Прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні розкритикувала кулуарні угоди щодо вищих посад у ЄС і заявила, що думки європейських виборців не враховуються, назвавши це «сюрреалістичним», пише Politico.
«Є ті, хто стверджує, що громадяни недостатньо мудрі, щоб приймати певні рішення, і що олігархія є єдиною прийнятною формою демократії, але я не згодна», — сказала Мелоні , виступаючи в парламенті Італії в середу вранці.
Коментар Мелоні пролунав наступного дня після того, як шість лідерів ЄС із центристських партій оголосили, що Урсула фон дер Ляєн, Антоніу Кошта та Кая Каллас отримають найвищі посади в Європейській комісії, Європейській раді та службі зовнішньої політики відповідно.
Ці ж імена звучали напередодні виборів до Європарламенту в червні. Правоцентристська Європейська народна партія фон дер Ляєн стала основним переможцем на виборах, водночас Європейський парламент змістився праворуч, і група Європейських консерваторів і реформістів (ECR) Мелоні також отримала місця.
Мелоні хоче, щоб ця зміна відобразилася на прийнятті рішень в Європі. У середу вона сказала, що лідери ЄС, схоже, схильні «замести пил під килим» замість визнати, що багато виборців незадоволені Євросоюзом.
Вона назвала ЄС «інвазивним бюрократичним гігантом» і попросила, надати Італії посаду єврокомісара, який займався б бюрократією.
У своєму коментарі в середу, за день до зустрічі національних лідерів у Брюсселі, Мелоні назвала «сюрреалістично» те, що імена на найвищі посади в ЄС були представлені «навіть без спроб обговорення сигналів від виборців».
Мелоні зазначила, що її група зараз є третьою за чисельністю у 720-місному Європейському парламенті.
У наступній Європейській комісії Мелоні воліє отримати головний економічний портфель для Риму, а також посаду виконавчого віце-президента або віце-президента для ECR.
Технічно фон дер Ляєн не потребує підтримки всіх лідерів ЄС, щоб бути обраною на наступний термін. Вона може пройти за підтримки більшості з них і без підтримки прем’єр-міністра Італії.
«Немає проблем, якщо нам доведеться укласти цю угоду без Мелоні», – сказав один із європолітиків.
Однак політично це є чутливим. Мелоні є не лише лідером третьої за величиною економіки блоку, але й одним із небагатьох європейських лідерів, які покращили результат на євровиборах.
У четвер і п'ятницю лідери ЄС зустрінуться у Брюсселі, щоб, ймовірно, підписати пакет найвищих посад. У середині липня Європейський парламент може проголосувати за другий термін для фон дер Ляєн.
У прихованій критиці президента Франції Еммануеля Макрона, який зазнав важкої поразки на виборах до ЄС, Мелоні сказала, що «завжди боротиметься проти тих, хто пропагує олігархічне та технократичне бачення політики та суспільства», оскільки вони намагаються «будь що зберегти владу навіть з позиції слабкості».
Водночас, джерело видання у Єлисейському палаці наголосило, що не йдеться про чиєсь виключення.
«Суть не в тому, щоб когось виключити. Справа в тому, що є політична реальність, яка випливає з європейських виборів і є підтвердженням коаліції між EPP, S&D і Renew – коаліції, до якої ECR не належить», – повідомив співрозмовник.