Європейський парламент підтримав резолюцію "Про тиск, щочинить Росіянакраїни Східного партнерствавконтексті майбутнього саміту Східного партнерствауВільнюсі", в якій закликав ЄС вжити конкретних заходів для підтримки країн Східного партнерства і запевняє Росію, що європейська інтеграція цих держав у її інтересах.
Резолюцію, як повідомляє агентство "Інтерфакс-Україна", підтримала проста більшість під час голосування в четвер у Страсбурзі в рамках пленарного засідання Європейського парламенту. Напередодні голосування у Європарламенті відбулися дебати з цього питання, упродовж яких депутати різко розкритикували позицію Москви й висловилися на підтримку країн Східного партнерства.
Європарламент "підкреслює відповідальність ЄС захистити країни Східного партнерства, які були піддані відкритому, тривожному і дедалі сильнішому тиску Росії, спрямованому на те, щоб утримати їх від асоціації з ЄС, і просить Європейську комісію та Раду ЄС виступити з конкретними й ефективними заходами для підтримки країн-партнерів".
Крім того, Європейський парламент нагадує, що угоди про асоціацію спрямовані на підвищення конкурентоспроможності економічного виробництва та продуктивності країн-партнерів. У резолюції зазначено: економічне співробітництво країн Східного партнерства з Росією вигідне для всіх зацікавлених сторін, а всі торговельні спори мають бути вирішені відповідно до правил і зобов'язань, прийнятих у рамках СОТ.
"ЄС готовий допомогти партнерам у їхніх інтеграційних зусиллях, тимчасово застосувавши відповідні частини Угоди про асоціацію і глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі з моменту її підписання; розморозити після підписання або парафування відкладені кредити та програми допомоги, продовжувати вживати заходи, спрямовані на спрощення візового режиму і перспективу впровадження безвізового режиму", - йдеться в резолюції.
Європарламент також вважає, що подальші політичні й економічні реформи у цих країнах на основі цінностей та стандартів Євросоюзу "в остаточному підсумку, у власних інтересах Росії, оскільки це розширить зону стабільності, процвітання та співробітництва на її кордонах; а також нагадує про запрошення зробити свій внесок у цей процес з допомогою конструктивної взаємодії з країнами Східного партнерства".
Європейський парламент також "рішуче підкреслює, що вільний вибір країн Східного партнерства, який у жодному разі не впливає негативно на торгівлю з Росією, не повинен примушувати їх зіштовхуватися з такими наслідками, як торгові заходи, візова політика, мобільність працівників, втручання в заморожені конфлікти та ін., причому рішуче відкидає підхід гри в нульову суму як парадигму ЄС і відносин Росії з країнами Східного партнерства".
Крім того, в документі міститься заклик до Єврокомісії та Зовнішньої служби ЄС розглядати ці події як такі, що "виходять за межі суто виміру торгівлі, яка є лише прикриттям для волаючого політичного тиску, діяти й захищати партнерів ЄС, посилаючи сильний сигнал підтримки для всіх країн Східного партнерства в їхньому європейському прагненні і виборі".
Резолюція також містить положення про рішучу підтримку Європарламентом парафування або підписання Угоди про асоціації на саміті у Вільнюсі з тими країнами Східного партнерства, "які готові й можуть це зробити за умови виконання вимог".
"…(ЄП. - Ред.) вважає, що це надасть нового імпульсу поступовій інтеграції та істотному поглибленню відносин, тим самим відповідаючи на їхні європейські прагнення; закликає у цьому плані країни Східного партнерства продовжувати й активізувати свої зусилля у вирішенні сьогоднішніх проблем напередодні саміту Східного партнерства і не піддаватися тиску, що чиниться на них", - ідеться в документі.