Вже скоро рік, як у Франції існує асоціація "Медична і благодійна допомога Франція-Україна" (Aide Médicale & Caritative France-Ukraine' (AMC France-Ukraine), що об'єднала представників української спільноти, а також небайдужих французів. "Наша асоціація, - розповідає її віце-президент Уляна Якимчук, - була створена в кризовий момент для максимально ефективної і організованої допомоги на термінові потреби в Україні".
- Як виникла ідея створити асоціацію. Що стало поштовхом?
-Такий задум, напевно, виникав у багатьох активістів під час Майдану. Одну з таких неприбуткових громадських організацій створив Дмитро Атаманюк, за фахом фармацевт, який після кривавих подій у Києві започаткував медичну гілку всередині паризького Євромайдану. Створення асоціації відкривало нові можливості, виводило на інший рівень, робило нас більш ефективними у прагненні допомагати Україні.Асоціацію створили в червні минулого року. Вона об'єднує як медиків, так і волонтерів різного фаху. Донедавна активних членів було не більше ніж 20. Нині асоціація розростається, особливо за рахунок людей з інших регіонів Франції, які долучаються до одного з найважливіших проектів "Збирання медичного обладнання для українських лікарень" (здебільшого тих, що постійно приймають поранених). Цікава закономірність: у провінції активістам простіше достукатися до лікарень і домогтися дарування функціонального медичного обладнання, ніж у Паризькому департаменті!
- Повертаючись до зародження асоціації, якими були перші її кроки?
- З самого початку МБД ФУ тісно співпрацювала з Благодійним Фондом "Міжнародна Асоціація Підтримки України", засновником якого є пані Ольга Чуйко. Цьому фонду вдалося знайти кошти на опрерації та придбання постійних очних протезів для трьох поранених на Майдані. Протезування було проведено у Франції за підтримки наших волонтерів. На сьогодні фонд є основним партнером МБД ФУ. Особливо активним останніми місяцями є партнерство у проекті гуманітарної допомоги "Медичне обладнання для лікарень та одяг для тимчасово переміщених осіб", що надсилається з Франції. Зокрема, йдеться про транспорт, розмитнення й розподіл гуманітарних вантажів. Усього з жовтня 2014 року з Франції в Україну було відправлено дев'ять вантажівок (понад 120 тонн медичного обладнання й теплого одягу). Допомогу отримали Львівський шпиталь прикордонної служби і Старобільська клініка. Одяг було надано жертвам воєнних дій, пораненим і біженцям.
- З якими організаціями співпрацюєте?
- З благодійними фундаціями "Волонтерська Сотня Україна-Світ" і "Фонд Оборони України" з питань відправки гуманітарної допомоги; львівською громадською організацією "Допомога дітям Героїв", яка в грудні допомогла нам розподілити подарунки для дітей на свято Св. Миколая (кошти на них зібрали в Парижі).
У Франції маємо відчутну підтримку з боку старіших асоціацій, таких як "Український дім у Франції", "Союз українок у Франції", "Репрезентативний Комітет Громади Українців у Франції", "Федерації Обмінів Франція-Україна", та українських парафій у Парижі. Вони бачать в нас нову генерацію активних людей, появи якої вже досить довго чекали...
- Кошти для проектів доброчинні чи це гроші учасників асоціації?
- Основні кошти на лікування поранених у Франції зібрали волонтери й бізнесменами в Україні, а також канадська діаспора (на офтальмологічне протезування майданівців). У свою чергу МБД ФУ забезпечувала хворим житло, супровід, переклад та культурний відпочинок.
Щодо інших проектів, таких як "Відправка медично-гуманітарної допомоги", то ми повністю покрили вартість відправки перших вантажівок, останні взяв на себе Фонд "Міжнародна Асоціація Підтримки України".
На початку діяльності для збирання коштів організовували продажі вишиванок та прикрас, закуплених в Україні. Також використовували й свої ресурси. Із часом люди почали нам дедалі більше довіряти і робити невеликі пожертви. Тепер кошти збираємо з культурних заходів (концерти, продаж книжок), що їх організовують активісти у великих містах Франції.
- Яка реакція французів на події в Україні?
- Різна. Друзі наших активістів та їхнє оточення дуже допомагають, роблять, ніде цього не афішуючи, різні благочинні справи, залучаючи французькі сім'ї. Особливо це стосується збирання дитячого одягу. Але більшість звикла до "заморських війн", які їм здаються надто далекими, щоб реагувати на них більше, ніж на падіння власної купівельної спроможності... Російська пропаганда, яка великою мірою присутня на тутешніх каналах, також робить свою справу.
- Розкажіть про проект закупівлі автомобілів швидкої допомоги і медичних приладів для лікарень на Сході України...
- Завдяки субсидії Посольства Франції в Україні ми придбали один автомобіль. Кошти на інші два збирали студенти-українці й французи - студенти паризьких вишів.
Перед від'їздом з Парижа 16 березня екіпажі швидкої допомоги зробили останню зупинку біля українського собору Святого Володимира, де за українською традицією були освячені. А далі шлях проліг через німецький Франкфурт, чеську Прагу, польський Краків, далі до Львова і - на Київ...