УКРАЇНА — УГОРЩИНА: ПРО ПРОЙДЕНИЙ ШЛЯХ І ПРО СПІЛЬНІ ПРАГНЕННЯ НА МАЙБУТНЄ

Поділитися
Недавно Україна і Республіка Угорщина відзначили 10-річчя встановлення дипломатичних відносин. Су...

Недавно Україна і Республіка Угорщина відзначили 10-річчя встановлення дипломатичних відносин. Сусідня Угорщина, один з основних кандидатів на членство в ЄС, представляє для нашої країни, яка також обрала європейський курс, особливий інтерес. Тема європейської інтеграції, як передбачається, буде наступного тижня під час зустрічей президента РУ Ференца Мадла з керівництвом України однією з основних.

Напередодні офіційного візиту до нашої країни пана Мадла та з нагоди ювілею встановлення дипвідношень своїм баченням українсько-угорських відносин із читачами «ДТ» діляться глави зовнішньополітичних відомств двох країн.

Все це однозначно підтверджує, що Угорщина з самого початку і надалі з підвищеною увагою спостерігає за розвитком України. Угорщина як сусідня держава надзвичайно зацікавлена в існуванні незалежної, економічно сильної України, що поділяє загальноєвропейські цінності і є водночас ключовим чинником політичної та економічної стабільності в усьому регіоні. Угорщина високо цінує те, що український народ мирним, не насильницьким шляхом досяг незалежності та формування держави на демократичній основі, протягом минулого десятиліття подолав труднощі початкового характеру, поступово розбудував засади демократії, досяг успіхів у створенні ринкової економіки, що забезпечує країні політичний і економічний розвиток та відповідне міжнародне визнання.

Двостороннє співробітництво Угорщини й України протягом минулого десятиріччя відзначається значними досягненнями. Спільні зовнішньополітичні цілі обох країн створюють можливості і сприяють подальшому розвитку добросусідських відносин та ширшому співробітництву на багатосторонній основі. Угорсько-українські зв’язки збалансовані. Це створює міцну базу для подальшого розширення такої співпраці на основі взаємного врахування інтересів. Протягом минулого десятиріччя успішно реалізуються домовленості, досягнуті за результатами систематичних зустрічей на найвищому рівні. Все це дозволяє стверджувати: з погляду майбутнього, ніщо не перешкодить стабільному розвитку наших взаємин, які стають основою тісного співробітництва на тривалу перспективу.

Достатньо зупинитися на останніх двох роках — офіційний візит прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана у лютому 2000 р. до України, потім, 9 квітня 2001 р. — зустріч на рівні глав урядів на Закарпатті, пізніше, 2 серпня 2001 р. — перший офіційний візит прем’єр-міністра України Анатолія Кінаха за кордон, який відбувся саме до Угорщини. 6—7 лютого має відбутися офіційний візит Президента Угорської Республіки до України. Українсько-угорські саміти і постійні політичні консультації створюють добрі можливості для належної оцінки результатів співробітництва та окреслення нових перспектив. Систематичний діалог на рівні міністрів закордонних справ перетворився у своєрідний форум, що сприяє формуванню багатогранних українсько-угорських відносин.

Поруч із політичними відносинами, ми також володіємо позитивним досвідом і в інших сферах співпраці, де маємо значні резерви. Угорщина готова й надалі, відповідно до своїх можливостей, надавати Україні допомогу в успішному здійсненні реформ.

Тенденцію падіння економічних показників між двома країнами, що простежувалася в середині 90-х рр., подолано. В останні роки зростає двосторонній товарооборот, обсяги якого у 2000 р. досягли 400 млн. дол. США. В середньому щорічно здійснюється близько 2000 договірних операцій між угорськими та українськими підприємствами, серед яких зростає питома вага малих та середніх підприємств. Традиційною й плідною є співпраця в аграрному секторі. Розширюється співробітництво у галузях освіти і культури. Започатковано зв’язки у сфері захисту довкілля. Наочним прикладом цього є ефективна співпраця між двома країнами в останні роки, особливо в галузі ліквідації наслідків великих повеней. Водночас назріла потреба у спільних діях на регіональному рівні з метою розв’язання екологічних проблем на далеку перспективу.

У світлі євроінтеграційних устремлінь двох країн особливого значення набуває прикордонне співробітництво, яке є одним з елементів створення єдиної Європи і відповідає її політиці щодо регіонів. Практична реалізація цього завдання матиме позитивний вплив на розвиток економічного співробітництва прикордонних областей України та Угорщини і міжлюдських обмінів.

Взаємодія у цій сфері важлива і з огляду на прагнення обох країн мінімізувати для українсько-угорських відносин можливі негативні наслідки розширення ЄС на Схід. Про зацікавленість угорської сторони у зміцненні зв’язків між двома країнами свідчить і те, що Угорщина як найвірогідніший кандидат на членство в Європейському Союзі до набуття повноправного членства в цій спільноті не запровадить візового режиму для українських громадян. Українська сторона розцінює це як практичний внесок Угорщини у зміцнення високого рівня добросусідських та партнерських відносин між двома державами.

Вже зараз розпочате розширення української та угорської консульських служб спрямоване на те, щоб після запровадження віз не допустити перешкод у розвитку зв’язків в економічній, культурній та гуманітарній сферах. Цьому сприятиме відкриття у місті Берегове відділення Генерального консульства Угорщини в м.Ужгороді. Одночасно українська сторона планує відкрити Генеральне консульство в м.Ніредьгаза.

Для нашого регіону Україна і Угорщина є прикладом тісного співробітництва у сфері захисту прав національних меншин, які проживають у наших країнах, збереження їхньої культурної ідентичності. Ще 31 травня 1991 р. Україна підписала з Угорщиною Декларацію про принципи співробітництва у сфері забезпечення прав національних меншин. Завдяки цій Декларації протягом 10 років склалося традиційно добре українсько-угорське співробітництво щодо забезпечення прав національних меншин, систематично проводяться засідання змішаної Міжурядової комісії з питань забезпечення прав національних меншин. Конструктивне співробітництво та постійні консультації здійснюються і в галузі імплементації Закону Угорської Республіки про угорців, які проживають у сусідніх країнах.

Угорщина високо цінує здійснені Україною практичні кроки щодо зміцнення загальноєвропейської стабільності та безпеки і спрямовані на це її зовнішньополітичні устремління. Першочерговим інтересом угорської зовнішньої політики є підтримка і просування інституційованого співробітництва України з НАТО та з Європейським Союзом. Активна участь України у Раді Північноатлантичного Співробітництва та у програмі «Партнерство заради миру» стала важливою складовою формування безпеки європейського континенту та міжнародних процесів.

Міжнародне співробітництво України та Угорщини зосереджене не лише в площині сучасності. Велика увага приділяється спільним завданням, що стосуються перспектив об’єднання Європи. Проходить обмін думками про підготовку до нових вимог, що виникнуть після приєднання Угорщини до ЄС. Інтересам обох країн відповідає те, щоб це відбулося без зайвих проблем, не створило перешкод у двосторонньому співробітництві. Україна демонструє підвищену зацікавленість до вивчення та використання угорського досвіду у сфері європейської інтеграції. Українська сторона розглядає Угорщину як важливого партнера як на стадії підготовки Угорщини до вступу в ЄС, так і після набуття нею повноправного членства в Союзі. Угорська зовнішня політика однозначна і послідовна та готова до того, щоб шляхом консультацій і передачі досвіду зміцнити євроінтеграційні та євроатлантичні прагнення України.

Після набуття членства в ЄС Угорщина прагне відігравати істотну роль у реалізації стратегії ЄС щодо України. Цій меті слугуватиме й ініціатива Угорщини, головуючої у Вишеградській четвірці, яка сприятиме європейській інтеграції України та спрямована на поглиблення співпраці між Вишеградською четвіркою і Україною.

Спираючись на позитивний досвід попереднього десятиріччя, на досягнуті результати у сфері економічного і політичного співробітництва, можна із задоволенням констатувати, що Україна і Угорщина зацікавлені в динамічному і багатогранному співробітництві та володіють міцним підгрунтям для подолання спільними зусиллями викликів і загроз нового століття.

Все це дає підстави стверджувати, що така співпраця успішно розвиватиметься і в майбутньому — на благо наших народів, а також в інтересах усього регіону та Європи в цілому.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі