Мародери країни відрубаних рук...

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Мародери країни відрубаних рук... © Іван Богдан
Розслідування журналістів про розкрадання в оборонній сфері не має ані найменшого стосунку до передвиборних технологій.

Генезис нинішнього корупційного скандалу відноситься до середини 2014 року, коли П.Порошенко в перші місяці перебування на президентській посаді почав розподіляти ласі шматки державного пирога серед свого найближчого оточення і своїх партнерів по бізнесу.

У серпні 2014 року Олега Свинарчука, який згодом змінив прізвище на Гладковський, указом президента призначено головою Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю. Цікаво, якими словами напутив Петро Олексійович свого найближчого соратника на цю високу посаду? Чи були ним вимовлені вирази "мародери" й "відрубані руки", що сьогодні стали майже крилатими? Деякі підсумки діяльності О.Гладковського вдалося підбити журналістській спільноті. Чи вдасться тепер правоохоронним органам задокументувати інші схеми і встановити всіх причетних до розкрадання державних коштів схемотехніків?

Ні сам Петро Олексійович, ні його бізнес-партнер Олег Гладковський не можуть поскаржитися на DT.UA - більшість схем розкрадання державної скарбниці та матеріальних цінностей ми описали досить детально. Зокрема у публікаціях Дмитра Менделєєва: "Тінь" війни" (№31, 5 вересня 2014 р.), "Паралельний світ оборонки" (№32, 10 вересня 2016 р.), "Укробналпром". Аll inclusive" (№35, 1 жовтня 2016 р.), "Шатуни з оборонки..." (№43-44, 19 листопада 2016 р.).

Ми шкодуємо, що виявлені й описані журналістами гнійники корупції та крадіжок, створені Януковичем, Єжелем, Саламатіним і Лебедєвим, не були знищені правоохоронною системою у період п'ятирічної каденції П.Порошенка, а навпаки - забуяли пишним квітом із новою силою.

i2 Analyst's Notebook...

Нехай вибачить мене компанія IBM за заголовок розділу цієї статті. Саме так називається програмне забезпечення, що використовується правоохоронними органами України для розслідування фінансових і господарських злочинів, до яких причетна велика кількість фізичних та юридичних осіб. Особисто в мене немає сумнівів у тому, що ми маємо справу з однією з наймасштабніших, яка охоплює територію практично всіх регіонів країни, злочинних схем розкрадань за всю історію існування оборонно-промислового комплексу України. Природно, основне завдання правоохоронних органів - установити натхненників, організаторів і виконавців усіх рівнів, визначити ступінь втягнутості в ці схеми посадових осіб органів державної та виконавчої влади, а також обсяги шкоди, завданої обороноздатності, боєготовності та безпеці країни.

Годинниковий механізм корупційного скандалу запустив сам Петро Олексійович іще на початку вересня 2014 року, коли за результатами наради президента з керівниками силового блоку народилося секретне протокольне рішення, одним із пунктів якого було доручення генеральному прокурору (повний текст документа можна подивитися на сайті):

"В. Яремі

За результатами проведеної перевірки в разі підтвердження наявності складу злочину за ознакою підриву обороноздатності держави притягти до відповідальності автора статті про продаж зброї та військового майна, яку було викладено на сайті інтернет-видання "Дзеркало тижня".

Термін - два тижні".

Наголошую: керівництво країни дало вказівку притягнути до відповідальності не організаторів схеми, а журналістів, які розкрили цю схему.

Для того щоб зняти напругу з президента щодо державної зради, я оприлюднюю реакцію тієї самої злочинної влади на публікації в
DT.UA про виявлені корупційні схеми в Міноборони. Саме за матеріалами цих статей В.Янукович приймав рішення про звільнення з посади міністра М.Єжеля.

Насмілюся нагадати, що вже на цей час у державному концерні "Укроборонпром" у поті чола трудився ставленик президента Р.Романов, спішно перетрушуючи кадровий склад самого "Укроборонпрому" і керівників підлеглих йому підприємств, щоб установити жорсткий контроль над усіма фінансовими потоками оборонно-промислового комплексу. З такою самою запопадливістю, найімовірніше, поставився до своїх обов'язків і О.Гладковський, невтомно проводячи кадрові кастинги й співбесіди з новою порістю молодореформаторської генерації, яка рвалася зайняти місця біля оборонпромівської годівниці, запевняючи у відданості й готовності виконати будь-яке завдання майбутнього боса.

Чи отримали ці пани охоронну грамоту й індульгенцію, що їх у будь-якому випадку прикриють і дадуть можливість уникнути відповідальності, не можу стверджувати достеменно. Показовою в цьому плані є ситуація з одним з керівників держпідприємства "Спецтехноекспорт", який розмістив промовисте селфі на тлі будівлі НАБУ. У статті "Укробналпром. All inclusive" я досить докладно описав схеми виведення в тіньовий обіг бюджетних коштів, у тому числі й пов'язаних зі "Спецтехноекспортом". На жаль, на сьогодні ми не маємо жодного завершеного кримінального провадження ні щодо цього підприємства, ні щодо всіх інших суб'єктів господарювання, які брали участь у реалізації злочинних афер і махінацій. А тому, коли генеральний прокурор заявляє, що вони були вже на фініші розслідування цих злочинів і ось-ось злочинців схоплять за руку, віриться в це важко.

Було б наївно вважати, що Віталій Жуков, Андрій Рогоза й Ігор Гладковський є мозковим центром і ключовими мародерами в ієрархії причетних до цієї схеми осіб. Якщо йдеться про організацію цими персонажами регулярної контрабанди виробів військового та подвійного призначення, про правомірність якої з таким пієтетом згадував генеральний прокурор Ю.Луценко, то коло осіб, залучених у цей процес, можна цілком обґрунтовано називати організованою групою. Хтось може собі уявити, щоб через державний кордон України, оминаючи митницю, прикордонників, співробітників служби експортного контролю, переміщалися партії комплектуючих для озброєнь і бойової техніки на сотні мільйонів гривень походженням з країни-агресора? А де Служба безпеки України, у компетенції та полі зору якої мають бути ці питання?

Номінанти в мародери...

Контрабандні комплектуючі поставлялися на оборонні підприємства, де ремонтувалася бойова техніка та озброєння української армії. Природно, усі такі вироби мають відповідні супровідні документи - формуляри, де зазначено виробника (у тому числі країну походження), а також реквізити відповідності вимогам якості та технічним вимогам. Так виходить, що військова прийомка Міністерства оборони - теж у темі, чи вони на паях? Адже без відома цієї служби такі речі не проходять!

Виготовлення липових документів на контрабандні й контрафактні комплектуючі до військової техніки на сьогодні набуло критичних масштабів. Може, це і є своєрідна реалізація програми імпортозаміщення, про яку так невтомно говорять керівники "Укроборонпрому"? Хто з представників державного концерну відповість за профанацію цього питання?

В одній з таких схем ключовим контрагентом підприємств "Укроборонпрому" у поставках контрабандних комплектуючих є ТОВ "Промелектроніка" з Запоріжжя. Через цю контору махінатори пропустили близько 40 млн грн, які потім були виведені на фірми з ознаками фіктивності й конвертовані в готівку. Немає жодних проблем установити весь пул підприємств, задіяних у подібних схемах по всій країні. Було б бажання й дещиця професіоналізму з боку правоохоронних органів.

Я вже неодноразово писав, що використання контрафактних і контрабандних комплектуючих для ремонту і виробництва озброєння та військової техніки необхідно розглядати через призму обороноздатності та боєготовності Збройних сил, розуміючи, що все це насамперед спрямовано на забезпечення збереження життя солдатів.

Активність сірих постачальників до середини 2015 року стала настільки зухвалою і набрала обертів, що в багатьох регіонах країни почали відкривати кримінальні провадження, у яких фігурували десятки підприємств державного концерну "Укроборонпром". З огляду на наявність високопоставлених кураторів з владних кабінетів, більшість цих проваджень триває роками, і перспектива передачі їх до суду дотепер була досить сумнівною. Однак уже в червні 2015 року начальник Генерального штабу В.Муженко у своєму листі пише керівнику "Укроборонпрому" Р.Романову про неякісний ремонт техніки на довірених йому підприємствах. Про цей лист начальника Генштабу я згадував тоді в статті "Черга у спину" (DT.UA №23, 26 червня-3 липня 2015 р.). Цитую:

"Не відремонтовано 43 од. ОВТ (30 од. БТОТ і 13 од. РАО, у тому числі:

за договорами 2014 року - 15 од. ОВТ (7 од. БТР-80 та 8 од. БТР-70);

за договорами 2015 року - 28 од. ОВТ (15 од. БТОТ (3 од. БМ "Булат", 12 од. БМП-2) та 13 од. РАО (6 од. БМ-21 "Град", 2 од. 2С1 "Гвоздика", 4 од. 2С3 "Акація", 1 од. 1В12М).

* * *

Разом із тим під час приймання представниками військових частин відремонтованих ОВТ трапляються непоодинокі випадки їх неякісного ремонту, а саме:

у лютому 2015 року під час приймання 11 од. танків Т-64БВ, відремонтованих на ДП "Київський БТЗ" приймальники з 92 омбр виявили неукомплектованість ЗІП на 11 од. та
2 од. - несправність системи керування вогнем;

у квітні 2015 року під час приймання 7 од. БТР-80, відремонтованих на ДП "Миколаївський БТЗ" приймальники з 80 оаембр виявили відсутність кріплень під 14,5 мм кулемет КПВТ;

у травні поточного року під час приймання 10 од. БТР-70, відремонтованих на цьому ж підприємстві, приймальники зі 130 орб виявили на 10 од. відсутність кріплень під 14,5 мм кулемет КПВТ і на 1 од. - несправність двигуна.

* * *

Так, під час експлуатації відремонтованого у 2014-2015 роках на підприємствах ОВТ виявлено випадки поломок (несправностей) на 151 од. БТОТ, пов'язані з неякісним виконанням ремонту, а саме:

Зі 102 од. відремонтованих БМП-2 під час експлуатації виявлено несправності на 85 од.

З 90 од. відремонтованих танків Т-64 та БМ "Булат" під час експлуатації виявлено несправності на 66 од.

Так, на цей час з переданих до військових частин 45 од. бронетранспортерів, які надійшли на доукомплектування за державним оборонним замовленням, у справному стані залишилося лише 18 од. (7 од. БТР-3Е1 (Е-1У) та 11 од. БТР-4Е).

Проведений аналіз несправностей, які виникають під час експлуатації бронетранспортерів свідчить, що їх наслідком є конструктивні недоробки, які потребують усунення підприємствами-виробниками.

Неодноразові звернення на адресу ДК "Укроборонпром" щодо вжиття заходів для відновлення несправних зразків виїзними ремонтними бригадами державних підприємств ігноруються".

З урахуванням нововиявлених обставин, стає цілком очевидним, що постачання контрабандних і контрафактних комплектуючих для бойової техніки стало однією з основних причин неякісного її ремонту та виходу з ладу. А це якраз і є фабулою статті Кримінального кодексу щодо підриву обороноздатності держави і неприємно відгонить державною зрадою! Це, звичайно ж, справа слідчих. Але редакція готова надати копію листа начальника Генштабу правоохоронним органам для долучення до кримінального провадження "молодомародерів".

Номінанти премії відрубаних рук...

Пальму першості в цьому гнійнику корупції та крадіжок мають тримати державні менеджери оборонної промисловості, які нічого й нікуди не поставляли, а організували за допомогою фіктивних фірм і підприємців банальні крадіжки коштів державного бюджету. В одній з таких схем задіяно ТОВ "Технокомплектація" і ТОВ "Хартех", на рахунки яких державним підприємством "Спецтехноекспорт" були перераховані багатомільйонні суми. Тільки за однією з таких угод "пішло" понад 59 млн гривень. Згодом ці кошти були переведені в готівку через фізичних осіб.

Не важко встановити коло осіб, причетних до такого роду операцій в "Укроборонпромі" і на підприємствах концерну. Тут треба приділити особливу увагу підрозділам внутрішньої безпеки та фінансової служби. Звичайно ж, особливий статус у цій компанії мають В.Гадіон і С.Хромець.

Чи може хтось з упевненістю стверджувати, що про тіньові операції на підприємствах "Укроборонпрому" не були поінформовані двоє останніх генеральних директорів концерну - Р.Романов і П.Букін? Про роль Р.Романова в реалізації подібних та інших схем уже на сьогодні упевнено можуть говорити слідчі НАБУ, прокуратури, поліція фіскальної служби, які збирають докази в рамках більш як півсотні кримінальних проваджень по всій країні. Чи завершаться ці справи притягненням їх фігурантів до кримінальної відповідальності - чи "велику рибу" знову не вдасться спіймати?

А П.Букіну окремо нагадаю: ніхто не забув провалу "іракського контракту", який "активно" вела компанія "Укрспецекспорт", де Ви "служили" багато років. Зовнішньоекономічні контракти спецекспортерів - окрема тема для дослідження правоохоронними органами та спецслужбами. Для початку назву П.Букіну пароль: "Paramount General Trading L.L.C". Саме цей офшор засвітився в кримінальному провадженні, де ключову роль відіграє компанія "Укрспецекспорт".

Якщо Павло Букін напружить свою пам'ять, то він згадає й інші офшорні компанії, на які виведено сотні мільйонів доларів державних коштів. А якщо не згадає, постараємося йому допомогти. Було б наївно вважати, що сьогодні хтось може безконтрольно сховати на рахунках офшорів тіньові доходи, а потім так само безконтрольно витрачати їх. Спеціально для П.Букіна публікую лист компанії "Укрспецекспорт" із переліком зовнішньоекономічних договорів, які державне підприємство уклало за дорученням відомого ТОВ "НВК "Техімпекс", про яке неодноразово згадувалося в публікаціях DT.UA. Схема не унікальна. Зброю та бойову техніку продано приватній компанії на внутрішньому ринку. Правоохоронні органи ніяк не реагують на цю ситуацію.

Підсумки цього скандалу підбивати рано. Жирну крапку в журналістських розслідуваннях можуть поставити слідчі, але вже не за каденції чинного президента...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі