Микола Кміть: «Інвестиційні ярмарки мають набути характеру постійних, «брендових»

Поділитися
Як відомо, з 1 по 3 жовтня ц.р. у Львові відбудеться VIII Міжнародний економічний форум. Планується, що його відвідають понад 500 учасників, і на Львівщині дуже сподіваються на значний ефект від цієї зустрічі...

Як відомо, з 1 по 3 жовтня ц.р. у Львові відбудеться VIII Міжнародний економічний форум. Планується, що його відвідають понад 500 учасників, і на Львівщині дуже сподіваються на значний ефект від цієї зустрічі.

На думку голови Львівської облдержадміністрації Миколи Кмітя, область має всі підстави збільшити нинішні інвестиційні надходження у кілька разів. Проте для цього насамперед слід запровадити сучасні фінансові механізми інвестування. Можливо, їх вдасться апробувати вже у рамках цьогорічного форуму.

— Пане Миколо, в чому особливість нинішнього форуму і які важливі напрямки, проекти можуть зацікавити інвесторів уже цього року?

— Протягом останніх восьми років Львівський міжнародний економічний форум трансформувався у важливий національний і міжнародний майданчик для обговорення проблем сталого розвитку. Основною темою цьогоріч буде сталий розвиток регіонів як основа зростання конкурентних державних економік, а ключовою його метою — започаткування конструктивного діалогу держави, представників підприємницьких структур та експертного середовища задля потужного розвитку регіонів, що складають основу української та світової економіки.

Під час нинішньої зустрічі буде представлено стратегічні регіо­нальні інвестиційні проекти, зокрема в контексті підготовки до Єв­ро-2012. Саме тут плануємо представити проект реконструкції Міжнародного аеропорту «Львів» з оголошенням умов тендера на будівництво термінала.

Окрім цього, підготовка та проведення Євро-2012 зумовили формування програми будівницт­ва та ремонтів доріг на 2008—2012 роки. Пріоритетними є будівництво концесійної дороги Львів—Краковець (протяжність 84 км), а також будівництво та реконструкція автомобільних шляхів до кордону з Польщею — це Львів—Шегині, Львів—Рава-Руська, Львів—Старий Самбір—КПП «Смільниця». Важливими є будівництво нових пунктів пропуску з Республікою Польща і, відповідно, доріг до них.

— Хотілося б поговорити детальніше про шляхове будівництво, таке актуальне з огляду на географічне розташування Львівщини…

— Ви правильно наголосили на географічному розташуванні. Маючи на території області чотири діючі міжнародні пункти пропуску та ділянки двох автомобільних міжнародних транспортних коридорів, ми можемо сподіватися на отримання додаткових коштів від транзитних перевезень. Однак це можливо лише за умов створення належної мережі автомобільних доріг та її інтеграції до транспортної інфраструктури Європи. Відтак, шляхове будівництво та розвиток є пріоритетним напрямком для Львівщини.

Якщо ж підсумовувати те, що вже зроблено… От нещодавно ми відкрили рух реконструйованою автомагістраллю М06 Київ—Чоп на ділянці від Стрия до Львова (протяжність 91,5 км) і міжнародним транспортним коридором №3 (Берлін—Вроцлав—Львів—Київ) на ділянці від Львова до Бродів (ще 89 км).

Крім цього, Львівська облдержадміністрація підготувала та направила до Мінтрансу, Мін­еко­номіки та Національного агентства концепцію розвитку автомобільних доріг від кордону з Поль­щею в напрямку до міст—учасників Євро-2012 в Україні. Також у центральних органах влади розглядаються наші пропозиції щодо реконст­рукції та будівницт­ва вуличної мережі Львова тощо. Тобто триває системна робота у напрямі розвитку дорожнього господарства області.

— Ви назвали однією з центральних тем форуму інвестиції в інфраструктуру регіону до Євро-2012. Про які об’єкти йдеться?

— Майбутня футбольна першість відкриває для області низку нових можливостей. Серед найголовніших інвестиційних проектів — будівництво головного стадіону і тренувальних баз, термінала аеропорту, будівницт­во залізничної колії європейського зразка, створення багатофункціонального вокзального комплексу, будівництво та реконструкція готелів, створення фан-зон тощо.

— Наскільки Львівщина опанувала механізми залучення іноземних інвестицій? Яку користь від проведення форумів вона вже отримала?

— За економічним потенціалом і перспективами розвитку наша область посідає провідне місце у державі, є одним із лідерів в Україні за обсягами отриманих іноземних інвестицій. Так, у 2007 році за обсягом прямих іноземних інвестицій (а це 841,3 млн. дол. США) Львівщина посіла сьоме місце серед регіонів України. За обсягами приросту іноземних інвестицій — перебуває на третьому місці (після Києва та Донецької області), а за кількістю підприємств з іноземними інвестиціями — на другому (після столиці).

— Інвестиційний ярмарок — місце спілкування бізнесових еліт України та Європи. Чи можемо ми стверджувати, що воно результативне?

— Активність такого інструменту сприяння міжнародному економічному співробітництву, як інвестиційний ярмарок, залежить від кількох чинників. Серед них найважливіші — це загальна ситуація в країні, а також уміння і готовність відповідальних за економічний розвиток посадовців застосовувати цей інструмент.

