Шукаю хорошу няню

Поділитися
Шукаю хорошу няню
Ще років із десять тому няня в сім'ї вважалася ознакою достатку і навіть розкоші, а сьогодні - це скоріше нагальна потреба для працюючих батьків. Молоді мами, які переймаються власною кар'єрою і фінансовим станом родини, іноді роблять вагоміший матеріальний внесок у сімейний бюджет. Тому перед батьками часто гостро стоїть питання вибору няні. І вибір цей непростий.

- Сподіваюся, Фрекен Бок, ви любите дітей?

- Як вам сказати… Страшенно!

Астрід Ліндгрен. "Малюк і Карлсон"

Ще років із десять тому няня в сім'ї вважалася ознакою достатку і навіть розкоші, а сьогодні - це скоріше нагальна потреба для працюючих батьків.

Молоді мами, які переймаються власною кар'єрою і фінансовим станом родини, іноді роблять вагоміший матеріальний внесок у сімейний бюджет. Тому перед батьками часто гостро стоїть питання вибору няні. І вибір цей непростий.

Насамперед, батьки намагаються реалізувати власні уявлення про хорошу няню, "воскресити" їх зі свого минулого. А яке минуле в сучасних батьків, чиє дитинство припало на нелегкі 1990-ті? Про нянь тоді точно думати не випадало, ну хіба що обраним… І от молоді батьки намагаються знайти у своїй уяві такий собі збірний образ з Мері Поппінс і Фрекен Бок. При цьому риси обох явно розмиті, непевні, функції невиразні. А арсенал доморослих нянь - це найчастіше жінки з особистим материнським досвідом, які вирішили перетворити свої, уже не потрібні вдома навички й мудрість, на професію. Це загрожує тим, що вам нав'яжуть стереотипи чужої сім'ї, далекі вам погляди на виховання й здоров'я дитини. У найкращому разі вони відповідатимуть вашим, а в гіршому - вам доведеться шукати іншу няню. Так, у багатьох нянь - класична педагогічна освіта і такий же радянський педагогічний досвід, що, на жаль, скоріше мінус, ніж плюс. Адже в будь-якій професії є поняття професійної деформації, а в педагогів вона супроводжується ще й професійним вигоранням, що робить людину менш чутливою до певних проблем і вікових особливостей дітей.

Додатковими труднощами при виборі няні буде і той факт, що багато батьків намагаються поєднати в одній людині дві зовсім різні функції і знайти одночасно вихователя й хатню робітницю. Самі няні на це охоче погоджуються, та саме це і є основним приводом для претензій з боку батьків - дитина або добре знає букви, або добре нагодована. Чому в цьому випадку нададуть перевагу батьки - те й стане визначальним у функціях няні. Але претензій до неї буде чимало, якщо вона візьметься за все. Тому, якщо ви намірилися запросити маляті няню, точно визначіть її функції, складіть своєрідну посадову інструкцію, аби потім не сваритися з нею через неможливість погратися з дитиною, бо вона смажила котлети. Вирішіть, хто вам усе-таки потрібніший - няня чи хатня робітниця. Не перевантажуйте няню хатніми обов'язками, якщо основне її завдання - доглядати дитину. Скоріш за все, вона більше поратиметься по господарству, аніж займатиметься дитиною, бо результати цієї роботи очевидні і впливають на заробіток, а дитина в цей час бавитиметься як сама собі знає.

При виборі няні найчастіше вирішальним чинником є її вік. Він і стає каменем спотикання для багатьох сімей: з одного боку, за няню хочеться мати енергійну жінку, здатну активно рухатися з дитиною, бути ініціативною, невтомною, веселою, без тягаря власних турбот, з іншого - багато мам сприймають сторонню молоду жінку дома як конкурентку і претендентку на її територію і чоловіка. Тут має місце й материнський страх: а що як вона замінить мене, і я стану непотрібною?

Довірити своє довгоочікуване маля чужій людині наважуються не всі, тому, здавалося б, найпростіший і очевидний вибір - рідна бабуся. Тут є як явні плюси, так і мінуси. Великий плюс у тому, що бабуся добре знає характер онука, його звички, уподобання та особливості здоров'я. Вона з більшим теплом опікуватиметься і ретельніше доглядатиме його, ніж жінка, що працює за гроші.

Та мінус у тому, що з бабусею складніше домовитися про умови виховання дитини, домогтися виконання чітких інструкцій без її особистих інтерпретацій. Просто тому, що вона "краще знає", "сама виховала вас", "має величезний життєвий досвід", яким має намір з вами ділитися до кінця. Бабусі сперечаються, обстоюють свою правоту, мають з онуками секрети від вас же і часто таємно порушують правила, що значно рідше роблять запрошені няні. Це настільки нервує молоду маму, що вона впадає в депресію, сумніви і приходить до психолога з гнітючим відчуттям, що вона "погана мати" і хорошою вже не стане ніколи, бо витримати конкуренцію просто не в змозі.

У декого виникає педантичне запитання - платити чи не платити бабусі гроші. Звичайно, поради тут недоречні - це тільки ваш вибір, ґрунтований на сімейних, моральних і матеріальних настановах, ваших стосунках і мірі залучення. Але важливо розуміти, що в цьому випадку грошові відносини - джерело вкрай жорстких внутрішньосімейних конфліктів.

У стосунках із нянею може бути ще один серйозний підводний камінь, який умовно назвемо розщепленням. Психіка дитини влаштована так, що з шести місяців і, приблизно, до шести років, дитина особливо потребує матері, емоційного зв'язку з нею. Коли мама йде, наприклад, на роботу, дитина зі слізьми й гнівом вимагає її повернення і сподівається, що їй удасться її повернути. Це етап протесту, і він може тривати кілька днів. Пізніше дитина стає тихішою, але для пильного погляду очевидно, що вона так само стурбована відсутністю матері. Часто два етапи чергуються: надія змінюється розпачем, а розпач - новою надією.

У кожному із цих етапів дитина схильна до спалахів роздратування й агресії. Але малюку важливо розуміти, що мама однаково одна, погана вона чи хороша - йому байдуже, і він не перестає її любити. Коли ж з'являється няня або бабуся, то розщеплення часом сягає такого рівня, що когось одного дитина асоціює з хорошою мамою, а когось із поганою. Який вигляд це має на практиці? Мама багато працює і рідко буває вдома, а з дівчинкою п'яти років увесь час няня, яка завжди вдома, годує, вдягає, вкладає спати. У певний момент дитина починає "ідеалізувати" відсутню матір, а з нянею поводитися так погано, що мамі в це важко повірити. У присутності ж мами - це просто ідеальна дитина. Так виникає серйозна проблема: "хороша" мама весь час відсутня, а "погана" няня весь час із дитиною, і домовитися з нею все важче й важче. Буває навпаки, і тоді страждає мама - дитина з нянею або бабусею поводиться ідеально, а коли приходить мама, раптом стає несамовитою. І тут уже без допомоги психолога обійтися важко. Тому ще на початковому етапі, як батькам, так і няні, важливо дотримуватися певних правил.

Вирішальне у виборі няні - чи прийме її ваша дитина. Для цього визначіть випробний термін, щоб, коли щось піде не так, мати можливість відмовитися від її послуг. Знайомлячись, зверніть увагу на те, чи спитала потенційна няня щось про дитину - її характер, поведінку, захоплення. Якщо вона не схотіла познайомитися з нею, це має насторожити.

Сформулюйте список обов'язків няні, що вона повинна робити і чого НЕ повинна. Ваші інструкції мають бути чіткими і зрозумілими, особливо коли це стосується здоров'я, безпеки дитини або екстрених ситуацій. Якщо ви хочете покласти на неї додаткові обов'язки - прибирання квартири, прання й прасування одягу, готування їжі дитині, окресліть їх коло і періодичність виконання.

Неявка на роботу без поважної причини - це привід для звільнення.

Жодних негативних оцінок у бік членів родини! Навіть непрямих, незначних зауважень не має бути.

Важливі рішення щодо здоров'я і виховання дитини ухвалюють тільки батьки.

Няня повинна знати: якщо дитина вередує, плаче - це сигнал про дискомфорт, який важливо усунути, а не карати за нього.

Няня дитину не карає, і тим більше не застосовує жодних фізичних впливів. Карати мають право тільки батьки.

Няня не має права обманювати і шантажувати дитину: "не будеш їсти - піду від тебе", "не складеш іграшок - розповім мамі", домовлятися з нею обманювати батьків - наприклад, "не розповімо мамі, якщо…".

Няня не купує і не дарує дитині іграшок, їжі, одягу і всього, що дитина отримує зазвичай від батьків.

Няня не заміняє мами!

Важливими чинниками вибору няні, окрім іншого, мають бути: пунктуальність, охайний зовнішній вигляд, правильна мова, уміння володіти своїм настроєм.

Знаю, що хороші няні є, я неодноразово їх зустрічала, але вибір цей складний, тому постарайтеся більше зважати на особисті якості претендентки, адже професіонал іще не означає хороша людина. Вам однаково доведеться спілкуватися, спостерігати, звикати і йти на компроміси, але головна цінність няні - все-таки її людські якості.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі