Джентльмени "у дачі"

Поділитися
Джентльмени
Цього тижня Кабінет міністрів зробив ще один помітний крок на подолання національного феодалізму. А саме - схвалив кілька документів, покликаних ліквідувати "особливий статус" ряду колишніх та деяких діючих бонз.

Цього тижня Кабінет міністрів зробив ще один помітний крок на подолання національного феодалізму. А саме - схвалив кілька документів, покликаних ліквідувати "особливий статус" ряду колишніх та деяких діючих бонз.

Перший - проект постанови Верховної Ради про скасування окремих постанов самої ВРУ та її попередника - Верховної Ради УРСР. Ним скасовуються пільги для:

- екс-голів і членів президії Верховної Ради УРСР, а також керівників підрозділів її Секретаріату;

- голів Ради міністрів УРСР;

- екс-президентів України.

Усі ці достойні особи втрачають санаторні, житлові, медичні та транспортні пільги, особливі пенсії. Екс-президентам особлива пенсія не призначається, але ті з них, хто зберіг за собою ставку, пішовши з посади (про це - нижче), ризикують її втратити.

Другий - проект указу президента, який скасовує низку попередніх указів. А саме - скасування транспортних, житлових, медичних та інших пільг, а також пільгового санаторно-курортного обслуговування та субсидій на комунальні послуги для колишніх посадових осіб і генералів армії, внутрішньої служби, а також державних радників юстиції. Усього під "розкуркулення" потрапляють 27 осіб.

Ще однією постановою Кабмін ударив по чинному чиновництву, ліквідувавши надбавки до зарплати, які належали за "сумлінну працю" і безперервний стаж роботи. Однак переважно кампанія, що стартувала, спрямована саме на заслужених (і не дуже) пенсіонерів.

Ще два документи перебувають на розгляді Кабміну. В обох - скасування пільг для екс-міністрів (як України, так і УРСР) та працівників Адміністрації президента. Просто перший - розпорядження президента щодо скасування попередніх розпоряджень, а другий - постанова Кабміну щодо скасування попередніх постанов. Сеанс виправлення помилок "попередників".

Як розповів DT.UA міністр Кабінету міністрів Остап Семерак, мета цих дій - не так економія державних коштів, як просте відновлення справедливості і скасування "кастового суспільства". План цей послідовний, і в остаточному підсумку жоден "колишній" не повинен принципово відрізнятися від звичайного пенсіонера - за винятком особливих випадків, як, наприклад, президентська охорона. Усі розкоші на кшталт штату помічників, автомобілів і дач мають залишитися в минулому.

Тема загалом не нова. Ті чи інші законопроекти про позбавлення пільг представників "привілейованих станів" вносилися в Раду регулярно - і в Раді ж регулярно провалювалися. Однак цього разу в підготовлених Мін'юстом проектів шансів більше. По-перше, така політична ситуація, по-друге - йдеться в основному не про чинних депутатів і чиновників, а про колишніх. До того ж тепер Кабмін налаштований рішуче. Недавно він скасував норму про 70-відсоткову оплату державою комунальних рахунків окремих колишніх чиновників, і недавно з молотка пішов ряд "дусівських" автомобілів. Звісно, вищезгадані документи ще мають пройти інші інстанції, включно з ВРУ та президентським підписом, але навряд чи цього разу ініціатива наштовхнеться на затятий опір.

Є, правда, й третя причина: п'ятий місяць роботи Кабміну - і жодної спроби системних реформ. Зате 61% підтримки дій серед населення. "Яценюк вдало комунікує з суспільством" - пояснюють соціологи. Дідів посунути - не схеми поламати. Тому жвавість, із якою уряд узявся за боротьбу з привілеями, навіть не дивує. За її підсумками в нас може бути одне з найменш лояльних до екс-чиновників законодавство у світі.

Як це робиться у світі

Апеляція до світового досвіду - заняття невдячне. Різні країни - різні розклади. Однак потрібно ж на щось спиратися. Як регулюється питання забезпечення "колишніх" у різних державах? Африку й країни конфуціанської традиції брати, мабуть, не стану, а ось США і Європа...

Із чиновниками звичайними все звичайно - пенсія. А ось із колишніми главами держав можливі варіанти. Які практично завжди включають, крім пенсії (зазвичай у межах від 1 до 25 тис. дол.), охорону - як мінімум тому, що ці люди багато знають і можуть бути першочерговою мішенню терористів та інших зловмисників.

Але далі в кожній країні - свої особливості. Наприклад, у США президент традиційно засновує в рідному штаті т.зв. президентську бібліотеку. Спочатку це був лише архів документів, які нагромадилися за його президентську каденцію. Однак згодом їх функції розширилися - президентські бібліотеки перетворилися на своєрідні науково-суспільні центри, музеї, а в окремих випадках і більше - наприклад, Рональд Рейган похований саме на території своєї президентської бібліотеки. Відає бібліотеками Національне управління архівів і документації - американський аналог нашого Держкомархівів. Схожа бібліотека - поки що, правда, лише одна, імені Бориса Єльцина, - існує і в Росії.

Однак слід зазначити, що навіть така перевага екс-президента, як довічна держохорона, у США є предметом дискусії. У певні роки її навіть замінювали на "тільки 10 років після каденції", але кілька років тому повернули норму про довічний захист.

У Франції екс-президентам, крім пенсії, охоронця, авто з водієм, офісу з двома співробітниками та довічного диппаспорта, належить місце в Конституційній раді - французькому аналогу Конституційного суду. Але тільки в тому випадку, якщо вони відмовляються від подальшої політичної кар'єри, тому деякі президенти цього права не реалізували.

У щедрій Росії екс-президентові офіційно належать пенсія у розмірі 75% від окладу, охорона, спеціальне медобслуговування, держстрахування, одна дача, держзв'язок, штат помічників, транспортні пільги і, що дуже важливо, - довічна юридична недоторканність. Понад те, навіть членам його сім'ї після його смерті дають матеріальну допомогу та службовий автотранспорт. Усе - за гроші федерального бюджету.

Це в президентських республіках. У парламентських більш м'яко, але й там колишні очільники держав мають певні пільги. Показовий скандал з екс-президентом Німеччини Крістіаном Вульфом. За законом, президенту належить пенсія в розмірі 199 тис. євро на рік (Німеччина в цьому плані взагалі щедра), а за традицією - ще й кошти на утримання власного офісу. Пікантність ситуації полягала в тому, що Вульф подав у відставку внаслідок скандалу з корупційними підозрами - любив приймати дорогі подарунки. Проте суд вирішив зберегти за екс-президентом належну йому матеріальну допомогу.

Як це робилося в нас

В Україні фактичні пільги "колишніх" президентів (і не тільки) регулювалися не окремим законом, а підзаконними актами, завжди - таємними, які різнилися час від часу. Відомо, що Леонід Кучма отримав від держави довічну охорону, часткову оплату комунальних послуг, безплатний проїзд у будь-якому виді транспорту, державну дачу в Кончі-Заспі з обслугою (4 водії, 2 покоївки, 2 офіціанти й кухар), 2 автомобілі та пенсію в розмірі зарплати чинного президента. У 2005-му більшу частину цього в нього забрала Юлія Тимошенко, але вже у 2007-му Віктор Янукович відновив статус колишнього патрона. А ось Леонід Кравчук скаржився, що взагалі не має президентської пенсії й живе на депутатську. Зате дачу в Кончі-Заспі він отримав урядовим рішенням ще в 2004 р. Історія з тим, як Віктор Ющенко з держдачі з'їжджав, надто відома, аби її повторювати. Проте слід зазначити, що 12 березня 2010 р. уряд Азарова таємною постановою 349/2010 відписав Віктору Андрійовичу 2 дачі в Кончі-Заспі (одну з яких - довічно), 2 машини, 4 водіїв, 2 помічників, одного радника та довічну президентську зарплату з обов'язковим індексуванням. Публікувалася також інформація, що аналогічні вишеозвученим кучмівським пільги свого часу були пожалувані тодішньому спікерові Ради Володимиру Литвину. Що стосується Віктора Януковича, тут і взагалі все зрозуміло, - його пільгами повинна займатися пенітенціарна система.

Як результат: нині у Кончі-Заспі на державній нерухомості живуть близько 250 людей. І потрапляння туди кожного - окрема історія. Як і займана кожним площа: у когось - маленький будиночок або приміщення в санаторії, у когось - маєток.

У разі втілення в життя ініціатив Кабміну держава буде винна своїм колишнім вищим лише пенсію та охорону. А тим, хто захоче, наприклад, продовжувати жити на державних об'єктах, доведеться платити оренду.

"Виселяти ми нікого не будемо, - пояснив DT.UA голова Держуправління справами Сергій Березенко. - Просто зі скасуванням житлових пільг люди, котрі живуть там, муситимуть платити певну суму з розрахунку на квадратний метр площі". Якщо ж люди відмовляться і вирішать звідти з'їхати, приміщення залишається у держвласності, а спецзв'язок, якщо такий туди проведений, зразу ж відключається.

За словами Березенка, скасовувати всі пільги на мешкання в тій-таки Кончі-Заспі - безглуздо. "Стригти всіх під один гребінець було б популізмом. Наприклад, там живе Борис Євгенович Патон. Його теж виселяти? Чи дружина Богдана Ступки. Краще вже тоді звернути увагу на тих, хто заселився в будиночок на 48-50 м2, зніс його і на його місці побудував хороми" - стверджує він.

Певний ризик вихлюпнути з водою дитину все ще зберігається. Хоча сам перехід до рівності без зайвого братерства - чого вже там, цілком у дусі сподівань Майдану. Поки що уряд намагається підходити до справи обережно. Принаймні, як зазначив той-таки Березенко, зроблено поки що приблизно два кроки з десяти. Навіть Кабмін ще не реалізував усіх своїх планів, а, крім нього ж, своє слово ще мають сказати Рада і президент.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 3
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Alex
20 Сiчня 2013, 15:20
Все правильно! АЛЕ: розкрадали та розкрадають не тільки санаторії з парками та пляжами. Розкрадено 90% промислового потенціалу країни, більшість великих агропідприємств, Збройні сили та ВМФ. Ось розповідь про дитячий санаторій. Шкода дітей, шкода унікальної установи. Але: ще відносно нещодавно кожне велике підприємство мало свої санаторії та турбази, зокрема й у Криму. Це тисячі об'єктів! Зараз усе це "приватизовано" та наповнює рахунки в офшорах. За результатами злочинної "приватизації" знайшли аж одного винного - колишнього Прем'єра Тимошенко, хоча саме вона доклала усіх зусиль, аби чесна приватизація лише одного підприємства принесла державі більший прибуток, аніж "приватизація" УСІХ інших об'єктів до того.
Відповісти Цитувати Поскаржитись
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі