Банк «Форум» — у пошуках «крайнього»?

Поділитися
У четвер, 9 вересня, у Києві відбулася незвичайна прес-конференція: три колишні топ-менеджери банку «Форум» докладно розповідали про те, як їх звільнили...

У четвер, 9 вересня, у Києві відбулася незвичайна прес-конференція: три колишні топ-менеджери банку «Форум» докладно розповідали про те, як їх звільнили.

Взагалі-то виносити сміття з хати не любить ніхто, тим паче банкіри, які свято дотримуються тиші та принципу «про банк або добре, або нічого». Отже, кадрові чистки в АКБ «Форум» мали всі шанси залишитися суто внутрішньою справою. Але «чистильники», схоже, дещо перегнули палицю, і конфлікт виплив на поверхню.

Наприкінці минулого року в банку відбулося досить масове зачищення керівництва. У результаті були «добровільно-примусово» звільнені п’ять керуючих філіями, два заступники голови правління, а ще чотири керуючі філіями пішли самі. Власне, сам факт права на звільнення ніхто й не заперечував. Тим паче що авторитет Commerzbank (нині він володіє 94,83% акцій АКБ «Форум») надзвичайно високий.

На думку Сергія Калугіна, який керував до квітня дніпропетровською філією «Форуму», іноземний акціонер має цілковите право займатися оптимізацією та змінами кадрового складу. Проте перенесення іноземного досвіду на український грунт дає неоднозначні результати. Особливо коли цей досвід інтерпретується українськими топ-менеджерами банку «Форум».

Власне, людей обурювало, що з них намагаються зробити цапів відбувайлів. За словами Калугіна, за час його роботи як керуючого доходи, активи та пасиви філії зросли майже в 30 разів. Однак після цього його звільнили... «Правління банку свідомо шкодить моїй діловій репутації, подаючи потенційним роботодавцям сфабриковану, таку, що не відповідає дійсності, інформацію про мої ділові якості та професійний рівень. Тим самим перешкоджає моєму працевлаштуванню», — заявив Сергій Віталійович.

Про це ж заявили і його колишній заступник Сергій Слинько, й екс-керівник «Форуму» в місті Хмельницький Віктор Савчук.

Однак більша частина керівництва збереглася і... спробувала перекласти вину за проблеми, що накопичилися, на звільнених. Саме їх стали обвинувачувати в зростанні частки проблемної заборгованості.

У міру розгортання кризи ситуація з кредитними портфелями українських банків справді значно погіршилася, і банк «Форум» у цьому питанні не став винятком. Хоча ситуація там не гірша, ніж у середньому по банківській системі країни.

Більш того, вона цілком могла бути кращою. Однак саме правління АКБ «Форум» у початковій фазі кризи не приділяло належної уваги проблемам поліпшення стану кредитного портфеля.

Ще на початку 2009 року тодішні керівники філій банку — практично в ініціативному порядку — провели в Києві нараду, присвячену стану кредитного портфеля банку та поліпшенню його якості. Пропонувалися заходи для вироблення кредитної політики, яка враховувала б економічні умови, що змінилися.

Реакція керівництва правління АКБ «Форум» була несподіваною. Там заявили, що внесені пропозиції прийнято до відома та що самі, без ініціатив керуючих філіями, знайдуть вихід із існуючої ситуації.

Насправді жодних ефективних дій не вживалося аж до початку 2010 року. Тобто було згаяно час.

Якоюсь мірою така ситуація складалася через зміну засновників. Колишній основний власник АКБ «Форум» Леонід Юрушев жорстко, але ефективно контролював банк. Добре знаючи вітчизняні бізнес-реалії, він особисто вникав у всі ключові питання діяльності банку й особливо — у кредитну політику.

Однак торік акціонери все ще утрясали питання власності (відбулося аж шість зборів акціонерів)...

До того ж представники Commerzbank, керуючись європейською моделлю бізнес-культури, помітно менше вникали в деталі роботи банку, передовіряючи це місцевим управлінцям. Багато в чому це було пов’язано з тим, що бурхливе зростання банківської системи в роки, які передували кризі, породило враження про безпроблемне майбутнє ринку.

У банку відкрито заявляли, що всі проблеми з ліквідністю вирішуються і вирішуватимуться за рахунок підтримки Commerzbank. Позиція, безсумнівно, зручна і дає можливість розв’язувати свої проблеми за рахунок німецьких акціонерів, але навряд чи професійна.

За словами Калугіна, «керівники правління банку «Форум» вводять в оману як свого основного акціонера Commerzbank, так і правоохоронні органи».

А потім охоче призначають «стрілочників», на яких і «вішають» усі свої прорахунки.

Так, причиною звільнення дніпропетровського керівника стали обвинувачення в тому, що він з особистої ініціативи та з перевищенням посадових повноважень видав кілька великих кредитів, які перейшли в ряд сумнівних або проблемних.

Однак не секрет, що кредити, які виявилися проблемними, могли бути видані тільки за рішенням кредитного комітету банку, а ніяк не самостійно філіями. У банку існує система лімітів, і всі кредити на суму понад мільйон гривень видаються тільки за рішенням кредитного комітету банку.

Дніпропетровська філія, за словами Калугіна, ніколи не перевищувала своїх повноважень щодо суми кредиту. Відповідно до кредитних процедур банку «Форум», повний пакет документів було подано кредитному комітету банку. І тільки після одержання його рішення видавалися кредити. Найбільші — взагалі узгоджувалися з німецькими акціонерами із Commerzbank, про що є копії документів.

Інша річ, що не вітчизняні, не іноземні аналітики не очікували такої хвилі кризи. Майже 40-відсоткова девальвація гривні викликала чимало проблем у клієнтів. Ті самі проекти з девелопменту, які охоче затверджувалися раніше в Києві та Франкфурті, тепер стали джерелом проблем. На них наклалася й сповільнена реакція київського керівництва, яке побоювалося приймати складні рішення.

Так, Хмельницька філія разом із боржником із будівельної галузі розробила програму повернення кредиту. Проте спочатку зволікали з узгодженням (ясна річ, у головному офісі), а пізніше керівникові філії... запропонували звільнитися за власним бажанням. У результаті банк отримав завислу заборгованість.

Така політика призвела до дуже «вражаючого» результату. У першому півріччі 2010-го збиток банку «Форум» збільшився в 5,2 разу порівняно з аналогічним періодом 2009-го і становив майже 1,48 млрд. грн. При цьому ще в першому кварталі збитки були помітно скромніші, на рівні 267 млн.

Зате керівництво досягло успіху в пресуванні колишніх співробітників. Так, за словами Калугіна, уже після його звільнення його викликали в правоохоронні органи для допиту.

На допиті слідчий повідомив, що ініціатором порушення кримінальної справи є керівництво банку. На думку Калугіна, справа безперспективна, але правління банку «Форум» «свідомо шкодить моїй діловій репутації», вводячи в оману як правоохоронні органи, так і свого основного акціонера — Commerzbank.

Нині колишній керівник дніпропетровської філії готує вже свої позовні заяви до суду із цього приводу.

Інші учасники конференції також відчувають проблеми з працевлаштуванням, оскільки не мають на руках характеристик із попереднього місця роботи.

Позиція самого банку обмежилася твердженням, що «зазначені співробітники залишали наш банк у суворій відповідності з вимогами українського законодавства». Однак ніхто й не заперечує права банку їх звільняти. Протести викликає інтенсивний пошук претензій, що має місце наразі.

На думку Калугіна, причина — у прагненні відвернути увагу від більш як двохмільярдного від’ємного результату за останні півтора року. Левова частка якого утворилася вже за останні місяці. Чи це не привід для кадрових висновків?

Природним є бажання керівництва АКБ «Форум» відтермінувати неприємні наслідки. Керівні посади в одному з провідних банків країни — це й гарантоване високе грошове утримання, і чудовий соціальний пакет, і пристойне становище в суспільстві.

От лише методи роботи, на думку звільнених банкірів, вони обрали далеко не найкращі. І навряд чи ефективні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі