Bloomberg: Захід не може дозволити собі зарозумілості у питанні війни РФ проти України

Відео
Поділитися
Bloomberg: Захід не може дозволити собі зарозумілості у питанні війни РФ проти України Обкладинка книги Збігнєва Бжежинського "Велика Шахівниця" / фото ілюстративне © Видавництво "Лілея-НВ"
Багато націй, що знаходяться між Заходом і коаліцією країн, які зібрала біля себе Росія, сповнені рішучості залишатися нейтральними як через власний інтерес, так і через скептицизм щодо абсолютної чесності з боку обох протиборчих сторін.   

"Мій товариш-військовослужбовець нещодавно відвідав одну африканську державу з відносно чесно обраним урядом. Він запитав президента цієї країни, чому той не підтримує Захід у питанні України. Президент відповів: «Я не бачу відмінностей між тим, що робить там Росія, і тим, що робив Захід в Іраку» (йдеться про війну 2003 року; cьогодні, 20 квітня – річниця від її початку; щемливими фото війни в Іраку сьогодні поділилась також газета The New York Times – ред.). В очах більшої частини світу тезам про американські добрі наміри в Іраку бракує переконливості", – зазначає в своєму матеріалі для Bloomberg оглядач Макс Гастінгс – колишній головний редактор Daily Telegraph і автор книги «Безодня: ядерна криза на Кубі 1962 року».

“Ми могли б запропонувати відповідь на це, починаючи з твердження про американські добрі наміри в Іраку — бажання зробити свій народ вільним, а не поневолити його, як Росія прагне зробити з Україною”, але...  

Далі ми наведемо переклад ключових тез статті. 

Так, минулорічного голосування в ООН із засудженням агресії Росії в Україні підтримала 141 держава. Але 85% населення світу не беруть участі в західних санкціях, накладених на Москву.

Не лише Іран та Китай є союзниками РФ. Ще ПАР, Індія, Мексика...

Жителі Індії, ПАР, мексиканці та багато інших — не кажучи вже про китайських, іранських і північнокорейських союзників Путіна — можуть не любити росіян, але вони вважають їх морально нічим не гіршими від американців. Обидва затавровані як агресивні, владні, жорстокі та безжальні у переслідуванні власних інтересів. Війна у В'єтнамі ніколи не забувається.

Ми щойно повернулися з відпустки в Малайзії. На нашій віллі ми бігали, вимикаючи світло, як ми це робимо вдома, оскільки британські рахунки за електроенергію подвоїлися. Однак, щойно ми вийшли з кімнати, персонал знову ввімкнув усе. Ми запитали менеджера: чи не зросли його витрати на електроенергію? Він відповів, що насправді вони впали. «Малайзія не вводить санкцій, тому ми купуємо нафту і газ дешевше, ніж робили минулого року».

Тяга до багатополярного світу 

Сінгапурський дипломат Кішор Махбубані, колишній президент Ради безпеки ООН, стверджує, що більшість людей на планеті хочуть жити в багатополярному світі, а не в світі, де домінують США, Росія чи Китай. Саме тому, за його словами, багато країн не застосовують санкції щодо України. «Поразка Росії, — каже Махбубані, — не буде в інтересах Глобального Півдня. Багато країн на Півдні, які все ще зберігають спогади про колись домінуючий Захід, знають, що Захід знову стане зарозумілим і нестерпним, якщо повністю переможе Росію».

Все це засмучує нас, жителів Заходу. Ми вважаємо, що ми хороші хлопці. В Україні ми підтримуємо героїчну державу-жертву, яка зазнала неспровокованої агресії. Наші лідери неодноразово заявляють, що вигнання росіян туди, звідки вони прийшли, відповідає життєво важливим інтересам демократії та волелюбних народів у всьому світі. 

Проте моральна зарозумілість є головним пороком нашої культури. Західні країни могли б досягти кращих результатів у веденні зовнішньої політики, якби ми старалися більше зрозуміти, чому багато хто не підтримує нашу кампанію за свободу України.   

Протягом історії великі держави були роздратовані або збентежені відкриттям того, що не всі були на їхньому боці. У наполеонівських війнах, які домінували в перші 15 років 19 століття, Пруссія, Австрія, Росія та німецькі держави неодноразово змінювали свою прихильність.

У 1860-х роках адміністрація Лінкольна була розлючена ентузіазмом щодо Конфедерації, який зберігся у Британії під час Громадянської війни в США під впливом інтересів в сфері бізнесу, пов’язаного з бавовною. Більшість Європи підтримала південноафриканських бурів під час їх війни з англійцями 1899-1902 років. Під час Першої світової війни Голландія та скандинавські країни залишалися нейтральними з упередженням на користь Німеччини. 

У Другій світовій війні французькі війська Віші, які співпрацювали з німцями, чинили рішучий опір Британії в Сирії, на Мадагаскарі та в Північній Африці. Вінстон Черчілль із сумом зазначив, що йому волів би, щоб французька армія виявила стільки ж ентузіазму, борючись проти Гітлера в 1940 році, скільки проявила через рік, убиваючи британських солдатів (ймовірно, йдеться про операцію «Катапульта» — це загальна назва серії операцій Королівського флоту Британії по захопленню і знищенню кораблів французького флоту під час Другої світової війни після капітуляції Франції і передумов пронацистського режиму Віші. Операція здійснена для запобігання потрапляння кораблів французького флоту під контроль Німеччини – ZN). 

Для більшості європейців Росія – противник, в Індії – радше союзник 

У наші часи опитування YouGov показує, що в той час як 65% респондентів європейських демократій бачать Росію як супротивника, 51% населення  Індії, наприклад, бачать націю Путіна як союзника (29% вважають її «необхідним партнером» і лише 5% як супротивник). Індія минулого року збільшила імпорт з Росії на 400%. Серед індійців досі мучать спогади про те, як санкції США проти Іраку та Ірану підвищили витрати на енергію на субконтиненті. Колишній посол Індії в Росії сказав у впливовому недавньому інтерв’ю: «Ми не погоджуємося на те, що конфлікт [в Україні] готується Заходом». 

Восени минулого року Кембриджський Інститут публічної політики імені Беннетта опублікував дослідження глобального ставлення до великих автократій. З моменту вторгнення в Україну, підсумував цей висновок, думка в ліберальних демократіях, де проживає 1,2 мільярда людей, різко відвернулася від Китаю та Росії: 75% мали негативне ставлення до останньої країни, 87% – до першої. Уявлення Заходу про націю Путіна досягли такої глибини, якої соціологи не бачили з середини 1950-х років, найгірших років холодної війни. 

Однак серед 6,3 мільярдів громадян світових автократій 70% зараз позитивно ставляться до Китаю, а 66% — до Росії. Десять років тому лише 18% в’єтнамців позитивно ставилися до Китаю. Сьогодні більш ніж удвічі більше людей добре ставляться до свого історичного ворога.  

Чому така статистика має місце? По-перше, автократії природно тяжіють одна до одної. Корумпованим режимам найкомфортніше вести справи з іноземними наставниками, які охоче підкуповують їх. Водночас неймовірна кількість людей віддає перевагу російському наративу про Україну, а не нашому. Вони вважають, що президент Володимир Зеленський є маріонеткою Заходу, а те, що відбувається в його країні, є просто громадянською війною між проросійськими та антиросійськими фракціями, без суттєвої моральної різниці між ними.

Пєсков є синонімом брехні на Заході, та не на Близькому Сході 

У Європі та США міністр закордонних справ Путіна Сергій Лавров є синонімом брехні. Проте його дипломатія надзвичайно ефективна в більшості країн Африки, Близького Сходу та частини Азії. Раніше цього місяця західні ЗМІ широко повідомляли, що Лавров викликав глузливий сміх на конференції в Делі, заявивши, що Росія стала жертвою української агресії. Менш помічено, що на цьому ж заході росіянину аплодували, коли він звинуватив Захід у лицемірстві та подвійних стандартах.

Після нещодавнього візиту Лаврова до Південної Африки міністр закордонних справ країни Наледі Пандор відмовився від попереднього засудження російської агресії. Вона привітала «зростання економічних двосторонніх відносин» своєї країни з Москвою. Тим часом майже всі північноафриканські країни з ентузіазмом купують російську нафту. 

Росіяни та китайці ведуть глобальну гібридну війну, особливо в Південній півкулі. Деякі люди характеризують нинішню активність Росії як її велике повернення до Африки, найяскравішим проявом якого є розміщення найманців Вагнера для придушення ісламських повстанців у франкомовній Західній Африці та на арабомовній півночі. Китай відповідає за одну третину всіх інфраструктурних проектів в Африці на південь від Сахари. 

Наші вороги, хоч у певному сенсі такі жорстокі, демонструють дуже витончене розуміння влади, якою вони можуть володіти за допомогою грошей і відмивання грошей — тут особливо допомагають швейцарські посередники, і лондонське Сіті також відіграє ганебну роль. Відомі росіяни погрожують законами через недобросовісних західних юристів і продають свої товари через соціальні та міжнародні медіа. 

Медіаконтроль Москви в Африці 

 Ті з нас, кому пощастило жити в суспільствах із вільною пресою, не поспішають визнати, наскільки багато людей сприйнятливі до фейкових новин. В Африці контрольовані Москвою телевізійні канали Sputnik і Russia Today мають велику аудиторію. Твердження американського журналіста Сеймура Герша про те, що вибухи газопроводу Nord Stream у Балтиці у вересні минулого року були справою рук американської розвідки, хоча на Заході його швидко відкинули, російські та китайські ЗМІ охоче підхопили та поширили.

Ще більшої шкоди українській справі завдав минулотижневий витік інформації від американської розвідки, яка стверджувала, що симпатики України відповідальні за саботаж на трубопроводі. Знову вода була каламутна: позиції українців як «хороших хлопців» у цьому конфлікті постраждали, особливо в очах тих, хто не був відданий своїй справі. 

У недавній промові Путіна перед російськими зборами він засудив минуле іноземне втручання Заходу в Югославію, Ірак, Лівію та Сирію, сказавши: «вони ніколи не зможуть змити цю кров». З ним погоджується велика іноземна аудиторія. Очевидно, Лавров має рацію, коли каже: «однополярний світ безповоротно відходить у минуле. Народжується багатополярний світ».

Куба й ліві режими vs "маріонетки Заходу"

Не так багато людей хочуть жити в Росії чи Китаї. Але вони також не хочуть, щоб їхні країни потрапили під американську гегемонію, яку багато хто вважає такою ж гнітючою, як російські чи китайські бренди.   

Посли США на Кубі до приходу до влади Фіделя Кастро в 1959 році діяли з безсоромною зарозумілістю. Вони ніколи не намагалися приховати від кубинського народу той факт, що їхній лідер Фульхенсіо Батіста правив на вподобу Америки, а не на свій власний розсуд. 

Я пам’ятаю, коли працював на BBC у Лаосі в 1971 році, там був зв’язок з тодішнім послом США Джорджем Годлі на прізвисько «Всемогутній Годлі». Цей термін був далеко не викликом захоплення, а віддзеркалював безжальний авторитет, яким посол користувався як казначей Лаосу та володар бомбардувань, а не як простий дипломат. 

Оплот антикомунізму в холодній війні

Слід пам’ятати, що США та Британія десятиліттями були провідними прихильниками білого уряду апартеїду в Південній Африці, оскільки він сприймався як антикомуністичний бастіон у холодній війні. Зусилля експортувати демократію силою, особливо в Іраку, призвели до зворотного результату, воскресивши спогади про колоніалізм.

Такі спогади залишаються, і навіть сьогодні західна дипломатія незграбна. Опитування Беннетта стверджує, що тенденція Америки ділити світ на друзів і ворогів — «сили демократії проти автократії» — стала самореалізовуватися. Режими, які вважають себе жертвами американської ворожості, особливо через недоліки в правах людини на місцевому рівні, співпрацюють у оборонних цілях у взаємній підтримці, підживлюючи опозицію Вашингтону. 

Більше того, як це не парадоксально, прояви американської слабкості, зокрема несподівана втеча з Афганістану у 2021 році, завдали шкоди репутації США. Можливо, важливіше, щоб вас поважали за силу — щоб вас боялися, ніж щоб вас любили за чесноти. Це був тест, який Америка провалила під час евакуації Кабула.

Можливо, США зараз повертають частину цього через підтримку України. Але було великим нещастям те, що відносно невелика вартість зобов’язань Афганістану виявилася більшою, ніж адміністрація Байдена була готова нести, таким чином дозволивши Талібану.       

Нас має втішати той факт, що в багатьох регіонах світу, хоча значні меншини проголошують ворожість до Заходу, більшість продовжує підтримувати. Америка, більше ніж будь-яка інша країна, є місцем, де велика частина людей землі каже, що вони хотіли б жити, якщо не на своїх власних місцях народження.

Росія — озлоблена і пропонує світу лише нафту, газ і насилля

Це також привід для святкування, що альянс західних демократій на підтримку України так добре тримався разом протягом минулого року і не демонструє жодних ознак розпаду зараз. Наші громадяни бачать Росію такою, якою вона є — озлобленою колишньою великою державою, яка пропонує світу лише нафту, газ і крайнє насильство.

Однак нашій політиці може допомогти визнати, скільки інших протистоять заплутанню в нашому хрестовому поході. У новому світовому порядку, який, на думку Лаврова, розвивається, автократії та демократії протистоять одна одній як супротивники. Але багато націй, що знаходяться між ними, сповнені рішучості залишатися нейтральними як через власний інтерес, так і через скептицизм щодо абсолютної чесноти з боку обох сторін протистояння. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі