Ще до інавгурації, офіційного вступу на посаду, Петро Порошенко цього тижня зустрівся з лідерами кількох провідних держав, відвідавши столиці Веймарського трикутника - Варшаву, Берлін і Париж, де зібрав безліч запевнень у готовності підтримати Україну як в анонсованих реформах, так і в непростому діалозі з Росією. Наскільки численні слова відповідатимуть реальним справам, ми зможемо переконатися найближчим часом.
Президент США Б.Обама, "вражений баченням П.Порошенка, що випливає з його досвіду як бізнесмена", пообіцяв допомогти Україні в подоланні її енергозалежності від Росії та виділити найближчим часом нову порцію коштів (5 млн дол.) українській армії на бронежилети і прилади нічного бачення.
Виступаючи в середу на торжествах, присвячених 25-річчю проведення перших демократичних виборів у Польщі, Б.Обама нагадав: часи імперій залишилися далеко позаду, і США ніколи не визнають окупацію Криму. Американський лідер підкреслив, що подальша агресія з боку Росії призведе до ще більшої ізоляції цієї країни.
Наступного дня в Брюсселі, зібравшись уперше з 1997 р. без участі російського лідера, глави держав G-7 у прийнятому комюніке щодо України привітали П.Порошенка з обранням на посаду президента країни й порекомендували йому "шукати взаєморозуміння з усім народом України". "Сімка" закликає українську владу "й далі дотримуватися зваженого підходу в проведенні операцій із відновлення законності та порядку". Саме це формулювання і оцінка дій Києва на Сході країни як "зважених" так розізлили російського прем'єра Медведєва, що він назвав заяву G-7 "безмежно цинічною".
Крім того, лідери "сімки", цитує Комюніке "Інтерфакс-Україна", закликали Російську Федерацію визнати результати виборів в Україні, повністю відвести свої війська від українського кордону й "зупинити потік зброї та бойовиків через кордон", а також вплинути на ополченців, щоб "вони склали зброю і припинили насильство". Лідери країн "групи семи" підтвердили своє рішення "запровадити санкції проти осіб та організацій, які активно підтримують або вдаються до дій із порушення суверенітету і територіальної цілісності України, загрожуючи миру, безпеці та стабільності України". Країни G-7 "впроваджують сувору політику невизнання того, що стосується Криму і Севастополя", й готові "активізувати цілеспрямовані санкції і здійснити значні додаткові обмежувальні заходи, які приведуть Росію до подальших втрат".
У заключній декларації саміту G-7 держави "сімки" також підкреслюють, що "неприйнятно використовувати енергетичні поставки як засіб політичного примусу або загрозу безпеці".
Якщо ж Росія не виконає настійних пропозицій, викладених у комюніке G-7 щодо України, тобто не визнає легітимно обраного президента України П.Порошенка, не покладе край трансферту зброї через українсько-російський кордон і не перестане підтримувати проросійських сепаратистів на Сході України, то, як заявив у четвер на прес-конференції в Брюсселі британський прем'єр Кемерон, "щодо Росії буде застосовано секторальні санкції".
Своєю чергою, Б.Обама, виступаючи перед пресою, повідомив, що група американських експертів консультується з Європейською комісією стосовно того, аби санкції, які можуть бути запроваджені проти Росії, мали максимальний вплив на Росію і мінімальний - на ЄС, передає "Інтерфакс". Нагадаємо, що Європейська рада наприкінці червня має провести оцінку ситуації про перебіг деескалації в Україні, на підставі якої ухвалить рішення про додаткові санкції проти Росії.
По завершенні саміту "групи семи" у Брюсселі в Берліні відбулася робоча вечеря канцлера Німеччини А.Меркель із П.Порошенком. Як стисло повідомляє його прес-служба, П.Порошенко інформував канцлера ФРН про своє бачення подальших кроків на посаді президента України. Зокрема, йшлося про ініціативи з відновлення миру, налагодження всеукраїнського діалогу. За словами новообраного президента, важливими завданнями для України є боротьба з корупцією, внесення змін до Конституції - "з окремим акцентом на децентралізацію", а також економічні реформи.
На зустрічі йшлося і про перспективи підписання економічної частини Угоди про асоціацію України з ЄС найближчим часом. Нагадаємо, за день до цього, під час зустрічі з президентом Австрійської Республіки Хайнцем Фішером у Варшаві, П.Порошенко заявив про готовність підписати економічну частину Угоди про асоціацію з Європейським Союзом відразу ж після інавгурації. Чи підтвердив він цей свій намір на зустрічі з канцлером Німеччини, і що з цього приводу думає фрау Меркель, прес-служба П.Порошенка чомусь умовчує...
На момент написання матеріалу не було відомо, чи вдалося президентові Франції Ф.Олланду здійснити задумане й організувати рукостискання В.Путіна та П.Порошенка. Перед початком торжеств із нагоди 70-річчя висадки союзницьких військ у Нормандії Ф.Олланд заявив: "Це важлива міжнародна подія, що має послужити інтересам миру. Ми мусимо говорити в один голос, насамперед про Україну. Росія має можливість розпочати переговори з Петром Порошенком прямо тепер. Путін зобов'язаний прийняти це. Якщо він цього не зробить, якщо продовжуватиме підривати суверенітет України, у нас не буде іншого вибору як вжити відповідних заходів". Які заходи мав на увазі президент Франції, що висловив напередодні рішучу готовність продати Росії два вертольотоносці "Містраль" (очевидно, для розміщення в Чорному морі), якщо проти неї не буде запроваджено третій, секторальний, рівень санкцій, - залишилося незрозумілим...
P.S. Коли верстався номер, офіс президента Франції Олланда повідомив: Порошенко та Путін "потисли руки і домовилися провести найближчими днями переговори про припинення вогню між українськими силовиками та проросійськими сепаратистами на Сході України"...