Влада, яку не видавити

Поділитися
Гудки заводів Ріната Ахметова й Віктора Пінчука, проповіді Володимира Сабодана, пісенька Йосипа Кобзона — це лише видима частина фінального етапу кампанії Віктора Януковича...

Гудки заводів Ріната Ахметова й Віктора Пінчука, проповіді Володимира Сабодана, пісенька Йосипа Кобзона — це лише видима частина фінального етапу кампанії Віктора Януковича. Адмінресурс у найгірших його проявах — ось головна ставка кандидата від влади в другому турі виборів.

Мета номер один — влада на всіх рівнях. У найближчі дні вона повинна зробити все можливе й неможливе для перемоги прем’єр-міністра. Йдеться не лише про контрольованих чиновників від міністрів до глав районних адміністрацій. Тисяча людей із повноваженнями, зокрема, даними місцевим самоврядуванням, за останні два тижні зіштовхнулися з незаконними вимогами переконувати, змушувати й залякувати своїх підлеглих.

Мер Вінниці Олександр Домбровський не відчував серйозного тиску до першого туру виборів. У його місті ніхто не проводив тотальну роботу з держслужбовцями, вчителями й лікарями. Після першого туру, який Віктор Ющенко в цілому по області виграв із 60% проти 16% в Януковича, від Домбровського зажадали визначитися, із ким він. «У мене запитали: «Ти за кого?» Сказали, твій принцип провести вибори чесно працює на одного кандидата. Я відповів, що принципам не зраджую», — розповідає він.

Наступного дня співробітники контрольно-ревізійного управління й управління по боротьбі з організованою злочинністю розпочалися масштабну перевірку мерії. Після того, як минулого вівторка мер публічно розповів про тиск, закликавши земляків не гнути спину, йому зателефонував анонім. Повідомлення було таким: «Ми тебе замовили».

Мета номер два — виборчкоми. За розповідями їхніх членів, три тижні між турами більшість комісій витратила не на розв’язання проблем, які оскандалили голосування 31 жовтня. Євген Малько, член 83-ї дільничної комісії 96-го округу в Ірпіні, каже, що уточнені списки виборців, відправлені його комісією до територіального виборчкому, містять помилки в прізвищах виборців, виявлені в першому турі. «В оновлених списках виправлено лише частину помилок. Інші збережено».

Замість виправлення помилок у списках комісії зайняті виявленням ненадійних членів. Самого Малька, висунутого штабом Романа Козака, секретар комісії пропонує виключити з її складу під приводом того, що в першому турі він агітував за Ющенка. Малько запевняє, що це брехня. Уся його провина полягає в тому, що він робив усе, аби вибори були справді чесними, для чого, власне, він і записався в ряди технічного кандидата, котрий працював на Януковича.

Інших ненадійних прагнуть зробити надійними за допомогою підкупу. При цьому в низці випадків людей заманюють у пастку, видаючи їм порівняно невеликі «добові». Після цього тим, хто взяв гроші, повідомляють, що це був хабар, і вибір для них простий: або кримінальна справа, або допомога кандидату від влади.

Залежних від влади членів виборчкомів готують до кількох злочинів. По-перше, закривати очі на маніпуляції з голосами виборців: від опускання в урну заздалегідь заповнених бюлетенів — до голосування за чужими відкріпними посвідченнями. По-друге, забезпечити максимально сприятливий для Януковича підрахунок результатів. По-третє, за несприятливого результату такі члени комісій мають зірвати вибори: або відмовою підписати протоколи, або сприянням їхньому зникненню.

Третя й головна мета зловживань владою — самі виборці. Рекордна кількість порушень їхніх прав, фіксована впродовж останнього тижня спостерігачами, розповідає про два завдання, поставлені командою Януковича. У регіонах, де прогнози відводять перемогу Ющенку, явку в будь-який спосіб має бути знижено. У регіонах, де влада очікує перемогу свого кандидата, кількість тих, котрі проголосували, навпаки, має прагнути до 100%.

У Західній Україні штаби Януковича з допомогою міліції й митниці склали списки людей, котрі, на їхню думку, працюють за кордоном. Їхні бюлетені з позначкою навпроти прізвища Ющенка стануть приводами оскаржувати результати виборів. Штаб Януковича запевняє, що зібрав протоколи з 38 дільниць, де в першому турі 100% голосів були віддані за кандидата від опозиції. Прибічники прем’єра впевнені: це означає фальсифікацію. Збір таких даних у другому турі потрібний Януковичу за будь-якого результату. Якщо він виграє вибори, зафіксовані порушення в Західній Україні дадуть йому змогу сказати, що зловживання були з обох боків, тому вибори легітимні. Якщо Янукович програє, такі факти послужать кандидату від влади аргументами в боротьбі за скасування результатів голосування.

Хоча сам по собі збір інформації про місце перебування людей є незаконним, бажання штабу Януковича обмежити голосування відсутніх жителів західних областей є правомірним. Але за інші дії з перелому явки на свою користь прибічники кандидата від влади мають після виборів стати перед судом.

Полковнику Михайлу Чаплі, заступнику управління ДАІ по Львівській області, керівництво наказало взяти в своїй комісії відкріпний талон, аби потім передати його своїм начальникам. Такі вказівки отримали більшість його колег. За оцінками Комітету виборців України, масштаб злочину, у який влада цього тижня втягувала своїх співгромадян, небачений. Сотні тисяч, а, можливо, мільйони державних службовців, учителів, лікарів, залізничників, співробітників податкової, міліції, митниці, пожежної служби, працівників великих заводів були поставлені перед вибором: талон або звільнення.

Це подвійний удар по Ющенку. Ідея проста. Відбираючи талони в його потенційних прибічників у Західній і Центральній Україні, влада позбавляє кандидата від опозиції голосів, кожен із яких завтра буде на вагу золота. Міняючи ці талони з допомогою залежних членів виборчих комісій у Східній Україні на бюлетені, влада додає голоси своєму кандидатові. Замість «плюс один» Ющенко на кожному талоні отримає «мінус один».

У Східній Україні технологія інша. Керівники установ, директори підприємств, ректори вузів вимагають від підлеглих з’явитися на вибори. За задумом штабу, висока явка на Сході, де сконцентрована підтримка Януковича, автоматично принесе йому додаткові голоси. З цієї самої причини члени виборчкомів із допомогою міліції обходять пенсіонерів, пропонуючи їм голосувати вдома.

Те, що відбувається, — лебедина пісня цієї влади. Хоча Леонід Кучма на прес-конференції в четвер відхрестився від порушень, джерела свідчать: саме Президент стоїть на вершині піраміди маніпуляцій і злочинів, покликаних забезпечити перемогу кандидату від влади. За словами джерела, у розмовах із губернаторами Кучма чесно признається, що йому не подобаються обидва кандидати, але Янукович — «свій». Президент переконаний, що 2 грудня будуть проголосовані поправки до Конституції, і лідер донецьких не зможе перетворитися на тирана. «Я залишуся гарантом», — ці слова Президента, сказані позавчора журналістам, пояснюють його поведінку на цих виборах, яка збоку виглядає самогубством.

Волю Кучми доповнюють напір і ресурси Віктора Медведчука й Андрія Клюєва. За даними джерела, голова адміністрації й керівник тіньового штабу Януковича є моторами запущеної машини адмінресурсу, розробляючи ідеї та слідкуючи за їхнім виконанням. Колесами слугують міністри, передусім, Микола Білоконь і губернатори.

Усвідомлюючи всі загрози нашому завтрашньому волевиявленню, варто зауважити: для кандидата від влади було б краще, аби влада цього не робила. У першому турі результат Януковича в основному забезпечили не фальсифікації, а благовидний імідж мудрого державника, створений підвищенням пенсій, телебаченням і якісними листівками Сергія Тігіпка. Дев’ятий вал адмінресурсу, піднятий владою в другому турі, значною мірою змив наносну репутацію її кандидата. Люди, котрі піддавалися цього тижня незаконному тиску, здебільшого боялися робити свої біди публічними. Але вони обов’язково ділилися ними зі своїми друзями, родичами та знайомими. Влада своїми руками допомогла переконати багатьох людей у слушності головного гасла кампанії Ющенка: «Вибір не між кандидатами — вибір між народом і бандитами».

Після торжества адмінресурсу на виборах 1999 року минуло п’ять років. За цей час влада не змінилася. Цей тиждень добре показав, що Янукович збрехав на дебатах. Ніякої «нової влади» не було й немає. Вона залишилася такою самою владою, котру, за висловом прем’єра, «не видавити». Так само, як і 1999 року, вона намагається обдурити, залякати чи усунути своїх співгромадян. Перестановки в команді Кучми за цю п’ятирічку зробили її ще цинічнішою та злішою.

Але влада забула, що за цей час змінилися люди. Чимало з нас почали розуміти, чому вибори мають бути чесними, влада — такою, що обирається, а преса — незалежною. Ще більше людей перестали вважати політику не своєю справою, усвідомивши — дуже багато чого залежить від них. Це вони приносили квіти до кабінету Домбровського. Це вони приходили до батьків Чаплі, аби сказати спасибі за сина. Це вони ставали перед телекамерами, аби розповісти про тиск із боку директорів власної компанії.

Це вони завтра підуть на вибори.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі