"А ви на чийому боці?.." Це запитання, породжене гучним скандалом між Міхеілом Саакашвілі та Арсеном Аваковим, в Одесі звучить не перший день.
Зрозуміло, більшість людей на боці тих, хто проти корупціонерів, хто відкрито заявляє про ракову пухлину на тілі країни, викриває казнокрадів, незважаючи на особистості, і своїми реальними кроками показує, хто - борець зі злом, а хто - популіст і базікало.
І все-таки відповідь на популярне запитання може бути простою для одеситів лише в тому разі, коли не брати до уваги два моменти: етичного аспекту ганебної сутички між чиновними політиками вищого ешелону влади, а також критики, яка лунає на адресу Саакашвілі. Мова не про нецензурну ававковську лайку і навіть не про обвинувачення мосьок із місцевого пропрезидентського табору. Мова про безмовний докір його прибічників, які все ще не дочекалися від Саакашвілі повномасштабної системної боротьби зі злом насамперед на дорученій йому території.
Помста губернаторові
Те, що сталося на засіданні ради реформ, - усього лише викид магми на поверхню; вияв справжньої температури у стосунках між командами Порошенка та Яценюка. Чергові по вулкану - Нуланд, Байден, Обама - не дають йому вивергнутися. Але загасити його не можуть ні вони, ні потьомкинські "заяви трьох". Підкилимна боротьба у потворних формах проривається на поверхню. Але в Саакашвілі фронт не один. Він воює з великими фігурами - прем'єром та його "генералами", і, не помічаючи таких самих колод у президентському оці, заходить у конфронтацію з дрібними шкідниками з команди Порошенка. Мова про одеський фронт Саакашвілі.
Бої місцевого значення з президентським оточенням почалися задовго до головної сутички з Аваковим і Яценюком. Однак природа їх одна й та сама. Свідчення цього - виступ нардепа з фракції "Блок Петра Порошенка", одесита Дмитра Голубова. З трибуни Верховної Ради він назвав Саакашвілі та його команду "гастролюючою грузинською бандою". Тонка людина. А міг же й "Дорожную" Шнура виконати.
Міхеіл Саакашвілі неодноразово заявляв про політичну й економічну корупцію в рядах місцевого партосередку "Блоку Петра Порошенка", очолюваного близьким соратником Голубова, нардепом Олексієм Гончаренком. І пропрезидентська команда, потрапивши в антикорупційну м'ясорубку губернатора, не залишилася без відповіді.
Перший відкритий конфлікт між ними позначився ще влітку, після того, як Саакашвілі вітав обшук в Одеській обласній раді, яку очолював тоді соратник Гончаренка. "Це початок кінця корупції в Одеській області", - так прокоментував губернатор тодішній візит силовиків. А був він пов'язаний із продажем на торгах кількох об'єктів обласної комунальної власності. Згодом прокуратура Одеської області повідомить про махінації під час реалізації за заниженою ціною однієї з будівель обласного Будинку прийомів, що на Французькому бульварі.
Зі слів Саакашвілі, розслідування розпочали на його прохання. "Я підозрював, що махінаціями з приватизацією в Одесі займалися депутати, пов'язані з владою", - скаже він після обвинувальної промови Голубова й заявить, що слідство, як він і передбачав, виходить на депутатів міського та національного рівня від "Блоку Петра Порошенка". Коментуючи обвинувачення нардепа, Саакашвілі, з одного боку, вкаже на мотиви, а з другого - дасть зрозуміти, що для нього немає недоторканних і у провладному таборі: "Я розраховую на очищення президентської партії від злодіїв та шахраїв". Поки що, як бачимо із заяв губернатора, від дрібних.
Другий конфлікт спалахнув зразу після оголошення результатів виборів мера Одеси. Серед інших причин поразки Сашка Боровика Саакашвілі тоді назвав саботаж місцевого партосередку БПП та їхні підкилимні домовленості з міськими корумпованими чиновниками, що запустили механізм фальсифікацій. Представники пропрезидентської команди тоді кивали у бік самого Саакашвілі. Мовляв, сам винен у тому, що сталося, - не захотів шукати точки дотику з місцевими політичними елітами. У результаті, відгородившись від них високим статусом колишнього президента Грузії, він нажив більше ворогів, ніж прихильників. І отримав зрештою "ніж у спину". Про те, що отримали співпартійці президента від Ангерта і Труханова, ми можемо тільки здогадуватися.
Роги в достатку
Нападки на Саакашвілі у відповідь на його обвинувачення посипалися, як із рогу достатку. Виринула історія використання командою губернатора коштів благодійного фонду "На благо Одеси", створеного влітку минулого року. І пішло-поїхало: "команда Саакашвілі на кошти, призначені для бійців АТО, оплачувала свої рекламні ролики на каналі "Інтер", "свої авіаперельоти", "їздить на автомобілях, куплених для міліції", "оплачує обіди працівників нового Центру адміністративних послуг" тощо. Назвали й суми витрат. До речі, навколо дітища губернатора - центру адмінпослуг - теж не на жарт спалахнули пристрасті. Але про це нижче.
Бізнесмени, які заснували фонд для порятунку і розвитку Одеси, трохи здивовані тим, що приватні пожертви потрапили під шквал критики. "Рахувати гроші в чужій кишені - це поганий тон", - скажуть вони. Ініціатор його створення, один із найбагатших людей міста, Аднан Ківан, який зробив початковий внесок на суму 2 млн грн., назвав очорнення діяльності фонду злісними нападками, що віддають сепаратизмом, оскільки такі вислови грають на руку агресорові. "Більше б таких фондів", - скаже сам Міхеіл Саакашвілі.
Спершу губернатор і його команда намагалися не реагувати на обвинувачення в нецільовому використанні коштів фонду, створеного торік улітку для допомоги правоохоронним органам задля підтримання порядку та спокою в місті. Нині фонд фінансує різні соціальні проекти й надає допомогу воїнам АТО. Однак, врешті-решт, резонанс у ЗМІ, клінічний, але гучний виступ у парламенті нардепа Голубова та безперервні варіації на задану тему примусили давати пояснення і спростовувати наведені аргументи: копії платіжок, фото автомобілів тощо. "Кампанію проти мене розгорнуло керівництво одеського "Блоку Петра Порошенка", - буде змушений заявити Саакашвілі.
"Компромат" щодо фонду, який нібито "накопала" грузинська хакерська група "Хінкалі", зламавши пошту радника губернатора, нардеп Голубов спочатку озвучить в Одесі на спеціально анонсованій із цією метою прес-конференції, а вже потім - у Верховній Раді. Вперше ж інформація щодо використання коштів фонду командою Саакашвілі з'явилася у ЗМІ напередодні обрання голови Одеської обласної ради. Ним став бізнесмен Анатолій Урбанський, чию кандидатуру лобіював Олексій Гончаренко. Губернаторові, що хотів бачити на чолі депутатського корпусу Машу Гайдар, нічого не залишалося як підтримати члена президентської партії.
Скажи, хто твій друг...
Можна було б не звертати уваги на галас, пов'язаний із фондом, що його з літа нинішнього року очолює колишній консул Грузії в Одесі, а нині помічник губернатора Теймураз Нішніанідзе. Однак серед засновників та донорів цього фонду є бізнесмени, котрі донедавна підживлювали своїми грішми корупцію в місті. Уже за нової влади проти них активно боролася громадськість. Однак безуспішно. Після приходу команди Саакашвілі була надія, що влада не тільки почує активістів, а й покладе край, зокрема, будівельному свавіллю в місті. Громадські активісти навіть підготували відкрите звернення до Саакашвілі. Вони закликали губернатора почати тотальну війну проти інвесторів-корупціонерів, які за валізи грошей купують у чиновників монопольне становище в будівельній та земельній сферах. Просили провести аудит прийнятих за останні роки рішень і з допомогою прокуратури примусити бізнес дотримуватися законів.
На жаль. Той-таки будівельний магнат п. Ківан (у минулому - найближчий соратник нардепа Сергія Ківалова та колишнього мера Одеси Олексія Костусєва), до якого в громади найбільше претензій і який дедалі частіше з'являється в кадрі разом із Саакашвілі, нині поза губернаторською критикою й підозрами. А тим часом саме його висотні монстри в історичній частині міста стирають лик старої Одеси. Саме його житлові свічки, що вивищуються над морем, остаточно і безповоротно знищили санаторні землі на Французькому бульварі. Саме він у тому ж дусі й далі планує освоювати міський простір, незважаючи на думку містян.
Серед засновників фонду і ПАТ "Фінбанк", розміщений на пр. Шевченка, 4а. Нині там "Платинум банк". У будинку за цією адресою Саакашвілі і облюбував зал для Центру адміністративних послуг. Нагадаємо, відомі бізнесмени Кауфман і Грановський, яким приписують володіння цими установами, контролюють і багатостраждальний одеський аеропорт, переданий безплатно у приватні руки попередньою владою. Їм належить і дорогий готель "Брістоль" (колишній Червоний), що на вулиці Пушкінській, де 6 грудня відбувся Одеський антикорупційний форум, на якому Саакашвілі давав бій корупціонерам вищого ешелону влади з обойми прем'єра, але не президента.
Отож, після призначення Саакашвілі в Одесу намір міських депутатів відібрати у недбайливих інвесторів мільйонний дохідний актив, яким є аеропорт, відпав. Саакашвілі повирішував проблеми, пов'язані з реконструкцією повітряних воріт, а заодно й питання з приміщенням для Центру адмінпослуг. Опісля деталі договору оренди цього приміщення теж будуть пред'явлені губернаторові як докір.
Пристрасті навколо оренди
Нагадаємо, DT.UA в публікації "Пілотний проект. Деталі і головне" (№24 від 3 липня 2015 р.) докладно писало про досягнуті домовленості з власниками "Платинум банку" про використання під центр будинку на пр. Шевченка, 4а. Але тоді нам не вдалося вияснити в команди Саакашвілі умови угоди. Про них ми довідалися лише після того, як договір оренди став надбанням громадськості. Цифри шокували.
Договір Одеська обласна адміністрація і "Платинум банк" підписали 15 жовтня 2015 р.
Із цього документа випливає, що він діє до кінця нинішнього року, і сума за ним становить
15 млн грн. А орендна плата за 1649 м2 - 3,8 млн грн на місяць плюс вартість фактично наданих експлуатаційних послуг. Так, зал гарний, просторий, свіжий сучасний ремонт, нові меблі. Але, погодьтеся, метри - прямо золоті.
Після того, як ЗМІ підхопили цю новину, команда Саакашвілі вирішила внести ясність і опублікувала інший договір та розшифрування орендної плати. Місячні зобов'язання такі: оренда меблів - 1,3 млн грн, оренда приміщення - 1 млн грн, ремонтні роботи - 1,6 млн грн. Плюс експлуатаційні послуги - 2,1 млн грн на місяць, але фактично вони становили всього 50 тис. грн. Загалом, з урахуванням економії, плата за відремонтований зал із меблями становила 3,9 млн грн на місяць.
Губернатор, спростовуючи високу вартість оренди, пояснить, що вона становить 1 млн грн на рік. Згідно з іще одним договором, підписаним 15 жовтня між ОДА і "Платинум банком", така плата стягуватиметься після підписання не пізніше 30 грудня 2015 р. основного договору оренди. Тобто з 1 січня 2016 р.
На тлі цих цифр другим шоком стала інформація про зарплату працівників центру і загалом про проблеми дітища губернатора, який обіцяв високі зарплати. Замість належних 2900 грн мерія (центр - це міська структура) платить 2 тис. грн на місяць, і то із запізненням.
Слід зазначити, що новину про біди центру озвучив куратор губернаторського проекту. Він обвинуватив міську владу в саботажі: у виплаті неповних зарплат, неукомплектованості штатів, зволіканні з проведенням відбірного конкурсу та інших проблемах. Через це центр не впорюється з напливом громадян, створюються черги, потерпають якість обслуговування та задекларовані принципи роботи.
Загалом, протистояння в місті між головними групами впливу, зокрема між мером та губернатором, яке намітилося після виборів, уже дало свої плоди, реально гіркі. Пани б'ються, а проблеми - в центру адмінпослуг.
Поселившись у телевізорі, одеський губернатор сміливо нещадний до стовпів бізнесу від влади. Нещадний вибірково, але хай хоч так: якщо хтось говорить про Яценюка, Авакова, Мартиненка та Іванчука, завжди найдеться хтось, хто скаже про Порошенка, Кононенка, Григоришина і Грицака. Антикорупційна активність Саакашвілі у верхах привела до того, що Одеса стала політичним майданчиком для гучних корупційних викриттів у вищих ешелонах влади. Однак саме місто так і не стало прикладом боротьби з корупціонерами - дрібними, великими, більшими, маленькими - всякими. Наскоки, заяви, обіцянки, а системного походу в цій нелегкій боротьбі немає. Вся системність іде в піар. Здається, хтось обманив губернатора, сказавши йому, що люди їдять вухами. Певний час так може здаватися й людям. Певний час...