Об'єднаємо наші зусилля
Випуск № 9 11 березня-18 березня Швидкий перегляд номера
  • Футбол в Україні. Гра на зниження У вівторок, 15 березня, київське "Динамо" проведе в Англії матч у відповідь Ліги чемпіонів УЄФА проти "Манчестер Сіті" - одного з найсильніших і найбагатших клубів світу. Домашня поразка з рахунком 1:3 практично не залишила нам шансів на прохід у чвертьфінал, але сьогодні йдеться не про це. Дуель "Динамо" й "Сіті" - це привід для розмови про економіку футболу України і найближчі перспективи наших команд.
   Ігор Лінник Автор Ігор Лінник Внутрішня політика 11 березня 2016 22:01
  • Україна — Туреччина: союз ситуативний, а не стратегічний Ще на початку року в Києві навіть і не припускали, що Петро Порошенко навесні вирушить до Туреччини з офіційним візитом. Але кілька тижнів тому турки несподівано запропонували провести в березні чергове засідання Стратегічної ради високого рівня. У Києві поквапилися скористатися нагодою: у Чорноморському регіоні Україні потрібні союзники, які не бояться протистояти Кремлю. А переговори президентів можуть зміцнити відносини двох країн, дати поштовх новим економічним проектам і реанімувати старі.
   Володимир Кравченко Автор Володимир Кравченко Внутрішня політика 11 березня 2016 22:00
  • Словаччина після виборів: успіх неофашистів і коаліційна безвихідь Неофашисти Маріана Котлеби в парламенті, успіх антисистемних партій та роздрібнений парламент, у якому важко буде створити стабільну більшість для майбутнього уряду, - і це все за чотири місяці до початку словацького головування в ЄС. Такий вигляд має політична сцена Словаччини після парламентських виборів, які відбулися минулої суботи, 5 березня.
   Якуб Логінов Автор Якуб Логінов Міжнародна політика 11 березня 2016 00:00
  • Ядерний кут для Росії Минулого тижня сайт німецької газети Bild сповістив світ про підготовку в Росії "найбільших за 25 років випробувань ракет далекого радіуса дії". Це був переказ редакційної (тобто спущеної зверху) новини газети "Известия", що з'явилася за кілька днів до цього. Хто б звернув на це увагу, якби не Bild, готовий поцікавитися, що на душі в російського президента? Втім, подія справді важлива, а тому подивімося уважніше на складну динаміку ядерного балансу між Росією і США.
   Олексій Іжак Автор Олексій Іжак Міжнародна політика 11 березня 2016 00:00
 • ГРОШІ
   • Афективне управління
    Афективне управління Економіка та фінансова система України, як і все суспільство загалом, стали заручниками того фарсу, який триває навколо відставки уряду. Суспільству нав'язують два неприйнятні варіанти. Або збереження Яценюка на посаді прем'єр-міністра та перетворення його на ще слабкішу маріонетку при фактично тотальному підпорядкуванні Кабміну безпосередньо президенту. Або кулуарне визначення на Банковій голови та складу так званого технічного уряду.
    Ігор Шумило Автор Ігор Шумило Макрорівень
   • Маніфест ліберально-соціалістичного руху Людська цивілізація перебуває в глибокій кризі. Досягнувши величезних успіхів у науково-технічному розвитку, суспільство не змогло вирішити базових проблем людини, забезпечити збалансований, сталий розвиток економіки і духовний прогрес. Разом з глобалізацією прийшла фрагментація людського суспільства, виникли глобальні загрози й конфлікти. Людство постало перед глобальним викликом своєму існуванню. Це потребує усвідомлення проблеми в усій її складності та адекватних ситуації рішень.
    Андрій Гриценко Автор Андрій Гриценко Макрорівень 11 березня 2016 22:03
   • Операція "деіндустріалізація", або Навіщо нам промисловий ренесанс? Україна - не бідна. У неї достатньо ресурсів, щоб продукувати дохід, згадати хоча б вивезені в офшори капітали та обсяги тіньового сектора нашої економіки. Наші проблеми в господарюванні. І якщо ми замість їх вирішення будемо популяризувати ідею про нашу бідність, нас ніколи не сприйматимуть як рівного партнера. Ми й надалі залишатимемося об'єктом, а не суб'єктом міжнародних економічних відносин.
    Володимир Панченко Наталія Резнікова Автори Володимир Панченко, Наталія Резнікова Макрорівень 11 березня 2016 22:01
   • Реформування статистики: коли менше не краще Оголошений наприкінці минулого року початок реформування державної статистики України, по суті, зводиться до чотирьох різновекторних і різнокаліберних аспектів. Це скорочення на 20% її штатів, скасування за "хвацькою" рекомендацією біляурядових громадських активістів 15 форм статзвітності, а також передача близько 80 форм із Держстату в інші міністерства та відомства. І, нарешті, внесення низки змін до законодавства про статистику.
    Андрій Ревенко Автор Андрій Ревенко Макрорівень 11 березня 2016 22:00
   • Промислове виробництво... горіхів Самоорганізація горіхівників здатна створити потужний заслін як корупції на митницях, так і контрабанді
    Єліанд Гоцуєнко Надія Гоцуєнко Автори Єліанд Гоцуєнко, Надія Гоцуєнко Бізнес 11 березня 2016 00:00
   • Старт податкової реформи: адміністрування, процедури, відповідальність Диявол - у деталях. Істинність цього добряче зужитого жарту стане очевидною для тих, хто більш-менш глибоко зануриться в загальну частину Податкового кодексу України, що регулює адміністрування податків, податкові процедури та податкову відповідальність.
    Данило Гетманцев Автор Данило Гетманцев Бізнес 11 березня 2016 00:00
  • Промислове виробництво... горіхів Самоорганізація горіхівників здатна створити потужний заслін як корупції на митницях, так і контрабанді
   Єліанд Гоцуєнко Надія Гоцуєнко Автори Єліанд Гоцуєнко, Надія Гоцуєнко Бізнес 11 березня 2016 00:00
  • Старт податкової реформи: адміністрування, процедури, відповідальність Диявол - у деталях. Істинність цього добряче зужитого жарту стане очевидною для тих, хто більш-менш глибоко зануриться в загальну частину Податкового кодексу України, що регулює адміністрування податків, податкові процедури та податкову відповідальність.
   Данило Гетманцев Автор Данило Гетманцев Бізнес 11 березня 2016 00:00
  • Видобуток чи реверс? Давно вже стало аксіомою, що в Україні повний завал із обсягами буріння та видобутку вуглеводнів. В основному країна проїдає ще "радянські" запаси, не забезпечуючи приросту нових. Про нафту взагалі говорити не варто - "Укрнафту" "доїли" так старанно, що видобуток просів із 3 млн т до 1,8 млн (попередні дані за останній рік). Із природним газом ситуація трохи краща, обсяг його видобутку зусиллями всіх компаній в останні два десятиліття тримався на рівні 18–20 млрд кубометрів на рік. Але це ще дуже далеко від задоволення потреб України в цьому енергоносії.
   Ігор Маскалевич Автор Ігор Маскалевич Енергоринок 11 березня 2016 00:00
  • Як запобігти колапсу енергосистеми Енергетика в наш час є ключовою стратегічною галуззю забезпечення сталого розвитку будь-якої держави. Сталий розвиток - це керований розвиток. В ринкових умовах керованість економіки кожної країни можлива лише за її державного контролю та регулювання в обсягах не менш як 61,8%. Цю вимогу в нашій країні проігноровано, і саме тому, на наш погляд, відбувається занепад Об'єднаної енергетичної системи України (ОЕСУ), який загрожує їй колапсом.
   Борис Коробко Віктор Куніцин Автори Борис Коробко, Віктор Куніцин Енергоринок 11 березня 2016 00:00
  • Податкова камасутра Міністр соціальної політики днями заявив, що якщо бізнес не буде створювати нові робочі місця і підвищувати зарплати, ставку ЄСВ знову підвищать. Такі заяви від високих чиновників навіть не дивують - їхня непослідовність уже стала притчею во язицех.
   Юлiя Самаєва Автор Юлiя Самаєва Фінанси 11 березня 2016 00:00
  • Найдорожчі авто для найбіднішої країни Європи Неодноразово в ЗМІ та всесвітній мережі Інтернет з'являлася інформація, що середній вік легкових автомобілів в Україні дорівнює приблизно 20 рокам, і спостерігається тенденція лише до його зростання. За цим показником Україна посідає "почесне" друге місце в світі після Куби, і якщо для острівної країни це зумовлено зовнішнім фактором - торговельним ембарго, то для України це виключно внутрішній фактор.
   Олександр Алєксєєнко Автор Олександр Алєксєєнко Промисловість 11 березня 2016 00:00
 • ЛЮДИНА
   • Мама Кузьми: "Ранній "Скрябін" обов'язково повернеться"
    Мама Кузьми: "Ранній "Скрябін" обов'язково повернеться" Ольга Михайлівна Кузьменко, мама легендарного Кузьми, у розмові з кореспондентом DT.UA щиро зізнається, що часом просто боїться чути голос сина - у піснях і відеозаписах. Страшний біль втрати не вщухнув і не вщухне ніколи (фронтмен "Скрябіна" загинув торік 2 лютого: позашляховик співака зіткнувся з молоковозом).
    Оксана ЗАГАКАЙЛО Автор Оксана ЗАГАКАЙЛО Культура
   • Швейцарський слід Сергія Лифаря Випробування, які долає Україна на шляху самоствердження у європейській родині, спонукають до роздумів над долею видатних українців, відомих своїм внеском до європейської та світової цивілізації. Одним із них був Сергій Михайлович (Серж) Лифар. У 1923-му він 18-річним юнаком емігрував до Парижа, де став зіркою світового балету, і пішов із життя 1986 р. у Швейцарії.
    Євген Бершеда Автор Євген Бершеда Культура 11 березня 2016 22:02
   • Мистецтво автобусної зупинки: погляди українців та іноземців "Zupynka" як новий/старий національний бренд! Можливо, така теза комусь видасться дивною. Насправді ж цю тему супроводжує майже "міфологія". Зокрема, один із відомих німецьких мандрівників поставив собі за мету добитися, аби найгарніші автобусні зупинки України було взято під опіку ЮНЕСКО.
    Олег Супруненко Автор Олег Супруненко Культура 11 березня 2016 22:01
   • Шевченка обере народ Днями в Україні оголосили про запуск кінопроекту "Таразі. Прощання з пустелею" (сценарій Олександра Денисенка). Створенню фільму передуватиме так званий народний кастинг "Я - Шевченко". Його мета - виявити ідеальну кандидатуру на роль Тараса Григоровича.
    Катерина Константинова Автор Катерина Константинова Культура 11 березня 2016 22:00
   • Чому життя японця на чверть довше за життя українця? У Японії надзвичайно висока міра відповідальності справжнього чоловіка за своє здоров'я. В Україні ж ще довго правитиме бал спадок "совкового" інфантилізму, особливо серед чоловіків. Він проявляється насамперед у персональній безвідповідальності і в прагненні перекласти відповідальність на когось. Але ж для того, щоб не пиячити, не курити, не обжиратися, не матюкатися, читати (життєво необхідно!), а вранці кілька разів помахати руками й підстрибнути, не потрібні ні державна підтримка, ні купа грошей.
    Тетяна Орлова Автор Тетяна Орлова Здоров’я 11 березня 2016 00:00
   • "Український султанат" в Османській імперії Українці пишаються своєю землячкою Роксоланою, яка стала дружиною султана Сулеймана І Пишного та матір'ю його наступника, Селіма ІІ Рудого. Утім, вона була не єдиною українкою в гаремі вінценосних османів. Адже кримські татари, здійснюючи впродовж декількох століть грабіжницькі набіги на наші землі, полонили сотні тисяч молодих жінок та дівчат і продали їх у рабство. Ними поповнювали родини володарів Блискучої Порти. Спробуємо повернути із забуття хоча б деякі імена наших співвітчизниць, які жили в султанських палацах упродовж 600 років.
    Олександра Шутко Автор Олександра Шутко Історія 11 березня 2016 00:00
  • Чому життя японця на чверть довше за життя українця? У Японії надзвичайно висока міра відповідальності справжнього чоловіка за своє здоров'я. В Україні ж ще довго правитиме бал спадок "совкового" інфантилізму, особливо серед чоловіків. Він проявляється насамперед у персональній безвідповідальності і в прагненні перекласти відповідальність на когось. Але ж для того, щоб не пиячити, не курити, не обжиратися, не матюкатися, читати (життєво необхідно!), а вранці кілька разів помахати руками й підстрибнути, не потрібні ні державна підтримка, ні купа грошей.
   Тетяна Орлова Автор Тетяна Орлова Здоров’я 11 березня 2016 00:00
  • "Український султанат" в Османській імперії Українці пишаються своєю землячкою Роксоланою, яка стала дружиною султана Сулеймана І Пишного та матір'ю його наступника, Селіма ІІ Рудого. Утім, вона була не єдиною українкою в гаремі вінценосних османів. Адже кримські татари, здійснюючи впродовж декількох століть грабіжницькі набіги на наші землі, полонили сотні тисяч молодих жінок та дівчат і продали їх у рабство. Ними поповнювали родини володарів Блискучої Порти. Спробуємо повернути із забуття хоча б деякі імена наших співвітчизниць, які жили в султанських палацах упродовж 600 років.
   Олександра Шутко Автор Олександра Шутко Історія 11 березня 2016 00:00
  • Як "ліквідовували" унію 17 вересня 1939 р. Червона армія ввійшла в Галичину, яка ще формально належала до Польської держави. "Освободителів" часто вітали квітами і в селах вивішували червоний та синьо-жовтий прапори. Проте і суспільство, і громадський провід розуміли, чого очікувати від нової влади, і звернення Костя Левицького вже тоді вказувало, що Українська греко-католицька церква (УГКЦ) прийме на себе один з головних ударів більшовиків.
   Святослав Липовецький Автор Святослав Липовецький Історія 11 березня 2016 00:00
  • Неправда, яка веде до правди Ми хочемо, щоб наші діти нам ніколи не брехали, але, на жаль, виховуючи дітей, нерідко даємо їм уроки реальної абсолютно ідеальної брехні. У питаннях правди й неправди батьки часто дуже суперечливі. Вони хочуть, щоб діти їм не брехали, але допускають брехню там, де вона потрібна як частина адаптації до соціокультурних норм, вносячи в голови й душі дітей різке протиріччя, де вибір, що його робить дитина, майже завжди спричиняє розчарування.
   Катерина Гольцберг Автор Катерина Гольцберг Сімейне коло 11 березня 2016 00:00
  • Викиньте ліжечко, або Італійський рецепт самостійної людини Сергій Брін, співзасновник корпорації Google, в одному зі своїх виступів сказав: "Я вважаю, що отримав чималу користь від Монтессорі-освіти, яка деколи дає учням набагато більше свободи робити щось у своєму власному темпі, відкривати щось нове". То що ж такого приховано у системі виховання Марії Монтессорі, і чи обов'язково відвідувати спеціальний навчальний заклад, щоб скористатися її перевагами?
   Оксана Білик Автор Оксана Білик Сімейне коло 11 березня 2016 00:00
  • Ганна Єльська: "Без незалежної міжнародної експертної оцінки наукових установ "оптимізація" безглузда" Чому процедура розподілу коштів на утримання наукових установ і президії НАНУ непрозора? Чому фінансування урізається до початку оптимізації, - де логіка? Власне, це послужило приводом для інтерв'ю з директором Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України академіком НАНУ Ганною ЄЛЬСЬКОЮ. Є й інший привід - нагородження її Золотою медаллю ім. В.Вернадського.
   Лідія Суржик Автор Лідія Суржик Наука 11 березня 2016 00:00
  • Реквієм за пектораллю Поки найвищі державні провідники не вельми успішно б'ються за євроінтеграцію, вітчизняна археологія вже давно інтегрувалася з європейськими структурами. Здобутки наших вчених, у співпраці з найвідомішими західними і східними дослідниками, є органічною складовою світового наукового процесу. Гучні археологічні відкриття: житла з кісток мамонтів, трипільські поселення-гіганти, скіфська пектораль, античні міста Причорномор'я - принесли українськім науковцям світову славу. Але настали часи, коли українська археологічна наука може припинити своє існування.
   Наталія Михайлова Автор Наталія Михайлова Наука 11 березня 2016 00:00
  • Арсеній Фінберг: "Головне завдання зараз — постаратися підняти людей із дивана" Арсеній Фінберг: "Головне завдання зараз - постаратися підняти людей із дивана"
   Алла Котляр Автор Алла Котляр Персоналії 11 березня 2016 00:00
  • Подорож завдовжки у вічність Наш дорогий колега й друг Олександр Павлович Рожен помер 6 березня у Ванкувері, де він жив із родиною останні два роки. 1 лютого йому виповнилося 79 років. Олександр Рожен відомий не тільки як український кіносценарист (багато його сценаріїв здобули призи на міжнародних кінофестивалях), а й як журналіст і письменник. Крім півтори сотні сценаріїв до науково-популярних і документальних фільмів, він тільки в нашому тижневику як кореспондент відділу науки і освіти, потім науковий оглядач, опублікував понад п'ятсот статей. Із запалом працював у жанрі науково-художньої літератури, планував видавати серію книжок про видатних діячів української науки і культури.
   Персоналії 11 березня 2016 00:00