Відлуння троєщинської війни

Поділитися
Із приводу того, що трапилося на Троєщинському ринку, існують як мінімум три точки зору. Однієї з н...

Із приводу того, що трапилося на Троєщинському ринку, існують як мінімум три точки зору. Однієї з них дотримується офіційна влада, котра за допомогою високопоставлених представників правоохоронних органів уже, як було сказано, встигла звітувати про встановлення осіб, причетних до інциденту, і надати йому політичного характеру. Іншу висувають незалежні експерти й журналісти. З нею ви могли познайомитися вище. Але є ще один погляд на троєщинські події — очима жителів столиці. Щоб з’ясувати, який же він, «ДТ» звернулося до соціологічної служби Центру Разумкова з проханням провести телефонне опитування серед киян. 3—4 вересня 1325 респондентів віком старше 18 років відповіли на наші запитання.

Передусім, звертає на себе увагу ступінь поінформованості наших громадян. І цьому є логічне пояснення: все, що якимось чином пов’язано з небезпекою для життя в будь-якому здоровому суспільстві, викликає величезний резонанс. Тому на запитання, чи відомо їм про вибух на Троєщинському ринку, котрий стався 20 серпня, 94,3% опитаних відповіли ствердно. Значну роль у цьому, слід зауважити, зіграли засоби масової інформації. Принаймні 40,1% киян уважають, що в ЗМІ про цю подію було досить різнобічної інформації. Інша річ, якої вона була якості. Байдужих до трагічних подій на ринку, котрі заявили, що їх це не обходить, серед нас виявилося всього 4,7%. Інші ж зауважили тенденційність у подачі матеріалів про вибухи.

При цьому знайшлися й такі, хто вважав, що інформація про «троєщинський» інцидент головним чином була спрямована проти влади (2% опитаних). Як видно, ця категорія респондентів керувалася таким міркуванням: якщо влада через підконтрольні телеканали вже в котрий раз інтерпретує події в потрібному їй руслі, й це помітно неозброєним оком, то це працює проти влади. Або ці два відсотки читають винятково «Українську правду» й дивляться лише «5-й канал». Утім, перше не виключає другого. 13,7% киян виявили, що інформація ЗМІ про вибухи на ринку спрямована головним чином проти Віктора Ющенка. Тож ефективність роботи провладної пропагандистської машини, орієнтованої проти лідера «Нашої України», не така значна, як це можна було б очікувати, беручи до уваги задіяні ресурси. І це видно також із відповідей жителів столиці на запитання, чи здатна, на їхню думку, команда Ющенка піти на провокації й організувати терористичні акти задля дискредитації влади й перемоги на виборах? Майже 35% опитаних вагалися з відповіддю. Лише 5,8% респондентів припустили таку можливість. І 59,3% відповіли категорично «ні».

А от із приводу потенціалу команди головного суперника Віктора Андрійовича у столичних жителів трохи інша думка. 20,8% гадають, що оточення Віктора Януковича здатне піти на провокації задля дискредитації опозиції та перемоги в президентській кампанії. 37,6% переконані в протилежному. 41,6% не визначилися з відповіддю на це запитання.

Однак значно цікавішим є те, що майже половина киян абсолютно не пов’язує подію на Троєщинському ринку з політикою. Певно, непереконливими були аргументи й докази високих міліцейських чинів, котрі говорили про вибухи як про спробу повалити конституційний лад і дестабілізувати обстановку в країні. Кожен третій киянин не повірив їм. 33,6% опитаних із переліку найімовірніших причин того, що сталося, вибрали: «зіткнення бандитських угруповань, пов’язані з переділом сфер впливу». Якщо підсумувати їх із 11,7% тих, хто вважає, ніби причиною вибухів було хуліганство, то й виявляються майже п’ятдесят відсотків жителів столиці, котрі не вірять у політичне підгрунтя трагедії. Зате 13,9% з них уважають, що в основі пригоди — провокація влади, спрямована на дискредитацію опозиції. Й у влади є привід задуматися з приводу свого іміджу в очах народу. Як, утім, і в опозиції. Нехай небагато, усього 2%, але є серед опитаних і ті, хто вбачає в інциденті провокацію з боку опозиції, спрямовану на дестабілізацію ситуації в країні. Хоча, можливо, це самі ж працівники правоохоронних органів, чиє начальство накидало суспільству такий погляд, й їхні родичі. 6,4% респондентів уважають, що вибухи на ринку — це терористичний акт, пов’язаний із перебуванням українських військ в Іраку. 26,8% вагалися з відповіддю.

Мабуть, і не згадати за останній час іншого подібного злочину, коли б так швидко знайшли підозрюваних у ньому. Однак народ наш бажає вірити правоохоронним органам і в цьому разі. Тільки кожен десятий киянин на запитання, чи знайдуть істинних винуватців пригоди, відповіли: «Їх уже знайшли». Тільки 18% опитаних вірять, що це станеться в недалекому майбутньому. І 54,2% переконані, що справжні організатори вибухів ніколи не сидітимуть на лаві підсудних.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі