Пресу легше придушити, ніж задобрити.
Уїнстон Черчілль
Наприкінці серпня Дніпропетровськ відвідали представники ПАРЄ Ханна Северинсен і Рената Вольвенд, яких у обласній держадміністрації старанно намагалися переконати в повній і беззастережній лояльності місцевої влади до опозиції і незалежних ЗМІ.
Тим часом дніпропетровська незалежна газета «Лица» з тиражем 33—35 тисяч примірників вже не один рік поспіль перебуває під «ковпаком» у обласного начальства.
У переддень президентських виборів-99 державне видавництво «Зоря» навіть дозволяло собі редагувати «Лица», витравлюючи частину інформації з офсетних (друкарських) пластин. А потім і взагалі відмовилося друкувати, відбувшись поясненням, що вже стало традиційним: немає технічних можливостей. Керівництво видавництва навіть відмовилося брати передоплату, продовжуючи при цьому друкувати інші видання, які заборгували «Зорі» десятки тисяч гривень. Коли ж газета першою не лише в області, а й в Україні надрукувала розшифровку плівок майора Мельниченка, шлях у всі без винятку друкарні області їй було перекрито з тієї ж класичної причини. До речі, на запитання кореспондента «ДТ» про техпричини директор «Зорі» А.Полішко довірливо повідомив: «Нехай мені зателефонує Петро Сергійович (заступник губернатора. — Ред.) або сам голова, тоді й працюватимемо з газетою. Інакше ніяк»...
Приблизно так само він відповів і народному депутату В.Шибку, коли останній спробував дійти правди. За словами Віталія Яковича, директор дуже хоче «дожити» до пенсії.
Як би там не було, але з 2001 року «Лица», які не належать до жодної з існуючих в Україні партій і об’єднань, стали друкуватися за межами області.
Під час парламентських виборів-2002 газеті одна за одною відмовили криворізька, дніпродзержинська, павлоградська (інші районки просто не «витягли» б тираж), усі дніпропетровські, а також дві запорізькі, полтавська та кіровоградська друкарні. Пропозиції, звісно, надходили, але з розцінками, що перевищували роздрібну вартість газети майже вдвічі. Погоджувалися друкувати й на прийнятних фінансових умовах із однією обмовкою: не ганьбити владу.
І лише львівські поліграфісти простягли руку допомоги. Але за морем теличка — копієчка, та карбованець — перевіз.
Не побоялися друкувати опальну газету, де повністю відсутні ненормативна лексика та зображення напівроздягнених красунь, натомість є передруки з «Української правди» та інших відомих інтернет-видань плюс критичні авторські публікації про недоліки роботи місцевих органів влади, на Харківщині, у красноградській друкарні. На жаль, «технічне загострення» трапилося й там, 1 вересня, якраз за два місяці до фінішу президентських перегонів.
Після кількох днів пошуків, до яких підключився навіть американський приятель головного редактора з Атланти, котрий порадив звернутися в одну з друкарень Сумської області, «Лица» одержали добро з Кобеляків, що на Полтавщині. Дожилися: американський «штат персиків» бере участь у боротьбі з пресингом на регіональні українські ЗМІ.
Восьмого вересня тираж у 35 тисяч примірників благополучно надрукували й доставили читачам. А через кілька днів деякі дніпропетровські журналісти та ЗМІ одержали електронною поштою цікаве повідомлення. Наводимо його текст мовою оригіналу:
«Сообщение пресс-центра УСБУ в Днепропетровской области.
В последнее время в средствах массовой информации, в том числе и электронных, появился ряд публикаций, компрометирующих органы власти, тенденциозно освещающих деятельность председателя Днепропетровской облгосадминистрации Яцубы В.Г., несмотря на те положительные изменения, которые произошли за последнее время в экономической и социально-политической жизни региона.
Управление СБУ в Днепропетровской области полагает, что подобная необъективная оценка современных реалий, данная некоторыми СМИ, деструктивно влияет на все аспекты жизни области, играя на руку определенным политическим силам, которые не желают видеть Днепропетровский регион в числе наиболее развитых и сильных в Украине.
В целях локализации ситуации и недопущения нагнетания негативных процессов в обществе, начальником управления СБУ в Днепропетровской области генерал-лейтенантом Куркиным Н.В. проведены профилактические мероприятия в отношении лиц, организовавших в прессе фальсифицированные сообщения.
Пресс-группа УСБУ в Днепропетровской области».
Така відверта підтримка Службою безпеки губернатора, діяльності якого останнім часом не лише місцеві, а й загальнонаціональні ЗМІ присвячують чимало критичних публікацій, викликає, щонайменше, здивування: відколи це СБУ дозволено робити політичні заяви?
І як після цього не помічати зв’язку між заявами спецслужб і подіями, що були їх наслідком? 11 вересня неподалік від Дніпропетровська в районі села Партизанського співробітники ДАІ затримали вантажівку, що везла до обласного центру додрукований тираж «Вечірніх Вістей». Під приводом перевірки у зв’язку з ДТП, що трапилося неподалік, КамАЗ супроводили до місцевого райвідділу, де вивантажили й перерахували тираж, склали протокол із зазначенням кількості газет, видавництва, номера замовлення та інших реквізитів. Далі оглянуту пресу повернули до кузова, й о п’ятій ранку вантажівка відбула у пункт призначення. До речі, інший КамАЗ із «Вечірніми Вістями» їхав «партизанськими стежками» й тому уникнув огляду.
А от «Лицам» не пощастило. Минулого вівторка співробітники газети, немовби передчуваючи лихо, забрали половину 33-тисячного тиражу з друкарні Кобеляків і вивезли його в Дніпропетровськ. Коли ж вони повернулися забрати другу половину, то знайшли лише акуратно порізані друкарським ножем залишки газети. На цілком закономірне питання «Хто?», друкарі уперто мовчали й соромливо опускали очі. Директор друкарні в цей час знаходився у Полтаві в службових справах.
Однак про успішно проведену операцію з ліквідації «деструктивного» видання доповісти «нагору» декому все-таки не вдасться. За словами головного редактора газети Олени Гарагуц, «Лица» продовжуватимуть виходити незважаючи ні на що. Американське посольство в Україні, добре поінформоване про жорсткий пресинг на газету, надало редакції японський ризограф. Особливо ретельним виконавцям розпоряджень «друзів» незалежної преси повідомляємо: конфіскації апарат для тиражування друкарської продукції не підлягає, оскільки є власністю диппредставництва США.