Постановою від 29 квітня 2004 року Кабінет міністрів України ввів ліцензування експортних постачань коксу, напівкоксу, кам’яного та коксівного вугілля, залізної руди й залізорудного концентрату. Офіційно постанова набрала чинності з дати публікації — 3 червня.
Щойно з’явилися чутки про проект такої постанови, представники коксохімічних підприємств України звернулися до уряду з проханням не публікувати цю постанову і тим самим не вводити її в дію, зобов’язавшись самостійно, без втручання Кабміну, нормалізувати ситуацію з забезпеченням металургійних підприємств коксом. Проте постанова побачила світ.
Відповідно до цього документа, внесені зміни до іншої постанови Кабміну від 24 грудня 2003 року «Про переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню та на які встановлені квоти в 2004 році».
Згідно з постановою, поточного року підлягають ліцензуванню експортні постачання коксу та напівкоксу з кам’яного вугілля, лігніту (бурого вугілля) чи з торфу, агломеровані чи неагломеровані. Ліцензуються також кокс і напівкокс із кам’яного вугілля для виготовлення електродів, кокс і напівкокс із лігніту (бурого вугілля), вугілля кам’яне, брикети, аналогічні види твердого палива, виготовлені з кам’яного вугілля, вугілля кам’яне, пилоподібне чи непилоподібне, чи неагломероване бітумінозне вугілля, коксуюче вугілля.
Ліцензуються також експортні постачання залізної руди і залізорудного концентрату, включаючи випалений пірит.
Останнім часом українські металургійні підприємства відчувають великі труднощі з забезпеченням залізорудною сировиною і коксом. Наприкінці квітня ряд металургійних підприємств, зокрема «Запоріжсталь» і Маріупольський меткомбінат (ММК) ім. Ілліча, вимушено зупинили по одній доменній печі в зв’язку з нестачею сировини та коксу.
У травні представники коксохімзаводів досягли домовленості з металургами про стабілізацію постачань на металургійні підприємства. Та, вочевидь, металургійне лобі вирішило підстрахуватися.
За вищеописаною схемою з червня Кабінет міністрів України ввів ліцензування в поточному році експорту напівфабрикатів із кольорових металів та їхніх сплавів, а також виробів із використанням кольорових металів.
Перелік товарів, що мають ліцензуватися при експорті, міститься в постанові уряду від 26 травня 2004 року «Про внесення змін у постанову Кабінету міністрів України від 24 грудня 2003 року №1996».
Ліцензії видаватимуть Міністерство економіки і з питань євроінтеграції за узгодженням із Міністерством промислової політики.
Відповідно до постанови ліцензуванню підлягає експорт рафінованої та нерафінованої міді, неопрацьованих мідних сплавів, виробів із міді (за зазначеними у постанові кодами).
Ліцензуванню також підлягає неопрацьований алюміній, при цьому ліцензування експорту нелегованого алюмінію здійснюватиметься у випадку, якщо він вироблений із використанням брухту, та вироби з нього.
Крім того, вводиться ліцензування експорту свинцю, виливниць і ливарних ковшів, деталей конвертерів, ливарних ковшів і виливниць, ливарних тиглів і машин для металургії чи ливарного виробництва, деталей прокатних станів, валів до них та іншого устаткування.