилах житлові апартаменти й офіси, то в майбутньому все можливо.

Нагадаємо, що, порушуючи Земельний кодекс, місто поділило рекреаційні землі на зони: рекреаційно-житлову, рекреаційно-ділову і рекреаційно-ландшафтну. Прокуратура опротестувала це рішення. Але місцева влада протест відхилила.

Отже, що зрештою «виросте» на схилах — невідомо. Термін реалізації проекту – 10 років. Стільки ж часу відводиться й на благоустрій парку та побудову концертного залу для міста. Але те, що частину дерев вирубають, — факт. Тому представники ЕКО нагадали чиновникам: дерева на схилах садило все місто. Це було в 60—70-х роках, коли проводилася величезна робота зі зміцнення берега.

Більше того, створений руками одеситів зелений пояс уздовж моря у старому (але поки що чинному) Генплані міста значиться як парк «Ювілейний». 2002-го, інвентаризуючи зелені насадження, його до переліку парків і скверів не внесли. Тому ЕКО вимагає виправити допущену помилку, повернути зеленим схилам їхній статус і упорядкувати.

Спорудження хмарочосів на схилах викликає роздратування в одеситів і з низки інших, не менш важливих причин. Уздовж берега проходить нагірний бульвар, або так звана Траса здоров’я. Це улюблене місце для прогулянок. Влада присягається, що дорогу буде збережено як пішохідну. Проте ці запевняння офіційно нічим не підкріплені. Тому ЕКО вимагає надати Трасі здоров’я особливий спортивний статус. Адже зрозуміло, що величезному готельному комплексові з паркінгами аж ніяк не обійтися без проїзної магістралі. Однак будівництво додаткової дороги обернеться втратою тихих приморських провулків, стежок і знищенням тисяч дерев.

Влада запевняє, що не буде жодних парканів та огорож, прохід до берега буде відкритим, а забудована земельна ділянка залишиться територією загального користування. Проте в договорі оренди зазначено, що право проходу і проїзду поширюється лише на наявні дороги, проходи і сходи загального користування. А що ж стосується вільного доступу на земельну ділянку, у будівлі та споруди, то орендар зобов’язаний забезпечити це право різним органам контролю.

Викликає стурбованість і той факт, що схили — це зсувна зона. Технічно, запевняють фахівці, сьогодні можна побудувати що завгодно і де завгодно. Але це ризиковано і дорого. Щоб утримати будівлі на схилах, передбачається вбивати палі через кожні півтора метри на глибину понад 30 метрів. Але чи захистить це берег і самі будівлі?

Фахівці зазначають, що необхідне детальне обстеження підземних споруд із проведенням інженерно-геологічної зйомки. Адже ніхто не знає, в якому стані перебувають підземні галереї, штольня й водовипуски.

Доки не забудують, не заспокояться

Крім цього великого проекту, є безліч малих, про які городянам узагалі нічого не відомо. В офісі компанії «Механіки Україна» мені показали ескізний проект забудови 20 гектарів. Крім об’єктів, які будуватимуть греки, поруч височіють ще два — багатоповерховий готель і рекреаційно-розважальний центр у районі пляжу «Відрада». Але вже не на середній терасі схилів, а на нижній, тобто ближче до моря. Що це за об’єкти, хто їхній майбутній господар, на яких умовах виділяється земля — таємниця. На запитання автора цих рядків заступник мера Одеси Михайло Кучук, без якого в місті неможлива реалізація якогось проекту навіть подумки, заявив, що йому нічого про них невідомо.

Тим часом на містобудівній раді в міському управлінні архітектури ескізний проект спорудження розважального комплексу вже розглянули і рекомендували до подальшої розробки. Більше того, його розміщення буде враховане в «Детальному плані території берегових схилів від пляжу «Ланжерон» до курорту «Аркадія», який на цей час розробляє київський інститут «Діпроград». Як доказ наводиться лист інституту від 9.12.2005 р.

До речі, рішення міськвиконкому щодо завершення розробки цього плану передбачає забудову ще 18 гектарів схилів у районі центральних міських пляжів пансіонатами з апартаментами, а також створення нового парку. І якомусь ТОВ «ОСК Вікоіл» дано дозвіл розробити ескізний проект.

Сумно констатувати, однак влада доки весь берег не забудує — не заспокоїться. Уже ні в кого немає сумнівів, що команда Гурвіца, яка так завзято критикувала своїх попередників за знищення рекреаційних територій, має намір дотримуватися лінії, виробленої командою Руслана Боделана. Однак дивує інше — новий депутатський корпус, на який одесити все ж таки покладали надії. Як засвідчила перша робоча сесія міськради нового скликання, народні обранці не збираються заважати владі займатися її «улюбленою» справою. Вони, як і попередня рада, готові виконувати волю мерії, а не своїх виборців.

Жоден депутат не відреагував на вимоги пікетників. Хоча вони третю сесію стоять із плакатами під стінами міськради, намагаючись привернути увагу народних обранців до забудови узбережжя, до земельних аукціонів. Тим більше що на затвердження сесії було винесено нову «порцію» продажу берега.

Події останніх днів засвідчили: торги зовсім не гарантують дотримання передпродажних умов. І річ тут не в новоспечених власниках. Проблема в тому, що влада нічого поганого в цьому не вбачає.

Недавно на містобудівній раді розглядався проект забудови земельної ділянки, викупленої на першому аукціоні в грудні минулого року. Це схили нижче санаторію «Росія», що на Французькому бульварі. Ділянку було продано під будівництво 14-поверхового готелю. Проте власник подав проект 24-поверхового комплексу з паркінгом на 208 місць і з додатковим приєднанням до нього пляжної зони. Заступник мера Одеси Михайло Кучук на брифінгу для журналістів заявив, що цей проект поки що не затверджено, але компанія, яка купила землю, готова доплатити місту за збільшення поверховості.

Мер Одеси Едуард Гурвіц вважає, що одесити недостатньо й неправильно поінформовані про проекти забудови узбережжя. У цьому вся проблема. Інших — немає. Без коментарів, як то кажуть.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі