Злоба дня

04 квiтня, 2014, 18:05 Роздрукувати Bипуск № 12, 4 квiтня-11 квiтня 2014р.
Відправити
Відправити

Що варто знати про агресію, щоб зменшити її руйнівний вплив на тіло та особистість?

Злоба дня

Ми частіше замислюємося над тим, як реагувати на чужу, зовнішню агресію: захищатися, відгороджуватися чи протистояти? І набагато рідше - а що робити з агресією власною? Агресія - це бажання заподіяти шкоду іншій істоті. Думки вчених про її походження відрізняються. Одні виходять з того, що це природний інстинкт, властивий людині від народження, обов'язкова вбудована функція людської психіки, яка допомагає вижити. Інші бачать гнів і породжувану ним агресивну поведінку лише як відповідь на зовнішні подразники. Треті не виключають, що давати здачі, обстоювати своє і зрештою виховувати в собі успішний, наполегливий характер, - ці установки й навички ми отримуємо в результаті соціального навчання. Четверті й поготів бачать агресію як психологічний захист - механізм, який забезпечує мінімізацію негативних переживань, небезпечних для цілісності особистості.

Уявна або реальна агресія фізіологічно завжди виглядає однаково - це викид адреналіну наднирковими залозами. Переживаєте ви напад злоби на сумнозвісному дивані чи рветеся в бій, інтелігентно стримуєтеся чи відкрито конфліктуєте - наднирковим залозам однаково, вони змушують наше серце битися частіше, різко збільшують артеріальний тиск, напружують м'язи - словом, бадьорять і змушують діяти. Тому ми вважаємо за потрібне навчити своїх дітей певним видам агресії - адже це може їх урятувати, захистити, допомогти самоствердитися.

Гнів, агресія, адреналін - це аварійний спосіб реагування людини на стрес. У тому числі стрес, породжений соціально-політичною ситуацією, що спостерігається нині в більшості українців. Але якщо одні спрямовують свою агресію конструктивним руслом: проходять військову й медичну підготовку, захищають свої міста від п'яниць і бандитів, патрулюючи вулиці, то інші стають порушниками порядку або придушують агресію, перетворюючи себе на бомбу сповільненої емоційної дії. Внутрішня агресія - це стан постійного нервового напруження, яке не має виходу і може спричинити хвороби. Або людина змушена шукати привід, щоб перекинути нервову напругу на інших - і тоді виникають проблеми у стосунках.

Стан збудження при агресії мобілізує всі можливості людини, і часто це допомагає вирішити завдання моменту. Але якщо агресія переходить у хронічну, вона може сильно шкодити - знесилює, виснажує, викликає постійне роздратування, поганий настрій.

Отже, прагнучи зашкодити іншому, ми шкодимо собі.

Убезпечити себе

Агресія має властивість накопичуватися, тому стримувати гнів, лють - це тільки шлях до подальшого емоційного або тілесного вибуху. Багатьох з нас навчали бути пристойними людьми і стримувати, ховати свою злість. Але насправді ми здатні тільки або виразити її, або переспрямувати на безпечніший об'єкт, або придушити в собі. Жодних інших способів її утилізації не існує. Забороняючи собі виражати гнів, ворожість, лють, ми вчиняємо руйнівні для нашого організму дії. Виражаючи її без розбору - ризикуємо соціальними відносинами. Тому єдино оптимальний спосіб - уміти виражати свою агресію соціально прийнятними і безпечними для самого себе й оточення засобами.

Безпечні способи вираження агресії - насамперед словесні. Вони можуть бути реальними або віртуальними, емоційними (крики, жести) і більш стриманими - наприклад аргументована критика. Можливість висловити свою агресію - невід'ємне право кожної людини. Так, удари словом - висміювання, образи, плітки, лайливі слова - іноді заподіюють людині більше психологічної шкоди, ніж навіть пущені в хід кулаки. Проте соціально прийнятніша вербальна агресія. Тому, наприклад, дітей-забіяк психологи навчають виражати свої почуття словами, а не діями, небезпечними для інших.

Предметна агресія - це розрядка внутрішнього напруження шляхом руйнування або пошкодження предметів. Єдине обмеження - залишатися у правовому полі, не псувати чужого й громадського майна. Фізичні вправи, спорт допомагають розтратити м'язове напруження і вийти з небезпечного емоційного стану. Це саме та дія, якої потребує організм, що нагромадив надлишок адреналіну.

Іноді це схоже на замкнуте коло - я намагаюся бути ефективним, а в мене не виходить через агресію, що заважає мені, і я злюся, через що рівень агресії підвищується, зменшуючи шанси бути ефективним. Коли люди живуть з установкою внутрішнього контролю емоцій, не дають виходу своїм агресивним імпульсам, їхня заборонена ворожість іде на рівень підсвідомості. При цьому людина почувається ще слабкішою, безпорадною і змученою. Подавлена агресія - причина депресії. І лікується депресія відкорковуванням агресії.

Найнебезпечніший вид агресії - самоагресія: невдоволення собою, низька самоповага. Від такої людині найважче захиститися. Наприклад, найпоширенішим ланцюжком придушеної внутрішньої агресії є зв'язка з депресією та алкоголізмом як способом упоратися з депресією. Крім того, агресія може стати пасивною: якщо ґвалтівник керується принципом "ти мені винен, бо я сильніший", то жертва, яка проявляє пасивну агресію, - принципом "ти мені винен, бо я слабкий, а слабких потрібно підтримувати".

Точковий удар

Рольова модель не надто розбірливої в етичності власних учинків, не обтяженої страхом зашкодити іншим, але досить агресивної і такої, що сповідує культ сили, "успішної людини", досить популярна сьогодні. Цей поширений типаж дуже добре доводить, що агресія, яка виражається у вигляді злоби, залякування, прагнення домінувати, може мати певну важливість, стояти на захисті людських мотивацій, смислів і цінностей. Соціально небезпечний бік агресивної поведінки в тому, що вона може виправдовувати розмивання моральних орієнтирів, обґрунтовувати деструктивні способи вирішення проблем надзначущими цілями і в своєму крайньому застосуванні - знецінювати людське життя.

Забороняти агресію будь-кому безглуздо хоча б тому, що коли критична кількість агресивної енергії вже нагромадилася, то вона починає вивільнятися у формі відповідних вчинків. І тоді для емоційного вибуху зовсім не потрібен якийсь особливий зовнішній привід. Щоб вивести людину з себе, досить будь-якої дрібниці. Це саме правило працює й у макросоціальних процесах - наприклад, забороняючи виражати політичні настрої грубими й примітивними поліцейськими методами, влада заганяє проблему вглиб, що призводить до руйнівних соціальних вибухів.

Related video

Агресія - повноцінна складова емоційного життя людини. Її не треба приховувати як щось ганебне. Найкраще, звичайно, працювати з першопричиною внутрішньої ворожості - саме так і роблять психотерапевти. Найкращий вихід упоратися з агресією - це виявити й усунути причини агресивної поведінки, не обмежуючись лише зняттям зовнішніх проявів. Можна й організаційно мінімізувати фактори, які хронічно збуджують агресію. Принаймні агресію потрібно ідентифікувати й легітимувати, тобто знайти їй законний вихід. Якщо вже інстинкт руйнування властивий людині, то його потрібно проявляти у всій своїй повноті, навчившись управляти цим інстинктом. Психологи пропонують обстоювати власні межі за допомогою не агресивних, а асертивних моделей поведінки, які ґрунтуються на прийнятті відповідальності, повазі й самоповазі, ефективному спілкуванні. Найбільш конструктивний спосіб упоратися з власною ворожістю - це предметно розібратися в її джерелах та усунути їх. Задля власного майбутнього ми просто зобов'язані зрозуміти власну ненависть, навчитися протистояти насильству і стати цілісною особистістю.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК