Висування Анатолія Кінаха — це маленьке «ні» Віктору Януковичу. За всіх пом’якшувальних обставин лідер Партії промисловців і підприємців став єдиним політиком із табору влади, котрий порушив правила гри в єдиного кандидата. Що буде далі, залежить від ходу кампанії. Кінах може стати як перешкодою, так і підпіркою для Януковича.
Кінах не політтехнологічний викрут влади, як вважає частина експертів. Перед його висуванням минулої суботи в Києві з’їздом ПППУ більшості обласних делегацій, які вирушали на з’їзд, рекомендували голосувати за Януковича. Самого Кінаха до цього неодноразово запрошували в адміністрацію, пояснюючи, що його бажання балотуватися невигідне йому самому.
Чому Кінах, який залишив своїм прем’єрством враження людини, яка ні з ким і ні за що не бореться, сказав «ні»? Його власні слова і думка його команди заcвідчують: головна причина в тому, що він більше як півтора року не мав портфеля.
Відлучення від влади, як правило, справляє магічний вплив на політиків. Вони починають бачити і чути, а дехто навіть говорити. Те ж саме відбулося і з Кінахом. Він не отримав обіцяної компенсації після звільнення з посади Прем’єр-міністра. Розмови про крісло глави Ради національної безпеки й оборони залишилися розмовами. Пропозиції поїхати послом Кінах вважав образливими.
Натомість він зосередився на роботі президентом Українського союзу промисловців і підприємців, що дало йому змогу не тільки мати свою думку, а й висловлювати її. З Кінахом зустрічалися посли, ним цікавилися журналісти. Він критикував неповноту податкової реформи й утримання цін адміністративними засобами. Кінах став єдиним політиком із табору влади, котрий публічно засудив методи проведення конституційної реформи і номінування Януковича єдиним кандидатом одним рішенням Кучми.
Оточення Кінаха зазначає, що новий ступінь свободи, котру він відчув, подобається йому. Сам Кінах заявив «ДТ», що останні півтора року дали йому більше, аніж півтора роки прем’єрства. Таке зізнання — рідкість для політика. На запитання, що він відчув, коли учасники з’їзду почали скандувати його прізвище, вітаючи його висування, Кінах відповів: «У мене було таке враження, що люди струшують із себе частинки раба».
Інша важлива причина полягає в тому, що сказавши «ні» таким чином, Кінах поки що мало чим ризикує. У його рішенні балотуватися розрахунку не менше, аніж принципів. Висування кандидатом у президенти само по собі не робить Кінаха опозиціонером. Зате підвищує ціну підтримки ним кандидата від влади в другому турі.
Кінах хоче провести кампанію, лояльну до основних претендентів на перемогу, у тому числі до Януковича. Один із керівників кампанії, Микола Онищук, сказав: «Ми будемо агітувати за себе, а не проти інших».
Це дозволить не зачиняти двері до жодного з можливих переможців. Вже після висування Кінах зустрічався з одним із шефів кампанії Януковича - Андрієм Клюєвим. Як він каже, це була цілком конструктивна зустріч, де сторони обговорили цілі і можливості співробітництва на виборах.
Участь у президентських перегонах, безсумнівно, допоможе Партії промисловців і підприємців на парламентських виборах 2006 року. Річ не тільки в зростанні впізнаваності лідера і його сил, на які сподіваються учасники кампанії Кінаха. Вони не виключають й іншого варіанта — провалу. Цінність цього результату полягатиме в тому, що Кінах і його партія зрозуміють необгрунтованість своїх претензій на самостійну гру. «Ми хотіли б знати, чи можемо ми претендувати на самостійну участь у виборах 2006 року і створення фракції в парламенті. Або ми повинні думати про приєднання до когось чи блокування з кимось», — сказав один із керівників партії.
Приблизно те ж саме у голові самого Анатолія Кириловича. Як і сотні інших політиків, він вважає себе гідним президентства. Але не відмахується від думки тих, хто вважає, що у нього буде жалюгідний результат навіть у першому турі. Тому Кінах відмовляється озвучити мету, про яку говорять члени його команди: 9–11%. Бо це означає ріст у 3–3,5 разу порівняно з нинішнім показником.
Точної відповіді на запитання, як Кінах проведе вибори і чи зіграє помітну роль у визначенні їхнього результату, нині дати не можна. Він може стати як тінню Януковича, так і його грозою.
Перший сценарій означає беззубу кампанію в першому турі і публічну підтримку Януковича в другому. Прибічники прем’єра думають, що так воно й буде. «У рішенні Кінаха балотуватися — 50% амбіцій і 50% — торгу. Я думаю, у другому турі зіграє роль вирішення і першого, і другого питання», — сказав один із знаючих лідера керівників Партії регіонів.
Однак, щоб такий прогноз збувся, потрібно кілька умов. По-перше, до другого туру Кінаха не повинні тиснути. Його останні реакції показують, що за нинішньої розстановки сил лідера ПППУ легше умовити, ніж примусити. Він сказав, що співчуває своєму давньому партнеру Валерію Пустовойтенку, котрий відмовився висуватися всупереч бажанню більшої частини Народно-демократичної партії. «У них будуть дуже серйозні проблеми. Є межа, яку не можна переступати».
По-друге, до підтримки Януковича Кінах буде більш прихильний, якщо одержить слабкий особистий результат. Порівняно високий рейтинг у першому турі зміцнюватиме його в самостійній позиції. По-третє, щоб здобути підтримку Кінаха, Янукович повинен буде сам успішно виступити в першому турі, і мати гарні шанси виграти у Віктора Ющенка в другому.
Інший сценарій складатиметься з критики Кінахом нинішньої влади в ході кампанії та відмови підтримати Януковича. Він можливий, по-перше, якщо лідера ПППУ до цього доведуть. Кінах сказав, що не стане підтримувати кандидата, кампанію якого будуватимуть на нечесних прийомах. Ймовірність такого рішення зросте, якщо Кінах у першому турі набере багато голосів. Крім всього іншого, це з високою часткою ймовірності означатиме слабкий результат Януковича. Їхній електорат перетинається. За даними фонду «Демократичні ініціативи», найбільшу популярність Кінах має в рідній Миколаївській, а також у Донецькій і Луганській областях. Якщо його кампанія буде переконливою, це дуже вдарить по позиціях Януковича, знизивши шанси того виграти вибори. Що в свою чергу зменшить для Кінаха мотиви підтримувати прем’єра, за чиє призначення він розплатився своєю відставкою.
Передумови зараз є для обох варіантів. Намір Кінаха вести кампанію без атак на владу може зникнути, тільки-но кампанія розгориться. Вже зараз Кінах, як Ющенко 2002 року, відкриває для себе темні боки влади, про які він завжди знав, але ніколи не відчував їхню дію на собі. Його прес-секретар написав у кілька опозиційних інтернет-сайтів статтю-протест проти висвітлення з’їзду партії каналами, підконтрольними Віктору Медведчуку. Попри запевняння Сергія Тігіпка, ймовірність того, що кампанія Януковича втілить гірші зразки виборчих технологій, досить висока. Це означає, що оточення Кінаха матиме ще багато причин братися за перо.
Сама логіка ведення самостійної кампанії протиставляє Кінаха Януковичу. Він представляє той же табір і змушений буде пояснювати виборцям, у чому його відмінність. Відповідь уже є. Кінах планує акцентувати увагу на тому, що він не пов’язаний із кланами. Навряд чи це гарна новина для Януковича.
Крім того, будь-який кандидат не від влади приречений будувати кампанію на критиці державної політики. Оточення Кінаха підкреслює, що агітацію за нього будуватимуть не на викриттях, а на пропозиціях. Саме таке завдання поставлено перед найнятим на вибори російським політтехнологом Сергієм Гайдаєм: не дивувати населення епатажними акціями, а донести до виборців ідеї виборчої програми. Можливо, Кінаху це вдасться. Але це навряд чи врятує Януковича від критики з боку попередника. Ключовим гаслом програми Кінаха є справедлива винагорода чесної праці. Це неминуче втягне його в риторику про несправедливі пільги великому бізнесу, брудну приватизацію та нечесне витрачання бюджету. Страждатиме від цього не Ющенко.
Однак аргументів на користь сприятливого для влади сценарію не менше. Навіть якщо Кінах вирішить чесно обговорювати проблеми країни, його можуть не почути. У нього мало ресурсів. Для ПППУ фактично це будуть перші вибори. Хоча середовище, яке формувало партію, змінилося — замість спільноти «червоних директорів», які колись складали УСПП, партія Кінаха швидше є об’єднанням середнього рівня бізнесменів і найманих менеджерів, краще пристосованих до ведення самостійної кампанії, — ПППУ не готова до виборів порівняно з провідними партіями. З 130 тис. декларованих членів винятково партійними справами займаються десяток чоловік у столиці.
Як і всі кандидати, крім Януковича, Кінах приречений мати проблеми з телебаченням. Він сподівається на нормальне ставлення каналів Віктора Пінчука, Андрія Деркача і Петра Порошенка, що проявилося на старті кампанії. Але навіть якщо воно збережеться, компенсувати ворожість «Інтеру», «1+1» і УТ-1 вони не зможуть. Кінах розраховує на встановлені УСПП контакти з місцевими ЗМІ. Але ці контакти вразливі. На відміну від уже відомих «Сільських вістей» і «Товариша» Олександра Мороза, «Комуніста» Петра Симоненко і «Без цензури» Віктора Ющенка, Кінах тільки-но починає розвивати свою газету «Демократична Україна».
Однак альтернативи присутності в ЗМІ у Кінаха фактично немає. Хоча він запланував великий виборчий тур, йому буде важко замінити викривлену подачу в ЗМІ прямими контактами з виборцями. Кінах — не Наталя Вітренко. З погляду вміння запалювати серця виступами на вулицях він — один з аутсайдерів виборів.
Слабкий особистий результат вкупі з сильними шансами Януковича з великою часткою ймовірності поверне Кінаха в проект єдиного кандидата. Один із членів його команди пояснив це так: «Ми — реалісти». Тоді лідер ПППУ поповнить компанію Володимира Литвина, Сергія Тігіпка та Валерія Пустовойтенка, котрі, час від часу викриваючи систему, допомагали і допомагають їй зберігатися.