Види на врожай

Поділитися
Українська політика, особливо останнім часом, є не найбільш благодатним матеріалом для прогнозування...

Українська політика, особливо останнім часом, є не найбільш благодатним матеріалом для прогнозування. І річ тут зовсім не у відсутності світлих голів серед політичних експертів. Мистецтво передбачення на пні погубив кромішний морок, що огорнув спонукальні мотиви, хід державної думки і логіку прийняття рішень можновладців. А тому в назві традиційної в минулому для багатьох ЗМІ рубрики «Аналіз і прогноз» перше слово так-сяк ще якось виправдовує свою присутність, тоді як друге давно вилучене через непотрібність.

Нинішні вибори президента України у плані непередбачуваності не стали винятком. Більше того, вони, здається, можуть претендувати на перемогу в такій номінації. А тому насамперед нам хотілося б відзначити ту мужність, яку взяли на себе українські політологи, погодившись поділитися з «ДТ» своїми прогнозами щодо результатів голосування в першому турі президентських виборів. Жоден із них не відмовився виступити в невдячній ролі Кассандри. Хоча більшість визнали за необхідне зробити певні застереження, виділені в окремому пункті «Примітки». І їх можна зрозуміти: будуючи прогнози у сфері української політики, так легко «потрапити в молоко».

Метрам української політології було запропоновано скласти список перших чотирьох кандидатів у президенти, котрі зберуть найбільшу кількість свідчень електоральної симпатії, визначити ймовірний відсоток голосів, які їм удасться зібрати в першому турі виборів, а також прикинути найбільш імовірний рівень фальсифікацій результатів усенародного голосування. Ось що з цього вийшло.

Дмитро Видрін

1. Віктор Янукович — 42%

2. Віктор Ющенко — 40%

3. Олександр Мороз — 7%

4. Петро Симоненко — 6%

Прогноз дано з урахуванням можливих фальсифікацій.

Відсоток фальсифікацій — 5—6%

Анатолій Гриценко

1. Віктор Ющенко — 41%

2. Віктор Янукович — 34%

3. Олександр Мороз — 10%

4. Петро Симоненко — 9%

Прогноз дано з урахуванням можливих фальсифікацій.

Відсоток фальсифікацій —3—5%

Примітки. Прогноз Анатолія Гриценка, за його словами, відбиває результат дослідження настроїв виборців напередодні виборів. На його думку, відрив Ющенка від Януковича міг би бути ще більшим, якби не масоване залякування виборців загрозою силових провокацій 31 жовтня. Рівень фальсифікацій із бюлетенями, на думку пана Гриценка, може внести в результат голосування «корективи», які змінять розміщення кандидатів у наведеній четвірці.

Вадим Карасьов

1. Віктор Ющенко — 41,3%

2. Віктор Янукович — 37,8%

3. Олександр Мороз — 7,8%

4. Петро Симоненко — 7,2%

Прогноз дано з урахуванням можливих фальсифікацій.

Відсоток фальсифікацій — 3—4%

Віктор Небоженко

1. Віктор Ющенко — 40% (±2%)

2. Віктор Янукович — 36% (±2%)

3. Олександр Мороз — 8% (±2%)

4. Петро Симоненко —7% (±2%)

Прогноз дано з урахуванням можливих фальсифікацій.

Примітки. Попри всі наші спроби «витягти» з пана Небоженка конкретну цифру, яка відбивала б відсоток імовірних фальсифікацій результатів виборів, політолог відмовився назвати її. Насправді, вважає він, долю першого туру вирішать не виборчі штаби кандидатів, а дві невидимі сили. До числа прибічників Віктора Ющенка, котрі не приховують своїх симпатій, за словами Віктора Сергійовича, додасться значний відсоток так званих партизанів. Тобто тієї частини електорату, яка вперто не бажає афішувати свою прихильність до лідера «Нашої України». Це одна з невидимих сил. Водночас цей прихований резерв цілком може бути поглинутий адміністративним ресурсом, який застосовуватиметься з боку єдиного кандидата від влади. Це друга невидима сила.

Крім того, на думку Віктора Небоженка, слід врахувати, що в день голосування проводитимуться, як мінімум, чотири екзитпули, а також альтернативний підрахунок голосів, організований різними виборчими штабами. Їх результати істотно відрізнятимуться один від одного, а також від офіційних результатів Центрвиборчкому.

Антон Фенько

1. Віктор Янукович — 41%

2. Віктор Ющенко — 38%

3. Олександр Мороз — 8%

4. Петро Симоненко — 8%

Прогноз дано з урахуванням можливих фальсифікацій.

Відсоток фальсифікацій — 3—4%

Примітки. Пан Фенько зауважив, що прогнози, які можна будувати сьогодні, у самісінький переддень виборів, дуже приблизні. Що стосується результатів, які можуть здобути на виборах Олександр Мороз і Петро Симоненко, то, звісно ж, вони навряд чи будуть абсолютно однаковими. Даючи стосовно цих двох кандидатів саме такий прогноз, політолог виходив із того, що розрив між ними буде незначним, а на чию саме користь, сказати заздалегідь неможливо. Занадто близький, якщо не сказати ідентичний, на думку пана Фенька, електорат у обох лідерів лівих сил.

Володимир Фесенко

1. Віктор Янукович — 37—40%

2. Віктор Ющенко — 36—39%

3. Петро Симоненко — 7—9%

4. Олександр Мороз — 6—9%

Прогноз дано з урахуванням можливих фальсифікацій.

Відсоток фальсифікацій — 3—4%

Примітки. Говорячи про прогнози результатів голосування в першому турі, заявив в інтерв’ю «ДТ» пан Фесенко, необхідно враховувати одну суттєву обставину: з якими даними ми потім порівнюватимемо наші прогнози — з офіційними, які оголосить Центрвиборчком, чи з даними екзитпулу. І якого саме з екзитпулів. За даними ЦВК, вважає політолог, Янукович, швидше за все, випередить Ющенка на 5—7%. Не виключає він також і проголошення прем’єр-міністра переможцем президентських виборів після першого туру. При цьому, припускає Володимир Фесенко, буде зафіксовано масові зриви голосування в округах на Західній Україні та в ряді центральних областей. Це і призведе до заниження результату Ющенка і штучного завищення результату Януковича, аж до 50% від кількості тих, хто проголосував.

За даними екзитпулу, що його проводитиме соціологічний консорціум (КМІС, Соціс, «Соціальний моніторинг» і Центр Разумкова), розрив між фаворитами, вважає пан Фесенко, найімовірніше, становитиме 3%. При цьому перше місце може посісти як Ющенко, так і Янукович. Як і Віктор Небоженко, Володимир Фесенко прогнозує, що дані різних екзитпулів можуть не збігатися за окремими позиціями (передусім це стосується результату Януковича).

Крім того, політолог зазначив, що за дні, які залишилися до голосування (а опитували ми наших провісників у четвер), змінитися може багато що. Не можна виключати резонансних подій, які вплинуть на думку виборців, котрі вагаються. А тих, хто ще прийматиме остаточне рішення, за кого голосувати, на думку політолога, близько 15%. Тому, вважає він, у першій четвірці кандидатів цілком можливі сюрпризи та несподіванки — і у відсотковому вираженні отриманих ними голосів, і в порядку їх розміщення. Можуть помінятися місцями Янукович і Ющенко, Симоненко і Мороз.

Від себе додамо: на сьогодні відомо, що в день голосування планується проведення чотирьох екзитпулів. Перший із них ініційований і організований посольствами восьми країн (від Швейцарії до США) і чотирма міжнародними фондами. Загальне керівництво проектом, у якому беруть участь Київський міжнародний інститут соціології, Центр Разумкова, Соціс і «Соціальний моніторинг», здійснюють «Демініціативи» Ілька Кучеріва. Однак, за деякими даними, квартету далеко до злагодженої гри. Головна трудність полягає в тому, що вперше у практиці проведення опитувань громадян на виході з виборчих дільниць одночасно застосовуються дві методики. «Соціальний моніторинг» на чолі з Ольгою Балакірєвою та Соціс під керівництвом Миколи Чурілова працюватимуть за методом «віч-на-віч». Виборцю, який проголосував, відкрито буде поставлено запитання про змістову частину щойно опущеного ним в урну бюлетеня, і його відповідь разом із даними про вік, стать та освіту респондента відразу заноситиметься в анкету. КМІС і Центр Разумкова вдадуться до так званого таємного опитування. Їхні працівники прийдуть на виборчі дільниці з картонними боксами і заготовленими заздалегідь опитувальниками, які відіграватимуть роль бюлетенів. У них громадяни зможуть письмово зафіксувати свій вибір, зроблений перед цим безпосередньо на виборчій дільниці, опустять папірець у скриньку, а потім вже усно дадуть відповідь на решту запитань інтерв’юерів.

Теоретично дані, отримані за підсумками відкритого й таємного опитувань, повинні бути однаковими. І якщо різниця між ними виявиться в розмірах соціологічної похибки, то «пари» об’єднаються і вся четвірка оголосить загальний результат екзитпулу. Якщо ж розбіжність буде значною і вийде за рамки соцпохибки, тоді єдиний результат одного екзитпулу розпадеться на дві окремі частини, і буде оголошено два «підсумкових документи». Залишається сподіватися, що коли станеться саме так, то тільки через побоювання людей відкрито заявляти про свої політичні симпатії та готовність їх бути відвертими лише сам на сам із аркушем паперу.

Олександр Яременко, який очолює Український інститут соціологічних досліджень, має намір провести свій екзитпул з допомогою соціологічних кафедр при вузах і наукових інститутах. Своє опитування виборців готується провести і Фонд громадської думки Гліба Павловського, який заявив про готовність опитати 50 тисяч громадян. У фонду немає своєї соціологічної мережі, тому йому доведеться використовувати чужі. Основною фірмою, готовою надати підтримку москвичам, стане Українська маркетингова група. Про участь її в політичних соцдослідженнях нічого невідомо. Назви інших фірм, які фонд планує залучити до проведення свого екзитпулу, не афішуються.

І четвертий екзитпул проведе політолог, шеф-редактор журналу «Політична думка» Володимир Полохало. Мережеву підтримку йому нададуть Інститут правового суспільства, Інститут соціальної інформації, Інститут відкритої політики і Бюро соціальних технологій. Можна припустити, що характер двох останніх екзитпулів більше пропагандистський, ніж прикладний. Адже результати опитувань, проведених 31 жовтня, оголошуватимуться двічі: о 15.00 і 20.00.

Беручи до уваги все це, офіційні результати, які оголосить Центрвиборчком, потрібно буде звіряти не з даними екзитпулів, а з результатами альтернативного підрахунку голосів. Власні калькуляції вестимуть і комуністи, і «Наша Україна», і соціалісти. Кожна команда має намір зібрати протоколи з «мокрими» печатками з усіх тридцяти виборчих дільниць. Відомості про рівень кооперації виборчих штабів у цій справі на сьогодні відсутні. Якщо її немає, а результати альтернативного підрахунку голосів у всіх трьох штабів збігатимуться, — Центрвиборчком опиниться в досить дражливій ситуації у разі розбіжності його даних із даними «альтернативки».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі