Нова Холодна війна: вихід Росії із договору про СНО – це початок світової гонки озброєнь

Поділитися
Китай та інші країни будуть розширювати арсенали.

Останній договір, який обмежує ядерні озброєння Росії і США, вже був у серйозній небезпеці до того, як президент Владімір Путін оголосив у вівторок, що Москва призупиняє свою участь у ньому. Тепер він може не підлягати відновленню, що підвищує ризик нової гонки озброєнь паралельно з війною в Україні, де жодна зі сторін не може покладатися на стабільну, передбачувану основу, яку забезпечували наступні ядерні угоди протягом більш ніж 50 років. Про це йдеться в статті Reuters.

Аналітики з питань безпеки кажуть, що це може значно ускладнити тонкий розрахунок, який лежить в основі взаємного стримування між двома країнами, а також підштовхнути інші держави, такі як Китай, Індія і Пакистан, до нарощування своїх ядерних арсеналів.

У своїй великій промові майже через рік після вторгнення в Україну Путін заявив, що Росія призупиняє свою участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння (СНО) – угоді, підписаної у 2010 році, яка обмежує кількість розгорнутих стратегічних ядерних боєзарядів Росії і США.

Але ядерні експерти відзначили, що договір не містить положень про те, що будь-яка зі сторін може "призупинити" свою участь, як це робить Москва, – вони мають лише можливість вийти з нього.

Путін заявив, що Росія повернеться до обговорення лише тоді, коли буде врахована ядерна зброя Франції та Великої Британії – умова, яку аналітики назвали безвихідною, оскільки проти неї виступає Вашингтон, і вона вимагатиме повного переписування договору.

Вільям Альберк, директор департаменту стратегії, технологій і контролю над озброєннями Міжнародного інституту стратегічних досліджень, сказав: Росія вирішила, що може жити без нового СНО, але прагне перекласти провину на Вашингтон.

"Вони вже зробили розрахунок, що договір помре. Вони намагатимуться покласти фактичні втрати на Сполучені Штати", – сказав він в інтерв'ю.

Договір ефективно обмежує кількість боєголовок на ракету, яку може розгорнути будь-яка сторона, тому його розірвання може миттєво збільшити кількість боєголовок у кілька разів, додав Альберк.

За даними Федерації американських вчених, Росія має загалом 5977 ядерних боєголовок, а США – 5428.

"Обидві сторони можуть негайно перейти від 1550 розгорнутих стратегічних боєголовок до 4000 – це може статися за одну ніч", – сказав Альберк.

За його словами, це потенційно дестабілізує ситуацію, оскільки створює дилему "використати або втратити", в якій щільна концентрація боєголовок супротивника є більш привабливою ціллю.

"ВЕЛИЧЕЗНА НЕСТАБІЛЬНІСТЬ"

Путін заявив, що для США "абсурдно" вимагати права інспектувати російські ядерні об'єкти, як це дозволяє договір, поки НАТО допомагає Україні атакувати їх.

Він, очевидно, мав на увазі те, що Росія називає українськими ударами в грудні по аеродрому Енгельс під Саратовом, за 730 км на південний схід від Москви, де базуються російські стратегічні бомбардувальники. Путін заявив, не надавши доказів, що фахівці НАТО "обладнали і модернізували" безпілотники для проведення атак.

Україна дотримується політики не брати на себе публічно відповідальність за атаки на російській території.

Джеймс Кемерон, науковий співробітник Ядерного проєкту в Осло, сказав, що відмова від СНО означатиме повернення до здогадок про можливості та наміри супротивника в стилі холодної війни.

"Таким чином, ми маємо величезну нестабільність у відносинах, коли обидві сторони діють за найгіршим сценарієм, додаючи все складніші системи і плани їх використання, що в кінцевому підсумку призводить до набагато більш нестабільної ситуації між двома сторонами, а також до більшого ризику якогось ядерного застосування", – сказав він в інтерв'ю.

Обидва аналітики висловили занепокоєння тим, що Путін підкреслив можливість того, що Росія може відновити випробування ядерної зброї, хоча він заявив, що Москва не піде на цей крок, якщо Вашингтон не зробить цього першим. Вони зазначили, що це може прокласти Путіну шлях до звинувачення Вашингтона у проведенні або підготовці випробувань, щоб виправдати свої власні.

Якщо він це зробить, то це буде перший крок Москви з 1990 року, за рік до розпаду СРСР. Альберк зазначив, що Сполучені Штати і Радянський Союз використовували ядерні випробування під час холодної війни, "щоб сигналізувати один одному, коли вони розлючені".

Кемерон заявив, що будь-яке російське випробування також буде розглядатися як сходинка на драбині ескалації в Україні і "спроба сигналізувати про більшу готовність застосувати ядерну зброю" в контексті війни. За 12 місяців після вторгнення Путін неодноразово нагадував Заходу, що Росія має зброю масового знищення, і поширив свою ядерну парасольку на райони України, які Москва захопила і тепер вважає своєю територією.

У випадку, якщо новий СНО розпадеться, або обидві сторони не зможуть поновити його до закінчення терміну дії в лютому 2026 року, це ознаменує кінець більш ніж півстолітнього пакту про контроль над озброєннями між двома сторонами і стане сигналом для інших існуючих і потенційних ядерних держав.

"Що це скаже індійцям і пакистанцям, що робитиме Китай? – сказав Альберк. – Це може бути набагато небезпечніше, ніж холодна війна, тому що може з'явитися набагато більше гравців, які змагатимуться за вищі цифри, і це буде жахливо для глобальної безпеки".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі