БАГАТА ОДЕСА БЕЗ ШЕЛЯГА В КИШЕНІ МІСТО ПРИЙНЯЛО БЮДЖЕТ ЗІ 100-МІЛЬЙОННИМ ДЕФІЦИТОМ

Поділитися
Боротьба за бюджет-01, котру досить активно вели власті протягом минулого року, закінчилася перемогою області й поразкою Одеси...

Боротьба за бюджет-01, котру досить активно вели власті протягом минулого року, закінчилася перемогою області й поразкою Одеси. Одещина, яка щороку опиняється на задвірках по запланованих згори доходах, цього року вперше за останній час одержала на 270 млн. більше. Однак самому обласному центру від цього куша мало що дісталося. Мільйонне місто, що збирає на своїй території 1,5 млрд. гривень податків у рік, має з того, що кіт наплакав — 16—18%.

Загалом, міжбюджетна реформа для Одеси, керівництво якої, до речі, було проти того, щоб бюджети формувалися прямо, минаючи область, закінчилася тим, що мільйонне місто, яке заробляє більше мільярда, змушене, як і колись, йти на уклін в область і... просити облдержадміністрацію, як записано в рішенні сесії міськради, для Одеси вишукати додаткові фінанси за рахунок обласного бюджету. Правда, цього разу власті не стерпіли і вирішили показати всій країні, що багата Одеса без шеляга в кишені.

Але, за великим рахунком, нічого особливого з Одесою цього разу не зробили. Нинішнього року, за прогнозованими показниками, доведеними згори, їй встановили доходи на рівні 220 млн., тоді як потреби міста лише по захищених статтях дорівнюють 280 млн. гривень. Торік було приблизно те ж саме. Вся різниця, схоже, в тому, що нині формування місцевих бюджетів проходило за формульним методом, затвердженим Кабміном. Але, в результаті, виграли сільські райони, на відміну від міст-донорів. Що, звісно, обурило останніх.

Правда, привселюдно ніхто відкрито свого невдоволення не виказував, окрім міського голови Одеси. Руслан Боделан на сесії облради сказав приблизно таке: «На вашу голову (тобто районів) звалилося додатково 270 млн., але хіба це об’єктивно і заслужено? За 2000 рік обсяг промислового виробництва по Одесі зріс у 12 галузях із 14. Місто виробляє 54% загального обсягу промислової продукції області і при цьому в нього найвідразливіше становище з бюджетом».

Як відомо, із кожним роком нормативи відрахувань від загальнодержавних податків і зборів для місцевих бюджетів зменшувалися і зовсім зникли. Залишилися два податки — на землю і прибутковий. Проте Одеса цього року практично втратила прибутковий податок з громадян — найсуттєвіше для себе джерело. Якщо торік область залишила місту 40% (81,8 млн.), то цього року — тільки 6,5% (14,8 млн.). Щоправда, за новим порядком розрахунків обсягів міжбюджетних трансфертів і нормативів відрахувань від загальнодержавних податків і зборів, область установила, що у випадку перевиконання містами і районами річних прогнозних показників по збору прибуткового податку вони отримуватимуть 75% понад планову суму. Одеса 2001 року, судячи з прогнозу, має зібрати 227,7 млн. гривень. Однак міські власті вважають, що облфінуправління невиправдано завищило загальну суму прибуткового податку в цілому по області і явно зробило цей показник нездійсненним.

Практично те ж саме зроблено і з податком на землю, що сьогодні є основним джерелом поповнення міської скарбниці, вважає мер Одеси. Як і торік, місту дісталося 60%. Сьогодні це 43,5 млн. гривень. Однак прогнозовані показники пораховано з недоїмками. За словами Руслана Боделана, непрацюючі підприємства не зможуть так швидко оживити своє виробництво, щоб цього року почати платити. А проводити взаємозаліки, використовувати векселі, тобто робити розрахунки з бюджетом у негрошовій формі забороняє закон.

Але особливо місцеві власті обурив той факт, що у міста забрали навіть ті дохідні статті, що відносилися до місцевих податків і зборів. Це штрафи ДАІ. Судячи з минулого року, йдеться про 3,6 млн. гривень. «Це нечувано, — обурювалися міські керівники, — фінансувати автоінспекцію має місто, а доходи від її роботи — віддавати Києву?» Забрали в міста і плату за видачу дозволів на продаж алкогольних і тютюнових виробів.

Урізавши бюджет міста, держава заодно «урізала» і бажання місцевої влади наповняти бюджет держави, оскільки немає тепер інтересу працювати над збільшенням обсягів виробництва. Принаймні, так вважають в Одесі. А ось начальник обласного фінуправління Григорій Піддубний, виступаючи на сесії облради, нагадав, що, відповідно до закону «Про Державний бюджет України на 2001 рік», якщо область перевиконає річну норму по збору податків у держбюджет, а це 1,3 млрд. гривень, то міста й райони від зібраної суми отримають 37,5%. Втім, головний фінансист області заявив, що плановий показник занадто високий. І відразу додав, що можливості взяти завищену планку все ж є.

Та хай там як, а обділена й незадоволена Одеса місяць після затвердження обласного бюджету, прийнятого 28 грудня, ніяк не могла зверстати свій головний фінансовий документ. Всі спроби міського керівництва виторгувати в обласного начальства відсутні кошти ні до чого суттєвого, крім обіцянок допомогти, не призвели. У результаті, доходи затвердили на рівні прогнозованих показників, спущених згори, а саме — у розмірі 222,2 млн. гривень. Це, звісно, дуже мало. Але, на думку влади, більше взяти було нізвідки. Навіть ця сума, а точніше, близько 20 млн., як вважає заступник міського голови Юрій Казаков, що відповідає в апараті управління за фінанси, теж не реальні для виконання. Загалом, власті вирішили більше не «надувати» доходи, як було колись, щоб потім не знати, як їх виконувати. Адже торік бюджет по доходах і витратах було затверджено у сумі 283,4 млн. гривень і виконано лише на 86%.

Що ж стосується витрат, то тут хоч як крути, а менш аніж 300 млн. власті запланувати ніяк не могли. Як уже говорилося, тільки по захищених статтях потрібно 280 млн. Тому видаткову частину бюджету затвердили в розмірі 323,6 млн., що становить приблизно 60—70% від потреб. А щоб прожити безбідно, Одесі необхідно, за найскромнішими підрахунками, 450 млн. гривень (без бюджету розвитку).

Все це і призвело до того, що бюджет прийняли із дефіцитом у 101,3 млн. гривень. «Ми пішли на цей крок свідомо, — сказав мер Одеси Руслан Боделан, виступаючи на сесії міськради. — Бо розрахунки, представлені Мінфіном і облрадою, ніяк не узгоджуються з потребами міста». Цією своєю заявою місцеві власті немов зняли із себе відповідальність за хронічну нестачу коштів у міській казні, наперед даючи зрозуміти, що вони не відповідають за державу, яка делегувала їм ряд повноважень, не підкріпивши їх фінансово. До речі, цього року для Одеси з держбюджету передбачена цільова субвенція в розмірі 42,4 млн. гривень. Але вже місяць минув, а місто з належної суми не отримало ані шеляга.

Словом, рік для Одеси буде напруженим. На сесії міськради мер позначив основні джерела, на які варто спиратися. Це насамперед продаж землі й об’єктів комунальної власності. Мимохіть було згадано і про необхідність економії бюджетних коштів. На перший погляд, про яку економію може йтися при дефіциті в 100 млн.? Однак говорити є про що.

Недавно обласне КРУ перевірило витрати бюджетних грошей і виявило не лише нецільове їхнє використання, а й недостачі і навіть розкрадання. Що цікаво, найбільші суми незаконних витрат спостерігалися в органах виконавчої влади і місцевого самоврядування — 4,2 млн., на підприємствах житлово-комунального господарства — 1,2 млн., в установах освіти — 1,1 млн., охорони здоров’я — 967,7 тис. Попри настільки напружені бюджети, торік незаконне використання бюджетних і позабюджетних коштів виявлено в більшості районів і міст, у тому числі й у чотирьох районах Одеси, де провели перевірки. У цілому порушень фінансової дисципліни набралося майже на 150 млн. гривень...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі