«Подоїти» українські надра

Поділитися
Події навколо ліцензії на подальшу розробку Сахалінського газоконденсатного родовища набули кор...

Події навколо ліцензії на подальшу розробку Сахалінського газоконденсатного родовища набули корупційного шлейфу, здатного затьмарити сумно відомі перипетії з VANCO на Чорноморському шельфі

Питання одержання ліцензії на експлуатацію Сахалінського родовища, запаси якого експерти оцінюють у 10—15 млрд. кубометрів газу, перебувало у центрі уваги на прес-конференції з участю голови правління ЗАТ «Девон» Анджея Дізманського, яка відбулася в агентстві УНІАН.

Близько десяти років, у рамках договору про спільну діяльність із державним підприємством «Полтавнафтогазгеологія», українсько-польська компанія «Девон» (36,8% її акцій належать найбільшому польському дер­жавному нафтогазовому концерну «Польське гурніцтво нафтове і газовніцтво») веде геологічне вивчення і дослідно-промислову експлуатацію Сахалінського газоконденсатного родовища в Краснокутському районі Харківської області. ЗАТ «Девон» було створене з метою реалізації домовленостей, досягнутих під час переговорів президентів України та Польщі в 1998 році, про взаємне співробітництво України та Польщі для здійснення спільної інвестиційної діяльності й подальшого розвитку нафтогазового комплексу України.

З 2007 року третьою стороною договору стала Національна акціонерна компанія «Надра України».

За минуле десятиліття інвестиції польської та української сторін у розвідку родовища перевищили
400 млн. грн. При цьому треба зазначити, що весь газ, який компанія «Девон» видобуває на Сахалінському родовищі, реалізується в Україні.

24 квітня ц.р. закінчується термін дії ліцензії на користування надрами цього родовища. Тим часом ще 10 січня діючою було визнано ліцензію, видану якійсь приватній фірмі «Укрнафтобуріння», створеній у 2004 році. Фактично посадові особи НАК «Надра України» та ряду інших відомств намагаються виштовхнути компанію «Девон» із газового ринку України і передати право на промислове видобування розвіданого газу фірмі, яку експерти ринку пов’язують із М.Злочевським, колишнім керівником Держкомітету з питань природних ресурсів і в минулому народним депутатом від СДПУ(о). За словами голови правління ЗАО «Девон» А.Дізманського, ця фірма не має досвіду нафтогазовидобування і розвідувальних робіт, не має у своєму розпорядженні фахівців, устаткування, фінансових коштів для здійснення видобутку газу. «Укрнафтобуріння» — це, образно кажучи, фірма «Рога та копита», — каже головний геолог НАК «Надра України» Микола Зюскевич. — Чиновники, які створили її, організували отримання другої ліцензії на Сахалінське родовище. Однак двох ліцензій на одне родовище бути не може».

10 березня нинішнього року НАК «Надра України» за 1,9 млн. грн. передала компанії «Укрнафтобуріння» всю інформацію про розвідані родовища газу, що збиралася впродовж десяти років за рахунок інвестицій «Девону» і НАК «Надра України». Тепер «Укрнафтобуріння» може пройти процедуру під назвою «захист розвіданих запасів газу». Ця процедура — формальна умова, виконання якої надає право подавати заявку в Мінприроди на одержання ліцензії на промислову розробку родовища (на 25 років). Подальший сценарій у нас добре відомий: потім хтось, дуже впливовий, купить фірму «Укрнафтобуріння», точніше, її ліцензію, і одержить право впродовж як мінімум чверті століття «доїти» багаті українські надра.

Чому НАК «Надра України» відмовилася проходити захист розвіданих запасів, хоча саме вона володіла цими даними? Поляки дивуються: як таке можливо? Адже державна компанія «Надра України», яка видобуває газ на родовищі разом із поляками, тепер добровільно віддає це право дрібній приватній компанії! Відповісти на ці запитання, знову ж таки, може людина, яка добре обізнана з суворими українськими реаліями і знає, на що здатні вітчизняні чиновники.

Нинішній «наїзд» на «Девон» — не перший. У 2004 році «Укрнафтобуріння» уже намагалося виштовхнути польську компанію, яка працювала тоді разом із дочірньою компанією «Надр», — «Полтавнафтогазгеологією». Тоді Верховний суд України позбавив «Укрнафтобуріння» права претендувати на ліцензії з розвідки та видобутку газу. Нині же суддя пан Хрипун із Вищого господарського суду, всупереч рішенню ВСУ, поновив «Укрнафтобуріння» у цьому праві.

Тим часом серйозну стурбованість ситуацією, що склалася, висловив концерн «Польське гурніцтво нафтове і газовніцтво». Віце-президент компанії
М.Шкалуба заявив про рішення перенести загальні збори акціонерів із 30 березня до того моменту, коли буде прийняте рішення про видачу ліцензії на користування надрами Сахалінського родовища. Крім того, з порядку денного зборів акціонерів «ПГНіГ» виключено пункт, що стосується надання згоди на придбання акцій для збільшення статутного фонду ЗАТ «Девон» на 125,4 млн. грн.

Конфлікт навколо компанії «Девон» не тільки призведе до скорочення обсягів газу, що добувається в Україні, а й ускладнить польсько-українське економічне співробітництво, повідомив в інтерв’ю агентству УНІАН польський експерт, заступник голови неурядової організації «Форум Інтеграція—Демократія—Європа» П.Андрусечко. За його словами, «в основі створення «Девону» — важлива для обох країн потреба диверсифікації джерел енергії». Зрештою, ситуація навколо «Девону» — не перший приклад виникнення проблем, з якими зіштовхується польський бізнес в Україні.

«Це чудовий привід для супротивників польсько-українського зближення напередодні реалізації головно­го спільного проекту найближчих років — Євро-2012», — наголосив польський експерт. На його думку, у тому разі, якщо ЗАТ «Девон» втратить право на подальшу розробку Сахалінського газоконденсатного родовища, це ускладнить українсько-польське економічне співробітництво і може негативно вплинути на заявлену конструктивну позицію польського нафтогазового концерну щодо модернізації української газотранспортної системи. Як відомо, у найближчий понеділок у Брюсселі відбудеться конференція на цю тему, участь в якій візьмуть і представники концерну «Польське гурніцтво нафтове і газовніцтво».

На прес-конференції в УНІАН було заявлено, що компанія «Девон» звернулася до СБУ і Генеральної прокуратури з проханням «запобігти захопленню Сахалінського родовища сумнівними структурами і зупинити рейдерську атаку на одну з найбільших газовидобувних компаній України». За повідомленням польського ділового видання Puls biznesu («Пульс бізнесу»), СБУ вже займається проблемою Сахалінського родовища. Крім того, за неофіційними даними, польська сторона за підтримки Посольства Республіки Польща в Києві вже вимагає пояснень.

Таким чином, фактично події навколо ліцензії на подальшу розробку Сахалінського газоконденсатного родовища вже набули досить помітного корупційного шлейфу, здатного затьмарити сумно відомі перипетії з VANCO на Чорноморському шельфі та стати предметом гучного обговорення проблеми довіри до Україні як надійного партнера в нафтогазовій сфері та ведення цивілізованої ринкової економіки.

Як відомо, на 23—24 березня заплановано візит до Польщі прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко. Швидше за все, польська урядова сторона на переговорах з українським прем’єром порушить це питання.

Цікаво, як Юлія Володимирівна пояснить дії українських чиновників і що при цьому пообіцяє?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі