Завершилося засідання Ради нацбезпеки і оборони, присвячене реакції на ухвалене Конституційним судом рішення, яким усікаються повноваження антикорупційних органів. Проєкт указу президента за підсумками засідання ще узгоджується, але, як повідомили джерела ZN.ua зі складу членів РНБО, в рішенні будуть присутні такі пункти.
По-перше, рішенням уряду в Україні повинні максимально забезпечити повноважність дії Національного агентства з питань запобігання корупції до моменту врегулювання цього питання в залі Верховної Ради. Парламент повинен розібратися з ситуацією шляхом прийняття відповідного законопроєкту, який повністю відновить антикорупційні повноваження НАЗК.
З цією метою після закінчення засідання РНБО в будівлю на Банковій були викликані кілька міністрів, які не входять до складу Ради нацбезпеки для проведення негайного засідання уряду. Кабмін своїм рішенням щойно відновив роботу реєстру НАЗК.
Другий момент полягає в дорученні про підготовку законопроєкту «Про відновлення доброчесності Конституційного суду». Цей пункт, як повідомили наші джерела, не виключено, передбачає зміну дискредитував себе складу Конституційного суду. Розробка цього законопроєкту доручено міністру юстиції Денису Малюсьці. Президент усвідомлює, що, подаючи цей законопроєкт від свого імені як невідкладний, він виходить за межі букви закону. Судді КСУ захищені законодавчою бронею. Тому з проєкту закону може вийти «малий дощ».
Третім пунктом профільному комітету Ради запропонують розробити систему оцінки доброчесності всієї системи судової влади в країні.
Крім того, як нам стало відомо, під час засідання глава Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що вже другий судячи КСУ з-поміж тих, хто позавчора підтримав рішення по НАЗК, офіційно написав заяву про зміну свого рішення. Але цей рух не має юридичних наслідків.
27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційної платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону ряду положень антикорупційної реформи.
КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив повноважень НАЗК.
Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим.
НАЗК засумнівався в об'єктивності суддів і заявило про конфлікт інтересів в їх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли залучити до відповідальності.
Президент Володимир Зеленський пообіцяв ініціювати повторне введення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування і скликав екстрене засідання РНБО.
Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.
Детальніше про мотиви і наслідки скандального рішення КСУ читайте в статті Олександра Леменова « Антикорупційний постріл в ногу Зеленського » в ZN.UA.