У Львові таке вміння і готовність були завжди. Пріоритетом попередніх форумів було позиціювання Львівщини як території з високим транзитним, економічним, підприємницьким і рек­реаційним потенціалом. Та поступово ситуація дозволила говорити про те, що наша область має унікальну нішу, яка дає нам змогу стати воротами між європейською спільнотою і областями України, а інвестиційні ярмарки мають набути характеру постійних. Бо якщо спочатку до нас приїздили нечисленні відвідувачі (в основному сусіди чи партнери), які лише оглядали пропоновані експозиції, то тепер підприємства Європи демонструють бажання взяти участь у ярмарку як презентанти, котрі пропонують свої технології і продукти.

Йдеться про те, що завершився процес ознайомлення і розпочався справді процес ділового спів­робітництва. Щороку у заходах форуму беруть участь представники з багатьох країн Захід­ної та Центральної Європи, зокре­ма з Польщі, Італії, Німеччини, Швейцарії, Австрії, Великобританії, Канади, Ірландії, Чехії, Ро­сії, Білорусі, а також із США, а ще з областей України загальною кількістю понад 500 учасників у складі офіційних і ділових делегацій.

Окрім цього, сьогодні ми пропонуємо свої майданчики якісним проектам з усієї України. Це вигідно нам, бо що більше цікавих проектів з регіонів України представлено на інвестиційному ярмарку, то якіснішими будуть і львівські проекти, їх кількість зростатиме.

Як наслідок, проведення форумів і ярмарків дало можливість Львівщині істотно розширити партнерство та співробітництво на міжнародному рівні, зміцнити економічні, торговельні і культурні зв’язки. Зростає інвестиційний капітал, створюються нові виробництва з участю трансна­ціональних стратегічних інвесторів. На сьогодні загальний обсяг інвестицій перевищує 950 млн. дол. США, з яких більше половини надійшло впродовж останніх трьох років.

— З якими видами продукції, послуг асоціюється область в інвесторів?

— Львівщина для інвесторів — це передусім ринок, що стрімко розвивається.

Наша область має високий рівень освіти населення, кваліфіковану робочу силу, що легко адаптується до вимог ринку, розвинуті телекомунікаційні мережі, сучасний ринок фінансових послуг, низьковитратну виробничу базу та багатий ресурсний потенціал. Окрім цього, в області зростає кількість інноваційних підприємств, є широка мережа науково-дослідних установ.

Інвестувати у Львівській області можна в багато проектів. Про міжнародний аеропорт «Львів», а також міжнародні транспортні коридори, що проходять територією області, я вже згадував. Водночас унікальність самого Львова, який входить до історичної спадщини ЮНЕСКО, розкриває широкі можливості для відпочинку та рекреації.

Сьогодні в області найбільші обсяги інвестицій вкладено в переробну промисловість, фінансову сферу, машинобудування, операції з нерухомістю, торгівлю.

Щодо прогнозів, то найвищі темпи зростання інвестиційних ресурсів плануються у таких сфе­рах, як виготовлення комплектуючих для машинобудування, випуск пакувальних матеріалів і пласт­масових виробів, сільське господарство, організація транспортного обслуговування вантажів та пасажирів. Очікуються значні надходження інвестицій у будівельну галузь, виробництво сучасних будівельних матеріалів, триває розвиток фінансової та банківської інфраструктури області.

Зараз на одного жителя Львів­щини припадає 300 дол. інвестицій на рік. У Литві, Латвії, Есто­нії — 9 тис. дол. Відчуваєте різни­цю? Це — різниця у якості життя, інфраструктури, це — перспективи нашого розвитку.

За перше півріччя 2008 року Львівщина додала 40% до показника минулого року за інвестиціями. А минулий рік був найкращим — близько 300 млн. дол. Насамперед це пояснюється входженням до Львова великих банків. Цього року очікуємо ще більше коштів, але вкладених у виробничу сферу. Але це поки що не той рівень. Поки що львів’яни цих грошей не помічають. От коли їх буде у кілька разів більше, це позначиться на рівні життя жителів області.

— Тобто нині Україна перебуває в інвестиційному «дитсадку»?

— Саме так. Тому наступного року інвестиційні форуми збираємося організовувати в іншому ключі. Це має бути не «продаж» окремих проектів, а зустріч ділових людей, які впливають на економіку та політику держави. Зустріч має зібрати найвпливовіших людей Європи і світу. І Львів має всі можливості, щоб приймати людей, здатних швидко розв’язати економічні проблеми області і держави. Для інвесторів, якщо вони побачать перспективу розвитку якоїсь території, буде нескладно вкласти кілька мільярдів доларів. Але таких людей слід збирати, зацікавлювати програмами.

— Ви сказали, що вітчизняне законодавство не сприяє залученню таких інвесторів. Що маєте на увазі?

— Умови інвестування. Наприклад, поляки запропонували інвестору Євро-2012 землю за один злотий. А наше законодавство передбачає проведення тендера і максимальну ціну за землю. Інші країни за такі проекти борються, пропонують безплатно землю, прокладають дороги, інфраструктуру.

На жаль, у нашій державі досі не визначені економічні пріоритети. Держава, яка бореться за інвестиції, так не чинить. Повинні бути підготовлені земельні майданчики з підведеною інфраструктурою. Метою тендера має стати не отримання ресурсів, а збільшення валового продукту держави. І лише потім у країні з’являться гроші.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі