Венеціанська комісія розкритикувала закон Зеленського про розпуск КСУ

ZN.UA Ексклюзив Документ
Поділитися
Венеціанська комісія розкритикувала закон Зеленського про розпуск КСУ Front News International
Комісія вважає розпуск КСУ кричущим порушенням Конституції і закликає шукати інші шляхи виходу з кризи.

Венеціанська комісія в особі її голови Джанні Букіккіо направила на ім'я спікера Верховної Ради листа, в якому висловила позицію щодо конституційної кризи в Україні та проекту закону президента Володимира Зеленського про зміну складу суддів КСУ.

Відзначається, що ефективна боротьба з корупцією і повага незалежності судових органів та принципу Закону повинні йти рука об руку. Не може бути ефективної боротьби з корупцією без незалежної судової влади і поваги верховенства закону. Як і не може бути незалежної судової системи та поваги до верховенства закону в умовах повсюдної корупції.

У цьому контексті незалежність і неупередженість антикорупційної інституції повинні бути забезпечені не тільки законом, а й на практиці.

Венеціанська комісія також наполягає на важливості боротьби проти корупції в Україні, особливо в судовій системі. Конституційний суд відіграє важливу роль як стражник Конституції і її цінностей і як арбітр поділу влади.

Ми повністю згодні з важливістю забезпечення суспільної довіри до Конституційного Суду, але вважаємо, що довіра з боку інших державних інститутів не менш важлива.

Впевненість не означає відсутність незалежності, навпаки: Конституційний Суд може користуватися довірою інших державних установ та громадськості тільки в тому випадку, якщо він дійсно незалежний.

Разом з тим у Венеціанській комісії вважають, що "припинення повноважень суддів є кричущим порушенням Конституції і фундаментального принципу поділу влади".

"Порушення Конституції, навіть з благими намірами, не може привести до культури конституціоналізму і поваги до влади закону, який спрямований на боротьбу з корупцією.

Ми розуміємо, що ви зіткнулися з дуже серйозною проблемою, і не недооцінюємо необхідності своєчасних, твердих і рішучих дій. Проте ми закликаємо вас зважати на несприятливі, глибокі і довгострокові наслідки для вашої країни можливого поспішного рішення звільнити конституційних суддів. Ми закликаємо вас вивчити можливі альтернативні способи забезпечення того, щоб боротьба з Корупцією відповідно до міжнародних стандартів залишалася пріоритетом для вашої країни", - йдеться в листі.

GRECO продовжить моніторинг дотримання Україною міжнародних антикорупційних стандартів. Венеціанська комісія і Рада Європи готові проаналізувати запропоновані варіанти і розробити конкретні рішення для виходу з поточної ситуації.

Як повідомлялося, судді КСУ винесли рішення про неконституційність низки положень антикорупційної реформи, зокрема, КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування чиновників і депутатів, залишивши в силі адміністративну та дисциплінарну. Через це рішення було заблоковано доступ до е-деклараціям чиновників і депутатів. Президент скликав РНБО і вніс в Раду законопроект №4288, яким пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду, а також скасувати відповідні зміни до ЗУ "Про запобігання корупції".

Рішення Зеленського підтримали посли G7 і Європарламент.

Детальніше про мотиви і наслідки скандального рішення КСУ читайте в статті Олександра Леменова «Антикорупційний постріл в ногу Зеленського» в ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Скандальне рішення КСУ
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі