Президент Володимир Зеленський ввечері в понеділок, 2 нояюря, прийшов на засідання парламентської фракції «Слуги народу» і закликав депутатів підтримати його законопроект про перезавантаження Конституційного суду, повідомили в Офісі президента.
В іншому випадку, за словами Зеленського, Україна ризикує втратити міжнародну політичну підтримку і макрофінансову допомогу від Євросоюзу, НАТО, Міжнародного валютного фонду та інших партнерів.
Зеленський намагався переконати депутатів в неможливості відновити дії антикорупційного законодавства без звільнення суддів КСУ.
«Будь-яке нове рішення парламенту, яке спробує відновити таку кримінальну відповідальність, буде апріорі непрацюючим. Його навіть не треба буде заново оскаржити в Конституційному суді », - пояснив президент.
Він підкреслив, що будь-які спроби повернути кримінальну відповідальність за брехню в деклараціях автоматично не матиме сили.
«Якщо ви проголосуєте за це рішення, ви голосуватимете для народу. В іншому випадку ви захищаєте суддів Конституційного суду», - звернувся Зеленський до депутатів.
За даними видання LB.ua, президент залишив засідання фракції незабаром після свого виступу і не став обговорювати свій законопроект з депутатами.
Після Зеленського виступив спікер Дмитро Разумков, який заявив, що «завжди виступав за законні рішення». І ряд депутатів, які виступали на засіданні, висловили готовність підтримати саме проект закону №4304, підписи під яким поставили Разумков і ще сотня парламентарів, а не президентський законопроект.
Після зустрічі з фракцією Зеленський відправився на ефір ICTV, де пообіцяв не відступати від задуманого і не виключив, що може розпустити парламент, якщо депутати не розберуться з КСУ.
Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.
КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень
Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.
У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.
Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.
На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства». Вигодонабувачами скандального рішення КСУ Зеленський назвав олігархів і агентів впливу РФ.
Докладніше про мотиви і наслідки скандального рішення КСУ читайте в статті Олександра Лємєнова «Антикорупційний постріл в ногу Зеленського» у ZN.UA.