Венеціанська комісія готова провести правову експертизу, щоб допомогти Україні вийти з кризи, спровокованої скандальним рішенням Конституційного суду про скасування положень антикорупційної реформи. Цю пропозицію голова «Венеціанки» Джанні Букіккіо озвучив у ході телефонної розмови з президентом Володимиром Зеленським у вівторок, 3 листопада.
«Джанні Букіккіо запропонував експертизу Венеціанської комісії в цій складній ситуації. Він також зазначив, що в будь-якому випадку не можна ставити під загрозу такі важливі питання, як існування Вищого антикорупційного суду, діяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, земельну реформу», - повідомили в Офісі президента.
На Банковій зазначили, що Букіккіо наголосив на важливості відновлення довіри українського суспільства до судової системи.
У свою чергу, Зеленський заявив, що не може дозволити КСУ виносити неправові рішення і знищуватися антикорупційну інфраструктуру в Україні, зокрема блокувати роботу Національного агентства з запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро та Вищого антикорупційного суду.
Глава держави запропонував Венеціанській комісії взяти участь у спільній роботі над широкою судовою реформою.
Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.
КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень
Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.
У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.
Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.
На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства». Вигодонабувачами скандального рішення КСУ Зеленський назвав олігархів і агентів впливу РФ.
Тим часом спікер Дмитро Разумков і ще сотня депутатів внесли до Ради альтернативний законопроект
Докладніше про мотиви і наслідки скандального рішення КСУ читайте в статті Олександра Лємєнова «Антикорупційний постріл в ногу Зеленського» у ZN.UA.