П'ять самураїв

17 травня, 2013, 21:40 Роздрукувати Bипуск № 17, 17 травня-24 травня 2013р.
Відправити
Відправити

Одна річ - проводити парламентські вибори синхронно з усією країною, а інша - в окремих округах. У таких умовах "трійці" трохи складніше мобілізувати електорат (особливо якщо вибори буде призначено на літо, коли багато виборців можуть роз'їхатися у відпустки), а владі простіше сконцентрувати свої ресурси.

П'ять самураїв

Питання довиборів до Верховної Ради відкладено. Попри оптимістичні заяви представників правлячої партії, відповідний урядовий законопроект знятий із порядку денного. Спікер дослухався до категоричних заперечень представників опозиції, заявивши в середу про намір створити спеціальну робочу групу, до якої увійдуть представники всіх фракцій. "Комісарам" належить за тиждень знайти точки дотику й напрацювати компромісний варіант.

Поки що залишається відкритим і питання кількості округів, у яких має відбутися позапланове свято народного волевиявлення.

Опозиція вважає, що в п'яти - № 94, 132, 194, 197, 223. Тих, на яких ЦВК розписалася в неможливості встановити результати виборів. Влада додає до них ще два - 11-й та 71-й. Обрані в цих округах Олександр Домбровський та Павло Балога вже після приведення до присяги були позбавлені депутатського звання Вищим адміністративним судом. Втім, самі жертви суддівської екзекуції цього рішення не визнають (як і їхні патрони Віктор Балога та Петро Порошенко) і мандатів не здають. Представники антивладних фракцій - на їхньому боці. З прагматичних міркувань. У "Батьківщині", УДАРі й "Свободі" розуміють: якщо Балогу і Домбровського все ж таки виставлять із Ради, буде створено прецедент, спираючись на який, влада отримає можливість позбавити мандата будь-кого неугодного.

З деталями провладних законодавчих ініціатив читач зможе ознайомитися в матеріалі Сергія Рахманіна. А ми поговоримо про плани опозиції. Противники режиму публічно заявляли, що в п'яти "проблемних" округах підтримуватимуть тих своїх висуванців, котрих влада восени минулого року, по суті, позбавила законної перемоги, - Віктора Романюка, Аркадія Корнацького, Миколу Булатецького, Леоніда Даценка і Юрія Левченка.

Віктор Романюк - кандидат по 94-му округу (Обухів) і колишній суперник сумнозвісної "регіоналки" Тетяни Засухи - за цей час встиг опинитися під слідством: вітчизняне правосуддя обвинувачує його в розкраданні майна шляхом зловживання службовим становищем. Зараз Романюк живе в Мілані: італійські органи правопорядку заарештували його, на запит українських колег, але відпустили - за рішенням місцевого апеляційного суду. При цьому опозиціонер планує скористатися "схемою Авакова": не повертатися в країну до обрання депутатом ВР і одержання відповідного імунітету. З іншого боку, Аркадій Корнацький, який перебував під час минулих виборів переважно на території РФ, повернувся в Україну і планує перебувати тут упродовж передвиборної кампанії.

У Черкасах, де по 194-му округу балотувався й знову обиратиметься Микола Булатецький, пройшла операція під кодовою назвою "вендета по-фірташівськи". Місцевою міськрадою був знятий із посади мер Черкас Сергій Одарич, який не проявив під час минулих виборів належної запопадливості в роботі на перемогу кандидата Валентини Жуковської. (Нагадаємо, що, за інформацією DT.UA, Жуковська, яка очолювала банк "Надра", мала у 2012 р. йти за списком однієї з невладних сил, але її місце вирішили віддати О.Продан, а Жуковській - забезпечити округ). Причому проголосували за відставку Одарича навіть місцеві опозиціонери, яким цього прямо не рекомендували робити з центру. Лихі язики подейкують, що стимуляція з боку структур Дмитра Фірташа, який підтримував Жуковську, виявилася значно дійовішою. Але якби йшлося тільки про партійну дисципліну - з цим у тієї ж таки "Батьківщини" завжди були свої нюанси, та підвели навіть сімейні узи: обсяг аргументів противників Одарича уразив навіть таких депутатів Черкаської міськради, як двоюрідний брат Миколи Томенка і син Миколи Булатецького. Притому що Томенко й Булатецький старші відкрито виступили проти ПРіБЮТа в місті.

З іншого боку, це, хоч як дивно, може зіграти на руку тому ж Булатецькому. Адже коли Сергій Одарич, щоб помститись у відповідь, підтримає опозиційного кандидата, його шанси на перемогу стануть ще вищими. Екс-мер користується довірою значної частини черкасців. Та й сам Булатецький переміг минулого разу з розривом у 12 тис. голосів.

Однак є загальна проблема. В опозиції розуміють: одна річ - проводити парламентські вибори синхронно з усією країною, а інша - в окремих округах. У таких умовах "трійці" трохи складніше мобілізувати електорат (особливо якщо вибори буде призначено на літо, коли багато виборців можуть роз'їхатися у відпустки), а владі простіше сконцентрувати свої ресурси. Під час недавньої низки довиборів опозиція зазнала кілька втрат у "рідних областях", не зумівши привести прибічників до скриньок. Причому і тим, і іншим можуть поплутати карти незалежні (або ті, що проігнорують партійний вибір) кандидати, вирішивши скористатися своїм останнім шансом зайти в парламент цього скликання.

У середу Аркадій Корнацький, Леонід Даценко, Микола Булатецький і Юрій Левченко зібрали в київському офісі "Батьківщини" прес-конференцію, заявивши про намір знову балотуватися у тих самих округах і від тих самих партій. Віктор Романюк був присутній віртуально - у режимі інтернет-відеочату, тому кореспонденту DT.UA так і не вдалося уточнити його погляди на майбутню кампанію. Зате ми переговорили з іншими кандидатами-опозиціонерами.

З одного боку, всі запевняють, що готові повторити й перевершити свій попередній результат, - мовляв, після "такого свавілля" на округах їх підтримають навіть ті, хто раніше вагався. З іншого боку, четверо з трьох справді побоюються, що у разі призначення виборів на літо можуть зазнати електоральних втрат. Філософськи до цього поставився тільки Леонід Даценко, заявивши, що в нього переважно сільський округ і його виборці навряд чи кудись роз'їдуться. Ми також поцікавилися, чи не бояться кандидати, що через їхній округ спробують зайти в парламент "нові обличчя" - як від опозиції, так і від влади, і чи не помітно вже тепер якихось підступів від кожної зі сторін?

"Ведуться різні дискусії... Але ні, лідери партії однозначно заявляли, що кандидатами будуть саме ті люди, котрі вже перемогли на виборах! - сказав і відразу виправив себе Микола Булатецький. - Хоча всередині, в кулуарах, і в нас у Черкасах активізувалися представники "Батьківщини", які на практиці є лише провокаторами від влади. Вони намагаються не допустити мене до виборів. Але за мною - партія! Точилися різні розмови - мовляв, по цьому округу чи не Луценко або Власенко підуть... Я сказав: поступлюся місцем хіба Юлії Тимошенко! А ось опонент не змінився, в окрузі активно працює Жуковська. На що розраховує - не знаю. Підозрюю, на підкуп виборців".

"Лідери опозиції підтвердили, що підтримають переможців попередніх перегонів, - повторює вслід за ним Леонід Даценко. - Що стосується опонентів, то Партія регіонів у мене на окрузі поводиться несподівано інертно. Підозрюю, тому що в курсі: за ними тепер стежить Європа. Якщо на минулих виборах Губський ще за рік став активно працювати в окрузі, а офіційний кандидат від Регіонів Віктор Корж підключився за півроку до виборів, то тепер поки що ні слуху ні духу. Ну хіба інколи той-таки Губський публіку зі святами привітає. Навіть не знаю, хто б зараз міг іти по округу від партії влади. Складається враження, що спробують "варіант Зубика", випробуваний на сусідньому, 195-му, окрузі, де провладний самовисуванець за місяць до виборів засіяв села грішми. Провокацій же я не особливо боюся: надто сильна увага до цих виборів із боку як усієї України, так і Європи та США".

"Не знаю, чи буде моїм опонентом на цих виборах Віктор Пилипишин, - розмірковував єдиний "свободівець" серед кандидатів, Юрій Левченко. - Йому 30 квітня суд змінив запобіжний захід із підписки про невиїзд на заставу (нагадаємо, екс-кандидат по 223-му округу перебуває під слідством за обвинуваченням у перевищенні влади та службових повноважень, які завдали збитків громаді на суму понад 15 млн грн. - DT.UA). Схоже, йому дають шанс виїхати з країни. Чи замінить його хтось, і хто саме, - поки що не уявляю. Нових провокацій в окрузі не було видно - ну хіба що дрібниці, Пилипишин весь час на бекграунді пайочки роздавав. На мій погляд, у мене тепер позиції значно кращі, ніж минулого разу, - принаймні, сподіваюся, на окрузі більше не буде кандидата від УДАРу, який міг би відтягнути частину голосів".

"Якщо у моєму окрузі спробує піти ще якийсь кандидат, котрий називатиме себе опозиціонером, - це будуть не мої, а його проблеми, - заявив Аркадій Корнацький. - Нехай із ним партія розбирається. Що ж до регіоналів - я чув, моїм головним опонентом від них буде голова Миколаївської облдержадміністрації Микола Круглов (на минулих виборів, нагадаємо, Корнацькому протистояв регіонал Віталій Травянко. - DT.UA). Стосовно провокацій - можу зазначити, що наші опоненти, по-перше, вже сформували склад виборчих комісій. По-друге, не припиняється кампанія чорного піару. По-третє, монополізовані всі медіа. Намагаючись привітати моїх виборців із 9 травня, я зміг знайти всього два білборди - в Первомайську та на виїзді з нього. Також, наскільки мені відомо, у кожному райцентрі, скрізь, де є ринки, владу підтримують "бойовики" - напівкримінальні формування, готові у відповідальний момент влізти з провокаціями в будь-які масові акції".

Насамкінець ми зв'язалися з Олександром Домбровським. На відміну від представників об'єднаної опозиції, він заявив, що рішення "йти чи не йти" на повторні вибори прийме лише після того, як їх офіційно призначать. "Юридично я вже переміг. І юридично я - народний депутат", - стверджує він.

Related video

На жаль, останніми роками прірва між "юридичним" і "практичним" в Україні тільки поглиблюється...

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК